نحوه شستن فرش دستباف در خانه
نحوه شستن فرش دستباف در خانه

برای شستن فرش دستباف باید وسواس زیادی به خرج بدید و نکات زیادی را رعایت کنید وگرنه فرش دستبافت شما خسارت خواهد دید. مطمئنا اگر تمام نکات را رعایت کنید آسیبی به فرش شما وارد نخواهد شد. ما در این مطلب قصد داریم اطلاعات کاملی درباره نحوه شستن صحیح فرش دستباف در خانه تقدیمتان کنیم و تمامی مراحل شستن فرش دستباف در خانه را به شما آموزش دهیم.

طرز شستن فرش دستباف در خانه

بعضی ها نمی توانند به قالیشویی ها اعتماد کنند و ترجیح می دهند خودشان اقدام به شستشوی فرش دستباف شان کنند. برای اینکه شستن فرش دست باف را به شکل صحیح انجام دهید و از نتیجه ی کار خود رضایت داشته باشید بهتر است مراحل زیر را رعایت کنید.

-از بین بردن گرد و غبار فرش دستباف

اولین مرحله برای شستن فرش دستباف در خانه گردگیری و از بین بردن گرد و خاک روی آن است خیلی از افراد به این مرحله اهمیت نمیدهند اما گرد و غبار موجود در فرش در زمان شستشو تبدیل به گِل می شود و گل در مغز فرش می ماند و به مرور زمان هم باعث پوسیده شدن فرش می شود.

برای از بین بردن گرد و خاک فرش، با چوب آرام بر پشت قالی بکوبید تا گرد و خاک آن خارج شود. ولی توجه کنید که ضربات چوب نباید خیلی محکم باشد که به بافت فرش لطمه وارد کند.

توجه کنید اگر فرش شما کمی قدیمی یا رفو شده باشد، با ضربه شدید ممکن است فرش خسارات زیادی ببیند و گاهی غیر قابل استفاده شود.

شما میتوانید بجای اینکار از جارو برقی استفاده کنید و قبل از شست و شو، گرد و غبار و آشغال ها را به وسیله جارو برقی از روی فرش جمع کنید.

این مطلب مفید را نیز بخوانید: مراحل تمیز کردن آشپزخانه

-مطمئن شوید فرش دستباف شما رنگ پس نمیدهد

سپس قبل از شستن فرش دستباف در خانه مطمئن شوید که فرش رنگ پس نمی دهد چون رنگ دادن فرش دستباف از بدترین اتفاقاتی است که احتمال دارد رخ بدهد و قطعا آسیب جدی به فرش دستبافت شما وارد خواهد کرد.

شستن فرش دستباف در خانه
شستن فرش دستباف در خانه

برای تشخیص میتوانید، یک دستمال با رنگ سفید و تمیز را با آب ولرم خیس کنید و روی قسمت هایی از فرش اگر دستمال رنگی شد فرش دست بافت شما رنگ می دهد پس باید برای شست و شوی آن دقت کنید و به نکاتی هم رعایت نمایید.

برای شستن فرش دستبافی که رنگ پس می دهند را باید به یکباره آن را بشویید و آن را از قبل خیس نکنید چون قسمت های دیگر فرش که روشن است رنگی خواهد شد.

-با آب سرد شروع به شست و شوی فرش دستباف کنید

بعد از اینکه غبار فرش دستباف را گرفتید و تشخیص دادید فرش رنگ پس نمیدهد. فرش را روی یک زمین سیمانی یا موزاییک و سرامیک دار بندازید و با آب سرد شست و شو را آغاز کنید. توجه کنید که برای شستن فرش دستباف در خانه نباید به هیچ عنوان از آب داغ استفاده کنید.

حتما بخوانید: نحوه جرم گیری کاشی و سرامیک

توجه کنید شست و شوی فرش هایی که چله آنها پشمی و ابریشمی است یا گره های ابریشمی دارند باعث کاهش کیفیت شان می شود.

-استفاده از مواد شوینده مناسب برای شستن فرش دستباف

توجه کنید که برای شستن فرش دستباف هیچگاه نباید از مواد قلیایی استفاده شود پس باید از شوینده های خنثی مثل پودر دستی حل شده در آب یا شامپوی فرش استفاده کنید.

برای پاک کردن چربی های روی فرش بهتر است از مایع ظرفشویی یا پودر صابون حل شده در آب استفاده کنید

-مرحله آب گیری فرش دستباف

برای جلوگیری از قاطی شدن رنگ فرش دستبافی که رنگ می دهد، فرش را بعد از شستن فرش دستباف در خانه لوله نکنید. بعد از اینکه شستن شما تکمیل شد با پارو آب فرش را بگیرید و حدودا یک ساعت فرش را روی زمین پهن کنید تا آب آن خارج شود و قسمت هایی که رنگ پس می دهد با قسمت های دیگر فرش تداخل پیدا نکند.

نحوه شستن فرش دستباف در خانه

پس از اینکه شستن فرش دستباف تمام شد به هیچ عنوان زمانی که فرش را لوله کردید درون آن آب نگیرید و وقتی فرش را پهن کردید دوباره روی ریشه آن آب نگیرید چون بی شک ریشه های آن زرد می شود.

-روش خشک کردن فرش دستباف

بعد از پایان شستن فرش دستباف در خانه فرش نیمه مرطوب خود را در معرض هوا و از پشت پهن کنید. توجه کنید که به هیچ عنوان فرش دستباف خود را زیر نور مستقیم آفتاب پهن نکنید.

بعد از اینکه فرش شما خشک شد نوبت به مرتب کردن فرش میرسد با برس سر فرش را به سمت خواب فرش جارو یا برس بزنید بعد این مرحله فرش آماده برای پهن کردن است.

-ترمیم رنگ فرش دستباف

در صورتی که بعد از شستن فرش دستباف در خانه و فرش رنگ پس داد و رنگ هایش قاطی شد برای ترمیم رنگ فرش دستباف مقداری ماست ترش تهیه کنید. توجه داشته باشید که از ماست تازه و شیرین ب علت داشتن چربی استفاده نکنید.

ترمیم رنگ فرش دستباف با ماست مقداری هیدروسولفیت را با ماست و مقدار کمی آب ترکیب کرده و آنقدر هم بزنید تا حل شود سپس چند دقیقه صبر کنید.

با استفاده از یک قلم مو نازک مواد تهیه شده را روی قسمت های رنگی شده بکشید. این ماده علاوه بر از بین بردن رنگ های سورمه ای و لاکی که با رنگ های دیگر فرش ترکیب شده، رنگ کرم پس زمینه را هم تمیزتر میکند.

به این نکته توجه کنید عملیات رنگبرداری باید جهت خواب فرش باشد. دقت کنید که محلول به قسمت های دیگر برخورد نداشته باشد. برای این کار ابتدا قسمتی را به عنوان نمونه زده و بعد از تست (یکنواخت بودن رنگ، مقدار مواد شیمیایی فرش) روی بقیه قسمتها کار کنید. پس از پایان کار از سشوار برای خشک کردن آن استفاده کنید.

***خسته نباشید***

ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید