انواع روغن های گیاهی برای پوست + خواص آن ها

خواص انواع روغن های گیاهی برای پوست

در این مقاله روغن های گیاهی برای انواع پوست به شما معرفی می شود.

اسانس ها و عصاره های گیاهی که از گل، برگ و دانه تهیه می شوند دارای خواصی هستند که می تواند برخی از بیماری های پوستی را درمان کند. همچنین از روغن های گیاهی می توانید برای داشتن پوست زیبا و سالم استفاده کنید. در این پست روغن های گیاهی برای انواع پوست به شما ارائه می شود، شامل روغن های گیاهی برای پوست خشک، روغن های گیاهی برای پوست چرب، روغن های گیاهی برای پوست جوشدار و روغن های گیاهی برای پوست حساس. با ما همراه باشید.

روغن های گیاهی برای پوست خشک

خشکی پوست می تواند در زمان های خاصی از سال و همچنین در آب و هوای کویری رخ دهد. حتی ممکن است از سن بالا به طور طبیعی پوست شما خشک شده یا فعالیت غدد چربی کاهش یابد. خشکی پوست اغلب با کرم ها و مرطوب کننده ها برطرف می شود ، اما برخی روغن های ضروری می توانند تسکین دهند. خواندن مطلب درمان های خانگی برای پوست خشک توصیه می شود.

رفع خشکی پوست با اسطوخودوس

این روغن چند منظوره به تعادل سطح رطوبت در پوست کمک می کند. این روغن با خاصیت ضد التهابی اش می تواند قرمزی را کاهش دهد و یک آبرسان طبیعی است که می تواند خشکی پوست را بدون ایجاد چربی زیاد ترمیم کند.

روغن بابونه برای خشکی پوست

روغن بابونه حاوی آزولن است که با افزایش رطوبت به کاهش التهاب پوست کمک می کند.

درمان خشکی پوست با چوب صندل

چوب صندل حاوی ترکیباتی است که برای کاهش التهاب و در عین حال افزایش رطوبت در پوست شناخته شده است.

می توانید از ماسک برای پوست خشک نیز استفاده کنید.

روغن گیاهی برای خشکی پوست

روغن های گیاهی برای پوست چرب

اگر پوست چربی دارید، غدد چربی بیش از حد در حال افزایش است و باعث ایجاد چربی بیش از حد در سطح پوست می شود. رطوبت، گرما و هورمون ها پوست چرب را بدتر می کند. روغن های اساسی زیر ممکن است به رفع مشکلات پوست چرب کمک کند.

روغن مریم گلی

مریم گلی حاوی ترکیبات فعال مانند لینالیل استات و ژرانیل است که به عنوان روغن ضروری برای کنترل چربی اضافی شناخته می شود. مریم گلی ممکن است به کنترل آکنه و کاهش چین و چروک در پوست بالغ کمک کند.

روغن رزماری

روغن رزماری به دلیل خواص ضد التهابی، تحریک کننده و ضد درد شناخته شده است. ترکیبات کلیدی آن مانند استرها ممکن است به جلوگیری از چربی اضافی کمک کند. در واقع ، محققان خاطر نشان کرده اند که می تواند به موهای چرب و شوره سر کمک کند و حتی ممکن است رشد مو را تحریک کند.

کندر

کندر در مراقبت از پوست به کاهش چربی و مستعد آکنه کمک می کند.

گل شمعدانی

شمعدانی با خواص قلیایی خود به تعادل چربی های پوست کمک می کند.

نرولی

نرولی یکی دیگر از اسانس هایی است که حاوی سیترال است. ممکن است بدون خشک کردن پوست به تعادل چربی کمک کند.

روغن های گیاهی برای پوست های حساس

پوست حساس می تواند خشک یا چرب باشد و گاهی اوقات همراه آلرژی ، اگزما و سایر بیماری های پوستی ایجاد می شود.

اگر پوست حساسی دارید ، باید از روغن های بسیار اسیدی مانند لیمو و علف لیمو خودداری کنید. روغن های زیر برای انواع پوست بی خطر تلقی می شوند:

 • اسطوخودوس
 • کندر
 • چوب صندل

روغن های گیاهی برای پوست مستعد آکنه

حذف چربی ها و باکتری های اضافی بدون این که پوست خشک شود، بسیار مهم است. التهاب یکی دیگر از عوامل موثر در بروز آکنه است.

رزماری و کندر هر دو برای درمان آکنه با کاهش میکروب ها و التهاب شناخته شده اند. مریم گلی همچنین برای آکنه و پوست های چرب استفاده می شود. روغن های زیر همچنین ممکن است به انواع پوست مستعد آکنه کمک کند.

روغن لیمو

روغن لیمو که از پوست مرکبات گرفته می شود ، می تواند به مبارزه با التهاب و رادیکال های آزاد که در ایجاد آکنه و پیری عکس کمک می کند ، کمک کند.

علف لیمو

علف لیمو دارای خاصیت قابض طبیعی است و می توانند به عنوان ضد میکروبی به مبارزه با جوش ها کمک کرده و در عین حال سلول های مرده اضافی پوست را از بین ببرند.

دارچین

دارچین همچنین به دلیل داشتن ترکیبات آنتی اکسیدانی کلیدی مانند سینامیک اسید ، یک ضد التهاب قوی محسوب می شود. این ممکن است به علائم التهابی آکنه مانند کیست ، ندول و چرکی کمک کند.

روغن درخت چای

روغن درخت چای از درخت melaleuca گرفته شده است ، یکی از قابل توجه ترین ضد عفونی کننده ها در طب است و به مبارزه با باکتری ها و التهاب کمک می کند ، که هر دو می توانند در بروز آکنه نقش داشته باشند.

روغن های گیاهی برای انواع مشکلات پوستی

برخی روغن های اساسی نیز می توانند رطوبت را متعادل کرده و خارش پوستی را کاهش دهند. این موارد شامل اگزما و پسوریازیس است.

ترکیب آویشن با اسطوخودوس به درمان اگزما کمک می کند و محققان بر این باورند که می تواند برای افراد مبتلا به بیماری پوستی مفید باشد.

روغن های ضروری بالقوه برای مشکلات پوستی عبارتند از:

 • اسطوخودوس
 • دارچین
 • شمعدانی

روغن های گیاهی ضد درد

روغن های اساسی زیر را که دارای خواص ضد درد هستند:

نعناع فلفلی

شاید در مورد نوشیدن چای نعناع برای سردرد شنیده باشید ، روغن نعناع به سلامت پوست کمک می کند. محتوای منتول یک اثر ضد درد بر روی پوست ایجاد می کند.

اکالیپتوس

اکالیپتوس یکی دیگر از روغن هایی است که به دلیل خاصیت تسکین دهنده درد شناخته شده است. همچنین ممکن است برای پوست خارش دار و دردناک، رطوبت ایجاد کند.

روغن های گیاهی برای پوست لک دار

اگر لکه های سنی ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب داشته باشید ، استفاده از آن به یکدست شدن رنگ پوست کمک کند.

انار

روغن انار دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که می تواند پوست را سالم و یکنواخت کند.

بذر هویج

روغن دانه هویج برای کاهش اسکار و کاهش چین و چروک پوست موثر است.

نارنج

روغن نارنج دارای مشخصات آنتی اکسیدانی بالایی است ، که باعث می شود پوست صاف و صاف تری داشته باشید.

یلانگ یلانگ

بر اساس مطالعه ای که در سال 2015 انجام شد ، یلانگ یلانگ که به دلیل توانایی ایجاد تعادل ذهنی و فیزیکی شناخته می شود ، ممکن است به جلوگیری از رنگدانه های پوست نیز کمک کند.

روغن های گیاهی ضد پیری یا ضد چروک پوست

پوست به طور طبیعی با افزایش سن خاصیت ارتجاعی و کلاژن خود را از دست می دهد که می تواند منجر به افتادگی ، خطوط ریز و چین و چروک شود. روغن های اساسی زیر برای مزایای بالقوه ضد پیری آنها مورد مطالعه قرار گرفته است.

گل سرخ

با داشتن آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین A و C ، روغن گل رز می تواند به گردش سلول های پوستی کمک کند ، که اغلب با افزایش سن کند می شود. به نوبه خود ، این می تواند پوستی جوانتر با خطوط کمتر ایجاد کند.

جوجوبا

به دلیل دارا بودن اسید چرب طبیعی ، روغن جوجوبا به دلیل ترمیم لایه فوقانی پوست مورد توجه قرار گرفته است. روغن های دیگری که نتایج مشابهی را ارائه می دهند عبارتند از روغن آرگان ، نارگیل و تخمه آفتابگردان. جوجوبا به دلیل سبک بودن مشهور است و همین امر آن را برای پوست های چرب انتخاب مناسبی می کند.

برای خواندن خواص روغن جوجوبا کلیک کنید

سایر روغن های ضد پیری:

 • اسطوخودوس
 • کندر
 • عصبی
 • دانه هویج
 • حکیم کلاری
 • نعناع هندی
 • نارنگی

نحوه استفاده از روغن ها

روغن های اساسی یا استنشاق می شوند یا مستقیم روی بدن استفاده می شوند. هنگام استفاده از روغن ها روی پوست ، حتما از تست پچ استفاده کنید تا مطمئن شوید حساسیت ندارید و از آن ها در اطراف چشم خود استفاده نکنید.

به عنوان مثال تست پچ شامل قرار دادن مقدار کمی از اسانس رقیق شده بر روی پوست است. قبل از استفاده در ناحیه بزرگتر از پوست ، 24 ساعت صبر کنید تا از نظر واکنش آلرژیک بررسی شود.

نحوه ماساژ پوست با روغن های گیاهی

هنگام درمان بیماری های پوستی ، روغن های ضروری به بهترین شکل عمل می کنند. باید ابتدا روغن ها را با روغن حامل مانند روغن بادام یا زیتون رقیق کنید.

از چند قطره در هر قاشق غذاخوری روغن حامل برای بهترین نتیجه استفاده کنید ، سپس تا زمانی که کاملاً جذب شود روی پوست خود ماساژ دهید.

استحمام با روغن های اساسی می تواند برای انواع بیماری های پوستی خوب عمل کند.

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی استفاده از روغن ها

اگر از قبل با روغن حامل رقیق نکنید ، استفاده موضعی از اسانس ها ممکن است منجر به بثورات و سوزش پوست شود.

در حالی که روغن های ضروری طبیعی هستند ، اما می توانند به اندازه داروهای سنتی قدرتمند باشند. آن ها را از طریق دهان مصرف نکنید ، و نباید سعی کنید بیماری زمینه ای خود را درمان کنید. در صورت بارداری یا شیردهی ، قبل از استفاده از روغن های ضروری با پزشک مشورت کنید.

کلام آخر

روغن های اساسی با دارا بودن خواص ضد التهابی ، ضد باکتریایی و تسکین دهنده ، برای انواع مراقبت های پوستی مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که تحقیقات در مورد اثربخشی مواد ضروری ادامه دارد ، مدافعان می گویند روغن ها می توانند به پوست های خشک ، چرب و مستعد آکنه کمک کنند.

قبل از استفاده از روغن های ضروری ، از متخصص پوست کمک بگیرید ، به خصوص اگر دارای هرگونه بیماری زمینه ای مانند اگزما ، روزاسه یا پسوریازیس هستید. در صورت بروز هرگونه واکنش منفی ، از روغن های ضروری استفاده نکنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.