آموزش کاشت نعناع در گلدان با بذر + نکات نگهداری و کاشت نعناع

نحوه کاشت سبزی نعناع در گلدان در خانه

اگر از سبزی های خوش عطر مانند نعناع خوشتان می آید، می توانید به راحتی آن را در منزل در یک گلدان بکارید و از آن مراقبت کنید تا رشد کند. سپس هر زمان که احتیاج داشتید از برگ های سبز و خوش عطر نعناع بچینید و مصرف کنید. با آموزش کاشت نعناع در گلدان با بذر با ما همراه باشید.

نعناع یک گیاه سرشار از خاصیت می باشد، این گیاه بسیار معطر و خوش بو را می توانید به صورت خشک و تازه مصرف کنید. از نعناع هم در غذاها و هم به عنوان داروی گیاهی استفاده می شود. این گیاه خوشمزه و خوش عطر را می توانید در باغچه خانه خود بکارید، اگر باغچه ندارید، می توانید آن را در گلدان بکارید و در خانه قرار دهید. نحوه کاشت بذر نعناع در گلدان بسیار آسان و راحت می باشد، در این پست آموزش کاشت نعناع در گلدان با بذر به شما همراهان عزیز سایت مینویسم، ارائه می شود. برای آشنا شدن بیشتر با مراحل کشاورزی کاشت، داشت و برداشت، کلیک کنید.

آموزش کاشت و تکثیر نعناع در گلدان با بذر

می توانید به راحتی در خانه، درون یک گلدان گیاه نعناع را بکارید و آن را پرورش دهید. در ادامه نحوه ی کاشت نعناع در گلدان با بذر را به شما آموزش می دهیم، تا این گیاه را بکارید، سبزیجات تازه در خانه داشته باشید و روزانه از آن استفاده کنید. نعناع همچنین یک گیاه دور کننده حشرات است.

مراحل کاشت نعناع در گلدان با بذر

 • مرحله اول

ابتدا ترکیبی از خاک باغچه، کمپوست، کوکوپیت و پیت ماسه که بستر مناسبی برای کشت بذر نعناع خواهد بود را تهیه کنید و درون گلدان مورد نظر خود بریزید.

 • مرحله دوم

سپس تعدادی از بذر نعناع را روی خاک بریزید و با لایه نازک از خاک روی بذر ها را بپوشانید.

نکته: سرعت رشد نعناع بسیار بالا می باشد پس از بذر کمتری استفاده کنید.

نکته: بذر های نعناع سمی می باشند پس در هنگام کاشت آن ها مراقب باشید.

 • مرحله سوم

تا زمانی که بذر نعناع جوانه بزند و از خاک بیرون آید، آن را آبیاری کنید و همیشه سطح خاک را مرطوب نگه دارید.

آبیاری در حدی باشد که خاک کاملا خیس نباشد، فقط مقداری رطوبت داشته باشد.

 • مرحله چهارم

وقتی بذر نعناع جوانه زد، گیاه را به فاصله های مناسب تنک کنید تا فضای کافی برای رشد داشته باشند.

نکاتی برای نگهداری و کاشت نعناع در گلدان

 • حتما از خاک مناسب و حاصلخیز استفاده کنید.
 • گیاه نعناع برای رشد به روزی 3 ساعت نور نیاز دارد، حتما گلدانی که بذر نعناع را در آن کاشته اید در فضای نورگیر خانه قرار دهید.
 • گیاه را در قسمتی از خانه قرار دهید که جریان هوا به خوبی در آن جا رفت و آمد داشته باشد.
 • برای چیدن نعناع دقت کنید برگ های بالای آن را بچیند تا گیاه دوباره رشد کند.
 • برای این که نعناع رشد بهتری داشته باشد باید خاک آن همیشه مرطوب باشد، پس تا جوانه زدن بذر نعناع آن را روزی دو بار با آبپاش آبیاری کنید تا خاک گیاه مرطوب و مناسب برای رشد باشد.
 • از دادن کود به سبزی ها اجتناب کنید زیرا طعم و عطر آن را تغییر می دهد، اما اگر رشد گیاه شما مناسب نبود می توانید از مقدار کمی کود مایع استفاده کنید.
 • دمای مناسب برای رشد گیاه نعناع 18 تا 21 درجه می باشد، بنابراین از قرار دادن گیاه نعناع در هوای خیلی سرد و یا خیلی گرم خودداری کنید.
 • وقتی گیاه نعناع شروع به رشد کرد، شاخه های گیاه را مرتب هرس کنید تا گیاه جای کافی برای رشد داشته باشد و پرپشت تر شود.
بیشتر بخوانید: نحوه کاشت نهال چنار

در پایان:

کاشت سبزیجات در منزل یک ایده خوب و عالی می باشد که همیشه به سبزی های تازه و سالم دسترسی دارید. امیدوارم از آموزش کاشت نعناع در گلدان با بذر استفاده کنید و این گیاه را در منزل بکارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.