خطرناک ترین جاده های دنیا (برای رانندگی در این جاده ها باید خیلی شجاع باشید)

در این مطلب خطرناک ترین و ترسناک ترین جاده های دنیا (جاده زوجی لا پس در هند، جاده کیلار به پانگی در هند، بزرگراه کاراکورام و… ) که کمتر کسی راضی به رانندگی در آن می شود را به شما معرفی می کنیم.

آیا شما راننده ای ماهر هستید؟ آیا می توانید در جاده ای پر پیچ و خم رانندگی کنید؟ یا در جاده ای با شیب های تند که یک طرفش هم دره باشد؟ یا حتی جاده ای یخ زده و کوهستانی؟ می توانید رانندگی در جاده ای را تصور کنید که یک طرفش اقیانوس است و در روزهای طوفانی موج های بلند و غول آسا ماشین را تکان می دهند؟ خیلی از این جاده ها واقعا وجود دارند و رانندگی در آنها کار هر کسی نیست و جز خطرناک ترین و ترسناک ترین جادهای دنیا هستند. در ادامه این مطلب ما چند تا از آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

مطالب پیشنهادی: خطرناک ترین جاذبه های گردشگری دنیا

خطرناک ترین جاده های جهان

در این مطلب قصد دارم برخی از ترسناک ترین جاده های جهان از جمله جاده زوجی لا پس در هند، جاده کیلار به پانگی در هند، جاده تونلی گولیانگ در چین و… را به شما معرفی کنم

جاده زوجی لا پس در هند

جاده زوجی لا پس در هند

جاده زوجی لا پس در هند؛ ترسناک ترین جاده ای است که تا به حال در عمرم دیده و تجربه کرده ام. این جاده کوهستانی شهر های له و سریناگار را در هیمالیای غربی به هم وصل می کند. البته باید اشاره کرد که 15 متر برف و دیوارهای یخی باعث می شوند این جاده در زمستان کاملا بسته و غیر قابل استفاده باشد. ولی حتی در گرم ترین روزهای سال هم نمی توان با خیال راحت در این جاده رانندگی کرد. چرا که مسیر همواره گلی بوده و با وجود باریک بودن راه و نبودن هیچ محافظی هر لحظه امکان دارد به دره های 3500 متری پایین دست سقوط کنید.

واقعا نمی توان گفت چه چیز این جاده از همه بدتر است؛ باریک بودنش، دست اندازها، گل و لای، تک لاین بودن، یا حتی زیگ زاگ بودن و ختم شدنش به دره ای که ته ندارد! تصور کنید مسیرتان در شب به چنین جاده ای ختم شود. خوشبختانه جاده زوجی فقط شش مایل است. اما رانندگی در آن چنان دشوار است که طی کردنش به 3 ساعت زمان نیاز دارد. سه ساعتی که طولانی ترین تجربه رانندگی تان خواهد بود!

مطالب پیشنهادی: پل های عجیب و غریب دنیا

جاده کیلار به پانگی در هند

جاده کیلار به پانگی در هند

یکی دیگر از جاده های ترسناک هند؛ جاده کیلار به پانگی است. این جاده هم مانند جاده قبلی، باریک، پر از دست انداز، تک بانده و پر از گل و لای است. جاده کیلار به پانگی مانند خیلی از جاده های هند هزاران سال قبل توسط محلی ها و روستاییان ساخته شده و دهه هاست که هیچ بازسازی در آن صورت نگرفته است. باید اعصاب آهنی داشته باشید تا بتوانید در این جاده ها با اتوبوس های قدیمی که هیچ امنیتی ندارند؛ رفت و آمد کنید!

این جاده هم فقط در تابستان ها مورد استفاده بوده و 112 کیلومتر طول دارد. 16 کیلومتر میانی جاده از تمام قسمت ها بدتر بوده و با وجود صخره های معلق بر روی جاده هر لحظه حس می کنید که قرار است سنگ ها بر سر شما فرود بیایند و له تان کنند. در این بخش ها جاده تک بانده بوده و هیچ گارد ریلی هم وجود ندارد. گاهی دو ماشین در لاین مخالف به هم می رسند. از آنجاییکه که جاده فقط به اندازه یک ماشین عرض دارد هر حرکت اشتباهی از سمت راننده جان ده ها نفری که در اتوبوس هستند را به خطر می اندازد. در واقع اشتباه در این جاده ها به قیمت سقوط از دره های 610 متر تمام خواهد شد. در هر یک از دره های این جاده چندین ماشین سقوط کرده و لاشه ها همچنان قابل دیدن هستند.

مطالب پیشنهادی: خطرناک ترین زندان های دنیا

بزرگراه کاراکورام، پاکستان به چین

بزرگراه کاراکورام، پاکستان به چین

یکی دیگر از عجیب ترین جاده های دنیا در آسیا واقع شده. بزرگراهی که پاکستان را به چین وصل می کند. این جاده در ارتفاع 4876 متر بوده و مرتفع ترین جاده سنگفرش شده در دنیاست. این جاده مسیری 1287 کیلومتر را پوشش داده و در برخی بخش ها با جاده باستانی ابریشم هم پوشانی دارد. از آنجاییکه بیشتر مسیر این جاده را کوهستان تشکیل می دهد ریزش سنگ، بهمن، سیل، برف سنگین، رانندگان بی فکر، دام ها، صخره های معلق و طوفان های گاه و بی گاه در آن کم نیستند!

جالب است بدانید که ساخت و ساز این جاده در دهه 60 شروع شده و با فوت 900 کارگر در حین ساخت این جاده، نیمه کاره رها شده است. البته در حال حاضر این جاده یکی از جاذبه های توریستی محسوب می شود اما آمار مرگ و میر هم در آن خیلی بالاست. با وجود ارتفاع 5486 متر و نبودن هیچ گارد محافظتی در اطراف مسیر، چنین آمار بالایی در مرگ و میر و تصادفات رانندگی جای هیچ تعجبی هم ندارد!

مطالب پیشنهادی: ترسناک ترین استخر های دنیا

جاده تونلی گولیانگ در چین

جاده تونلی گولیانگ در چین

قطعا پس از مشاهده تصویر فوق متوجه شدید که چرا نام این جاده در لیست ترسناک ترین و خطرناک ترین جاده های جهان آورده شده. جاده تونلی گولیانگ را 13 نفر از محلی های روستایی با دستان خود در دل کوهستان تایهانگ ساختند. 5 سال زمان برده تا این تونل 1219 متر با عرض 3 متر و ارتفاع 4.8 متر حفر شود. این تونل تنها به اندازه عبور یک ماشین گستردگی دارد. هر چند این مسیر حالا یکی از مقاصد گردشگری و پر بازدید محسوب می شود هم چنان بدون گارد ریل و نور رها شده و رانندگان با ورود به آن واقعا ریسک می کنند. 30 پنجره در دل این تونل تعبیه شده که به دره های پایین دست دید دارند. در عین حال ایستادن در این تونل برای عکس گرفتن را واقعا پیشنهاد نمی کنم.

جاده تاروکو گرج در تایوان

جاده تاروکو گرج در تایوان

درست مانند تونل گولیانگ، تاروکو هم در دل کوهستان کنده کاری شده است. این جاده 19 کیلومتر به شدت زیباست و به همین دلیل از تمام دنیا بازدید کننده دارد. مسافران با اتوبوس های تور، ماشین، اسکوتر، دوچرخه و حتی با پای پیاده به دیدن این جاده می آیند. همه این وسایل نقلیه و گاهی هم پیاده ها باید جاده ای باریک را با هم سهیم شوند و از پیچ و تاب ها و نقاط کور آن به سلامتی عبور کنند؛ که البته کار بسیار سختی هم هست. این جاده دائما خطر سیل، ریزش زمین سنگ دارد! بنابراین باید در هوای خوب و آفتابی از این جاده دیدن کرد.

مطالب پیشنهادی: وحشتناک ترین مکان های دنیا

جاده 99 پیچی به بهشت در چین

جاده 99 پیچی به بهشت در چین

این جاده در پارک ملی کوهستان تیانمن در مرکز چین قرار دارد. همان طوری که از نامش پیداست، این جاده با 138 کیلومتر طول و 99 پیچ وحشتناک که به احتمال خیلی زیاد مسافران را به بهشت هدایت کند؛ یکی از ترسناک ترین جاده های دنیا بشمار می آید. جاده 99 پیچی بی شک از زیباترین جاده های روی زمین است. اما اگر راننده خودتان هستید حواستان باشد که برای دیدن این زیبایی ها چشم تان را از جاده برندارید؛ حتی برای یک لحظه! هر لحظه امکان دارد در این جاده زلزله ای رخ دهد و با وجود آب و هوای بد کوهستانی همه چیز برای رفتن به بهشت در این مسیر فراهم است!

بزرگراه جیمز دالتون در آلاسکا

بزرگراه جیمز دالتون در آلاسکا

از این جای کار به بعد با جاده های آسیا خداحافظی کرده و به سمت خطرناک ترین جاده های آمریکا می رویم. برای استارت از بزرگراه جیمز دالتون در آلاسکا شروع می کنم! این جاده یخ زده 643 کیلومتر از میان جنگل های بکر، توندراهای بی سکنه و رودخانه یوکان می گذرد. رانندگان این جاده باید تمام لوازم مورد نیاز برای بقا را به همراه داشته باشند چرا که هر لحظه ممکن است اتفاق ناخوشیاندی رخ دهد. در مسیر این جاده تنها سه شهر قرار داشته و هیچ مرکز درمانی هم وجود ندارد. البته چیزی که این جاده را ترسناک تر می کند 386 کیلومتر میانی اش است که هیچ پمپ بنزین، رستوران، هتل و مرکز استراحتی ندارد! این جاده طولانی ترین مسیر در آمریکاست که در حاشیه آن هیچ موجود زنده ای دیده نمی شود! بیشتر مسیر این جاده خاکی است پس رانندگی در هوای خوب این جاده هم دشوار است چه برسد به زمستان و رانندگی در یخ و برف و کولاک!

مطالب پیشنهادی: ترسناک ترین خانه های دنیا

جاده شمال یونگاس موسوم به «جاده مرگ» در بولیوی

جاده شمال یونگاس موسوم به «جاده مرگ» در بولیوی

«جاده مرگ» در بولیوی خطرناک تین جاده جهان است و این نام را به حق به آن داده اند! این جاده تک باندهِ همیشه گلی لاپاز را به کورویکو وصل کرده و از یک سمت به کوهستان کوردیلرا وصل می شود. راننده ای که یک لحظه حواسش پرت شود یا حتی بد شانسی بیاورد و یک چرخ از ماشینش به لبه برسد از دره ای به ارتفاع 1219 تا 4572 متر سقوط کرده و سرانجامی جز مرگ نخواهد داشت. هر ساله 300 راننده در این جاده جان خود را از دست می دهند.

این جاده در سال دهه 1930 توسط زندانیان پاراگوئه ای ساخته شده و عرض آن در پهن ترین بخش ها 3.6 متر است. دره های اطراف این جاده 64 کیلومتر به صورت متوسط 3596 متر عمق دارند. رانندگی در این جاده یعنی کلنجار رفتن دائمی با مه، باران سیلابی، سنگ های سست، دید محدود، دره های شیب دار و بیش از 200 پیچ تند سرپایینی به سمت جنگل های بارانی آمازون! البته تمام این عوامل در کنار هم باعث نمی شوند بازدید کنندگان این جاده کم باشد. سالانه هزاران نفر با دوچرخه هم که شده این مسیر را طی می کنند تا از دیدن زیبایی بکر آن لذت ببرند.

جاده دره ای اسکیپر؛ کویینز تاون به نیوزلند

جاده دره ای اسکیپر؛ کویینز تاون به نیوزلند

این جاده سنگفرش نشده، 149 سال پیش در گوشه ای از کوهستان حفر شده است. امروزه رانندگی در این جاده بسیار خطرناک بوده و تنها با جوازی خاص امکان پذیر است. جالب است بدانید که کمپانی های اجاره دهنده ماشین اجازه نمی دهند ماشین ها در این جاده رانندگی کنند. علاوه بر این با گواهینامه عادی نمی شود در این جاده رانندگی کرد. جاده باریک این مسیر به دره های کاملا عمودی که به رودخانه شوت اور ختم می شود راه داشته و اگر ماشینی از رو به رو بیاید راننده باید نزدیک به 3.2 کیلومتر را دنده عقب، سربالایی برود تا به نزدیک ترین جای گشاد جاده برای عبور دو ماشین برسد. معدنچی هایی که این جاده را در قرن 19 حفر کردند تنها به دریل های دستی و باروت مجهز بودند و به همین دلیل سال ها طول کشیده تا این جاده زیبا اما وحشتناک حفر شود.

پیش از این هم اشاره کردم که هر کسی اجازه رانندگی در این جاده خطرناک را ندارد. اما هستند تورهایی که رانندگان ماهر داشته و بازدید کنندگان را برای دیدن زیبایی های جاده به این مسیر می برند.

مطالب پیشنهادی: زیباترین رودخانه های دنیا

جاده کانینگ استاک روت در استرالیای غربی

جاده کانینگ استاک روت در استرالیای غربی

جاده کانینگ استاک روت در استرالیای غربی، یکی از ترسناک ترین جاده های دنیاست. میپرسید چرا؟ این جاده در استرالیا بوده و جز خاک و خاک و خاک هیچ منظره ای برای دیدن ندارد. هیچ تابلو راهنمایی برای رانندگی شما در این جاده وجود ندارد. بنابراین اصلا نمی توان فهمید که در مسیر درست هستید یا نه! جالب است بدانید که این مسیر 1850 کیلومتر در غرب استرالیا دور افتاده ترین جاده جهان است و 3 هفته طول می کشد تا راننده ای اول تا آخرش را طی کند. رانندگی در تابستان این جاده عملا غیر ممکن است چرا که دما به شکل باور نکردنی زیاد است. توصیه می شود رانندگان برای عبور از این جاده منابع غذایی، آب و سایر لوازم ضروری را به همراه داشته باشند.

جاده استلویو در ایتالیا

جاده استلویو در ایتالیا

اروپا هم سهم خودش را در میان جاده های ترسناک دارد. استلویو در ایتالیا یکی از این جاده هاست. این جاده در ارتفاع 2756 متر قرار داشته و مرتفع ترین جاده سنگفرش شده در آلپ شرقی به حساب می آید. 40 پیچ این جاده به سمت کوه های لامبارد و 48 پیچ تند دیگرش به سمت کوه های تیرول جنوبی هستند. اگر از پایین به این جاده نگاه کنید، درست مانند رشته ای باریک و بلند از اسپاگتی است که دور تا دور کوهستان کشیده شده است. حواستان باشد که ویو دیدنی رشته کوه آلپ از جاده غافل تان نکند. چرا که فاصله میان شما و دره های شیب دار این مسیر تنها حفاظ هایی کوتاه هستند که چندان تاثیری هم ندارند.

جاده آتلانتیک در نروژ

جاده آتلانتیک در نروژ

جاده آتلانتیک از میان چندین جزیره در نروژ عبور می کند. این جاده روبان مانند ساحلی در نگاه اول خیلی زیباست اما گول زیبایی اش را نخورید. چرا که این جاده خطرناک ترین مسیر در تمام نروژ است. رانندگی در این جاده درست مانند این است که سوار بر ترن هوایی هستید. آب و هوای نروژ در این مسیر در اکثر روزهای سال بد است و جاده در کسری از ثانیه از جلوی چشمان تان محو می شود. در روزهای طوفانی باد و موج های بلند با تمام قدرت به بدنه ماشین کوبیده و هر لحظه ممکن است از جاده منحرف تان کنند.

بزرگراه کولیما در روسیه

بزرگراه کولیما در روسیه

بزرگراه کولیما در شرقی ترین نقطه روسیه قرار داشته و دور افتاده ترین جاده در سرتاسر این کشور پهناور است. این جاده سنگفرش نبوده و در فصل زمستان با وجود برف سنگین، یخ های لیز و دید محدود خیلی خطرناک است. منطقه ای که این جاده در آن قرار دارند کاملا بدون سکنه بوده و نزدیک ترین شهر به آن، سرد ترین شهر روی زمین، اویمیاکون، است که 96 کیلومتر هم فاصله دارد. به همین دلیل است که یکی از جاده های ترسناک دنیا به شمار می آید.

کولیما به نام «جاده استخوان ها» معروف است. چرا که اسکلت کارگرانی که به اجبار این جاده را می ساختند به عنوان فونداسیون اصلی این جاده مورد استفاده قرار گرفته است.

مطاب پیشنهادی: جاذبه های گردشگری مسکو

تیزی اِن تست در مراکش

تیزی اِن تست در مراکش

آخرین مورد از لیست خطرناک ترین جاده های دنیا نیز به جاده تیزی اِن تست در مراکش اختصاص پیدامی کند. با وجود پیچ های تند و راه باریکی در حاشیه کوه های اطلس هیچ از ترس و وحشت باقی جاده ها کم ندارد. این جاده کوهستانی در دهه 1920 ساخته شده و رانندگان محلی در آن بدون توجه به قانون و با سرعت بالا عبور می کنند. این جاده هم هیچ حفاظی ندارد و به همین دلیل فقط در روز قابل استفاده است. در زمستان هم بهمن و یخ این جاده را بلا استفاده می کند. البته ارتفاع بالا دست این جاده منظره خارق العاده زیبایی دارد.

در این مطلب تلاش کرده ام برخی از ترسناک ترین و خطرناک ترین جاده های دنیا را به شما معرفی کنم. امیدوارم اگر خطر دوست هستید روزی بتوانید خودتان این جاده ها تجربه کنید!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.