روش خلاصی از رشک با اسپند (نحوه درمان شپش سر با اسپند)

شاید خیلی از شما مثل من ندانید که اصلا رشک چیست؟ تخم شپش به شکل بیضی، سفید و کوچک می‌باشد و رشک یا (Pediculus) نام دارد. شپش موی سر یا همان رشک موجودی آزار دهنده است اما ابتلا به شپش نشانه آن نیست که فرد مبتلا بهداشت فردی را رعایت نمیکند، شپش هیچ باکتری یا ویروسی را حمل نمیکند. آیا می دانستید اسپند برای رشک سر مفید است. از بین بردن شپش با اسپند یک روش قدیمی و سنتی است که معمولا جواب می دهد. اگر نحوه درمان شپش و رشک با اسپند را نمی دانید با مینویسم همراه باشید.

راه های متفاوتی برای درمان شپش موی سر وجود دارد و یکی از روش های طبیعی بسیار موثر در این زمینه استفاده اسپند می‌باشد. در این پست قصد داریم روش خلاصی از رشک با اسپند را توضیح دهیم و بگوییم درمان رشک سر با اسپند چگونه ممکن است؟

درمان شپش با اسپند (خلاصی از رشک با اسپند)

رشک سر

اصلی ترین راه ابتلا به شپش، تماس مستقیم با لباس و رخت خواب فرد مبتلا می‌باشد. شپش ها حشرات ریزی هستند که در میان موهای سر افراد زندگی کرده و از خون کف سر تغذیه مینمایند. شپش یا رشک خیلی راحت منتقل میشود و به ویژه در میان کودکان مشکل شایعی محسوب میشود. رنگ شپش ها قهوه ای متمایل به زرد می‌باشد و خلاصی از دست آن ها گاهی بسیار دشوار است.

توصیه میشود برای درمان شپش سر تمام کودکان در سنین مدرسه، حتی در صورتی که موهای آنان سالم است از اسپند استفاده نماییم.

همچنین بخوانید: ۱۸ گیاه دور کننده حشرات که در آپارتمان نیز قابل استفاده می باشند

طرز استفاده اسپند برای از بین بردن شپش سر کودکان و بزرگسالان:

برای خلاصی از رشک و درمان رشک با اسپند، یک قاشق اسپند خشک آسیاب شده را همراه یک لیوان آب جوش، 15 دقیقه دم کنید. بسته به حجم موهایتان میتوانید مقدار اسپند را افزایش دهید.

بعد از دم کشیدن اجازه دهید مواد سرد شوند و آن را به کل موهایتان بمالید و موهایتان را با یک کلاه یا کیسه پلاستیکی بپوشانید و اجازه دهید 45 دقیقه این مواد روی موهای شما بماند. بعد از گذشت این زمان موهایتان را با آب گرم بشویید.

یک هفته، هر روز یکبار این کار را تکرار نمایید تا شپش موهایتان از بین برود.

لازم به ذکر است که این روش تنها برای از بین بردن حشره شپش می‌باشد. برای از بین بردن تخم شپش در لابلای موها، با یک شانه دندانه ریز موها را شانه نمایید تا تخم شپش از لابلای موها خارج شود.

اسپند در طب سنتی

اسپند طبیعتی گرم و خشک دارد و در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد.

از کاربردهای اسپند در طب سنتی میتوان به خاصیت خواب آور بودن، مسهل خلط سودا و بلغم، درمان تکرر ادرار، ضدانگل، پاکسازی ریه، کاهش درد سیاتیک، قطع خونریزی بینی اشاره کرد.

نکته مهم اینکه مصرف اسپند برای افراد گرم مزاج ممنوع است و میتواند باعث سردرد و تهوع باشد.

امیدواریم این مطالب جهت روش خلاصی از رشک با اسپند برای شما مفید واقع شده باشد. توصیه میکنیم در ادامه پست مرتبط با روش های خانگی برای از بین بردن شپش را مطالعه نمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.