۱۰ مورد از کوچک ترین حیوانات دنیا + عکس

حیوانات در اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی وجود دارند، از بسیار کوچک گرفته تا حیوانات عظم‌الجثه. ممکن است فکر کنید که بزرگ بودن بهتر است و البته بزرگ بودن مزایایی هم دارد اما کوچک بودن نیز بسیار خوب است! حیوانات کوچک برای بقا به منابع کمتری نیاز دارند، زاد و ولد بیشتری دارند و می‌توانند برای فرار از دست حیوانات درنده و شکارچیان وارد مخفی‌گاه‌های مختلفی شوند! در این مقاله، به معرفی 10 مورد از کوچک ترین حیوانات دنیا خواهیم پرداخت.

کوچکترین حیوانات جهان

در مطالب قبلی درباره بزرگترین گرگ جهان یا بزرگترین کروکودیل جهان گفتیم. در ادامه لیست ده تا از کوچکترین حیوانات دنیا همراه با عکس تقدیم شما خواهد شد. این حیوانات بسیار ریز و کوچک و بعضی از آن ها بندانگشتی هستند.

10- خرگوش کوتوله (خرگوش بندانگشتی)

کوچکترین حیوانات جهان: خرگوش کوتوله
خرگوش کوتوله

یکی از کوچک ترین حیوانات دنیا خرگوش کوتوله یا خرگوش بندانگشتی است. این خرگوش با طول بدن 9.4 تا 11.4 اینچ (24 تا 29 سانتی‌متر)، کوچک‌ترین خرگوش دنیا محسوب می‌شود. خرگوش کوتوله بالغ تنها 400 گرم وزن دارد. این گونه از خرگوش‌ها را می‌توان در آمریکای شمالی یافت.

خرگوش‌های کوتوله عموماً در نواحی با خاک عمیق زندگی می‌کنند تا بتوانند در میان گیاهان بلند و انبوه برنجاسف لانه بسازند و غذای خود را پنهان کنند. مجراهای وسیع و پراستفاده، بیشه‌های مریم گلی را در هم می‌آمیزند و مسیرهای رفت و آمد و فرار از دست حیوانات درنده را برای خرگوش‌های کوتوله فراهم می‌کنند.

9- مارموست (بوزینه) کوتوله

کوچکترین حیوانات دنیا: مارموست (بوزینه) کوتوله
مارموست (بوزینه) کوتوله

مارموست یا بوزینه کوتوله یکی دیگر از کوچک ترین حیوانات دنیا است که به عنوان کوچک‌ترین میمون دنیا نیز شناخته می‌شود. این میمون در  جنگل‌های بارانی برزیل، کلمبیا، اکوادور، پرو و بولیوی زندگی می‌کند. طول بدن مارموست، بدون در نظر گرفتن دم، 5.5 تا 6.3 اینچ (14 تا 16 سانتی‌متر) است. این میمون‌ها واقعاً کوچک هستند و هنگام تولد تنها 15 گرم وزن دارند.

8- لمور موشی مادام برت

کوچک ترین حیوانات دنیا: لمور موشی مادام برت
لمور موشی مادام برت

در حالی که مارموست کوتوله شاید کوچک‌ترین میمون باشد اما عنوان کوچک‌ترین پستاندار شناخته شده به لمور موشی مادام برت می‌رسد. این پستاندار در پارک ملی Kirindy Mitea در غرب ماداگاسکار زندگی می‌کند. متوسط طول بدن لمور موشی مادام برت، 3.6 اینچ (92 میلی‌متر) و وزن آن 30 گرم است.

7- حشره‌خوار اتروسی

کوچک ترین حیوان دنیا: حشره‌خوار اتروسی
حشره‌خوار اتروسی

حشره‌خوار اتروسی که به عنوان حشره‌خوار کوتوله اتروسی و  حشره‌خوار کوتوله دندان سفید نیز شناخته می‌شود، 1.2 تا 2.7 گرم وزن دارد. به این ترتیب، این حشره‌خوار به عنوان کوچک‌ترین پستاندار  جهان از نظر وزن به شمار می‌رود.

با این وجود، عنوان کوچک‌ترین پستاندار دنیا از نظر طول را با داشتن طول 1.4 تا 2 اینچی (36 تا 53 میلی‌متر) به خفاش خوک‌بینی کیتی می‌بازد. همه چیز در مورد حشره‌خوار اتروسی کوچک نیست. مغز این جانور نسبت به وزن بدنش در میان تمام حیوانات و حتی انسان بزرگ‌تر است.

6- لاک‌پشت خالدار خاکی

کوچکترین حیوانات جهان: لاک‌پشت خالدار خاکی
لاک‌پشت خالدار خاکی

کوچک‌ترین لاک‌پشت جهان، لاک‌پشت خالدار خاکی از آفریقای جنوبی است که جزو کوچکترین حیوانات جهان است. اندازه‌ی لاک‌پشت نر حدود 2.4 تا 3.1 اینچ (6 تا 8 سانتی‌متر) است در حالی لاک‌پشت‌های ماده که کمی بزرگ‌تر هستند، تا تقریباً 4 اینچ (10 سانتی‌متر) نیز می‌رسند.

این لاک‌پشت‌های کوچک از گیاهان کوچک تغذیه می‌کنند، بر روی بیرون‌زندگی سنگ‌ها لانه می‌سازند و همچنین از شکاف‌های کوچک برای پنهان شدن از دست حیوانات درنده استفاده می‌کنند.

5- مرغ پرزنبوری

کوچکترین حیوانات جهان: مرغ پرزنبوریمرغ پرزنبوری، کوچک‌ترین پرنده و کوچک‌ترین مهره‌دار خون گرم است. اندازه طول این پرنده، 2.2 اینچ (5.7 سانتی‌متر) و وزن آن 1.8 گرم است. اندازه بدن این پرنده تنها نکته شگفت‌انگیز نیست بلکه لانه آن نیز با عرض 0.8 اینچ (2 سانتی‌متر) و عمق 1.1 اینچ (3 سانتی‌متر) به همان اندازه کوچک است.

سریع ترین حیوانات جهان به ترتیب (۱۰ حیوان سریع بر روی زمین)

4- خفاش خوک‌بینی کیتی

کوچک ترین حیوانات دنیا: خفاش خوک‌بینی کیتی
خفاش خوک‌بینی کیتی

خفاش خوک‌بینی کیتی یکی دیگر از کوچک ترین حیوانات دنیا است. این خفاش که در تایلند و برمه زندگی می‌کند، تنها 1.1 تا 1.6 اینچ (30 تا 40 سانتی‌متر) است و وزنی معادل 1.5 تا 2 گرم دارد. این خفاش به اندازه زنبورعسل است و  پوزه متمایزی شبیه به خوک دارد. این خفاش در غارهای سنگ آهک در امتداد رودخانه زندگی می‌کند. به طور میانگین در هر غاز بیش از 100 خفاش خوک‌بینی کیتی زندگی می‌کنند.

3- مار کور باریک

لیست کوچک ترین حیوانات دنیا: مار کور باریک
مار کور باریک

مار کور باریک با طول 4.3 اینچ (11 سانتی‌متر) به عنوان کوچک‌ترین مار جهان شناخته می‌شود. این مار در شمال و جنوب آمریکا، آفریقا و آسیا زندگی می‌کند. بیش از 87 گونه مختلف از مار کور باریک وجود دارد. این مارها کور و غیرسمی هستند و از حشرات و موریانه‌ها تغذیه می‌کنند. اکثر گونه‌های مار کور باریک، محتوای بدن حشرات را می‌مکند و پوست آن‌ها را دور می‌اندازند.

2- ماهی کپورریزه

کوچک ترین حیوانات دنیا: ماهی کپورریزه
کپورریزه

کپورریزه با طول 0.3 اینچ (7.9 میلی‌متر)، کوچک‌ترین ماهی دنیا است. این ماهی را می‌توان در جنگل‌های باتلاق ذغال سنگ نارس جزیره‌ی سوماترا اندونزی پیدا کرد. کپورریزه‌ها به دلیل اندازه کوچکی که دارند، می‌توانند از خشکسالی شدید هم جان سالم به در ببرند. برای مشاهده بزرگترین ماهی دریا کلیک کنید.

همچنین ببینید: بزرگترین آکواریوم جهان در کجاست؟

1- قورباغه‌ریزه آمائو

کوچکترین حیوانات دنیا: قورباغه‌ریزه آمائو
قورباغه‌ریزه آمائو

آخرین مورد در فهرست کوچک ترین حیوانات دنیا، قورباغه‌ریزه آمائو است. قورباغه‌ریزه آمائو را می‌توان کوچک‌ترین قورباغه جهان دانست. این قورباغه برای اولین بار در سال 2009 در گینه نو کشف شد و به نوعی یک گونه جدید محسوب می‌شود و نام متداولی ندارد!

متوسط اندازه بدن این قورباغه تنها 0.3 اینچ (7.7 میلی‌متر) است. قورباغه‌ریزه آمائو کوچک‌ترین مهره‌دار نیز محسوب می‌شوند. به همین دلیل است که شایستگی قرار گرفتن در جایگاه نخست فهرست کوچک ترین حیوانات دنیا را دارند!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.