کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد

حفظ سلامت پوست یکی از مهم ترین کارهایی است که به عنوان یک خانوم یا آقا که به ظاهر و زیبایی خودش اهمیت می دهد باید رعایت کنید. معمولا توصیه هایی برای داشتن پوستی سالم ارائه می شود اما ما قد داریم در این نوشته کارهای ممنوع برای حفظ سلامت پوست را خدمت شما معرفی کنیم تا با انجام ندادن آن ها به شادابی و زیبایی پوست خود کمک کنید. ۱۶ کاری که برای حفظ سلامت پوست خود نباید انجام دهید را در ادامه خواهید دید.

به خاطر حفظ سلامت پوست خود انجام این کارها را متوقف کنید

چه بخواهید چه نخواهید، در تابستان پوستتان بیشتر در معرض دید قرار می گیرد. در حالی که بسیاری از شرکت ها و محصولات ادعا می کنند که بهترین محصول جوان سازی پوست را عرضه می کنند اما شما می توانید با انجام تغییرات کوچک، تاثیر زیادی بر سلامت پوست خود داشته باشید. بیشتر ما روزانه با انجام کارهایی از روی ناآگاهی به پوست خود صدمه می زنیم. در اینجا ۱۶ تا از کارهایی که باید برای حفظ سلامت پوست خود انجام ندهیم، آورده شده اند.

۱٫ با آرایش خوابیدن

کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد: با آرایش خوابیدنشستن آرایش هر شب قبل از خواب یک گام ساده در جهت مراقبت هر چه بهتر از پوست و حفظ سلامت پوست می باشد اما بسیاری از ما از انجام این کار سر باز می زنیم. شب ها دیر از سر کار به خانه بر می گردید و باید در بازه زمانی کوتاه شام خورده و به استراحت بپردازید. وقتی آماده ی خوابیدن می شوید، شستن صورت می تواند یک کار غیر ضروری به نظر آید. با این وجود، خوابیدن با آرایش موجب خراب شدن پوست شما ودر خطر قرار گرفتن سلامت پوست شما می شود.

بنیانگذار لوازم آرایشی Chalet، آندریا رودریگز به من گفت:”اگر می خواهی صبح با طراوت بیدار شوید، باید از یک آرایش پاک کن استفاده کنی. خوابیدن با آرایش نه تنها موجب پیری پوست می شود بلکه مانع بازیابی پوست در طول شب به منظور حفظ الاستیسیته و هیدراتاسیون در روز بعد می گردد.” رودریگز توصیه می کند که روند پاک کردن آرایش را تا حد امکان ساده اجرا کنید تا پیوستگی آن ادامه یابد.

طبق توصیه ی رودریگز:”Agua Fresca یک روش بسیار ساده برای انجام این کار است به گونه ای که هرگز از انجام آن خسته نمی شوید. کافی است یک تکه پنبه را به این مایع پاک کننده طبیعی آغشته کنید و صورت خود را با آن شستشو دهید و سپس به خواب بروید.”

۲٫ مصرف محصولات داخل شیشه و غیر پمپی

کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد: مصرف محصولات بدون حفاظاگر محصولات مراقب پوستی که استفاده می کنید دارای بسته بندی شیشه ای هستند، بهتر است تجدیدنظر کنید. استفاده از دست برای استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی روش خوبی برای پوست نمی باشد. رودریگز به من گفت:”در طول روز دستان ما خاک و چربی زیادی را برمی دارند و وقتی انگشتان دست را در یک شیشه حاوی محصول فرو می کنید و بر صورت خود می زنید، ممکن است موجب گسترش باکتری شوید. محصولات مراقبت پوست بدون اپلیکاتور بیشتر در معرض آلوده شدن قرار دارند. علاوه بر این، مواد اولیه فعال موجود در محصولات بیشتر در معرض اکسیده شده قرار می گیرند و در نتیجه اثربخشی آن ها کاهش می یابد. برای اثربخشی هر چه بیشتر محصولات مراقبت پوست از محصولاتی با پمپ های بدون هوا و یا درپوش هایی با پخش کن استفاده کنید.”

مدیر محتوایی Beautypedia، برایان بارون نیز موافق است. او به Elle گفت:”از آنجایی که بسیاری از محصولات مراقبت پوست به خصوص محصولات ضد پیری حاوی آنتی اکسیدان هستند، نباید در معرض هوا قرار گیرند. هرچه بیشتر شیشه محصول را باز کنید، بیشتر آنتی اکسیدان موجود در محصول از بین می رود و اثربخشی آن کاهش می یابد. بنابراین، محصولات ضد پیری شما هر چه بیشتر اثربخشی خود را از دست می دهند.”

۳٫ اجتناب از مصرف ضدآفتاب

کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد: ضدآفتاب نزدناکثر ما در یادآوری استفاده از ضدآفتاب در کنار ساحل با دوستان خیلی خوب هستیم، اما آیا در بقیه موارد نیز استفاده از آن را به یاد می آوریم؟ ما هر روز پوست خود را در معرض اشعه های مضر آفتاب قرار می دهیم، حتی اگر تنها رفتن به سمت ماشین باشد. وقت آن رسیده است که برای حفظ سلامت پوست خود استفاده از ضدآفتاب را به عنوان بخشی از برنامه ی صبحگاهی خود تبدیل کنید.

جراح پلاستیک چشمی(اکولوپلاستیک)، دکتر برت کوتلوس به من گفت:”یکی از اقداماتی که می توانید برای متوقف کردن و در واقع معکوس کردن علائم پیری انجام دهید، کوشا بودن در زمینه ی استفاده از ضدآفتاب است. در حالت ایده آل، شما باید از ضدآفتاب هایی با SPF 15 یا بالاتر و بر پایه معدنی استفاده کنید. محصولات حاوی روی وجود دارند که محافظت خوبی را ارائه می دهند و مانند محصولات قدیمی حاوی روی ازجمله Baywatch ظاهر بدی به شما نمی دهند.”

۴٫ دیر به رختخواب رفتن

کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد: دیر خوابیدندلیلی وجود دارد که پس از یک شب کمبود خواب، پوست شما خسته و مات و کدر به نظر می آید. خواب، ترمیم کننده ی پوست است و خواب کافی برای حفظ سلامت پوست ضروری است. از این رو اگر چند شب پشت سر هم دیر به رختخواب بروید، آثار آن در پوست شما قابل مشاهده خواهد بود. دکتر دنیس گراس به Elle گفت:”وقتی پوست کمتر از حد بهینه ترمیم شود، خسته و رنگ پریده خواهد شد. کمبود خواب می تواند بسیار استرس زا باشد به گونه ای که موجب تولید رادیکال های آزاد توسط بدن ازجمله پوست می شود. خواب را در اولویت خود قرار دهید و خیلی زود متوجه تغییر در پوست خود خواهید شد.”

۵٫ هزینه کردن برای محصولاتی که اثربخش نیستند

کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد: استفاده از محصولات بهداشتی گران و بدون فایدهمحصولات مراقبت پوست زیادی در بازار وجود دارند و بسیاری از آن ها به شدت گران قیمت هستند. کدام یک واقعاً ارزش خریدن دارند؟ خوب، طبق گفته ی دکتر کوتلوس، بالش های مخصوص ضدچروک در دسته ی “ارزشش را ندارد” قرار می گیرند. هر روز صبح، بسیاری از زنان متوجه وجود خطوطی بر صورت خود در اثر تماس با بالش می شوند، بنابراین شرکت های متعددی بالش هایی را با هدف جلوگیری از این خطوط تولید کرده اند.

دکتر کوتلوس بیان کرد:”پول خود را با خرید بالش ها و روبالشی های ضد چروک هدر ندهید. اگرچه خطوط خوابیدن در طی خواب تشکیل می شوند، خصوصاً برای افرادی که روی صورت می خوابند اما هیچ اثبات علمی در رابطه با کاهش چروک های ناشی از خواب توسط بالش ها یا پارچه های خاص وجود ندارد. من مطالعه ی منتشر شده ای را اجرا کردم که نشان می دهد اثرات اشعه های خورشید بسیار بیشتر از اثرات پیری پوست در نتیجه ی فشار خوابیدن هستند، بنابراین بر حفاظت در برابر خورشید تمرکز کنید.”

۶٫ ترکاندن جوش های صورت

کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد: ترکاندن جوش هامن هیچ وقت تمایلی به ترکاندن جوش های صورت نداشته ام. حتی فکر کردن در مورد آن نیز به من حالت تهوع می دهد و من یک پرستار هستم، بنابراین با صحنه های تهوع آور زیادی روبرو بوده ام. خوشبختانه، در این مورد متخصصان پوست نیز با من هم عقیده هستند. ترکاندن جوش صورت تنها باعث پراکنده شدن باکتری آن در بقیه بخش های صورت می شود. دکتر گراس به Elle گفت:”با این وجود، همیشه این وسوسه وجود دارد که جوش را بترکانید اما باید در برابر آن مقاومت کنید. اگر وسوسه شدید است، صورت خود را با یک حوله ی تمیز بشویید. اگر جوش آماده ی ترکیدن باشد، این فشار برای تخلیه آن کافی خواهد بود.” بدن شما هوشمند است و به خوبی می داند چه موقع باید جوش از بین رود، بنابراین اجازه دهید پوست خود به آن رسیدگی کند.” برای درمان جوش های سرسیاه این مطلب را مطالعه کنید .

۷٫ دوش گرفتن با آب گرم

کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد: دوش گرفتن با آب گرمپس از یک روز طولانی، هیچ چیز بهتر از یک دوش طولانی با آب گرم نیست. با این وجود، آب گرم برای پوست خوب نیست، بنابراین برای حفظ سلامت پوست دوش با آب گرم را به حداقل برسانید. دکتر آریل کوار، متخصص پوست به Prevention گفت:”البته که احساس خوبی به انسان می دهند اما به طور قطع موجب پوسته پوسته شدن و خشکی پوست می شوند. برای مراقبت از پوست خود، دوش گرفتن با آب سردتر را انتخاب کنید.”

۸٫ افراط در استفاده از پرکننده ها (تزریق ژل و فیلر)

کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد: تزریق فیلرما همگی مردان و زنانی را دیده ایم که به وضوح در جراحی پلاستیک افراط کرده اند. پیشانی هایی که حرکت نمی کنند و کشیده نمی شوند، همواره غیرطبیعی به نظر می آیند. محصول دیگری که باید نسبت به آن محتاط باشید، پرکننده های لب و صورت هستند. دکتر کولتوس گفت:”لطفاً برای حفظ سلامت پوست از مد تزریق لب پیروی نکنید. لب های بزرگ(پرحجم) کارتونی جذاب نیستند، فرقی نمی کند که چه تعداد از دنبال کنندگان شما در فید اینستاگرام از لب های غنچه شده ی خود سلفی گرفته و منتشر می کنند.”

۹٫ تخت های برنزه کننده

کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد: سولار کردنبه طور قطع نمی توانم مقاله ای در مورد کارهایی که نباید برای مراقبت از پوست انجام دهید، بنویسم و تخت های برنزه کننده ی سرپوشیده را نادیده بگیرم. ما به خوبی می دانیم که آن ها با سرطان پوست در ارتباط هستند اما زیان های آن ها به این مورد ختم نمی شوند. مطالعه ای در Translational Behavioral Medicine یافته است که کاربران دستگاه های برنزه کننده ی سرپوشیده نرخ بالاتری از قرمزی و تورم دارند. اگر تابحال وسوسه شده اید که پیش از تعطیلات از دستگاه های برنزه کننده ی سرپوشیده استفاده کنید، برای حفظ سلامت پوست خودتان هم که شده از آن صرف نظر نمایید.

۱۰٫ لایه برداری بیش از حد

کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد: استفاده زیاد از لایه بردارهااگرچه شستن صورت هر شب قبل از خواب بسیار مهم است اما به منظور حفظ سلامت پوست خود این کار را به حد افراطی انجام ندهید. استفاده از یک برس صورت یا حتی یک حوله می تواند برای پوست لطیف شما زیاد از حد زبر باشد. دکتر دیوید بنک، متخصص پوست و مو به Prevention گفت:”استفاده از روتینوئید، آلفا هیدروکسی اسید(AHA) و یک دستگاه پاک کننده مکانیکی برای افراد غیرمعمول نیست، بنابراین پوست آن ها به جای روشن تر شدن و درخشندگی بیشتر، قرمز و ملتهب می شود.”

اگر از آکنه رنج می برید، ملایم رفتار کردن با پوست بسیار حائزاهمیت است. وقتی آکنه دارید، لایه برداری از پوست صورت تنها موجب تشدید آن می شود. دکتر کوار به Prevention گفت:”آن فقط موجب تشدید و بدتر شدن آکنه می شود و التهاب زیادی را به وجود می آورد به گونه ای که شما قادر به استفاده از محصولات یا داروهای کمک کننده به رفع این وضعیت نخواهید بود.”

۱۱٫ سیگار کشیدن

کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد: سیگار کشیدنبا وجود تمام درمان هایی که برای پوست وجود دارد، نادیده گرفتن برخی از کارهای ساده ای که برای جوان سازی پوست خود انجام می دهید، آسان است. اولین گامی که باید انجام دهید، ترک سیگار است. مهم نیست که از چه درمان هایی برای پوست خود استفاده می کنید، سیگار کشیدن تأثیر این درمان ها را خنثی می سازد. دکتر کوتلس توضیح داد: “اگر سیگاری هستید، لیزر کردن پوست برای جوانسازی فایده ای ندارد. شما با سیگار کشیدن تمام مزایای درمان لیزری را از بین می برید و در توانایی بدن در بهبود یافتن اختلال ایجاد می نمایید. شما همیشه می توانید فرد سیگاری را از چین و چروک دور لبش تشخیص دهید. علاوه بر اصرار در استفاده از کرم ضد آفتاب، ترک سیگار بهترین کاری است که می توان برای توقف نشانه های پیری انجام داد.”

پس برای سالم ماندن پوست و کمک به حفظ شادابی و سلامت پوست سیگار نکشید.

۱۲٫ نوشیدن قهوه

کارهایی که برای حفظ سلامت و زیبایی پوست نباید انجام داد: مصرف کافئینیکی از بهترین توصیه ها برای حفظ سلامت پوست، آبرسانی آن است. نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز باعث جوان نگه داشتن و درخشش پوست شما می شود. هر چیزی که آب بدن شما کاهش دهد، موجب می شود تا پیرتر به نظر برسید. متأسفانه، این به معنی خداحافظی با برخی از عادات قدیمی است. متخصص امراض پوستی، دکتر دبورا واتنبرگ، به TODAY گفت: “الکل و کافئین مانند داروی پیشاب آور عمل می کند و موجب کاهش آب بدن شما می شود، بنابراین پوست شما به نوعی کدر و تیره به نظر می رسد. غذاهای بدون ارزش غذایی حاوی مقدار زیادی مواد نگهدارنده هستند که همین اثر را بر روی پوست شما دارد”.

۱۳٫ شستن زیاد صورت

کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد: شستن زیاد صورتشستن هر شب صورت برای پوست بسیار مفید است. شستن چندین بار در روز صورت قطعاً چیز خوبی نیست. راشل نازاریان، پزشک گروه متخصصین امراض پوستی اشویگر، به Marie Claire گفت: “اکثر مردم تمایل به استفاده از صابون هایی دارند که چربی های طبیعی بدن را از بین می برند و با pH ایده آل پوست شما در تداخل هستند. زیاده روی در شستن صورت موجب خشک شدن و ترک برداشتن پوست می شود و آن را در معرض عفونت ها و التهاب های پوستی همچون اگزما قرار می دهد، و حتی می تواند نشانه های پیری مانند چین و چروک و خطوط صورت را بیشتر کند.” بنابراین برای حفظ سلامت پوست خود از شستن بیش از حد آن با صابون ها خودداری کنید.

۱۴٫ دست زدن به صورت

کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد: دست زدن زیاد به پوست صورتیکی از کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد دست زدن به صورت است. آیا توجه کرده اید که چقدر به پوست صورت خود دست می زنید؟ همگی ما این کار را می کنیم. آخرین باری که من فلفل تند خوردم، متوجه شدم که پیوسته به صورت خود دست می زنم و هر بار که عطسه یا سرفه می کردم، دستانم را به چشمانم می زدم. هر بار که به صورت خود دست می زنید، پوست خود را در معرض باکتری ها قرار می دهید. مدیر ارشد تغذیه، دکتر نانسی استیلی، به Bustle گفت: “دست زدن مکرر به پوست یا قرار دادن چانه بر روی دست می تواند موجب وارد شدن گرد و خاک، چربی و باکتری به پوست شود و در نتیجه منجر به ایجاد آکنه گردد”.

دست زدن مداوم به پوست به خصوص موجب تحریک چشم ها می شود. دکتر استیلی توضیح می دهد که مالیدن چشم ها می تواند موجب آسیب رساندن به مویرگ های زیر پوست و همچنین بافت های این ناحیه و افزایش خطر ایجاد چروک در سنین جوانی شود.

زیبایی شناس افراد مشهور، رنه رولئو، همچنین نگرانی خود در مورد آسیب رسیدن به پوست زیر چشم را ابراز می کند. رولئو به Marie Claire گفت: “کشیدن پوست هنگام استفاده از خط چشم یا مالیدن شدید پوست برای از بین بردن آرایش چشم می تواند موجب از بین رفتن کلاژن و فیبرهای الاستیسیته و در نتیجه ایجاد چین و چروک و خطوط قابل دید شود. همیشه کرم چشم را با انگشت انگشتر(که ضعیف ترین انگشت است) و حرکت آرام بزنید و از مالیدن و کشیدن پوست پرهیز نمایید.”

۱۵٫ خوردن دسر و شیرینیجات زیاد

کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد: مصرف دسر و شیرینیجاتبرنزه کردن و سیگار کشیدن تنها عواملی نیستند که به پوست شما صدمه می زنند. یک تکه از کیک شکلاتی در یخجال شما نیز می تواند به همان اندازه مضر باشد. مصرف شکر بر ذخایر کلاژن بدن تأثیر می گذارد و برای سلامت پوست مضر است. کلاژن یک ماده ی جادویی است که به پوست کمک می کند جوان به نظر رسد. متخصص امراض پوستی، فدریک برانت به Allure گفت: “خوراکی های حاوی شکر موجب از بین رفتن کلاژن و الاستین در پوست می شوند که خود به مرور زمان منجر به تیرگی و جوش صورت می گردد”.

مصرف مقدار زیاد شکر همچنین می تواند بر سیستم داخلی اثر بگذارد. متخصص امراض پوستی افراد مشهور، دکتر هارولد لانسر، به مجله ی نیویورک تایمز گفت: “شکر می تواند سیستم ایمنی را تضعیف کند و سیستم ایمنی ضعیف در مبارزه علیه باکتری ها خوب عمل نمی کند”. پر شدن منافذ پوست توسط باکتری ها موجب به وجود آمدن جوش می شود. مصرف شکر می تواند موجب افزایش سطوح تستوسترون شده و بر پوست اثر می گذارد. دکتر لنسر گفت: “تستوسترون موجب بزرگ تر شدن منافذ و چرب شدن پوست می گردد. آن پوست زیبای زنانه ی شما را به پوست خشن بازیکن فوتبال تبدیل می کند.” پس اگر می خواهید پوستی سالم و زیبا داشته باشید شکر نخورید.

۱۶٫ نادیده گرفتن متخصص امراض پوستی

کارهایی که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام داد: فراموش کردن متخصص پوستآخرین باری که به خاطر خال های گوشتی جدید یا در حال تغییر به متخصص پوست مراجعه کردید، کی می باشد؟ بررسی مداوم پوست به خاطر زود مطلع شدن از سرطان های پوستی، حیاتی است. با این وجود، بررسی توسط خود فرد شما را از تمام مشکلات محافظت نمی کند. وقت ملاقات سالانه ای با متخصص امراض پوستی خود برای بررسی کل بدن تعیین کنید.

مثل همیشه، اگر سوالات یا نگرانی هایی در مورد پوست خود دارید، به متخصص امراض پوستی خود مراجعه نمایید تا به حفظ سلامت پوست خود کمک کرده باشید.

 

ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید