۱۰ موزه منحصر به فرد در جهان که ارزش دیدن دارند را بشناسید

بازدید از موزه به عنوان تجربه ای فرهنگی و آموزشی به شمار می آید که همه ی ما از آن لذت می بریم. هزاران موزه و گالری در سرتاسر جهان وجود دارند که هنرهای زیبا، صنایع دستی گران قیمت و تصاویر تاریخی را به نمایش می گذارند.

لوور، تیت مدرن، گالری اوفیتزی، موزه گوگنهایم تعدادی از موزه های مشهور سرتاسر جهان هستند که هر روزه هزاران تماشاگر را به سوی خود جذب می کنند. اما برخی موزه ها خاص و منحصر به فرد هستند و با موزه های معمول و مرسومی که می بینیم متفاوتند. در این نوشته شما را با 10 موزه منحصر به فرد در اطراف جهان آشنا می کنیم.

معرفی 10 موزه شگفت انگیز در جهان

با وجود معنای متفاوتی که برای موزه وجود دارد، موزه ساختمانی است که در آن کالاهای تاریخی، هنری، فرهنگی یا علمی به نمایش گذاشته می شود. هنوز هم موزه های زیادی وجود دارند که کمتر شناخته شده هستند. بسیاری از آن ها به دلیل جمع آوری های شخصی ایجاد شده اند. در ادامه به معرفی چند موزه منحصر به فرد در جهان می پردازیم که ایده های جالبی برای برپایی آن ها وجود داشته است.

10. موزه مو یکی از اسرارآمیز ترین دیدنی های شهر آوانوس ترکیه

مکان: آوانوس، ترکیه

10 موزه منحصر به فرد در اطراف جهان: موزه مو در آوانوس ترکیه

در آوانوس موزه های عجیب و غریبی را پیدا می کنید. هنرمندی به نام چز گالیپ موهای 16000 هزار زن را جمع آوری کرده و در موزه مو به معرض نمایش گذاشته است.

تاریخچه پیدایش آوانوس به اواخر سال 1970 بر می گردد زمانی که گالیپ از دوستش یک یادگاری خواست و آن زن در جواب به او طره ای از موهایش را داد.

بعد از چند دهه، او موهای زنانی که با او ملاقات می کردند را جمع آوری کرد. نمونه موهای چند رنگه با نام خود شخص و آدرس فرد برچسب می خورد و در داخل موزه آویزان می شد.

بازدید کنندگان مجبور نیستند موهای خودشان را اهدا کنند با این حال، شرکت کنندگان این فرصت را دارند که سالی دو بار مخارج مرتبط با تعطیلات را برنده شوند.

9. موزه Phallological در آن فقط آلت تناسلی خواهید دید!

مکان: ایسلند

10 موزه منحصر به فرد در اطراف جهان

ایسلند موزه های زیادی دارد که به زمینه های تاریخی و فرهنگی اختصاص داده شده است. با این حال، موزه ایسلندی Phallologica در ریکاویک به عنوان عجیب و غریب ترین موزه در جهان شناخته شده است. به طور کلی به آلت تناسلی اختصاص یافته است.

طبق وب سایت رسمی، این موزه، تنها موزه ای است که حاوی نمونه های آلت تناسلی است که به انواع مختلفی از پستانداران تعلق دارد.

این موزه بیشتر از 200 نمونه از آلت تناسلی وال ها، خوک آبی، خرس های قطبی و 20 پستاندار دیگر بر روی کره زمین را نشان می دهد. آلت تناسلی وال که درون محفظه ای شیشه ای نگه داری شده به عنوان بزرگترین آلت تناسلی نشان داده شده است که برابر با 170 سانتی متر (67 اینچ) است.

نمونه های انسانی نیز موجود است. درواقع، بازدیدکنندگان این شانس را دارند که ثبت نام کنند تا آلتشان را بعد از مرگشان به این موزه اهدا کنند.

در میان نمایش های هنری غیر معمولی، آباژورهایی وجود دارند که با پوست بیضه گاوهای نر درست شده اند و همچنین شامل اسباب بازی ها و لوازمی است که با زمینه موزه هماهنگ است.

8. موزه توالت و جالب

مکان: کره جنوبی

10 موزه منحصر به فرد در اطراف جهان: موزه توالت در کره جنوبی

مطمئنا در این منطقه از کره جنوبی به مشکلی برای دستشویی برخورد نخواهید کرد. Haewoojae موزه ای است که کاملا به تاریخچه توالت و بهداشت اختصاص یافته است. علیرغم طنزی که با توالت همراه است، موزه اصالت و منشا واقعی و جدی دارد.

سیم جای – داک که به «آقای توالت» مشهور است، سعی کرد که توالت های شهر را در طول زمان زندگی اش به عنوان شهردار شهر سوون، بهبود ببخشد. همچنین سعی کرد که بهداشت سرتاسر جهان را با انجمن جهانی توالت بهتر کند. او حتی خانه ای به شکل توالت ساخت که بعد از مرگش در سال 2009 به موزه تبدیل شد. موزه اصلی به شکل توالت بود و موارد آموزشی در امکانات توالت تمیز اهمیت زیادی داشت.

از سال 2012 موزه گسترش یافت تا تاریخچه ای از توالت، توالت های ایرانی و توالت های عمومی در سرتاسر جهان را نشان دهد.

7. موزه نودل فنجانی بسیار جالب و دیدنی ژاپنی ها

مکان: اوساکا ژاپن

10 موزه منحصر به فرد در اطراف جهان: موزه نودل فنجانی

نودل های فنجانی غذاهای نسبتا کسل کننده ای هستند که از قدیم توسط دانشجویان ضعیف جهت بر آمدن از پس هزینه های دانشگاه استفاده می شد. با مصرف بیش از 100 بیلیون نودل های فوری که هر ساله به صورت جهانی مصرف می شود، تعجبی ندارد که موزه ای برای نودل های فنجانی وجود داشته باشد.

در اوساکای ژاپن، می توانید موزه ای را ببینید که به تاریخچه 60 ساله این نودل ها اختصاص یافته است. موزه نودل های فوری
Momofuku Ando تاریخچه ای از نودل های فوری را از اولین نودل های فوری مرغ در سال 1950 تا انواع مختلف آن تا به امروز توصیف کرد.

نمایشگاه شامل آثار دوباره اختراع شده مخترع می باشد که اولین نودل فنجانی ایجاد شده است و همچنین نودل هایی را که به عنوان غذا برای فضانوردان فرستاده شده را نمایش می دهند.

غرفه نودل های فوری بیشتر از 800 نوع مختلف از نودل ها را نشان می دهد که فرصت خوب و فوق العاده ای را برای عاشقان نودل عرضه می کند.

بازدیدکنندگان حتی این فرصت را دارند که برای ایجاد و بسته بندی نودل خاص خود به کارگاه ها ملحق شوند.

6. موزه سیم خاردار و القای حس وحشتناک جنگ و اسارت

مکان: کانزاس

10 موزه منحصر به فرد در اطراف جهان: موزه سیم خاردار

در مسافرت در مناطق روستایی در سرتاسر جهان، به احتمال زیاد متوجه یکسری سیم های خاردار در اطراف این مناطق می شوید. ممکن است انتظار داشته باید که یکسری از این نمونه حصارهای تیز و برنده را در موزه کشاورزی پیدا کنید.

با این حال، در لاکراس، کانزاس، می توانید موزه ای را پیدا کنید که کاملا به این زمینه پرداخته است. از این که به بیشتر از 2400 نسخه از این سیم ها دست می یابید کاملا شگفت زده می شوید.

این موزه تاریخچه ای از سیم های خاردار را از اوایل تاسیسش در سال 1870 پوشش می دهد که از این سیم ها جهت حفاظت از دارایی ها در غرب میانه آمریکا در زمان جنگ و همچنین به عنوان نرده ها و حصاری مدرن استفاده می شد.

همچنین می توانید ابزارها و تجهیزات مرتبط با حصار را کشف کنید. موزه کاملا به سیم خاردار تعلق دارد و به نظر که جالب نمی رسد. با این حال، تاثیر این مواد حصاربندی در طول تاریخ نمایش جذابی را ایجاد می کند.

5. موزه اسپم

مکان: آستین مینه سوتا

10 موزه منحصر به فرد در اطراف جهان: موزه اسپم آستین مینه سوتا

بسیاری از ما از فکر خوردن اسپم به خود می لرزیم، گوشت خوک کنسرو شده با پردازش بالا که اولین بار در سال 1937 توسط Hormel foods به بازار آمریکا معرفی شد.

در حالی که طول عمر غذاهای آماده به زمانی برمی گردد که  به عنوان غذایی برای سربازان در جنگ جهانی دوم آماده می شد، در سال های اخیر قوطی مربعی شکل گوشت به عنوان یک محصول نامعتبر و بدنام تبدیل شد.

با این حال هنوز هم موزه ای در مورد اسپم در آستین، مینه سوتا وجود دارد. Hormel Foods اولین بار قبل از اینکه به یک موزه بزرگتر و دسترس پذیرتر تبدیل شود، به عنوان موزه ای کوچک در سال 1991 تاسیس شد.

در این موزه می توانید در مورد تاریخچه تولید اسپم و نقش آن در طی سال های جنگ یاد بگیرید. حتی می توانید انواع مختلف اسپم را امتحان کنید. بله، در طول جنگ انواع مختلفی از اسپم فروخته شد. بازدیدکنندگان حتی می توانند چند دستورالعمل را برای جشن شام بعدیشان بردارند.

4. موزه کفش و دیدن سلیقه انسان ها در یک قرن گذشته

مکان: باتا کانادا

10 موزه منحصر به فرد در اطراف جهان: موزه کفش باتا کانادا

جمع آوری کفش برای قرن ها به عنوان یک سرگرمی معروف زنانه به شمار می آید. از اولین کفش های صندل تا کفش های مدرن، کفش های بدون پاشنه و راحت به عنوان بیشترین شی ای است که به صورت روزانه استفاده می کنیم.

در تورنتو، کانادا، می توانید وارد موزه ای به شکل جعبه کفش شوید تا تاریخچه ای از کفش ها را ببینید. موسس شرکت کفش زنانه باتا، توماس باتا کالکشن کفش بدنام ایملدا مارکو را شکست داد.

سونجا باتا، زمانی که همسرش در سفرهای کاری بود خودش را با خرید کفش مشغول می کرد. کالکشن او به سال 1940 برمی گردد. در سال 1970، خانه شان را بزرگتر کردند، بنابراین موزه کفش باتا در سال 1992 تاسیس شد. در سال 1995، این موزه را به موزه فعلی نقل مکان کردند.

بازدیدکنندگان موزه می توانند بیشتر از 13000 کفش را که بیشتر از 4500 سال عمر کرده اند را مشاهده کنند. از نظر کفش های چینی، صندل های اولیه و نمونه کفش های مدرن، بازدیدکنندگان می توانند در مورد تاریخچه این کفش ها و تغییراتی که طی قرن ها اتفاق افتاده بفهمند.

3. موزه قلاده سگ برای عاشقان این حیوان خانگی وفادار

مکان: کنت، انگلستان

10 موزه منحصر به فرد در اطراف جهان: موزه قلاده سگ در کنت انگلستان

قلاده سگ از قرون وسطی به عنوان یکی از لوازم فرعی سگ به شمار می رود. قلاده های چرمی در اصل برای محافظت از سگ های شکاری از دست درندگان استفاده می شد، در حالی که سگ های ممتاز از قلاده های مجلل و تزئین شده استفاده می کنند.

حتی امروزه برای برچسب زدن نشانه شناسایی از قلاده های نایلونی استفاده می کنیم. هر کدام از مغازه های حیوان های خانگی یک محدوده خاصی از پوشش های گردنی را برای سگ های شما دارند.

در قلعه لیدز در کنت، می توانید موزه ای را ببینید که به قلاده های سگ اختصاص داده شده است. از سال 1976، موزه حدود 100 قلاده سگ را از قرون وسطی تا دوران ویکتوریا نشان داده است. نمایشگاه قلاده هایی را دارد که از نظر استانداردهای مدرن وحشی به نظر می رسد و همچنین قلاده های سلطنتی وجود دارد که با آستین کت صاحبانشان درست شده است.

ارزیابی شده که هر ساله 500000 نفر از موزه تماشا می کنند تا لباس های سگ ها را در طول 5 قرن مشاهده کنند.

2. برج جمجمه و درک قدرت شیطانی جنگ

مکان: ناسا صربستان

10 موزه منحصر به فرد در اطراف جهان: موزه جمجمه در ناسا صربستان

تاریخ و زمان برج جمجمه ناسای صبرستان به زمان جنگ Cegar در سال 1809 می رسد. با نزدیک شدن نیروهای ترکیه، فرمانده صبرستانی استون سیندلیک مغازه باروت را منفجر کرد، خودش و سربازانش را برای حفظ آن ها از خطر اسارت کشت.

ویزر هورشید پاشا فردی بود که سرش را جدا کردند. سپس سران کشته شدند. در نهایت، برج 4.6 متر (15 فیت) از جمجمه های 952 سرباز صربستانی برای فرستادن پیام به یاغیان استفاده کرد.

در طول زمان، بعضی از جمجمه ها از روی دیوار افتادند درحالی که بقیه آن ها توسط خویشاوندان دفن شدند. در سال 2013، 58 جمجمه باقی مانده که شامل قفسه شیشه ای است و می توان گفت که برای نگه داری جمجمه سیندلیک ایجاد شده است. کلیسای کوچکی در اطراف برج در سال 1892 ایجاد شده است که از این برج به عنوان یک اثرتاریخی برای باقی ماندگان یاغیان جنگ محافظت می کند.

1. موزه ظرف غذا

مکان: کلمبوس گرجستان

10 موزه منحصر به فرد در اطراف جهان: موزه ظرف غذا در کلمبوس گرجستان

در طول سالیان سال، ما ظروف غذای مورد علاقه خودمان را داشته ایم – این اشیاء کوچک که ساندویچ های ما و میوه هایمان را برایمان حمل می کردند تا آن ها را به سرکار و مدرسه ببریم. بعضی از ما، این ظروف فلزی را از سال 1950 و 1960 به خاطر می آوریم – آن ظروف حلبی قرمز – مشکی رنگ که با عکس برگردان های مورد علاقه خودمان از قهرمانان تزئین شده بودند.

در سال های اخیر، به سمت ظروف پلاستیکی روی آوردیم. این ها شامل جعبه های پلاستیکی سرپوشیده ساده یا انواع دیزنی می شوند که هر بچه مدرسه ای آن را دارد. اما آیا می دانید موزه ای وجود دارد که به این ظروف اختصاص داده شده است؟

در کشور ایستگاه موسیقی کلمبوس، گرجستان موزه ای را پیدا می کنید که شامل هزاران ظروف غذا، فلاسک و سردکن می باشد. صاحب آن آلن وودال اولین نفری بود که در سال 1990 این ظروف را جمع آوری می کرد. موزه او به روی عموم باز است و تاریخچه ای از ظروف را از سال 1950 تا به امروز نشان می دهد.

امیدواریم اطلاعاتی که درباره ی 10 موزه منحصر به فرد در جهان برای شما ارائه دادیم برایتان مفید واقع شود.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.