خورشید چند برابر زمین است ؟ این اعداد شما را شگفت زده می کند!

اندازه خورشید چند برابر زمین است؟ حجم خورشید چقدر از زمین بیشتر است؟

دانستن درباره ی منظومه شمسی، کهکشان ها و ستارگان همیشه برای همه جذاب و هیجان انگیز بوده است. خورشید یکی از ستارگان بزرگ در منظومه شمسی است که حجم بسیار زیادی از آن را اشغال کرده است. زمین سومین سیاره در منظومه شمسی است، اما در مقایسه حجم و اندازه آن نسبت به سایر سیاره ها پنجمین سیاره است. سیاره زمین در مقایسه با خورشید بسیار کوچک است، اندازه حجم خورشید حدود یک میلیون و سیصد هزار برابر زمین است این یعنی می تواند همین تعداد از زمین را در خود جای دهد. حدودا 8 دقیقه طول میکشد تا نوری که از خورشید می تابد به زمین برسد. برای اینکه بتوانید بهتر درک کنید که خورشید چند برابر زمین است ادامه مطلب را بخوانید.

وسعت خورشید چند برابر زمین است؟

قطر خورشید 1392000 کیلومتر است و زمین 12756 کیلومتر قطر دارد، قطر خورشید تقریبا 109 برابر بیشتر از قطر زمین است. اندازه و وسعت سایر سیاره ها نسبت به زمین و خورشید نیز بسیار متغیر است مثلا شعاع مریخ 3397 کیلومتر و نصف زمین است. شعاع سیاره مشتری 71492 کیلومتر می باشد که تقریبا 11 برابر شعاع زمین است. شعاع سیاره زحل برحسب کیلومتر 60268 که تقریبا 9 برابر سیاره زمین است. با این اعداد به راحتی میتوان مقدار و حجم زمین در برابر خورشید و یا سایر اندازه ها را به راحتی تشخیص داد.

خورشید چند برابر بزرگ تر از زمین است؟

وقتی میگوییم خورشید از زمین بزرگ تر است ممکن است فکر کنید خورشید تنها مقداری از زمین بزرگتر است اما شگفت زده می شوید اگر بدانید خورشید به قدری از سیاره ی زمین بزرگ تر است که در برابر آن مانند یک لکه است. وقتی میگوییم خورشید 109 برابر بزرگ تر از زمین است یعنی شما میتوانید 109 زمین را در کنار هم قرار دهید تا به قطر خورشید برسید و اگر بخواهید خورشید را با زمین پر کنید 1.3 میلیون سال زمینی طول میکشد تا اندازه حجم خورشید شود. حدود سه چهارم خورشید را هیدروژن و باقی مانده بیشتر آن را هلیوم تشکیل می دهد. اگر زمین بخواهد اندازه خورشید شود به میلیون سال زمان نیاز دارد تا به بزرگی آن برسد زیرا خورشید 109 برابر بزرگ تر از زمین است و این یک عدد بسیار زیادی است.

خورشید چند برابر بزرگ تر از زمین است؟
اندازه زمین در مقایسه با خورشید

مساحت خورشید چند برابر زمین است؟

خورشید یک گلوله آتشین غول پیکر است. اگر هنوز برای تصور بزرگی زمین مشکل دارید بگذارید با یک مثال به شما کمک کنم. فرض کنید میخواهید با هواپیما از نیویورک به لندن بروید که 800 کیلومتر در ساعت سرعت آن است که حدود 7 ساعت زمان پرواز شما خواهد بود. اگر تصمیم دارید بدون فرود یک دور کامل در اطراف زمین بزنید (تقریبا 40000 کیلومتر) این سفر دو روز و دوساعت طول خواهد کشید. حالا تصور کنید با همان هواپیما میخواهید یک دور کامل به دور خورشید بزنید پس چقدر طول خواهد کشید؟ 5458 ساعت یا حدود 228 روز زمان خواهد برد. حالا با این مثال به راحتی میتوانید بفهمید مساحت خورشید چند برابر بیشتر از زمین است.

اندازه خورشید چند برابر کره زمین است؟

این مطلب ناگفته نماند که با وجود بزرگی و حجم زیاد خورشید در مقایسه با زمین این ستاره را نمیتوان بزرگترین ستاره در کیهان دانست. این امکان وجود دارد که خورشید حتی بزرگتر از آن چیزی باشد که قبلا تصور میشد. خورشید حدود 109 برابر پهن تر از زمین است اگر خورشید یک در باشد اندازه زمین در مقایسه با آن مانند مولکول های تشکیل دهنده آن است.

جرم و اندازه خورشید در مقایسه با زمین

طبق تحقیقات دانشمندان و گفته های ناسا خورشید چند صد میلیون برابر بزرگتر از زمین است و حجم اندازه این گلوله آتشین را نمیتوان با زمین که بسیار از آن کوچک تر از است مقایسه کرد. خورشید به دلیل نور و انرژی زیادی که دارد برای حیات زمین و موجودات بسیار نقش ضروری و مهمی را دارد. جرم خورشید 330 هزار برابر جرم زمین است.

فاصله خورشید تا زمین 150,000,000 کیلومتر است. قطر خورشید 109 برابر زمین, حجم خورشید 1.3 میلیون برابر و وزن خورشید حدود 333000 برابر وزن زمین است. جالب است بدانید که وزن خورشید ثابت نیست و خورشید به طور متوسط در هر ثانیه 1.5 میلیون تن مواد را در اثر باد خورشیدی از دست می دهد.

آمار عددی برای انکه بهتر درک کنید خورشید چند برابر زمین است در جدول زیر آورده شده است:

زمینخورشید
قطر12742 کیلومتر1391000 کیلومتر
حجم1.08×1012 متر مکعب1.409×1018 متر مکعب
وزن5.972 × 10^24 کیلوگرم1.989 × 10^30 کیلوگرم
جرم5.972 × 10^24 کیلوگرم1030×1.989 کیلوگرم
محیط40075 کیلومتر4370006 کیلومتر

امیدواریم مطالب جذاب و خواندنی سایت مینویسم درباره ی حجم و اندازه خورشید و زمین و کهکشان ها برایتان مفید و پر استفاده بوده باشد.

همچنین بخوانید: چند روز طول می کشد تا زمین به دور خورشید بچرخد

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.