درمان مشکلات درد و التهاب دست در کلینیک تخصصی و فوق تخصصی ارتوپدی دکتر میر

گاهی ممکن است درد و التهاب عضلات اسکتی تنها در یک طرف بدن، مانند یک دست و یا یک پا، احساس شود. در این صورت باید علت اصلی را تشخیص داد. درد دست راست در کلینیک تخصصی و فوق تخصصی ارتوپدی دکتر میر، تشخیص­گذاری شده و بعد از انجام آزمایشات و معاینات دقیق، درمان می­شود.

اما چرا درد در دست به وجود می­آید؟ وقتی درد بروز پیدا می­کند باید چه کارهایی انجام بدهیم؟ اگر شما هم به دنبال جواب این سوالات و پرسش­های مشابه هستید، با ما تا انتهای این متن همراه باشد تا جواب سوال خود را پیدا کنید.

درد در دست می­تواند علت ­های متفاوتی داشته باشد. با توجه به علت و نشانه­ ها ممکن است علائم تنها در یک دست مشاهده شود. اما درد به هر شکل که باشد، باید نسبت به آن حساس بود و با بروز نشانه ­های اولیه، به پزشک مراجعه کرد. به این ترتیب می­­ توان از بسیاری از مشکلات بعدی جلوگیری نمود.

درد دست راست، ممکن است در کتف، شانه، بازو، آرنج، مچ و کف دست احساس شود. هر کدام از این بخش ­ها استخوان ­­های زیادی دارند. به خصوص مچ و کف دست که پر از استخوان­ های ریز و کوچکی هستند. آسیب به هر یک از این استخوان ­ها، باعث ایجاد مشکلات و ناراحتی برای شخص می­ شوند.

نشانه­ های ناهنجاری در دست راست

احساس درد، روی طیفی از خفیف تا شدید، از شایع­ترین نشانه ­های اختلال در کارکرد دست است. ممکن است در مفاصل و اتصالات استخوانی، التهاب و تورم دیده شود. قرمز شدن پوست، سوزش، ناتوانی در حرکت راحت دست نیز از دیگر نشانه ­ها است. در صورتی که متوجه این علامت­ها شدید، مطمئن ­ترین کار، مراجعه به پزشک ارتوپد و متخصص است.

علل بروز نشانه­ های ناهنجاری در دست

آسیب و شکستگی

در پاراگراف بالاتر اشاره کردیم که دست از تعداد استخوان­ های زیادی تشکیل شده است. وارد شدن ضربه در اثر افتادن(مخصوصا در سن­های بالاتر)، انجام ورزش­ های سنگین مثل والیبال و تصادفات، از جمله موارد شایعی هستند که به دست آسیب می­زنند.

فتق دیسک مهره ­های کمر

در بعضی افراد، ممکن است مهره­های کمر جا به­ جا شوند. در این حالت به اعصاب و عضلات دور خود فشار وارد می ­کنند. فشار به اعصاب، به دیگر نقاط بدن پخش می ­شود. انتشار درد ممکن است تنها در یک طرف بدن مشاهده شود. بنابراین اگر درد را در یک دست تجربه می ­کنید، ممکن است آسیب اصلی در مهره­های کمر و گردن شما باشد.

آرتروز

بیماری آرتروز بیماری­ای پیش­رونده است که مفاصل را درگیر خود می­ کند. در این حالت از مفصل توانایی حرکت آزادانه و چرخش گرفته می­ شود. آرتروز دست نیز مفاصل دست را دچار اختلال می‌کند.

سندروم تونل کوبیتال

این بیماری زمانی اتفاق می­­فتد که عصبی که از داخل استخوان آرنج عبور می­ کند، تحت فشار قرار بگیرد. در این صورت آرنچ ملتهب و متورم می­شود و نمی ­توان راحت دست را خم کرد. اگر آرنج دست راست دچار این سندروم شود، درد در این دست به طور کامل احساس می ­شود و امکان فعالیت طبیعی را از فرد می­ گیرد.

سندروم تونل کوبیتال
چه درمان­ هایی وجود دارد؟

برای خیلی از مشکلات و بیماری­های دست، درمان­های ساده­ای وجود دارد. به طور مثال در صورت وارد شدن آسیب اولیه و نه چندان عمیقی به دست می ­توان از روش­های رایج خانگی استفاده کرد. گرفتن دوش آب گرم و استراحت، جز این دسته از درمان­ ها هستند. زیرا دوش آب گرم، گرفتگی عضلات را سریعاً از بین می ­برد.

بستن آتل نیز از دیگر روش ­های در دسترس است. آتل باعث می­شود دست از ناحیه ه­ایی که ضربه وارد شده، حرکت نکند تا خود بدن بافت آسیب دیده را ترمیم کند.

ممکن است مشکل دست، پیچیده­تر باشد و درد به همین راحتی­ها از بین نرود. در این صورت پزشک متخصص کلینیک تخصصی و فوق تخصصی ارتوپدی دکتر میر، دستور آزمایشات بیشتر و دقیق­تری می­دهد تا علت را تشخیص بدهد و بهترین درمان را برای فرد اتخاذ کند.

مگ تک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.