راه های مقابله با خجالت کشیدن از حرف زدن در جمع

روش های مقابله با خجالت کشیدن در جمع

کمرویی احساس ناراحتی است که ممکن است در محیط های اجتماعی داشته باشید و مانع از رسیدن شما به اهداف شخصی یا اجتماعی شما شود. آیا شما یک فرد خجالتی هستید؟ آیا فکر مکالمه با یک غریبه باعث می شود مضطرب شوید؟ اشکالی ندارد، کمرویی یک مشکل بسیار رایج است. درست مانند هر صفت نامطلوبی، می توانید با ابزار مناسب بر خجالت از حرف زدن در جمع غلبه کنید. در این مطلب به معرفی راه هایی برای غلبه بر خجالت از صحبت کردن جمع میپردازیم.

افراد بسیار خجالتی تمایل دارند دیگران را در فاصله دور نگه دارند. آنها خود را منزوی می کنند و تمام تلاش خود را می کنند تا از تعاملات اجتماعی اجتناب کنند. برای این افراد صحبت کردن در جمع و تعاملات اجتماعی کار سختی است. در این مقاله به بررسی دلایل خجالتی بودن افراد و نکات مهم برای مقابله با خجالت صحبت می کنیم.

راه های مقابله با خجالت کشیدن از صحبت در جمع

آیا در موقعیت های اجتماعی با کمرویی دست و پنجه نرم می کنید؟ برای یک فرد خجالتی، صحبت های کوچک می تواند عذاب آور باشد. اگر خجالتی بودن شما مانع از نحوه تعامل شما با دیگران می شود و از موقعیت های اجتماعی دوری می کنید، ممکن است اضطراب اجتماعی داشته باشید. دلایل مختلفی برای کمرویی وجود دارد که مهمترین آن زمانیا است که افراد اعتماد به نفس پایینی دارند. آنها در مورد اینکه دیگران چگونه آنها را درک می کنند مضطرب می شوند.

یک مطالعه اخیر نشان می دهد که خجالتی بودن چگونه می تواند بر رفاه افراد و کیفیت روابط عاشقانه آنها تأثیر بگذارد. برخی از افراد بسیار خجالتی به دلیل انزوا دچار افسردگی و سایر مسائل عاطفی و روانی می شوند. از آنجایی که تعامل انسانی بخش مهمی از زندگی شاد و رضایت بخش افراد است، اگر این فعالیت اجتماعی نادیده گرفته شود، احتمالاً افراد کیفیت زندگی پایین تری خواهند داشت.

درونگرایی و کمرویی

داشتن کمرویی شدید با درونگرایی و کمرویی دوران کودکی متفاوت است. پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت افراد خجالتی و درونگرا را بخوانید تا این موضوع را بهتر درک کنید. درونگرایی نوعی ویژگی شخصیتی است. درونگراها تمایل دارند به جای محرک های بیرونی، بر آنچه در درون خود فکر و احساس می کنند تمرکز کنند. اگرچه بسیاری از افراد درون گرا نیز خجالتی هستند، اما به طور خودکار به این نتیجه نمی رسد که درونگراها خجالتی شدید یا اضطراب اجتماعی را تجربه می کنند.

در همین حال، خجالتی بودن دوران کودکی، مرحله ای است که برخی از کودکان در آن به نظر می رسند که در کنار غریبه ها خجالتی هستند. بچه ها معمولاً این مرحله را طی می کنند.

خجالتی بودن همراه با ترس از قضاوت شدن توسط افراد دیگر و علائم فیزیکی هنگام تعامل با افراد است . افرادی که خجالتی هستند ممکن است با دیدن شخصی که به آنها نزدیک می شود احساس کنند ضربان قلبشان تندتر می شود یا ممکن است شروع به عرق کردن کنند یا صورتشان قرمز شود.

در این مقاله، راه هایی برای ایجاد اعتماد به نفس به منظور جلوگیری از خجالتی بودن ارائه می دهیم. اما ابتدا، بیایید علل کمرویی را بررسی کنیم.

علل خجالتی بودن

 • ژنتیک

برخی از ژن‌ های شما ممکن است به خجالتی بودن شما در دوران کودکی یا بزرگ شدن کمک کنند. همه ما برخی از ویژگی‌ ها را از والدین خود به ارث می‌ بریم، و از آنجایی که افراد خجالتی تمایل دارند با افراد خجالتی دیگر ازدواج کنند، این ژنتیک اغلب در فرزندان آنها ظاهر می‌ شود. با این حال، حتی اگر والدین آن‌ ها خجالتی باشند، کودکان همچنان می‌ توانند از این ویژگی عبور کنند و اجتماعی باشند.

 • عوامل و تأثیرات قبل از تولد

برخی از داروها یا درمان هایی که توسط زنان باردار مصرف می شود ممکن است بر شخصیت جنین در حال رشد تأثیر بگذارد. علاوه بر این، عفونت مادر در مرحله قبل از تولد یا حتی وجود استرس، ضربه، یا قرار گرفتن در معرض سموم محیطی ممکن است بر مغز کودک تأثیر بگذارد و باعث تغییراتی در شخصیت او شود.

 • تاثیرات محیطی

متغیرترین عاملی که می تواند منجر به کمرویی شود احتمالاً نحوه تربیت فرزندان و فضایی است که فرزندان در آن رشد می کنند. اغلب، کودکی خجالتی را با والدینی بداخلاق و زورگو می یابید. در واقع، والدینی که بیش از حد قاطع هستند، می توانند فرزندان خود را به حدی تحت الشعاع قرار دهند.

همچنین در محله‌ هایی که بچه‌ ها خانه‌ هایشان را ترک نمی‌ کنند، مگر اینکه چیزی نیاز داشته باشند، با افراد خارج از خانواده‌شان رابطه برقرار نمی‌ کنند می تواند در خجالتی بودن بچه موثر باشد.

میزان محبتی که والدین به فرزندان خود نشان می دهند نیز می تواند بر سطح کمرویی آنها تأثیر بگذارد. مطالعات نشان داده است که کودکانی که اغلب توسط والدین خود مورد تحسین قرار می گیرند و صمیمیت را تجربه می کنند، نسبت به کودکانی که گرمی والدین خود را احساس نمی کنند، اضطراب و استرس کمتری دارند و کمتر احساس تنهایی می کنند.

راه هایی برای غلبه بر کمرویی

 •  دلایل خجالتی بودن خود را بررسی کنید

اندیشیدن به دلیل خجالتی بودن می تواند به شما کمک کند تا آگاه شوید و بپذیرید که واقعاً چه کسی هستید .

به عنوان مثال، اگر از یک رویداد آسیب زا که باعث خجالتی شدن شما شده است آگاه هستید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که برای غلبه بر آن شرایط و خاطرات کمک بگیرید.

 • موقعیت های اجتماعی را که در آنها بیشترین احساس اضطراب را دارید فهرست کنید و سپس آنها را یکی یکی حل کنید

به این چیزها به عنوان “فهرست سطل خجالتی” خود فکر کنید. در صحبت‌های کوچک با غریبه‌ها شرکت کنید یا خودتان را معرفی کنید. هر چه بیشتر از موقعیت های اجتماعی دوری کنید، اضطراب شما بیشتر می شود.

به یک باشگاه یا یک تیم ورزشی بپیوندید که شما را در جامعه و تعامل با افراد دیگر قرار می دهد. این به شما کمک می کند با افراد جدیدی آشنا شوید که علایق مشترک شما را دارند.

اگر در حین انجام کارهای موجود در لیست خود، کمی از لیست خود رد شوید، اشکالی ندارد. فقط هر کاری را که در انجام آن احساس راحتی می کنید انجام دهید تا زمانی که به خودتان فشار بیاورید.

 • خود را با اطلاعات مسلح کنید.

اگر در آخر هفته به مهمانی می‌روید و از صحبت‌های کوچک می‌ترسید، از زمان منتهی به مناسبت برای جستجوی اطلاعات در مورد موضوعات فعلی استفاده کنید.  اگر می‌دانید در دنیا چه می‌گذرد، می‌توانید آماده باشید تا در مورد چیزی با طرف مقابل صحبت کنید که احتمالاً او نیز چیزی در مورد آن می‌داند.

انجام این کار همچنین به افزایش اعتماد به نفس شما در موقعیت های اجتماعی کمک می کند. اگر از قبل احساس اعتماد به نفس ندارید، اگر همه در مورد یک رویداد فعلی صحبت کنند که شما با آن ناآشنا هستید، احتمالاً خیلی بدتر خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که از آنچه در جهان می گذرد به روز هستید تا بتوانید با افرادی که در حال صحبت هستند تعامل داشته باشید یا به کسی که نمی داند آگاه شوید.

خواندن جملات تاکیدی برای عزت نفس نیز راهی عالی برای آماده سازی خود برای هر رویداد اجتماعی است که نسبت به آن عصبی هستید.

 • تماس چشمی برقرار کنید.

با برقراری تماس چشمی از پوسته خود خارج شوید. وقتی تماس چشمی برقرار می کنید، اعتماد به نفس خود را نشان می دهید و با طرف مقابل ارتباط برقرار می کنید. داشتن توانایی حفظ تماس چشمی یک جنبه حیاتی از هر تعامل اجتماعی است. افرادی که می توانند در چشمان دیگران نگاه کنند، دوستانه و مهربان دیده می شوند.

 • لبخند بزنید

بیشتر افراد خجالتی به اشتباه به عنوان افراد خجالتی شناخته می شوند. به غریبه ها لبخندی دوستانه بزنید و ببینید که آنها هم متقابلا اینکار را می کنند.دلبخند زدن راه خوبی برای شناخت شخص دیگری است و راهی عالی برای شروع گفتگو با شخص دیگر. شما نشان می دهید که خوش برخورد، دوستانه و مایل به شرکت در گفتگو هستید.

انسان موجودی اجتماعی است و به دنبال نوعی تعامل با افراد دیگر می باشد. شما با صحبت کردن مزاحم آنها نمی شوید، در واقع با لبخند زدن و صحبت با شخص دیگری، روز آنها را بهتر می کنید.

 • از موفقیت های خود یادداشت تهیه کنید

موفقیت‌ های خود را، حتی موفقیت‌ های کوچک در دفترچه یادداشت خود فهرست کنید. اینکه بتوانید پیشرفت خود را تماشا کنید، راهی عالی برای حفظ انگیزه و ادامه راه است. شما از پیشرفت خود شگفت زده خواهید شد، که به شما کمک می کندبر خجالتی بودن غلبه کنید.

 • برای هر موفقیتی به خود پاداش بدهید

پاداش دادن به خود برای هر نتیجه موفقیت آمیز، تضمین می کند که این عادت باقی می ماند. این به مغز شما کمک می‌کند که هر کاری که انجام می‌دهید و چالش برانگیز است، چیز خوبی است و علاوه بر رضایت از دانستن اینکه بر ترس غلبه کرده‌اید، چیزی نیز از آن به دست خواهید آورد .

فیلم مورد علاقه خود را که 100 بار دیده اید دوباره تماشا کنید یا بعد از شام کمی دسر بخورید. هر آنچه را که واقعاً پاداش دهنده است، پس از موفقیت  حتی اگر کوچک باشد به خودتان اجازه دهید که این لذت را داشته باشید.

 • در مورد خودشان بپرسید

زمانی که سوالاتی از دیگران درباره ی خودشان می پرسید این امر باعث می شود که حس خوبی نسبت به شما داشته باشند. بهتر است زمانی که دارند از خود برای شما می گویند تمرکز کنید تا بتوانید بعدا در باره ان صحبت کنید.

 • هنگام صحبت کردن از ضمایر شخصی کمتری استفاده کنید

جملاتی که با من شروع می شوند برای شنونده دور هستند و شما را کانون توجه قرار می دهند وباعث می شوند بیشتر خجالت بکشید. بهتر است به جای دیگری تمرکز کنید.

 • با خود مهربان باشید

کمرویی یک شبه از بین نمی رود. آنچه مهم است این است که بدون در نظر گرفتن سرعت خود ، برای بهبود اوضاع برای خود تلاش می کنید. اگر به نظر می رسد زمان زیادی طول می کشد، مطمئناً اشکالی ندارد، زیرا حداقل شما در حال پیشرفت هستید. شما نه تنها به طور مداوم برای رسیدن به هدف خود تلاش می کنید، بلکه به اندازه کافی خودآگاه هستید تا متوجه شوید که چقدر خوب انجام می دهید، که این یک ویژگی مهم است.

خواندن مقالات زیر می تواند به شما کمک کند:

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.