غذاهای مفید بعد از شیر گرفتن کودک

غذاهای مجاز بعد از شیر گرفتن نوزاد

در این پست به شما خواهیم گفت غذاهای مفید بعد از شیر گرفتن کودک چه چیزهایی است.

شاید به فکر افتاده اید که باید کودک خود را از شیر بگیرید و غذاهای دیگر را به او معرفی کنید. بنابراین، بهترین مواد غذایی برای از شیر گرفتن نوزاد چیست؟ در ادامه این پست به شما خواهیم گفت روند تدریجی تغذیه کودک از شیردهی به غذاهای دیگر و غذاهای مفید بعد از شیر گرفتن کودک چیست.

 

بعد از شیر گرفتن کودک چه غذاهایی بدهیم

تصمیمگیری برای از شیر گرفتن نوزاد کاملاً شخصی است. هنگامی که به فکر از شیر گرفتن نوزاد خود هستید، بسیار مهم است که با پزشک کودک خود مشورت کنید تا مشخص شود آیا او آماده است یا خیر. سیستم گوارشی نوزاد هنوز به شکل کامل رشد نکرده است. تغذیه زودهنگام با وعده های غذایی جامد یا سایر غذاها ممکن است منجر به عوارض غیر قابل پیش بینی شود. در ادامه 10 غذای سالم بعد از شیر گرفتن نوزاد به شما معرفی می شود.

 

میوه ها

یکی از بهترین غذاهای مناسب بعد از شیر گرفتن کودکان میوه ها هستند. میوه ها گزینه بسیار خوبی برای شروع دادن غذای جامد به کودک شما هستند. آنها مملو از مواد مغذی مهمی هستند که کودک شما اکنون که دیگر شیر مادر دریافت نمی کند به آنها نیاز دارد. علاوه بر این، میوه‌ها مملو از قندهای طبیعی هستند که کودک شما قطعاً آنها را دوست خواهد داشت.
سیب یکی از بهترین غذاها برای شروع کودک شماست. سیب را پوست بگیرید و له کنید و هر بار چند قاشق غذاخوری به کودک بدهید. اگر کودک شما آن را دوست دارد، می توانید به آرامی شروع به دادن میوه های مانند گلابی، انبه و سایر میوه ها نیز کنید!

 

 آب میوه ها

آب میوه ها یکی دیگر از گزینه های عالی برای کودک شما هستند، اما از استفاده از آب میوه های بسته بندی شده خودداری کنید زیرا دارای طعم دهنده های مصنوعی و افزودنی های شیمیایی و نگهدارنده هایی هستند که می توانند برای کودک شما مضر باشند.

 

 سبزیجات

از پوره سیب زمینی گرفته تا هویج آب پز گزینه های مناسبی برای کودک شما است. اطمینان حاصل کنید که سبزیجات را به طور کامل بشویید و سبزیجات ارگانیک را به جای سبزیجات معمولی انتخاب کنید.

 

سوپ

سوپ سبزیجات شفاف یک وعده غذایی کامل برای کودک است. از آنجا که سوپ ها به صورت آبکی هستند ، کودک شما به خوبی هیدراته می شود، و همچنین سوپ مواد مغذی سبزیجات را در خود جای می دهد.

غذاهای مفید بعد از شیر گرفتن کودک

حبوبات

حبوبات مملو از پروتئین‌ها هستند که یکی دیگر از گزینه‌های قدرتمند برای از شیر گرفتن بچه‌ها هستند. گاهی اوقات می توان مقدار کمی حبوبات له شده و آب پز شده را به کودک خود داد.

 

آب

اکنون که کودک شما غذای جامد می خورد، زمان آن رسیده است که آب را نیز به کودک خود معرفی کنید تا مطمئن شوید که کودک شما در طول روز به خوبی هیدراته می شود. آب همچنین به سم زدایی بدن کودک شما کمک می کند و سیستم گوارش او را سالم نگه می دارد.

 

سبزیجات سبز رنگ

سبزیجات برگ سبز مملو از آهن و سایر نمک های معدنی هستند که کودک شما برای حفظ عملکرد بدنش در سطح مطلوب به آنها نیاز دارد. می توانید سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، برگ نخود و سایر سبزیجات را بجوشانید، آن ها را به صورت خمیر درآورید، کمی مزه دار کنید و هر چند روز یک بار به بچه خود بدهید.

سبزیجات سبز رنگ همچنین یک غذای مقوی برای دندان درآوردن کودک می باشند.

 

غذاهای پخته شده

اگر متوجه شدید که کودک شما دوره از شیرگیری خود را به خوبی طی می کند، می توانید او را با غذاهای پخته مانند عدس، برنج و سایر غذاهای برنجی آشنا کنید. بهتر است با یک متخصص تغذیه یا یک متخصص اطفال مشورت کنید تا مطمئن شوید که کدام غذاها در رژیم غذایی کودک شما مناسب هستند.

 

تخم مرغ

بهتر است قبل از دادن تخم مرغ به کودک، مطمئین شوید تا آلرژی نداشته باشد. تخم مرغ مملو از پروتئین ها و ویتامین های مهمی است که سلامت استخوان های کودک شما را تضمین می کند.

 

پروتئین های حیوانی

پروتئین های حیوانی از بسیاری جهات برای کودک شما مفید هستند، اما بهتر است قبل از شروع دادن این نوع غذا ها به نوزاد خود با پزشک اطفال  مشورت کنید.

 

زمان مناسب برای از شیر گرفتن کودک

به طور کلی، توصیه می شود زمانی که کودک به سن 4 تا 6 ماهگی رسید، شروع به از شیر گرفتن شیر مادر کنید. نوزادانی که زودتر از موعد متولد می شوند باید تا 6 ماهگی با شیر مادر تغذیه شوند. در ادامه برخی از علائم و نشانه‌هایی که ممکن است نشان‌دهنده این باشد که اکنون زمان شروع به شیر گرفتن کودک از شیر مادر فرا رسیده است.

  • کودک شما توانایی صاف نشستن و صاف نگه داشتن سر خود را دارد.
  • کودک شما هماهنگی بین دست‌ها، چشم‌ها و دهان خود را دارد. می‌تواند به غذا نگاه کند، آن را بگیرد و سعی کند آن را بخورد.
  • کودک شما می تواند غذا را ببلعد. متوجه خواهید شد کودکتان غذا را از دهانش بیرون نمی اندازد.

اگر به هر دلیلی می‌خواهید کودک خود را زود از شیر بگیرید، به یاد داشته باشید که ممکن است چندین مشکل بهداشتی برای کودک شما ایجاد شود. در ادامه به چند نکته و ترفند مهم دقت کنید:

  • هرگز سعی نکنید غذاهای جامد (مانند برنج) را به کودک خود بدهید.
  • اگر کودک شما زودتر از موعد متولد شده باشد و شما سعی کنید او را زود از شیر بگیرید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به آلرژی، عفونت و سایر عوارض، به ویژه اگزما و آسم قرار گیرد.
  • هرگز سعی نکنید قبل از پایان ماه چهارم (هفته 17) کودک خود را از شیر بگیرید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.