درمان فوری یبوست با روغن کرچک چگونه انجام می شود؟

نحوه استفاده از روغن کرچک برای درمان یبوست شدید

روغن کرچک از دانه کرچک می آید. هزاران سال است که مردم از این روغن به عنوان ملین استفاده می کنند.

روغن کرچک خوراکی برای درمان یبوست استفاده می شود. همچنین ممکن است برای پاکسازی روده ها قبل از معاینه روده (جراحی روده) کاربرد داشته باشد. روغن کرچک به عنوان ملین محرک شناخته می شود که با افزایش حرکت روده ها، به بیرون آمدن مدفوع کمک می کند. از آنجا که یبوست شدید عوارض بسیار زیادی دارد باید به سلامت روده اهمیت فراوان بدهیم.

درمان سریع یبوست با روغن کرچک

برخی شواهد نشان می دهد که روغن کرچک در رفع یبوست موثر است و به سرعت کار می کند. محققان کشف کرده اند که اسید ریسینولئیک، اسید چرب اصلی موجود در روغن کرچک، به گیرنده های سلول های عضلانی صاف دیواره روده شما متصل می شود. هنگامی که اسید ریسینولئیک به این گیرنده ها متصل شد، باعث انقباض عضلات و دفع مدفوع می شود، دقیقاً مانند سایر ملین های محرک. روغن کرچک تأثیر مشابهی بر رحم دارد ، به همین دلیل از آن برای القای زایمان استفاده شده است.

نحوه استفاده از روغن کرچک برای درمان یبوست

روغن کرچک مایعی خوراکی میباشد و معمولاً در طول روز مصرف می شود زیرا به سرعت کار می کند. دوز روغن کرچک که برای درمان یبوست در بزرگسالان استفاده می شود 15 میلی لیتر است. برای کم کردن طعم آن، سعی کنید روغن کرچک را حداقل به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید تا خنک شود. سپس آن را در یک لیوان آب میوه مخلوط کنید. روغن کرچک خیلی سریع کار می کند. شما باید نتایج را در طی دو تا شش ساعت پس از مصرف مشاهده کنید. از آنجا که روغن کرچک خیلی سریع کار می کند، نباید  آن را قبل از خواب بخورید. مانند هر ملین محرک دیگر ، روغن کرچک نباید در طولانی مدت مصرف شود. استفده طولانی مدت از آن منجر به یبوست مزمن میشود.

روغن کرچک برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • مصرف آن برای زنان باردار توصیه نمی شود. از آنجا که روغن کرچک می تواند باعث انقباض رحم شود، در دوران بارداری توصیه نمی شود.
 • درمان یبوست کودکان با روغن کرچک برای کودکان زیر 12 سال توصیه نمی شود. اگر می خواهید روغن کرچک به فرزند خود بدهید حتما با مشورت پزشک این کار را انجام دهید.
 • در بزرگسالان بالای 60 سال، اگر روغن کرچک برای مدت طولانی استفاده شود ، ممکن است مشکلات روده را بدتر کند. همچنین می تواند میزان پتاسیم در بدن شما را کاهش دهد.
 • اگر داروهای خاصی مانند داروهای ادرار آور، آنتی بیوتیکها، داروهای استخوانی، رقیق کننده های خون یا داروهای قلب استفاده می کنید شاید لازم باشد از  مصرف روغن کرچک خودداری کنید.

عوارض مصرف روغن کرچک

علاوه بر داشتن طعم ناخوشایند ، عوارض جانبی کمی نیز دارد. مانند سایر ملین های محرک، می تواند باعث گرفتگی و اسهال شود. همچنین می تواند باعث کاهش جذب مواد مغذی در روده شود.

علت یبوست اغلب به رژیم غذایی مربوط می شود. اگر فیبر و آب کافی دریافت نکنید، مدفوع شما سفت و خشک می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، مدفوع شما نمی تواند به راحتی از طریق روده حرکت کند. گاهی مصرف بعضی از داروها می تواند به عنوان یک عارضه جانبی باعث یبوست شوند.

درمان یبوست با روغن کرچک

راه های جلوگیری از یبوست

غالباً بهترین راه پیشگیری از یبوست رژیم و ورزش است. با افزودن میوه، سبزیجات و غلات کامل به وعده های غذایی، فیبر بیشتری دریافت کنید. فیبر مدفوع شما را نرم کرده و به آنها کمک می کند تا راحتتر از روده عبور کنند. هدف شما این است که به ازای هر 1000 کالری که مصرف می کنید 14 گرم فیبر بخورید. همچنین مایعات بیشتری بنوشید تا مدفوع شما نرمتر شود. بهتر است بدانیم که یک بشقاب غذای کامل و سالم شامل چه مواد غذایی است؟ تا با دریافت آن ها از مشکلات گوارشی مانند یبوست دور باشیم.

روغن کرچک یکی از گزینه های رهایی فوری از یبوست است که باعث انقباض عضلات روده و دفع مدفوع می شود. اما از آنجا که با برخی عوارض جانبی همراه است و برای همه مناسب نیست نمیتوان از آن به عنوان یک درمان طولانی مدت برای یبوست استفاده کرد. اگر اغلب دچار یبوست هستید و قادر به تسکین آن نیستید، در مورد گزینه های درمانی اضافی با پزشک خود صحبت کنید.

علل یبوست متفاوت است. این شرایط ممکن است به سادگی به دلیل مواردی مانند کمبود آب بدن یا خوردن غذاهایی با فیبر کم باشد. در موارد جدی تر ، یبوست می تواند نتیجه استرس، تغییرات هورمونی، آسیب های ستون فقرات، مشکلات عضلانی، سرطان ها و سایر مشکلات ساختاری باشد که دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می دهد.

موارد زیر می تواند به رفع یبوست و اجابت مزاج کمک کنند

 • مکمل فیبر مصرف کنید
 •  یک وعده غذای پر فیبر بخورید
 •  یک لیوان آب بنوشید
 • یک ماده محرک ملین مصرف کنید
 • یک ملین اسمزی بخورید
 • یک ملین روان کننده استفاده کنید
 • از نرم کننده مدفوع استفاده کنید
 • شیاف را امتحان کنید
 • در حالت اسکوات قرار بگیرید تا مدفوع کنید
 • کمی ورزش کنید
 • ماساژ روده بزرگ را امتحان کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.