آموزش ساخت باغچه روی پشت بام با ذکر نکات مهم

نحوه ساخت باغچه در پشت بام

امروزه در مناطق شهر به دلیل محدودیت فضا داشتن یک باغچه زیبا دشوار شده است. ساختن یک باغچه کوچک در بالکن یا پشت بام روشی ایده آل برای داشتن یک فضای سبز کوچک میباشد. برای باغ های پشت بام اغلب از فضای استفاده نشده و هدر رفته استفاده میشود. در ادامه مراحل ساخت باغچه در پشت بام آموزش داده می شود.

قطعا وجود یک فضای سبز یا باغچه باعث خوشحالی هر فردی میشود. اکثر افراد به نوعی عاشق گل و گیاه هستند اما بدلیل نبود جا و امکانات این امر نادیده گرفته میشود. اما به راحتی میتوان فضایی را برای ساخت یک باغچه روی تراس یا پشت بام در نظر گرفت. با مینویسم همراه باشید تا نکاتی درباره طریقه ساخت باغچه روی پشت بام را بیاموزید.

ساخت باغچه در پشت بام

آموزش طرز ساخت باغچه روی پشت بام

هنگام ایجاد یک باغچه بر روی پشت بام چند نکته را باید به خاطر بسپارید.

 1. اول اینکه مطمئن شوید سقف میتواند وزن باغچه شما را تحمل کند.
 2. دوم ، در اسرع وقت با یک معمار یا پیمانکار مشورت کنید. شما برای کل مراحل ساخت باغچه در پشت بام به معمار یا پیمانکار احتیاج ندارید، اما ساختن باغچه در پشت بام باید ایمن باشد. برخی از ساختمان ها برای مقاومت در برابر وزن اضافی که باغ پشت بام به آن اضافه می کند ، طراحی نشده اند.
 3. سوم ، حتی اگر ساختمان شما از نظر ساختاری بتواند از وزن اضافی بکاهد، وزن باغ پشت بام شما باید در طراحی شما نقش داشته باشد. سعی کنید تا حد ممکن برای طراحی باغچه در پشت بام از وسایل با وزن کمتری استفاده کنید. از ظروف پلاستیکی ، فایبرگلاس یا کاشت کف استفاده کنید و از استفاده از سنگفرش خودداری کنید. از خاک گلدان سبک به جای خاک باغ استفاده کنید.
 4. چهارم، به خاطر داشته باشید که باغچه در پشت بام شما به طور قابل توجهی بادگیرتر از یک باغچه معمولی در حیاط خواهد بود. شما باید بادگیرها را در طراحی باغ پشت بام خود بگنجانید. بادشکن هایی که جریان باد را مختل می کنند ، به جای اینکه بخواهند آن را کاملاً متوقف کنند ، در واقع موثرتر هستند. شما واقعاً نمی خواهید جریان باد را از بین ببرید بلکه فقط می خواهید آن را کاهش دهید.
 5. پنجم ، به این فکر کنید که چگونه آب را به باغ پشت بام خود می رسانید. در باغچه پشت بام شما در هوای گرم  گیاهان باید مرتباً آبیاری شود و حمل سطل های سنگین آب به پشت بام سرگرم کننده و عملی نیست. داشتن یک سیستم ذخیره آب در داخل و یا نصب یک سیستم آبیاری اتوماتیک را در نظر بگیرید.

اگر در طراحی باغچه در پشت بام این موارد را به خاطر بسپارید ، متوجه می شوید که درست کردن یک باغچه روی پشت بام شما می تواند مکانی دوست داشتنی و عالی باشد. برای ظروف ، گلدان هایی با اندازه بزرگتر مانند گلدان های نیمه بشکه ای را انتخاب کنید. محیط مناسب کاشت را انتخاب کنید.  روش های مختلفی برای شروع کار با باغ پشت بام وجود دارد. شما می توانید با کاشت در ظروف ساده – بزرگ و کوچک ، تختخواب های برجسته شروع کنید.

ساخت باغچه در پشت بام

نکاتی که قبل از ساخت باغچه روی پشت بام باید به آن توجه کنید.

 • لایه ضد آب

اولین و مهمترین مرحله ضد آب نگه داشتن سقف برای جلوگیری از نشتی است. سقفی که قصد کاشت سبزه های خود را دارید باید ضد آب ، مقاوم در برابر سرما و مقاوم باشد. مخصوصاً مناطقی که سبزه های خود را می کارید و گلدان ها را قرار می دهید.

 • لایه محافظ

مقاومت مکانیکی در پشت بام ، مقاومت در برابر رطوبت و کنترل دما از مزایای متعددی است که توسط لایه محافظ / عایق ارائه می شود. نصب یک لایه محافظ برای پشت بام شما ، طول عمر باغ تراس شما را تضمین می کند و تمام نگرانی های شما را از بین می برد.

 • سیستم زهکشی

هدف از نصب سیستم زهکشی حذف آب اشباع شده در اسرع وقت است. یک سیستم زهکشی مناسب باید به سرعت آب اضافی از لایه پوشش گیاهی و پشت بام را به سیستم زهکشی تخلیه کند. مواد معمول زهکشی شامل – تشک های متخلخل است که می تواند در آب اضافی خیس بخورد ، مواد دانه ای (شن ، تراشه های سنگ و غیره) ، ورق های پلاستیکی سبک یا ماژول های تخلیه پلی استایرن.

 • لایه تصفیه

برای جلوگیری از گرفتگی سیستم زهکشی و جدا نگه داشتن لایه زهکشی از گیاهان ، لایه فیلتر نصب شده است. از رسوب ذرات ریز جلوگیری کرده و عملکرد سیستم زهکشی را حفظ می کند. لایه های نبافته یا ژئوتکستایل در بیشتر شرایط ایده آل است.

 • لایه پوشش گیاهی

به سطحی که گیاهان خود را می کارید ، لایه پوشش گیاهی گفته می شود. محیط رشد (خاک) با توجه به گیاهانی که برای رشد در باغ پشت بام خود انتخاب می کنید آماده می شود. خاک مناسب برای باغ پشت بام بهترین بار است. ضخامت خاک دوباره به انتخاب گیاهان بستگی دارد.

 • گیاهانی که می توانید در پشت بام رشد دهید

شما می توانید تقریباً همه چیز و همه چیز را در پشت بام خود پرورش دهید. از سبزیجات خوراکی گرفته تا گل های زیبا یا ترکیبی از هر دو. باغ پشت بام برای پرورش گیاهان ، گلها ، سبزیجات و حتی درختان کوتوله کافی است. گیاهانی که انتخاب می کنید به دما و سایر عوامل بستگی دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.