درخت نماد صلح چیست + علت نامگذاری

برای اینکه بدانید نماد صلح چیست یا شاخه کدام درخت نماد صلح است، این مطلب را دنبال کنید.

صلح به مفهومی از دوستی، مهربانی و همدلی گفته می شود که از درون قلب افراد سرچشمه می گیرد و در سطح جهانی مسیری در راه انسانیت است. مفاهیمی مانند صلح که در همه جای دنیا ارزشمند هستند، دارای نماد بخصوصی می باشند. اما نماد صلح و دوستی چیست؟ در این مطلب با درخت نماد صلح که نماد صلح جهانی نیز می باشد، آشنا خواهید شد.

كدام درخت نماد صلح است

گرچه چند سمبل صلح در جهان معرفی شده اند اما اصلی ترین و قدیمی ترین نماد صلح درخت زیتون است. امروزه در اکثر سازمان ها مانند یونیسف یا سازمان ملل متحد نیز شاخه زیتون دیده می شود که علامت صلح است.

زیتون به عنوان الهه صلح در یونان باستان شناخته می شود. درخت زیتون یا شاخه زیتون از 5 قرن پیش از میلاد مسیح در کشور یونان به عنوان نماد صلح معرفی شد. اما اینکه چرا درخت زیتون نماد صلح است به این دلیل است که در یونان باستان درخت زیتون نماد برکت بود و یونانیان معتقد بودند درخت زیتون، شیطان را از انسان دور می کند.

گفته می شود در اساطیر یونانی شخصی بنام آتنا و معروف به خدای خرد بود و آتنا درخت زیتون را به مردم هدیه می دهد و در مناطق مختلف یونان درخت زیتون می کاشت. مردم آتن نیز به منظور تشکر از آتنا اسم شهر خود را آتن نامگذاری می کنند.

نخستین بار در جشن و مراسم یونانیان از برگ زیتون به عنوان درخت نماد صلح و دوستی استفاده شد و تاجی از برگ زیتون را بر روی سر قرار می دادند. یونانیان به اندازه ای زیتون و هرانچه که از زیتون را برآمده را خوب و خوش یمن می دانستند که ورزشکاران یونانی در بازی های المپیک، روغن زیتون را بر بدن خود می زدند تا پیروزی را از آن خود کنند.

جملات بزرگان درباره جنگ

درختی که نماد صلح است

درخت نماد صلح چه نام دارد

در نقاشی های مختلفی که در مورد صلح وجود دارد، همواره شاخه ای از برگ زیتون وجود دارد. برگ درخت زیتون همیشه سبز است و توانایی مقاومت در شرایط آب و هوایی سخت را دارد. دلیل دیگر اینکه برگ زیتون نماد صلح است، این می باشد که درخت زیتون تا زمان میوه دادن به مراقبت و نگهداری طولانی مدت و صبر زیاد نیاز دارد و انتخاب این درخت به عنوان نماد صلح به این دلیل است که زیتون نماد صبر و آرامش برای دستیابی به صلح جهانی است.

کلمه زیتون در قرآن 6 مرتبه ذکر شده و خداوند آنرا شجره مبارکه نامیده و به آن قسم خورده است. هنگامی که کشتی حضرت نوح بر روی دریا در حال حرکت بود، او برای پیدا کردن خشکی کبوتری را می فرستاد و اگر کبوتر با برگ زیتون بازمی گشت، نشانه وجود خشکی در آن اطراف بود.

در آثار تاریخی به جا مانده از دوران هخامنشی نیز نقش و نگارهایی از شاخه های زیتون در دست سربازان دیده می شود که بیانگر ارزشمند بودن این درخت در ایران باستان است.

شاخه درخت زیتون که بر دهان کبوتر باشد، نماد صلح و آرامش است.

متن درباره جنگ و صلح

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.