کمبود چه ویتامینی باعث زردی پوست میشود؟

عوامل زردی پوست

زردی پوست معمولاً به دلیل بیماری به نام زردی ایجاد می شود که ناشی از وجود مقدار بالایی از بیلی روبین در خون می باشد. بیلی روبین ترکیبی مایل به زرد است که با تجزیه سلولهای قرمز قدیمی یا آسیب دیده تشکیل می شود. تجمع بیلی روبین به عنوان هایپربیلی روبینمی نیز شناخته می شود و باعث زردی پوست، سفیدی چشم و غشاهای مخاطی می شود.

زردی پوست و یا سفیدی چشم یک نشانه کلاسیک از زردی است . اگر تمایل دارید که درباره این بیماری بیشتر بدانید ، برای دانستن علل و اینکه کمبود چه ویتامینی باعث زردی پوست میشود با minevisam همراه باشید.

چه عواملی باعث زردی پوست می شود؟

زردی به طور مستقیم به دلیل سطح بالای بیلی روبین در بدن ایجاد می شود. بیلی روبین، رنگدانه ای به رنگ زرد نارنجی در جریان خون، در درجه اول با تجزیه سلولهای قرمز پیری ایجاد می شود. به طور معمول، کبد بیلی روبین را از جریان خون فیلتر کرده و به دستگاه گوارش منتقل می کند و سپس در مدفوع و ادرار از بین می رود.

با این حال ، هنگامی که کبد به درستی کار نکند و یا اگر به دلایلی تولید بیلی روبین به طور قابل توجهی افزایش یابد، این ماده در جریان خون جمع می شود و می تواند باعث تغییر رنگ زرد پوست و سفیدی چشم شود.

عوامل زردی پوست

 علائم و نشانه های سطح بالای بیلی روبین

  • تب
  • لرز
  • درد شکم
  • علائم شبیه آنفولانزا
  • ادرار تیره رنگ
  • مدفوع به رنگ روشن

عواملی که باعث زرد شدن رنگ پوست می شوند

تعدادی از عوامل همچون موارد زیر می توانند منجر به سطوح بالاتر از حد طبیعی بیلی روبین و در نتیجه ایجاد زردی شوند :

1.کمبود ویتامین B12

ویتامین B12 در رشد گلبول های قرمز خون نقش مهمی دارد. این ویتامین B ضروری را می توان از طریق گوشت ، مرغ ، تخم مرغ و مکمل های غذایی دریافت کرد. کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به سطح پایین سلول های قرمز خون سالم شود و منجر به نوعی کم خونی به نام کم خونی پرنیشیوس شود. علائم کم خونی مخرب ممکن است شامل اسهال ، کاهش اشتها و زردی باشد.

2.هپاتیت B

هپاتیت B هنگامی رخ می دهد که فردی به ویروس هپاتیت B آلوده شود. در صورت عدم درمان به موقع کبد می تواند به آن آسیب برساند. ویروس هپاتیت B می تواند از طریق مایعات بدن مانند مایع منی و خون در طی فعالیت هایی مانند مقاربت جنسی و سوزن زدن منتقل شود. درد مفاصل، ادرار تیره و زردی از علائم هپاتیت B است.

3.هپاتیت C

هپاتیت C زمانی اتفاق می افتد که فردی به ویروس هپاتیت C آلوده شود. هپاتیت C می تواند به مرور زمان آسیب جدی به کبد وارد کند و با بسیاری از علائم مشابه هپاتیت B مشخص می شود – از جمله حالت تهوع ، استفراغ و زردی. برآوردها نشان می دهد که از هر 5 مورد 1 مورد هپاتیت حاد ، زردی ایجاد می شود.

4.داروهای خاص

برخی از داروها مانند داروهای مسکن ، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی ، استروئیدهای آنابولیک ، قرص های ضد بارداری و استاتین ها می توانند به کبد صدمه زده و باعث زردی شوند. آسیب کبدی که در نتیجه این داروها ایجاد می شود ، آسیب کبدی ناشی از دارو است که با علائمی از جمله ادرار تیره ، تب و زردی مشخص می شود.

5.انسداد مجرای صفراوی

قبل از اینکه بیلی روبین از بدن دفع شود ، از طریق مجرای صفراوی به داخل دستگاه گوارش حرکت می کند. انسداد در مجرای صفراوی می تواند باعث جمع شدن بیلی روبین در جریان خون شود ، که می تواند منجر به تغییر رنگ زرد پوست شود. در بسیاری از موارد ، انسداد مجاری صفراوی ناشی از سنگ صفرا است ، اما برخی از آنها ممکن است در اثر تومورهای سرطانی یا اختلالات نادر کبدی ایجاد شود. جراحی یکی از رایج ترین روش های درمانی انسداد مجاری صفراوی است.

6.مصرف زیاد الکل

کبد مسئول تجزیه الکل در بدن است. با این حال، نوشیدن مقادیر زیاد الکل به طور منظم می تواند باعث آسیب کبدی و بیماری کبدی شود. وقتی کبد آسیب می بیند ، ممکن است در تصفیه بیلی روبین از جریان خون مشکل داشته باشد – و ممکن است زردی ایجاد شود.

  • جمع بندی

همان طور که دیدید عوامل زیادی باعث زردی پوست می شوند بنابراین باید این مسئله را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش بتوانید علت اصلی زرد شدن پوست را تشخیص دهید در پاسخ به این سوال که کمبود چه ویتامینی باعث زردی پوست میشود باید بگوییم ویتامین b12 اما همیشه علت این نیست!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.