استفاده از دستکش؛محافظ یا عامل پخش ویروس

●پوشیدن دستکش ها برای جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ می تواند ضرر بیشتری نسبت به فایده آن داشته باشد:

همان طور که کرونا به طور همه گیری پیش می‌رود،مسائل امنیتی بیشتری رعایت می‌شود.در ابتدا مرکز کنترل بیماری‌ها پیشنهاد کرد که پوشیدن ماسک صورت برای جلوگیری از کرونا موثر است،حال ماسک های صورت در همه جا موجود هستند.
بعد از توصیه “هیچ ماسکی نیاز نیست” که توسط عده‌ای نیز تحت تاثیر قرار گرفت؛مرکز CDC نهایتاً تشخیص داد که ماسک های پارچه ای یا پوشاننده کمک به جلوگیری از پخش قطرات تنفسی می کنند.به این دلیل آن ها در اوایل بهار تغییر رویه دادند و از مردم خواستند تا ماسک پارچه ای بپوشند.

به خصوص در محیط‌های شلوغ تری مثل مکان‌های عمومی،خوار و بار فروشی ها و بازارهای محلی وقتی در مورد دستکش حرف می‌زنیم،ایده های بسیار زیادی به چشم می آید.در حالی که CDC اساساً به پوشیدن دستکش به عنوان یک لایه محافظت کننده در محل عمومی اصرار ندارد;
اما بعضی از افراد دقیقاً این کار را انجام می دهند.از طرفی دکتر جان پزشک عمومی و رئیس موسسه به پوشیدن دستکش توصیه کرده و گفته نتیجه این است که سردرگمی هایی وجود دارد و اگر فکر می‌کنید مغازه ها یا پارکینگ ها پر از دستکش های لاتکس شده و حس می‌کنید آیا شما هم باید دستکش بپوشید؛پس این مقاله را بخوانید.

آیا دستکش از کرونا محافظت می کند؟

این مسئله یک بعد روانشناسی دارد.دستکش احساس خاصی به انسان می‌دهد که باعث می‌شود در مقابل پاتوژن های قابل دیدن محافظت شویم. متخصص بیماری عفونی در سیستم دکتر هنری وینمن نوشته است که بسیاری از مردم احساس عدم قدرت کرده و در حال حاضر می ترسند و پوشیدن دستکش باعث می‌شود احساس کنند ایمن هستند؛

هیچ شواهدی وجود ندارد که پوشیدن دستکش از ما محافظت می کند.دکتر استفن برگر متخصص بیماری عفونی و میکروبیولوژی و موسس بیماری‌های عفونی جهان گفته است ورژن مدرن دستکش ها ساخته شده تا از انتقال عفونت به بیماران دیگر جلوگیری شود.
دستکش معمولاً در جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران نسبت به ابتلا به خود ویروس موثرتر است. همانند ماسک های پارچه ای صورت هم چنین این حقیقت وجود دارد که کرونا از طریق قطرات تنفسی پخش می شود نه از طریق پوست.

قطرات تنفسی با صحبت کردن و آواز خواندن،سرفه کردن و عطسه کردن پخش می‌شود. به این دلیل فاصله گذاری اجتماعی تاثیر بیشتری می گذارد. البته این ویروس از دست‌ها به چشم‌ها، بینی و دهان منتقل می شود که به این دلیل موسسات سلامت عمومی به طور مستمر لمس کردن صورت را منع کرده‌اند.
موضوع این است که شما می توانید از طریق صورت خود به کرونا مبتلا شوید،حتی اگر دستکش پوشیده باشید و این اتفاق بیشتر از زمانی که فکر می‌کنید اتفاق می‌افتد.پوشیدن دستکش می‌تواند حس محافظت اشتباهی به شما بدهد، احتمالاً سطوح آلوده را با دستکش لمس می کنید و بعد به صورت یا چشم های خود یا موبایل تان می‌زنید.

نکات استفاده از دستکش

دست زدن به صورت و موبایلتان با دستکش آلوده تمام هدف را از بین می‌برد.بعضی از افراد اتفاقاً با پوشیدن دستکش احساس امنیت کرده و فاصله گذاری اجتماعی را فراموش می‌کنند.گاهی هم افراد ممکن است دستکش بپوشند و بیرون بروند و حتی ساعات طولانی را در خارج از منزل بگذرانند. پس آیا شما باید دستکش بپوشید یا خیر؟
به این دلایل متخصصان می‌گویند اگر شما در اجتماع فعالیت دارید،پوشیدن دستکش ضروری نیست.البته اگر شما کارمند جایی هستید که پوشیدن دستکش در محل کار لازم است، داستان متفاوت می‌شود. برای مثال دکتر دابی گاف متخصص بیماریهای عفونی در دانشگاه اوهایو گفته است کارمندان خواربارفروشی ترجیح می‌دهند دستکش بپوشند تا از شستن مداوم دست هایشان دچار خشکی و ترک نشوند.اما برای بیشتر افراد تمرین بهداشت مرتب دست بسیار مناسب است.
متوجه هستیم که مردم می‌خواهند دستکش بپوشند اما دستکش ها هرگز جایگزین بهداشت دست نمی شود.علاوه بر آن حتی اگر دستکش بپوشید،باید دست های خود را بشویید یا قبل و بعد از لمس اشیا از ضدعفونی کننده ها استفاده کنید.

علاوه بر آن پوشیدن دستکش مشکلاتی را پدید می‌آورد،همزمان که تابستان می‌شود پوشیدن دستکش بسیار اذیت کننده می گردد.اگر قصد دارید دستکش بپوشید،در این جا راه درست آن آورده شده است.دستکش محافظت خاص خود را ایجاد می‌کند و باید بدانید چگونه باید آن را درآورید.حقیقت این است که بسیاری از افراد نمی‌دانند چطور باید دستکش هایشان را درآورند و به این دلیل به آن ها توصیه می‌شود در محیط عمومی دستکش نپوشند.

مطالب مرتبط :

 

اگر می‌خواهید حتما دستکش بپوشید در این جا راه امن آن را آورده ایم:

1) دستکش های لاتکس بپوشید:

دستکش هایی که از پنبه یا پارچه ساخته شده اند، حفاظت درستی ندارند و احتمالا در تماس با مواد آلوده خیس می شوند.

2)در زمان مناسب از دستکش استفاده کنید:

تا لحظه آخر قبل از بیرون رفتن صبر کنید و بعد دستکش بپوشید:دست های خود را بشوئید و حداقل ۶۰ درصد از کل دست های خود را ضدعفونی کنید.

3) به صورت خود دست نزنید

4) از هر دستکش فقط یکبار استفاده کنید

5) دستکش ها را بعد از استفاده درون سطل آشغال بیاندازید.

6) بعد از درآوردن دستکش دست های خود را بشویید:

تمامی وسایلی که آنها را با دستکش لمس کرده اید را ضد عفونی کنید و دست های خود را در اتمام کار بشویید

نکات اصلی و خلاصه در مورد پوشیدن دستکش:

از نظر متخصصان پروسه بالا کمی دشوار یا سخت به نظر می‌رسد و ارزش زحمت را ندارد.دکتر وایت می گوید حقیقت این است که بیشتر ما برای جلوگیری از ابتلا به ویروس به دستکش احتیاج نداریم.شستن دست‌ها و استفاده از ضدعفونی کننده ها بهتر از پوشیدن دستکش است.اگر می‌خواهید از خود در برابر کرونا محافظت کنید؛دکتر گاف پیشنهاد کرده است که در کنار متدهای اثبات شده محافظتی؛ هوشیار باشید تا جامعه دوباره نرمال شود.
کرونا هم چنان بسیار شایع است،پس بهداشت مستمر دست ها و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید. در ابتدای روز نواحی از منزل که مدام لمس می شوند را ضدعفونی و پاک کنید و در محیط عمومی به افرادی که ماسک زده اند احترام بگذارید.شیوع کرونا در این دوره بر همگان آشکار است و تمام نکات و راهنمایی‌ها هر دقیقه به روز خواهند شد.ما اطلاعات اخیر و جدید شده منتشر شده را برای شما ارائه خواهیم کرد.

مگ تک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.