ادویه قورمه سبزی شامل چیست + بهترین ترکیب سبزی قورمه سبزی

ادویه مخصوص قورمه سبزی چیست

قورمه سبزی از غذاهایی است که در شهرهای مختلف ایران با طعم های مختلف تهیه می شود. در این پست از مینویسم ادویه قورمه سبزی و نکات مهم پخت قورمه سبزی را آورده ایم.

خورشت قورمه سبزی از اصیل ترین و لذیدترین غداهای ایرانی است. معمولا قورمه سبزی هر فردی طعم متفاوتی دارد. نوع سزی به کار رفته، میزان سرخ شدن سبزی، ادویه ای که برای قورمه سبزی انتخاب می کنید و غیره هر کدام می تواند طعم قورمه سبزی را تحت تاثیر قرار بدهد. به عنوان مثال اگر مقداری از یک نوع سبزی خاص در سبزی قورمه سبزی بیشتر از مقدار توصیه شده باشد احتمال تلخ شدن قورمه سبزی وجود دارد. اگر میخواهید که خورشتی لذیذ داشته باشید این پست را بخوانید زیرا قصد داریم ادویه قورمه سبزی خوشمزه را معرفی کنیم و بگوییم ادویه مخصوص قورمه سبزی چیه.

ادویه قورمه سبزی شامل چه چیزهایی است

در جدول زیر بهترین ادویه های مخصوص قورمه سبزی همراه با میزان آن آورده شده است. این ها ادویه های خوش طعم کننده قورمه سبزی هستند که اگر نسبت ها را رعایت کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت. گرچه انتخاب ادویه های مناسب برای قورمه سبزی تا حد زیادی به ذائقه و سلیقه شما بستگی دارد اما معمولا ترکیب ادویه های زیر برای قورمه سبزی طعم خوبی خواهد داشت.

ادویه قرمه سبزی مقدار
پودر گل محمدی  50 گرم
پودر شنبلیله 50 گرم
پودر ریحان 50 گرم
پودر جعفری 50 گرم
پودر گشنیز 50 گرم
فلفل سیاه  50 گرم
نمک به میزان لازم
پودر تره 50 گرم
زردچوبه 100 گرم
دارچین  50 گرم

چند نکته برای خوشمزه شدن قورمه سبزی

قورمه سبزی یکی از غذاهای اصیل ایرانی و از لذیذترین و دلچسب ترین غذا های ایرانی می باشد. این غذای خوشمزه در سراسر ایران با چاشنی های متفاوتی سرو میشود که باعث میشود طعم قورمه سبزی در هر نقطه از کشور متفاوت باشد. میزان شیرینی، ترشی، تلخی و شوری قورمه سبزی بستگی به میزان چاشنی و ادویه مورد استفاده در این غذا دارد. همچنین در برخی از شهر های کشور از گوجه و … داخل قرمه سبزی استفاده می کنند.

 • در برخی موارد میبینید که قورمه سبزی رنگ سبز تیره تر یا روشن تری که دارد که به دلیل سرخ کردن زیاد و کم سبزی خورشت میباشد. برای قورمه سبزی های مجلسی بیشتر افراد سبزی خورشت را بیشتر تفت میدهند تا رنگ سبز تیره تری داشته باشد و خوشمزه تر شود. اما برخی افراد بر این باورند که هرچه سبزی خورشت کمتر سرخ شود ویتامین های آن بیشتر می ماند بنابراین رنگ خورشت آنها سبز روشن می شود. خب این مورد به سلیقه افراد بستگی دارد اما چیزی که واضح است این است که بیشتر افراد طالب قرمه سبزی چرب و با سبزی تیره هستند که لذیذتر است.
 • نکته دیگر برای طبخ خورشت قرمه سبزی گوشت آن است. بهتر است برای این خورشت گوشت ها را به شکل قورمه و درشت خرد کنید و از گوشت گوسفندی که چرب تر میباشد استفاده کنید تا غذای لذیذتر و اصیل تری داشته باشید.
 • میزان تلخی بیشتر در قرمه سبزی به مقدار شنبلیله آن بستگی دارد. هرچه شنبلیله بیشتر باشد خورشت تلخ تر می شود. میزان شیرینی خورشت قورمه سبزی به گشنیز بستگی دارد. اگر از گشنیز استفاده کنید یا مقدار بیشتری از آن در خورشت استفاده کنید طعم شیرین تری خواهد داشت.
 • نکته دیگر اینکه اگه می خواهید که خورشت روغن بیشتری هنگام سرو داشته باشید چند دقیقه قبل از اینکه می خواهید اجاق گاز را خاموش کنید چند تکه یخ داخل خورش بیاندازید و پای گاز را کم کنید تا با حرارت گرم بپزد و روغن بیشتری روی خورشت بیاید.
 • برای لعابدار شدن قورمه سبزی از اسفناج استفاده کنید اما توجه داشته باشید که به مقدار کم باشد زیرا اسفناج زیاد در قورمه سبزی طعم آنرا تغییر میدهد و رنگ خورشت را سبز روشن می کند.
 • قورمه سبزی باید ترش باشد بنابراین استفاده از لیمو عمانی و آبغوره هنگام پخت مهم است.
همچنین بخوانید: ادویه خورشت کرفس چیست

بهترین ترکیب برای سبزی قورمه سبزی

شاید نقش انتخاب نوع و میزان ترکیب سبزی قورمه سبزی مهمتر از نقش ادویه قورمه سبزی باشد.

سبزی ها مقدار
شنبلیله  75 گرم
تره 800 گرم
گشنیز 450 گرم
جعفری 700 گرم
پیازچه  چند عدد
اسفناج  400 گرم

طرز تهیه خورشت قورمه سبزی

مواد لازم مقدار
گوشت گوسفندی  500 گرم
پیاز 1 عدد
لیمو عمانی 5 تا 6 عدد
لوبیا قرمز یا چیتی نصف پیمانه
سبزی خورشت 1 کیلوگرم
روغن 250 گرم
 • ابتدا لوبیا را به مقدار کافی شسته و خیس می کنیم چند ساعت تا پخت بهتری داشته باشد.
 • سپس گوشت گوسفندی را به همراه پیاز خرد شده و ادویه بجز پودر سبزی ها و نمک به خوبی تفت میدهیم.
 • سپس لوبیای خیس شده را داخل قابلمه ریخته و آب جوش را به آن اضافه می کنیم کمی اجازه می دهیم تا چند ساعت با حرارت ملایم خورشت به خوبی بپزد.
 • سپس سبزی قورمه را به خورشت اضافه میکنیم.
 • در این مرحله لیمو عمانی که از قبل خیس خورده و تلخی آن گرفته شده را به خورشت اضافه کنید تا به خوبی بپزد.
 • بعد از چند ساعت که خورشت به خوبی جا افتاد نمک و پودر سبزی ها و آبغوره و آبلیمو را میزان کافی اضافه کنید و بگذارید تا خورشت آماده شود و سرو کنید.
 • نکته ای که درباره پودر سبزی ها باید توجه شود بهتر است که همه پودر ها را با یکدیگر مخلوط کنید و از صافی رد کنید تا ادویه قورمه سبزی بهتری داشته باشید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.