در چه شرایطی تست بارداری مثبت کاذب است؟

چگونه تست بارداری مثبت کاذب می شود؟

در این مطلب درباره مواردی که تست بارداری مثبت امکان دارد که کاذب باشد توضیح داده شده است.

اگرچه بسیاری از تست های بارداری خانگی ادعا می کنند دقت 99 درصد دارند اما در مواردی ممکن است نتایج نادرستی را ارائه دهند یعنی خانمی باردار نباشد و کیت بی بی چک به اشتباه نتیجه مثبت را نشان دهد. استفاده نادرست از آزمایش، سقط جنین ها و مصرف برخی داروها ممکن است منجر به جواب مثبت کاذب تست بارداری شود.

افراد باید همیشه پس از مثبت شدن تست بارداری به پزشک خود مراجعه کنند. آزمایشات بیشتر می تواند دلایل نتیجه مثبت را ارزیابی کند و باردار بودن یا نبودن فرد را تایید کند. ما در این مطلب از سایت مینویسم قصد داریم به بیان اینکه در چه شرایطی ممکن است تست بارداری مثبت کاذب باشد؟ بپردازیم.

در چه شرایطی تست بارداری مثبت کاذب است؟

عوامل متعددی می تواند باعث تست بارداری کاذب شوند. نحوه عملکرد تست های بارداری خانگی همچون بی بی چک، به این صورت است که منبع مورد اعتماد هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در ادرار را تشخیص می دهد. در اوایل بارداری، سلول هایی که بعدا بخشی از جفت را تشکیل می دهند، hCG تولید می کنند. این هورمون به بدن کمک می کند بارداری را حفظ کند.

تست‌های بارداری خانگی بسته به برند متفاوت هستند و هر کدام دستورالعمل‌های دقیقی برای انجام دارند. برخی از کیت های تشخیص بارداری با استفاده از خون و برخی از طریق ادرار، قابل انجام می باشند.

کیت های تست بارداری شامل سه علامت می شوند : 

  • یک خط = علامت منفی  “باردار نیست”
  • دو خط = علامت مثبت “باردار”
  • دو خط = مثبت ضعیف = مثبت ضعیف که باید دوباره تست تکرار شود.

نکته مهم این است که فردی که تست بارداری انجام می دهد باید توجه داشته باشد که حتی یک علامت مثبت ضعیف می تواند همان مثبت باشد از این رو باید مجددا تست را تکرار کرد.

با این حال، همه تست های بارداری مثبت به معنای باردار بودن فرد نیست. مواردی وجود دارد که تست بارداری می تواند مثبت کاذب باشد.

افراد در صورت مثبت بودن تست بارداری باید با پزشک خود برای ارزیابی بیشتر صحبت کنند. در ادامه این مطلب به بیان شرایطی می پردازیم که ممکن است تست بارداری مثبت شما کاذب باشد! 

1. خطوط تبخیر 

هنگام انجام تست بارداری ادرار خانگی، رعایت دستورالعمل های آزمایش برای افراد مهم است.

اکثر تست‌ها از کاربر می‌خواهند که نتیجه را در عرض 4 تا 5 دقیقه پس از انجام تست و حداکثر 10 تا 30 دقیقه بعد از آن بخواند.

آزمایشات غیر دیجیتالی ادرار حاملگی خطوط یا نمادهایی را نشان می دهد که نشان می دهد فرد باردار است یا خیر.

اگر فردی تست بارداری را پس از سپری شدن زمان توصیه شده بخواند، ممکن است نتیجه آزمایش مثبت به نظر برسد. با این حال، در بیشتر موارد، این یک تست بارداری مثبت نیست، بلکه یک خط تبخیر است که پس از زمان توصیه شده برای خواندن آزمایش، از ادرار باقی می‌ماند.

2. سقط جنین یا سقط جنین قبلی 

فردی که مدت کمی پس از سقط جنین، با استفاده از بی بی چک تست بارداری را انجام می دهد می تواند دلیل دیگری برای نتیجه بارداری مثبت کاذب باشد.

هنگامی که یک تخمک بارور شده در دیواره رحم کاشته می شود، بدن hCG ترشح می کند. به طور معمول، hCG ممکن است به محض 5 روز پس از سقط پزشکی شروع به کاهش کند، اما ممکن است برای مدت طولانی تری در سطح قابل خواندن باقی بماند. افرادی که در این مدت آزمایش بارداری انجام می دهند ممکن است نتیجه آزمایش مثبت کاذب باشد.

افراد همچنین ممکن است یک سقط جنین ناقص را تجربه کنند، یعنی ممکن است بافتی از بارداری در رحم وجود داشته باشد که به تولید hCG ادامه دهد. اگر این اتفاق بیفتد، شخص نیاز به جراحی دارد.

3. حاملگی مولار

حاملگی مولار یا خال هیداتیفورم وضعیتی است که باعث رشد تومور رحم می شود و می تواند یکی از دلایل تست بارداری مثبت کاذب باشد.

به جای جفت و جنین طبیعی، بافت جفت به طور غیر طبیعی رشد می کند. این امر می‌تواند منجر به تشکیل مجموعه‌ای از سلول‌ها یا تشکیل توده‌ای از کیسه‌های کوچک پر از مایع شود که یک متخصص پزشکی باید با انجام یک روش اتساع و کورتاژ که D&C نیز نامیده می‌شود، آنها را از بین ببرد.

در حاملگی مولار کامل، جنین یا بافت جفتی وجود ندارد و برعکس، در حاملگی مولار جزئی، ممکن است مقداری بافت جنینی در رشد مولر وجود داشته باشد.

در طول بارداری مولار، سطح hCG فرد افزایش می یابد. این ممکن است منجر به مثبت شدن تست بارداری شود.

در برخی مواقع، وضعیتی به نام بیماری تروفوبلاستیک حاملگی پایدار ممکن است رخ دهد. این نتیجه از رشد مداوم محصولات یک لقاح مولار در داخل رحم است. این می تواند یک مشکل جدی همچون سرطان باشد که نیاز به شیمی درمانی یا جراحی برای برداشتن رحم دارد.

4. داروها

مصرف برخی از داروها نیز می تواند دلیلی برای نشان دادن تست بارداری مثبت کاذب باشد. این داروها با افزایش سطح هورمون در خون و ادرار فرد باعث ایجاد این خطا در تست می شوند.

برخی از درمان های ناباروری و کاهش وزن ممکن است حاوی hCG مصنوعی و باعث نتایج مثبت کاذب در آزمایش خون می شود. سایر داروها مانند آسپرین، کاربامازپین و متادون نیز ممکن است منجر به آزمایشات مثبت کاذب بارداری شوند.

5. شرایط پزشکی 

در کنار بیماری های تروفوبلاستیک حاملگی، که شامل حاملگی مولار می شود، سایر شرایط پزشکی نیز وجود دارد می تواند باعث سطح hCG یک فرد حتی زمانی که باردار نیست افزایش یابد. این شامل:

  1. اختلالاتی که بر غده هیپوفیز و سطح هورمون تأثیر می گذارد
  2. سرطان های تخمدان، مثانه، کلیه، کبد، ریه، روده بزرگ، سینه و معده
  3. فانتوم hCG، که در آن آنتی بادی ها با کیت تست تداخل می کنند
  4. کیست های تخمدان که hCG تولید می کنند
  5. بیماری کلیوی یا عفونت مجاری ادراری

فانتوم hCG زمانی اتفاق می افتد که آنتی بادی های خاصی با مولکول های کیت تست بارداری متصل می شوند. این تعامل باعث می شود که کیت آزمایش نشان دهد که سطح hCG بالاتر از آنچه هست است.

تست های بارداری خانگی تا 99% زمانی که به درستی استفاده شود دقیق است.

مقدار hCG موجود در ادرار افراد پس از لقاح به تدریج افزایش می یابد. به همین دلیل، آزمایش‌ها معمولاً بعد از اولین یا دومین پریود دقیق‌تر خواهند بود.

با این حال، در حدود 10٪ از افراد باردار، سطح hCG تنها در روز اول پس از عقب افتادن قاعدگی شروع به افزایش می کند. در این موارد، اگر یک آزمایش در این زمان انجام شود، بعید است که دقیق باشد.

عدم استفاده از تست طبق توصیه یا بررسی نتایج دیرتر از زمان توصیه شده می تواند منجر به نتایج مثبت کاذب شود.

در صورت مثبت بودن تست بارداری چه باید کرد؟

اگر کسی تست بارداری مثبت داشته باشد، مهم است که پزشک خود را مطلع کند، زیرا برای تایید و نظارت بر بارداری خود نیاز به ارزیابی و آزمایش بیشتری دارد.

اگر فردی معتقد است که ممکن است باردار باشد، اما نتایج تست بارداری خانگی او منفی است، باید برای راهنمایی بیشتر با پزشک صحبت کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.