روش های درمان خروپف یا خرناس در مردان و زنان بدون جراحی

برخی افراد به دلیل داشتن آلژی و یا حساسیت های فصلی و یا انحراف بینی و دلایل دیگر که در ادامه توضیح خواهیم داد، دچار مشکلاتی به هنگام نفس کشیدن در خواب می شوند که نفس کشیدن آنها همراه با صدای بلند و آزار دهنده در شب می باشد. خروپف و یا خرناس فقط چرخه خواب شما را مختل نمی کند بلکه باعث خواب آلودگی ، نداشتن تمرکز ، فشار خون بالا ، درد قفسه سینه در طول روز نیز خواهید شد. در این مقاله به روش های درمان خروپف یا خرناس می پردازیم.

روش های درمان خروپف در خانه

چند روش ساده درمان خروپف

صدای خرناس و یا خروپف در شب هم برای فرد و هم برای اطرافیان آن، مساله آزار دهنده می باشد که باید برای درمان آن و بهبود وضعیت خواب فرد تلاش نمود. ما در این بخش از این مقاله به چند روش ساده درمان خروپف اشاره می کنیم.

گام اول درمان خروپف در تمام روش های درمان تشخیص دلیل خروپف است. همانطور که در بالا گفتین خرناس دلایل متعدید دارد که برای درمان ان ابتدا باید دلیل اصلی را شناسایی نمود.

خرو پف با دهان بسته نشان دهنده مشکل زبان شما می باشد که با انجام یک سری تمرین و تغییر سبک زندگی قابل درمان است. خروپف با دهان باز نشانه مشکل سینوس ها یا از حالت خوابیدن می باشد. خروپف کردن در هر حالتی می تواند نشانه آپنه (حالت خفگی در خواب) باشد.

روش اول درمان خروپف : پرهیز از مصرف موارد زیر

از مصرف دخانیات مصرف پرهیز نمایید. برای درمان خرناس باید مصرف دخانیات، مواد مخدر، الکل را بکل ترک و همچنین مصرف قرص های خواب آور، غذاهای چرب  را به حداقل برسانید. زیرا این مواد راه هوا را تنگ می کنند در نتیجه تنفس شما با مشکل روبه رو خواهد شد.

توجه داشته باشید: اگر اضافه وزن دارید و یا به عبارتی چاق هستید و در خواب خروپف می کنید سعی کنید وزن کم کنید زیرا کاهش وزن تاثیر به سزایی بر کاهش خروپف دارد.

روش دوم درمان خروپف : تغییر حالت خوابیدن

خرناس عارضه ای است که عده زیادی از آن رنج می برند. با اصلاح حالت خوابیدن و انجام مواردی که گفته شد ، می توانید تا حدودی آن را رفع نمایید. طرز خوابیدن و نحوه قرار گیری سر و گردن نیز در خروپف کردن فرد موثر می باشد. برای درمان خرناس بهتر است وضعیت خوابیدن خود را اصلاح کنید.

نحوه درست خوابیدن برای جلوگیری از خرناس و خروپف به این صورت است که باید چند عدد بالشت زیر سر خود بگذارید تا سر شما بالاتر از بدن قرار بگیرد. در صورت دمر خوابیدن زبان و قسمت های نرم دهان به داخل گلو می روند و مسیر عبور هوا را تنگ می کنند. پس بهتر است به پهلو بخوابید.

حالت درست خوابیدن برای درمان خروپف

روش سوم درمان خروپف : مرطوب نگه داشتن هوای اتاق

هوای اتاق را با استفاده از دستگاه های بوخور مرطوب کننده هوا، مرطوب نمایید. این دستگاه ها با پخش بوخور در هوا باعث افزایش رطوبت محیط می شوند و در نهایت نفس کشیدن در خواب را بهتر و راحت تر می نمایند.

روش چهارم درمان خروپف در خانه : تقویت ماهیچه های گردن

جالب است بدانید آواز خواندن در تقویت ماهیچه های گلو و گردن بسیار مفید می باشد. اگر تمایل به آواز خواندن ندارید می توانید زبان خود را تا جایی که می توانید مطابق شکل پایین به بیرون بیاورید. این کار را در طول روز چندین بار انجام دهید.

درمان خروپف با آواز خواندن

روش پنجم درمان خرناس : درمان حساسیست فصلی

اگر حساسیت فصلی دارید و مدام حالت عطسه و آبریزش بینی دارید و بینی شما مدام کیپ می شود ، از داروهای آنتی هیستامین استفاده کنید ، زیرا در این صورت مجاری تنفسی باز و خروپف کاهش پیدا می کند. و در صورت شدید بودن این حساسیت حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

روش ششم درمان خانگی خرناس : شستشویی بینی

هر شب قبل از اینکه بخوابید حتما بینی و خلط های موجود در گلو را بطور کامل تخلیه و شستشو دهید. بهتر است دوش آب گرم بگیرید بطوری که تمام حمام بخار کند زیرا این بخار آب داغ باعث نرم شدن راه تنفسی می شود و در این حالت براحتی می توانید تمامی خلط های موجود در سینوس را تخلیه کنید. حتما بعد از دوش گفتن موهای خود را سشوار بکشید زیرا با موی خیس خوابیدن باعث تحریک سینوس ها می شود.

***جهت مطالعه عوارض خوابیدن با موی خیس می توانید کلیک نمایید***

درمان خانگی خروپف با شستشوی بینی

دستگاه های جدید برای درمان خروپف

جهت رفع صدای آزار دهده خروپف دستگاه های زیادی روی کار آمده که با استفاده از آنها درمان نسبی خروپف امکان پذیر می باشد.

دستگاه خروپف گیر

این دستگاه قسمت های گوشتی و بدون ماهیچه دهان را نگه می دارد و از رفتن آنها به داخل دهان و کم شدن راه هوا جلوگیری می نماید.

درمان خروپف با دستگاه خروپف گیر

درمان خروپف با نوار بینی

باز نگه داشتن بینی بوسیله نوار بینی نیز یکی دیگر از راه های جلوگیری از خروپف می باشد . این نوارها در بیشتر داروخانه ها موجود می باشند. استفاده از این نوارها باعث باز شدن جریان هوا و جلوگیری از خرناس خواهند شد.

در مان خانگی خرناس در خانه با نوار بینی

درمان خرناس با چانه بند

چانه بند مطابق شکل زیر دهان شما را در خواب می بندد و باعث می شود که شما از بینی نفس بکشید و صدای خروپف خفیف تر شود. نام لاتین این دستگاه CPAP می باشد.

درمان خروپف با چانه بند

روش های مدرن درمان خروپف (خرناس)

علاوه بر روش های درمان خانگی خروپف روش های مدرن نیز وجود دارد که با انجام عمل های جراحی توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی صورت می گیرد. از عمل های جراحی درمان خروپف می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • عمل پلیپ بینی
  • عمل جراحی تنزیلکتومی (برداشتن لوزه)
  • روش درمانی UPPP ( بخشی از بافت داخل و اطراف دهان و گلو برداشته می شود)
  • لیزر LAUP (با استفاده از لیزر، زبان کوچک و قسمتی از کام نرم را می سوزاند)

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.