جاذبه های گردشگری جمهوری آذربایجان با عکس (اماکن تاریخی و طبیعت)

در این مطلب جذاب قصد داریم 15 جاذبه گردشگری جمهوری آذربایجان که مقصد سفر خیلی از ایرانی ها می باشد را به شما معرفی کنیم. این جاهای دیدنی عبارت اند از (باکو، خیالیق، شهر قبله و…)

جایی را تصور کنید با منظره کوه های بلند و شهرهای تاریخی سرشار از تمدن! حالا هزاران کیلومتر خط ساحلی و طبیعت وحشی و ناب را هم به این ترکیب اضافه کنید. بله این جایی که تصور می کنید آذربایجان است. در این مطلب قصد دارم بهترین جاهای دیدنی و جاذبه های گردشکری آذربایجان را که هیچ توریستی نباید از دست دهد به شما مخاطبین محترم مجله «مینویسم» معرفی کنم. با من همراه باشید.

15 بهترین جاهای دیدنی آذربایجان با عکس

آذربایجان از سال 1918 تا 1920 یک کشور مستقل بود اما سپس به اتحاد جماهیر شوروی پیوست. آذربایجان در 23 سپتامبر 1989 حاکمیت خود را اعلام کرد و در 30 اوت 1991 استقلال خود را علنی کرد. این کشور به دلیل نزدیک فرهنگ و مسافت به ایران؛ بهترین گزینه برای سفر می باشد. برای اطلاع از جمعیت و مشخصات جمهوری آذربایجان رو لینک کلیک کنید.

مطالب پیشنهادی: جاذبه های گردشگری آنتالیا

باکو

باکو در جمهوری آذربایجان

باکو با وجود قدمت تاریخی چند هزار ساله و مرکز شهری مدرن، یکی از زیباترین جاهایی است که هر کسی باید در سفرش به آذربایجان از آن دیدن کند. برج های شعله جاذبه توریستی اصلی این شهر بوده و شب ها روشن می شوند. مرکز قرون وسطایی شهر، ایچری سحر، نمودی از معماری اسلامی است. این در حالی است که بخش های قدیمی تر شهر معماری اروپایی را به نمایش می گذارند.

آستارا

آستارا

آستارا یکی از جذاب ترین و کهن ترین شهر های آذربایجان است که ارزش دیدن دارد. این شهر در مناطق مرزی بین کشور عزیزمان ایران و آذربایجان قرار داشته و با جنگل های پوشیده از درخت و کوه های سر به فلک کشیده پوشیده شده است. جنگل های هیرکانی به این شهر سیار نزدیک است. پارک جنگلی این منطقه خانه ای برای پلنگ قفقازی است.

مطالب پیشنهادی: راهنمای سفر به تایلند

پارک ملی آبشوران

پارک ملی آبشوران

پارک ملی آبشوران یر می کی از جاذبه های گردشگری جمهوری آذربایجان بشمار می آید. این پارک منطقه ای به مساحت 8000000 متر مربع را پوشش داده و حدودا 60 کیلومتر از شهر باکو فاصله دارد.البته باید اعتراف کرد که تل ماسه های تاب خورنده به سمت آب های کریستالی دریای خزر تنها جاذبه این پارک ملی نیستند. جاذبه اصلی آبشوران 50 گونه حیوانی است که این مکان را خانه خود می دانند. از جمله لرزانک های شانه ای، گورکن، شغال، غزال و خوک آبی که در معرض انقراض است.

مطالب پیشنهادی: راهنمای سفر به ارمنستان

پارک ملی شیوران

پارک ملی شیوران

این پارک ملی در 100 کیلومتری باکو قرار داشته و منطقه ای نیمه بیابانی با تل ماسه های نقره ای، حاشیه ساحلی و جانوران خارق العاده است. گونه های جانوری ساکن در این منطقه بسیار متنوع بوده و از لاک پشت های بزرگ را شامل می شوند تا غزال ها و گربه های جنگلی! البته بیش از 200 گونه متفاوت از پرندگان، بومی این منطقه هستند؛ از جمله فلامینگو و 32 گونه نادر دیگر!

دریای خزر

دریای خزر

بزرگ ترین دریاچه دنیا، دریای خزر از بایدهای دیدنی در آذربایجان است. حاشیه ساحلی آذربایجان از داغستان شروع شده و تا مرزهای شمالی این کشور با ایران، یعنی طولی به اندازه 500 کیلوکتر را شامل می شود. اقامتگاه های عالی در بخش های شمالی و در استان آبشوران قرار دارند. البته متاسفانه برخی نواحلی ساحلی نزدیک باکو آلودگی زیادی دارند.

شکی

شکی

شکی منطقه ای واقع در دامنه کوه های با ابهت قفقاز در شمال است که از اماکن توریستی آذربایجان می باشد. قدمت این شهر به 2500 سال قبل برگشته و نزدیک به 60000 نفر جمعیت دارد. از جمله سوغات این شهر قلاب دوزی، ابریشم و کاشی های بی نظیرش است. البته شکی از وقتی بخشی از جاده ابریشم شد به شهرت و ثروت رسید. امروزه این شهر تعدادی کاخ، یک قصر مربوط به قرن 18 و چندین مسجد دیدنی با پس زمینه جادویی و سبز از کوهستان دارد که چشمان هر بیننده ای را خیره خواهد کرد.

مطالب پیشنهادی: راهنمای سفر به گرجستان

پارک ملی آق قلا

پارک ملی آق قلا

دومین دریاچه بزرگ آذربایجان، دریاچه آق قلا ست که در دل پارک ملی آق قلا قرار دارد. این دریاچه پر از گونه های متفاوت ماهی بوده و منبع غذایی اصلی پرندگان مهاجر به حساب می آید. این دریاچه سبز و آبی با کوه های پوشیده از جنگل های انبوه محصور شده و ویویی بی نظیر دارد. البته پیشنهاد می کنم قبل از رفتن به پارک ملی آق قلا حتما چند کلمه آذربایجانی یاد بگیرید.

قبه

قبه

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آذربایجانی، که نماد فرهنگ این کشور است؛ شهر قبه در شمال شرقی این کشور است. قبه در اصل شهری باستانی و کوهستانی است که در نزدیکی اش چندین روستای بکر وجود دارد. این شهر در حاشیه رودخانه qudailchay قرار دارد. در آن سمت رودخانه روستایی کاملا یهودی نشین هم وجود دارد. تمامی این تجمعات فرهنگی با کوه های سر به فلک کشیده و دره های عمیق از هم جدا شده اند. یکی از این روستاها، خینالوق است که با دارا بودن دره هایی 2350 متری فرصتی بی نظیر برای کوه نوردی و لذت بردن از منظره کوهستان است.

قبله

شهر قبله در آذربایجان

یکی از بهترین ترکیب ها برای دیدن زیبایی طبیعی و شکوه تاریخی، شهر قبله در آذربایجان است. قبله در گذشته پایتخت قفقاز آلبانیایی بوده است. مناطق باستانی در این شهر قدمتی 2500 ساله داشته و با کوه های استوار قفقاز احاطه شده اند. قبله با دارا بودن دره ها، آبشار ها و کوه های بلند از باید های دیدنی برای هر توریستی است.

مطالب پیشنهادی: راهنمای سفر به تایلند

دریاچه گوی گل

دریاچه گوی گل در آذربایجان

این دریاچه یکی از زیباترین های امکان توریستی آذربایجان بوده و نامش را از رنگ آبی خاص آب هایش دارد. این دریاچه در کوهپایه های موروداگ قرار داشته و در حدود 1000 سال قبل به علت زلزله تشکیل شده است. در منطقه گول گل 19 دریاچه وجود دارند که 8 تا از آنها در ارتفاع 1500 متری تشکیل شده اند.

کوه گویازان

کوه گویازان در آذربایجان

کوه گویازان ارتفاعی 857 متری داشته و فاصله بسیار کمی با منطقه قازاخ دارد. این کوه در واقع قله ای تنهاست که در میان دشت های مسطح قد علم کرده است. و واقعا آنقدر زیبایت که باید در لیست بهترین جاهای دیدنی آذربایجان جایی برای خودش داشته باشد. اقامتگاه های موجود در مرز آلبانی و آذربایجان دیدی بسیار عالی به این کوه داشته و کیفیت خوبی هم برای اقامت توریست ها دارند.

ایچری سحر

ایچری سحر

ایچری شهری بسیار قدیمی و زیبا در آذربایجان است. برج دختر در این شهر روزی بخشی از باروی بلند (سبکی از بناهای تاریخی) آذربایجان بوده که حتی امروز هم سالم و پا برجاست. یکی از جذاب ترین دیدنی های این شهر قصر شیروان شاه مربوط به قرن 15 است. توریست ها می توانند پس از گشت و گذار در ساختمان های قدیمی شهر از مغازه های کوچک فرش و سرامیک فروشی دیدن کرده و برای عزیزان شان سوغاتی بخرند. این منطقه در واقع ترکیبی با شکوه از فرهنگ بلغارستان، آذربایجان و پاریس است.

مطلب پیشنهادی: جاذبه های گردشگری یونان

لانکاران (Lankaran)

لانکاران (Lankaran) در آذربایجان

لانکاران از مناطق گرم و خوش آب و هوای آذربایجان است که در کنار ساحل دریای خزر قرار دارد. لانکاران با دارا بودن خط ساحلی با آب های آبی درخشان، کوهستان های سر به فلک کشیده و سبز و ساحل های شنی نقره ای اش درست مانند عکس هایی است که در کارت پستال ها دیده می شود.

نابران (Nabran)

نابران (Nabran) در آذربایجان

نابران از باکو فاصله ای بسیار کم داشته و در دل منطقه خاچماز قرار دارد. این منطقه چندین کیلومتری به داشتن پارک های سرگرمی، کافه های گرم و اقامت گاه های لوکس برای توریست ها معروف است. سواحل مصنوعی و ویو دریا در این ناحیه چشمان هر بیننده ای را خیره می کنند. یکی از دیدنی ترین لحظات در نابران طلوع و غروب خورشید است که هیچ کس نباید از دست بدهد.

خینالیق (Khinaliq)

خینالیق (Khinaliq) در آذربایجان

خینالیق یکی از قدیمی ترین و مرتفع ترین روستاها در تمام اروپاست. قدمت این روستا به 1000 سال قبل، یعنی به دوران قفقاز-آلبانیایی بر می گردد. خینالیق به روش سنتی زندگی و منظره های چشم نوازش معروف است. تپه های سبز و گرد این روستا هم در تمام آذربایجان معروف هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.