بوی بد دهان هم برای شما و هم برای اطرافیان شما آزاردهنده است. شما به راحتی می توانید نفس خود را بهبود بخشیده و دندان ها و لثه ها را همزمان سلامت نگه دارید. کافی است این مراحل ساده را امتحان کنید تا دهان شما تازه و تمیز شود. برای آشنایی با راه های جلوگیری از بوی بد دهان در صبح و اوقات دیگر با ما در مینویسم همراه باشید.

روش های جلوگیری از بوی بد دهان هنگام صبح

برای جلوگیری از بوی بد دهان در صبح و سایر اوقات، به طور مداوم بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. بسته به علت بوی بد دهان، درمان بیشتر آن می تواند متفاوت باشد. اگر تصور می شود بوی بد دهان شما ناشی از یک وضعیت اساسی بهداشتی است، احتمالاً دندانپزشک شما را به ارائه دهنده مراقبت های اولیه ارجاع می دهد. درمورد دلایل مرتبط با سلامت دهان و دندان، دندانپزشک شما با شما همکاری خواهد کرد تا به شما در کنترل بهتر این وضعیت کمک کند. ما به طور کلی روش های جلوگیری از بوی بد دهان در صبح را به شما معرفی می کنیم:

۱٫مسواک و نخ دندان

پلاک و چسبندگی روی دندان شما، باکتری هایی را جمع می کند که باعث بوی بد دهان می شوند. غذای به دام افتاده نیز به این مشکل می افزاید. برای جلوگیری از بوی بد دهان هنگام صبح، روزانه حداقل دو بار به روش درست مسواک بزنید و حداقل یک بار نخ دندان بکشید. اگر نگران بوی بد دهان خود هستید، هر دو را کمی بیشتر انجام دهید. البته توجه داشته باشید که در مسواک زدن دندان ها زیاده روی نکنید زیرا باعث پوسیدگی آنها می شود.

۲٫دهانشویه

علاوه بر تازه کردن نفس، دهانشویه با خلاص شدن دهان از باکتری ها، محافظت بیشتری از دندان و لثه می کند. طعم نعناع تازه آن می تواند احساس خوبی در تنفس ایجاد کند. فقط لازم است مطمئن باشید که دهانشویه شما میکروب هایی که باعث بوی بد دهان می شوند را می کشد و جرم دندان ها را از بین می برد. روزانه با دهانشویه دهان خود را شستشو داده و بوی بد دهان را در منبع آن متوقف کنید.
اگر دهان خود را بعد از خوردن غذا با آب آشامیدنی بشویید، می توانید به جلوگیری از بوی بد دهان در اول صبح کمک کنید. این کار می تواند شما را از ذرات غذایی که در دندان های شما گیر می کنند خلاص کند.

همچنین بخوانید: عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

۳٫شستن زبان

شستن زبان به جلوگیری از بوی بد دهان در صبح ها کمک می کند. روکشی که به طور معمول روی زبان شما شکل می گیرد می تواند میزبان باکتری های بو باشد. برای خلاص شدن از شر آنها، به آرامی مسواک خود را روی زبان بکشید.

اگر برس شما خیلی بزرگ است و به پشت زبان شما نمی رسد، یک زبان شوی را امتحان کنید. متخصص انجمن بهداشت دندانپزشکان آمریکا در این باره می گوید: “زبان شوی ها به طور خاص برای اعمال فشار حتی در سطح ناحیه زبان طراحی شده اند. این کار باعث می شود باکتری ها، مواد غذایی باقی مانده و سلول های مرده که مسواک زدن به تنهایی نمی تواند از آنها مراقبت کند، از بین ببرد.”

۴٫خودداری از خوردن سیر و پیاز

از غذاهایی که دهان شما را بد بو می کند، خودداری کنید. پیاز و سیر مجرمان بزرگی هستند که مسواک زدن بعد از خوردن آنها کمکی به جلوگیری از بوی بد دهان نمی کند.

ریچارد پرایس، سخنگوی انجمن دندانپزشکی آمریكا، می گوید: موادی كه باعث بو و بوی بد دهان می شوند وارد جریان خون شما شده و به سمت ریه های شما می روند، جایی كه شما نمی توانید آنها را بیرون بكشید.

بهترین راه برای متوقف کردن این مشکل این است که قبل از رفتن به محل کار یا دیدن دوستان، آنها را نخورید یا حداقل از خوردن آنها جلوگیری کنید.

۵٫ترک سیگار و دخانیات

ترک سیگار و دخانیات یکی از راه های جلوگیری از بوی بد دهان در هنگام روزه است. علاوه بر ایجاد سرطان، سیگار کشیدن می تواند به لثه شما آسیب برساند، دندان های شما را لکه دار کرده و دهان شما را بد بو کند.

اگر برای ترک سیگار به کمی راهنمایی نیاز دارید، با پزشک خود ملاقات کنید تا در مورد برنامه های ترک سیگار یا داروهای تجویز شده با شما صحبت کند که می تواند به ترک مطلوب دخانیات کمک کند.

۶٫استفاده از آدامس های بدون قند

برای جلوگیری از بوی بد دهان، از آدامس های بدون قند استفاده کنید. باکتری های موجود در دهان شما عاشق قند هستند. آنها از قند برای ساختن اسید استفاده می کنند. این امر باعث می شود دندان های شما کم و دهان شما بد بو شود.

لثه باعث تحریک بزاق دهان می شود که مکانیسم دفاعی طبیعی دهان در برابر اسیدهای پلاک است و باعث پوسیدگی دندان و بوی بد دهان می شود.

۷٫لثه سالم

برای جلوگیری از بوی بد دهان، لثه ها را سالم نگه دارید. بیماری لثه باعث بوی بد دهان می شود. باکتری ها در پایه دندان ها به صورت گروهی جمع می شوند و این بوی بد ایجاد می کند.

اگر به بیماری لثه مبتلا هستید، دندانپزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد که یک متخصص پریودنتیست را ببینید که در درمان بیماری های لثه تخصص دارد.

همچنین بخوانید :عوارض بعد از ایمپلنت دندان که در کوتاه مدت یا بلند مدت ایجاد می شود

۸٫مرطوب نگه داشتن دهان

مرطوب نگه داشتن دهان یکی از راه های جلوگيري از بوي بد دهان است. اگر به اندازه کافی بزاق ندارید می توانید به راحتی پوسیدگی دندان و بوی بد دهان را به دست آورید. اگر دهان شما خشک است، در طول روز آب زیادی بنوشید.

برای ایجاد بزاق و جلوگیری از بوی بد دهان، آدامس های بدون قند را جویده یا از آب نبات های بدون قند استفاده کنید. همچنین شب ها بخور را امتحان کنید تا هوا را در خانه خود مرطوب کنید.

در انتها اگر بوی بد دهان شما با رعایت موارد ذکر شده بهبود نیافت حتما نزد پزشک بروید. او بررسی می کند که آیا مشکلات شما مربوط به وضعیت پزشکی است یا خیر.

ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید