کدام سوره ها سجده واجب دارند و در کدام جزء قرآن هستند؟

سوره هایی که سجده واجب دارند در کدام جز هستند؟ آیات سجده واجب دار قرآن به همراه ذکر سجده و احکام خواندن آیات قرآن که دارای سجده واجب دارند را در این مقاله توضیح داده ایم.

4 سوره نجم، علق، سجده و فصلت دارای آیاتی هستند که بعد از خواندن آن ها سجده واجب می شود به همین جهت به این 4 سوره سوره‌ های عزائم یا عزائم السجود گفته می شود. خواندن سوره هایی که سجده واجب دارند دارای احکام خاصی است که در ادامه به آن ها اشاره شده است. متن آیه هایی که سجده واجب دارند در ادامه آمده است. سوره هایی که سجده واجب دارند در جزء های21، 24، 27 و 30 قرآن قرار گرفته اند. بعد از خواندن این آیات باید به سجده رفته و ذکر سجده که در این مطلب آمده است را بخوانید.

خواندن سوره هایی که سجده واجب دارند توسط شخص حائظ و جنب حرام است و همچنین این سوره ها نباید در نمازهای واجب خوانده شوند. برای انجام سجده واجب این سوره ها نیاز به گفتن ذکر خاصی نیست، رعایت جهت قبله و وضو نیز اجباری نیست اما سر باید بر روی مهر قرار بگیرد. در قرآن در کنار آیه هایی که سجده واجب دارند کلمه “سجده” نوشته شده است. سجده واجب باید فورا انجام شود و تاخیر در آن گناه است.

سوره نجم آیه 62

سوره نجم از سوره های مکی قرآن است که در جزء 27 قرآن قرار گرفته و دارای 62 آیه می باشد. آیه 62 سوره نجم که آخرین آیه آن است دارای سجده واجب است.

فَاسْجُدُوا لِلَّهِ وَاعْبُدُوا ﴿۶۲﴾

پس خدا را سجده كنيد و بپرستيد.

سوره علق آیه 19

سوره علق دارای 19 آیه است و مانند سوره نجم آیه سجده دار آن در آخر سوره قرار گرفته است. سوره علق در جزء 30 قرآن قرار دارد.

کَلَّا لَا تُطِعْهُ وَاسْجُدْ وَاقْتَرِبْ ﴿۱۹﴾
چنان نیست که او می‏پندارد، هرگز او را اطاعت مکن و سجده نما و تقرب جوی.

سوره سجده آیه 15

سوره سجده در جزء 21 قرآن قرار دارد و دارای 30 آیه می باشد.

إِنَّمَا يُؤْمِنُ بِآيَاتِنَا الَّذِينَ إِذَا ذُكِّرُوا بِهَا خَرُّوا سُجَّدًا وَسَبَّحُوا بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَهُمْ لَا يَسْتَكْبِرُونَ ﴿۱۵﴾

تنها كسانى به آيات ما مى‏ گروند كه چون آن [آيات] را به ايشان يادآورى كنند سجده‏ كنان به روى درمى‏ افتند و به ستايش پروردگارشان تسبيح مى‏ گويند و آنان بزرگى نمى‏ فروشند.

سوره فصلت آیه 37

سوره فصلت که با نام های دیگری چون حم سجده، سجده و مصابیح نیز شناخته می شود یکی دیگر از سوره های سجده واجب دار قرآن است. سوره فصلت در جزء 24 و 25 قرآن قرار دارد و آیه 37 سوره فصلت در جزء 24 قرار گرفته است.

وَمِنْ آيَاتِهِ اللَّيْلُ وَالنَّهَارُ وَالشَّمْسُ وَالْقَمَرُ لَا تَسْجُدُوا لِلشَّمْسِ وَلَا لِلْقَمَرِ وَاسْجُدُوا لِلَّهِ الَّذِي خَلَقَهُنَّ إِنْ كُنْتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ ﴿۳۷﴾

و از نشانه‏ هاى [حضور] او شب و روز و خورشيد و ماه است نه براى خورشيد سجده كنيد و نه براى ماه و اگر تنها او را مى ‏پرستيد آن خدايى را سجده كنيد كه آنها را خلق كرده است.

ذکر سجده واجب چیست؟

چند ذکر برای سجده واجب ذکر شده که عبارتند از:

سجدت لک یا رب تعبدا ورقا لا مستکبرا عن عبادتک ولا مستنکفا ولا مستعظما بل أنا عبد ذلیل خائف مستجیر

لا إله إلا الله حقا ، لا إله إلا الله إیمانا وتصدیقا ، لا إله إلا الله عبودیة ورقاً ، سجدت لک یا رب تعبدا ورقا لا مستنکفا ولا مستکبرا بل أنا عبد ذلیل ضعیف خائف مستجیر

الهی آمنا بما کفروا ، وعرفنا منک ما أنکروا ، وأجبناک إلی ما دعوا ، الهی فالعفو العفو

أعوذ برضاک من سخطک وبمعافاتک عن عقوبتک ، أعوذ بک منک ، لا احصی ثناء علیک ، أنت کما أثنیت علی نفسک

کدام سوره ها سجده مستحب دارند

4 سوره دارای سجده واجب هستند که ذکر شد. اما علاوه بر این 11 آیه از قرآن دارای سجده مستحب هستند و هنگام خواندن آن ها یم توان سجده کرد یا نکرد. این سوره ها و آیات عبارتند از:

  • سوره اعراف آیه 206
  • سوره رعد آیه 15
  • سوره نحل آیه 49-50
  • سوره اسراء آیه 109
  • سوره مریم آیه 58
  • سوره حج آیات 18 و 77
  • سوره فرقان آیه 60
  • سوره نمل آیه 26
  • سوره ص آیه 24
  • سوره انشقاق آیه 21

سوالات متداول درباره احکام خواندن آیاتی که سجده واجب دارند

خواندن آیات سجده دار برای شخصی که عذر شرعی دارد یا جنب است چه حکمی دارد؟

جایز نیست اما شنیدن آن اشکال ندارد و اگر در مجلسی باشند و این آیات خوانده شود نیازی نیست که مجلس را ترک کنند. آن ها می توانند سجده کنند.

آیا برای انجام سجده سوره هایی که سجده واجب دارند پوشش باید رعیات شود؟

خیر پوشش و وضو برای انجام سجده واجب لازم نیست.

حکم شنیدن آیه سجده دار از رادیو و تلویزیون چیست؟

بنابر احتیاط واجب باید سجده کرد

اگر بعد از شنیدن آیه سجده دار امکان سجده نباشد چه باید کرد؟

بعدا قضای آن را به جا بیاورید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.