راه رفتن بلافاصله بعد از غذا چه فوایدی دارد و چگونه باید باشد؟

ورزش بلافاصله بعد از غذا توصیه نمی شود اما پیاده روی و راه رفتن بلافاصله بعد از غذا فواید بسیاری دارد. به مهمترین مزایای راه رفتن بلافاصله بعد از غذا خوردن اشاره می کنیم..

بسیاری از ما عادت داریم بلافاصله بعد از غذا خوردن دراز می کشیم و یا می نشینیم و هیچ فعالیتی نداریم. به خصوص بعد از شام ممکن است تا روز بعد هیچ فعالیتی نداشته باشیم. اما اگر سعی دارید وزن خود را کاهش دهید یا وزن خود را تحت کنترل داشته باشید، صرفا کمتر غذا خوردن کافی نیست. بهتر است راه رفتن بعداز غذا را در برنامه روزانه خود قرار دهید. ممکن است فکر کنید که راه رفتن بلافاصله بعد از غذا مضر است اما این طور نیست و پیاده روی بعد از غذا مفید هم می باشد.

قبل از اینکه فواید راه رفتن بعد از غذا را بخوانید پیشنهاد می کنیم عوارض دراز کشیدن بعد از غذا را بخوانید تا انگیزه شما برای پیاده روی بعد از وعده های غذایی افزایش یابد.

راه رفتن بلافاصله بعد از غذا خوردن به هضم غذا کمک می کند و از تجمع گاز و نفخ جلوگیری می کند.

همچنین به بدن کمک می کند تا غذا را به صورت کارآمد تجزیه کند که باعث می شود در طول زمان کمتر دچار افزایش وزن شوید.

بهتر است بعد از غذا خوردن حدود 15 دقیقه با سرعت متوسط راه بروید که باعث می شود کمی عرق کنید. به این ترتیب، بدن شما استراحت کرده و غذا را به خوبی هضم می کند.

احتیاط کنید

مطمئن شوید که بلافاصله بعد از غذا خوردن خیلی شدید ورزش نکنید، زیرا ممکن است باعث گرفتگی عضلات یا ناراحتی شود. همچنین دوش گرفتن بعد از غذا نیز توصیه نمی شود زیرا باعث می شود سیستم گوارش شما دچار مشکل شود. برای حمام کردن بعد از غذا حداقل 20 دقیقه صبر کنید.

اگر زمان لازم برای پیاده روی را ندارید، نکات زیر را رعایت کنید

اگر وقت ندارید بلافاصله بعد از غذا خوردن راه بروید، روی یک صندلی بنشینید و پاهای خود را روی صندلی دیگر قرار دهید و استراحت کنید. این وضعیت استراحت با بالا بردن زانوها (RKR) نامیده می شود. این حالت فشار بر روی دستگاه گوارش را کاهش داده و اجازه می دهد تا مایعات و مواد مغذی به راحتی از دستگاه گوارش عبور کنند.

اگر این کار را به طور مداوم انجام دهید، نتیجه خواهید گرفت. اگر بلافاصله بعد از شام خوردن پیاده روی را به روتین زندگی خود اضافه کنید، وزن کم خواهید کرد. از این گذشته، کاهش وزن به معنی برقراری تعادل بین انرژی دریافتی و انرژی مصرفی. هرچه در طی روز فعال تر باشید، حتی با پیاده روی های کوتاه، کالری بیشتری می سوزانید و احتمال این که کالری اضافی در بدن شما ذخیره شود کاهش می یابد.

آیا راه رفتن بلافاصله بعد از غذا خوردن مضر است؟

افسانه های زیادی در مورد راه رفتن بلافاصله بعد از غذا خوردن وجود دارد، از داستان هایی در مورد افزایش وزن گرفته تا سوزش سردل، اما هیچ یک به اثبات نرسیده اند. اگر مستقیم بعد از غذا خوردن به رختخواب می روید، باید نگران راه نرفتن باشید (در اینصورت، یک وعده غذایی سنگین نخورید و بعد از شام بیرون بروید). قبل از خواب چند ساعت صبر کنید تا معده آرام شود. اگر می توانید سعی کنید از پله ها بالا و پایین بروید.

همچنین بخوانید: چرا بعد از غذا خوابم میگیره

فواید 10 دقیقه راه رفتن بعد از غذا

راه رفتن یک روش عالی برای بهبود هضم غذا و تسکین درد است. ممکن است متوجه شده باشید که وقتی پیاده روی می کنید، بدنتان راحت تر می شود و وقتی از حرکت می ایستید دوباره عضلات سفت می شوند. دلیل آن این است که رگ های خونی در طول فعالیت بدنی منقبض می شود. اما به محض بی حرکت ماندن، جریان خون دوباره افزایش می یابد و باعث شل شدن عضلات شکم و سایر اندام های وابسته به گردش خون (مانند روده) می شود.

1. هضم را تقویت می کند

اگر بعد از غذا خوردن کمی ورزش کنید، غذا را بهتر هضم خواهید کرد. ورزش به حرکت مواد غذایی در دستگاه گوارش کمک می کند و مانع از یبوست می شود.

2. انرژی بدن را تامین می کند

اگر 10 الی 15 دقیقه بعد از غذا خوردن راه بروید، انرژی بیشتری خواهید داشت. راه رفتن به گردش خون در سراسر بدن کمک می کند، ازجمله اندام های دستگاه گوارش.

3. تمرکز را افزایش می دهد

راه رفتن یک روش عالی برای خالی کردن مغز و تمرکز بر چیزهای مهم در ذهن است. همچنین به افزایش قدرت ذهنی کمک می کند.

4. کالری می سوزانید

اگر سعی در کاهش وزن دارید، راه رفتن یک روش عالی برای کالری سوزی بیشتر است.

5. استرس را تسکین می دهد

ایده ی خوبی است که در هوای تازه راه بروید و محیط پیرامون خود را ببینید. این کار به کاهش استرس کمک می کند.

6. به اجتماعی شدن شما کمک می کند

راهر فتن یک روش عالی برای ملاقات با افراد جدید است زیرا وارد جامعه می شوید و ممکن است در حین قدم زدن با کسی که می شناسید برخورد کنید.

7. به خواب بهتر کمک می کند

اگر 10 الی 15 دقیقه قبل از خواب راه بروید، خواب شبانه بهتری خواهید داشت.

8. با طبیعت ارتباط برقرار می کنید

راه رفتن یک روش عالی برای رفتن به فضای باز و لذت بردن از طبعیت است.

9. وضعیت بدن شما را بهبود می بخشد

اگر کمر درد دارید، راه رفتن با کمک به تقویت عضلات شکم به بهبود وضعیت ایستادن و نشستن شما کمک خواهد کرد.

10. تنش عضلانی را از بین می برد

راه رفتن روشی عالی برای از بین بردن تنش عضلانی و کشش عضلات منقبض است.

همچنین:

  • راه رفتن بعد از غذا به تنظیم فشار خون کمک می کند.
  • یکی دیگر از فواید پیاده روی بعد از وعده های غذایی این است که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را کاهش می دهد.
  • کنترل قند خون یکی دیگر از مزایای راه رفتن بلافاصله بعد از غذا می باشد که به خصوص برای افراد دیابتی توصیه می شود.

همچنین بخوانید: خوردن میوه بعد از غذا

مدت زمان پیاده روی بعد از غذا خوردن

در حالت ایده آل، 15 الی 20 دقیقه بعد از هر وعده غذایی راه بروید. این کار به جلوگیری از نفخ و سوءهاضمه کمک می کند زیرا وقتی فعالیت می کنید بدن می تواند مواد غذایی را سریع تر هضم کند. بعد از یک وعده غذایی سبک، 10 الی 15 دقیقه پیاده روی کنید. بعد از یک وعده غذایی سنگین، 25 الی 30 دقیقه راه رفتن با سرعت متوسط توصیه می شود. اگر به ورزش منظم عادت ندارید، با مسافت های کوتاه و زمان کم شروع کنید تا بدنتان خود را تنظیم کند.

همچنین، هرگونه محدودیت فیزیکی که ممکن است مانع از راه رفتن شما شود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر آرتروز زانو یا لگن دارید، باید فعالیت های فیزیکی با شدت کم را انجام دهید. در چنین مواردی، ورزش هایی را که به طور طبیعی به کاهش درد کمک می کنند، مد نظر داشته باشید.

شدت راه رفتن بعد از غذا چگونه باشد؟

آیا می دوید یا صرفا تند راه می روید؟ راه رفتن بعد از غذا باید با سرعتی انجام شود که امکان صحبت کردن با فرد دیگر را نداشته باشید، اما نه آنقدر شدید که تنفس شما سخت شود.

اگر متوجه شدید که به سختی می توانید نفس بکشید، سرعت خود را بکاهید! این یعنی شدت راه رفتن شما بیش از حد است. اگرچه با پیاده روی با شدت زیاد کالری بیشتری می سوزانید، اما تحقیقات نشان داده اند که هضم غذا با ورزش با شدت متوسط بهبود می یابد. بنابراین، افراط نکنید!

نتیجه گیری

راه رفتن به تجهیزات یا تمرین خاصی نیاز ندارد و می توان آن را تقریبا در هر مکان و در هر زمانی از روز انجام داد؛ حتی بعد از شام!

برای این که بدانید راه رفتن بعد از غذا و به خصوص شام خوب است یا نه، ابتدا باید بدانیم که چرا بعد از شام راه می رویم و پیاده روی می کنیم. برخی از افراد راه می روند زیرا می خواهند وزن کم کنند، در حالی که دیگران می خواهند تناسب اندام خود را حفظ کنند و سالم بمانند. اگر در وهله اول ندانید که چرا پیاده روی می کنید، این سوال می تواند کمی گیج کننده باشد، اما اگر بدانید چرا بدن شما به راه رفتن نیاز دارد پاسخ آن چندان دشوار نیست. وقتی بعد از شام خوردن راه می روید، این اتفاق رخ می دهد!

راه رفتن و پیاده روی یک عادت سالم است. همچنین یک روش موثر برای کمک به کاهش وزن است. اما آیا باید بلافاصله بعد از غذا خوردن راه بروید؟ برخی می گویند بله، در حالی که دیگران مخالف آن هستند. واقعیت این است که راه رفتن هیچ ضرری ندارد و اگر در حد اعتدال انجام شود برای سلامتی مفید است. اگرچه همه در مورد زمان مناسب راه رفتن و مدت زمان آن توافق ندارند، فواید راه رفتن بلافاصله بعد از غذا خوردن چیزی است که بسیاری از متخصصان در مورد آن توافق نظر دارند. این فواید قبل از تصمیم گیری در مورد زمان و مدت زمان راه رفتن بعد از شام ارزش بررسی کردن دارد.

 

همچنین بخوانید: علت دل درد بلافاصله بعد از غذا خوردن

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.