۱۰ راه افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی و خواب آلودگی

راه هایی برای افزایش ساعت مطالعه

ممکن است در هنگام مطالعه و درس خواندن، احساس خواب آلودگی و یا خستگی کنید. در این مقاله 10 راه افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی و خواب آلودگی را به شما معرفی می شود تا بدانید چگونه مطالعه خود را بدون خستگی افزایش دهیم.

آیا در هنگام مطالعه احساس خستگی می کنید؟ تمرکز برای شما سخت است؟ احساس خواب آلودگی می کنید؟  همه ما آن روزهایی را تجربه کرده ایم که مغز ما بی حس و خسته شده است. شما می توانید با تغییرات کوچک در الگوی مطالعه خود خواب آلودگی را کنار گذاشته و ساعت های طولانی درس بخوانید و مطالعه مفید داشته باشید. در این پست 10 راه افزایش ساعت مطالعه بدون احساس خستگی و خواب آلودگی به شما ارائه می شود که می توانید برای بالا بردن ساعت مطالعه خود برای کنکور، مدرسه، مطالعه آزاد از آن ها استفاده کنید، با ما همراه باشید.

10 روش اصولی افزایش ساعت مطالعه

در اینجا، برخی از نکات بسیار مفید را دریافت خواهید کرد که می توانید برای جلوگیری از خواب هنگام مطالعه طولانی مدت، رعایت کنید. 10 روش برای افزایش ساعت مطالعه به شما ارائه می شود.

1. اتاق مطالعه خود را به خوبی روشن کنید

بزرگترین اشتباهی که اکثر افراد و دانش آموزان مرتکب می شوند این است که فقط با یک چراغ رومیزی در اتاق مطالعه می کنند و به همین دلیل قسمت مهمی از اتاق تاریک باقی می ماند و محیطی دنج ایجاد می کند که در نهایت شما را وسوسه می کند تا به تخت جذاب بروید و بخوابید. بنابراین برای جلوگیری از چنین وضعیتی، اتاق خود را روشن نگه دارید. بنابراین تنظیم نور محیط یکی از ابتدایی ترین و ساده ترین راههای افزایش ساعات مطالعه است که ممکن است در نظر شما بی اهمیت باشد.

2. روی صندلی بنشینید، نه روی تخت

هنگام نشستن طولانی مدت، وضعیت نشستن شما نیز اهمیت زیادی دارد. سعی کنید روی صندلی با پشتی و میز جلو بنشینید. این به شما کمک می کند تا هنگام مطالعه فعال و هوشیار باشید. از سوی دیگر، اگر هنگام مطالعه روی تخت خود دراز بکشید، ممکن است دچار تنبلی شوید و در نهایت باعث احساس خواب آلودگی می شود. در حالی که روی صندلی نشسته اید، قسمت های بدن خود را در فواصل منظم حرکت دهید تا در حالت خواب قرار نگیرید.

3. از خوردن غذاهای سنگین خودداری کنید

همه ما آن احساس خواب آلودگی را احساس کرده ایم که بعد از غذا به سرعت وارد بدن می شود و اگر مجبور باشید با چنین روحیه چرت زدن مطالعه کنید، هیچ کس نمی تواند به آن کمک کند.

در واقع، پس از خوردن یک وعده غذایی سنگین، شما سیر و آرام هستید و برای باز نگه داشتن چشمان خود تلاش می کنید. بی حالی که بعد از رژیم غذایی سنگین ایجاد می شود، قدرت حفظ را کاهش می دهد. همچنین، وقتی احساس تنبلی می کنید، به احتمال زیاد به تخت می روید. اما فکر نکنید که برای اجتناب از این تنبلی باید گرسنه بمانید. در عوض، شما باید وعده های غذایی خود را زود بخورید و وعده های غذایی کوچک را انتخاب کنید. هنگام مطالعه خوردن مواد غذایی برای تقویت مغز را فراموش نکنید.

4. مقدار زیادی آب بنوشید

آب نه تنها برای هیدراته ماندن بلکه برای هوشیاری شما نیز توصیه می شود. در واقع، این بهترین ترفندی است که اکثر افراد هنگام مطالعه به کار می برند. وقتی مقدار قابل توجهی آب می نوشید، مجبورید برای دفع ادرار به دستشویی بروید و شما را در حرکت و هوشیاری نگه دارد. علاوه بر این، نوشیدن مقدار کافی آب به هیدراته نگه داشتن مغز کمک می کند و حافظه و قدرت حفظ آن را افزایش می دهد. بنابراین یک روش افزايش ساعات مطالعه نوشیدن آب است!

5. «زود به رختخواب برو، زود بیدار شو» این جمله را دنبال کنید

این از یک ضرب المثل معروف می آید: “زود خوابیدن، زود بلند شدن باعث می شود مرد سالم، ثروتمند و عاقل باشد”.

این کاملاً صادق است زیرا اگر بتوانید شب زود بخوابید، خواب راحت و کافی خواهید داشت و یک روز تازه و پرانرژی از خواب بیدار می شوید. با داشتن ذهنی تازه، می توانید به خوبی روی درس های خود تمرکز کنید. ذهن تازه قدرت تمرکز بهتری برای حفظ اطلاعات دارد. (برای تنظیم خواب خود این مطلب را بخوانید)

6. بعد از ظهر چرت بزنید

اگر از صبح به طور مداوم در حال مطالعه بوده اید، یک چرت بعد از ظهر ضروری است تا مغز شما را از خستگی نجات دهد. همچنین به شما کمک می کند تا هنگام مطالعه در اواخر شب از خواب خودداری کنید. یک چرت کوتاه برای حفظ هوشیاری و جلوگیری از خواب آلودگی کافی است.

7. اعضای بدن خود را هوشیار و بیدار نگه دارید

اگر به مدت یک ساعت با همان وضعیت ثابت به مطالعه ادامه دهید، به احتمال زیاد تنبلی و خواب آلودگی شما را فرا می گیرد. بنابراین، هنگامی که احساس خواب آلودگی می کنید، از صندلی خود بلند شوید و در اتاق خود حرکت کنید و پاها و بازوهای خود را حرکت دهید.

ممکن است هنگام راه رفتن در اتاق مطالعه کنید. مشاهده شده است که مطالعه هنگام راه رفتن نه تنها به جلوگیری از خواب کمک می کند، بلکه باعث افزایش تمرکز نیز می شود.

8. هنگام مطالعه با صدای بلند بخوانید

این ترفند واقعاً برای دور نگه داشتن بی حالی بسیار خوب عمل می کند. شانس خوابیدن هنگام مطالعه را به حداقل می رساند. ربطی به گوش دادن به صدای خود شما دارد. سعی کنید همانطور که معلم موضوعی را در کلاس درس توضیح می دهد به خودتان آموزش دهید. این نه تنها به از بین بردن خواب آلودگی کمک می کند، بلکه قدرت یادگیری شما را نیز افزایش می دهد. شاید این یکی از بهرتین روش های افزایش ساعت مطالعه باشد که باید حتما امتحان کنید.

9. با نوشتن یاد بگیرید

اگر برای خواندن متن به خواندن ادامه دهید، یک حالت یکنواخت ایجاد می کند، به همین دلیل به احتمال زیاد احساس کسالت می کنید که در نهایت دعوت به خواب آلودگی است. برای جلوگیری از رخوت، به شما توصیه می شود که فقط تماشاچی نباشید، بلکه با نوشتن یاد بگیرید تا مغز شما در انجام کارهای قلم و کاغذ و یادآوری مطالبی که آموخته اید، فعال باقی بماند.

10. از مطالعه مباحث دشوار در شب خودداری کنید

اگر در حال حل مشکلات پیچیده یا تلاش برای یادگیری موضوعات دشوار هستید، در طول شب احساس تنبلی بیشتری می کنید. سعی کنید در شب فقط به بخش های سبک و آسان برنامه درسی بپردازید. زمانی که بدن و مغز شما شاداب و فعال هستند، قسمت های سخت را برای روز بگذارید. برای مطالعه در اواخر شب، فقط موضوعاتی را انتخاب کنید که آسان، جالب و مورد علاقه شما هستند.

مطالعه کنید: خستگی چشم چیست؟

در پایان:

10 روش افزایش ساعت مطالعه بیان شد، با این 10 روش مفید و کارآمد، بدون خستگی و خواب آلودگی می توانید سطح و ساعت مطالعه خود را افزایش دهید و به نتیجه ی مطلوب برسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.