قرص ماهی برای چی خوبه

قرص روغن ماهی چه فوایدی دارد؟

قرص ماهی یکی از رایج ترین مکمل های غذایی است. سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که برای سلامتی شما بسیار مهم است. اگر ماهی زیادی نمی خورید، مصرف مکمل روغن ماهی می تواند به شما در دریافت اسیدهای چرب امگا 3 کمک کند. در این مطلب می توانید فواید روغن ماهی برای سلامتی را بخوانید.

قرص روغن ماهی برای چی خوبه

قرص روغن ماهی چیست؟

روغن ماهی چربی یا روغنی است که از بافت ماهی استخراج می شود. این ماده معمولاً از ماهی های روغنی مانند شاه ماهی، ماهی تن، آنچو، و ماهی خال مخالی حاصل می شود. با این حال، گاهی اوقات از کبد ماهی های دیگر هم تولید می شود.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می کند 1-2 سهم ماهی در هفته بخورید. این به این دلیل است که اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی فواید زیادی برای سلامتی از جمله محافظت در برابر تعدادی از بیماری ها فراهم می کند. با این حال، اگر هفته ای 1-2 وعده ماهی نمی خورید، مکمل های روغن ماهی می توانند به شما در دریافت مقدار کافی امگا 3 کمک کنند.

حدود 30٪ روغن ماهی از امگا 3 تشکیل شده است، در حالی که 70٪ باقیمانده از چربیهای دیگر تشکیل شده است. علاوه بر این، روغن ماهی معمولاً دارای مقداری ویتامین A و D است.

لازم به ذکر است که انواع امگا 3 موجود در روغن ماهی دارای مزایای سلامتی بیشتری نسبت به امگا 3 موجود در برخی منابع گیاهی است.

اصلی ترین امگا 3 موجود در روغن ماهی اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) و اسید دوکوزا هگزانوئیک (DHA) است، در حالی که امگا 3 موجود در منابع گیاهی عمدتا اسید آلفا-لینولنیک (ALA) است. اگرچه ALA یک اسید چرب ضروری است، اما EPA و DHA فواید بیشتری برای سلامتی دارند.

همچنین دریافت امگا 3 به اندازه کافی مهم است زیرا رژیم غذایی غربی بسیاری از امگا 3 ها را با سایر چربی ها مانند امگا 6 جایگزین کرده است. این نسبت تحریف شده اسیدهای چرب ممکن است به بیماری های متعددی کمک کند.

فواید قرص روغن ماهی 

1. حمایت از سلامت قلب

بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. مطالعات نشان می دهد که افرادی که ماهی زیادی می خورند، میزان بیماری قلبی بسیار کمتری دارند. به نظر می رسد با مصرف ماهی یا روغن ماهی چندین عامل خطر برای بیماری های قلبی کاهش می یابد.

2. می تواند به درمان برخی اختلالات روانی کمک کند

مغز شما تقریباً از 60 درصد چربی تشکیل شده است و بیشتر این چربی ها اسیدهای چرب امگا 3 است. بنابراین، امگا 3 برای عملکرد طبیعی مغز ضروری است در حقیقت، برخی مطالعات نشان می دهد که افراد دارای اختلالات روانی خاص سطح خون امگا 3 کمتری دارند.

جالب توجه است، تحقیقات نشان می دهد مکمل های روغن ماهی می توانند از بروز آن جلوگیری کرده یا علائم برخی اختلالات روانی را بهبود بخشند. به عنوان مثال ، می تواند احتمال اختلالات روان پریشی را در افرادی که در معرض خطر هستند کاهش دهد. علاوه بر این ، مصرف مکمل روغن ماهی در دوزهای بالا ممکن است برخی از علائم اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی را کاهش دهد .

3. به کاهش وزن کمک می کند

چاقی به عنوان شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر از 30 تعریف می شود. در سطح جهانی، حدود 39٪ از بزرگسالان دارای اضافه وزن هستند، در حالی که 13٪ چاق هستند. این اعداد در کشورهای با درآمد بالا مانند ایالات متحده حتی بیشتر است. چاقی می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های دیگر ، از جمله بیماری های قلبی ، دیابت نوع 2 و سرطان را افزایش دهد.

مکمل های روغن ماهی ممکن است باعث بهبود ترکیب بدن و عوامل خطر بیماری قلبی در افراد چاق شود. علاوه بر این، برخی مطالعات نشان می دهد که مکمل های روغن ماهی، در ترکیب با رژیم غذایی یا ورزش، می توانند به شما در کاهش وزن کمک کنند.

4. سلامت چشم

چشمان شما مانند مغز شما به چربی های امگا 3 متکی هستند. شواهد نشان می دهد افرادی که به میزان کافی امگا 3 دریافت نمی کنند بیشتر در معرض خطر بیماری های چشمی هستند.

5- می تواند التهاب را کاهش دهد

التهاب روش سیستم ایمنی بدن شما برای مبارزه با عفونت و درمان آسیب ها است. با این حال، التهاب مزمن با بیماری های جدی مانند چاقی، دیابت، افسردگی و بیماری های قلبی همراه است. کاهش التهاب می تواند به درمان علائم این بیماری ها کمک کند.

از آنجا که روغن ماهی دارای خواص ضد التهابی است، ممکن است به درمان بیماری های التهاب مزمن کمک کند. به عنوان مثال ، در افراد تحت فشار و چاقی، روغن ماهی می تواند تولید و بیان ژن مولکول های التهابی موسوم به سیتوکین ها را کاهش دهد.

علاوه بر این، مکمل های روغن ماهی می توانند درد مفاصل ، سفتی و نیازهای دارویی را در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، که باعث درد مفاصل می شود، به طور قابل توجهی کاهش دهند.

قرص ماهی برای چی خوبه

6. پوست سالم

پوست شما بزرگترین اندام بدن شما است و حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 3 است. سلامت پوست می تواند در طول زندگی شما کاهش یابد، به خصوص در دوران پیری یا پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد.

برخی از اختلالات پوستی از جمله پسوریازیس و درماتیت با مصرف روغن ماهی به سمت بهبودی می روند.

7. بارداری

امگا 3 برای رشد و نمو اولیه ضروری است. بنابراین، برای مادران مهم است که در دوران بارداری و در دوران شیردهی امگا 3 کافی دریافت کنند.

مکمل های روغن ماهی در مادران باردار و شیرده ممکن است هماهنگی چشم و دست در نوزادان را بهبود بخشد. با این حال ، مشخص نیست که آیا یادگیری یا ضریب هوشی بهبود می یابد.

مصرف مکمل های روغن ماهی در دوران بارداری و شیردهی همچنین ممکن است رشد بینایی نوزاد را بهبود بخشد و به کاهش خطر آلرژی کمک کند.

8- چربی کبد را کاهش می دهد

کبد شما بیشتر چربی های بدن را پردازش می کند و می تواند در افزایش وزن نقش داشته باشد. بیماری کبد به طور فزاینده ای شایع است – به ویژه بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) ، که در آن چربی در کبد شما تجمع می یابد.

مکمل های روغن ماهی می توانند عملکرد کبد و التهاب را بهبود بخشند، که ممکن است به کاهش علائم NAFLD و میزان چربی در کبد شما کمک کند.

9. می تواند علائم افسردگی را بهبود بخشد

انتظار می رود افسردگی تا سال 2030 به دومین علت بزرگ بیماری تبدیل شود. جالب اینجاست که به نظر می رسد افراد مبتلا به افسردگی اساسی، سطح امگا 3 در خون کمتری دارند مطالعات نشان می دهد که روغن ماهی و مکمل های امگا 3 ممکن است علائم افسردگی را بهبود بخشد

10. ممکن است توجه و بیش فعالی را در کودکان بهبود بخشد

تعدادی از اختلالات رفتاری در کودکان، مانند اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD)، شامل بیش فعالی و بی توجهی است.

با توجه به اینکه امگا 3 قسمت قابل توجهی از مغز را تشکیل می دهد، دریافت مقدار کافی از آنها ممکن است برای جلوگیری از اختلالات رفتاری در اوایل زندگی مهم باشد .

مکمل های روغن ماهی ممکن است بیش فعالی، عدم توجه، تکانشگری و پرخاشگری را در کودکان درک کنند. این ممکن است برای یادگیری در اوایل زندگی مفید باشد.

11. به جلوگیری از علائم افول ذهنی کمک می کند

با افزایش سن، عملکرد مغز شما کند می شود و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر افزایش می یابد.

افرادی که ماهی بیشتری می خورند، کم شدن عملکرد مغز را در سنین پیری کاهش می دهند.

12. علائم آسم و خطر آلرژی

آسم، که می تواند باعث تورم در ریه ها و تنگی نفس شود، در نوزادان بسیار شیوع می یابد. تعدادی از مطالعات نشان می دهد که روغن ماهی ممکن است علائم آسم را به ویژه در اوایل زندگی کاهش دهد.

13. بهبود سلامت استخوان

در دوران پیری استخوان ها می توانند مواد معدنی ضروری خود را از دست بدهند و باعث شکستگی آنها می شود. این می تواند منجر به بیماری هایی مانند پوکی استخوان و آرتروز شود. کلسیم و ویتامین D برای سلامت استخوان بسیار مهم است، اما برخی مطالعات نشان می دهند که اسیدهای چرب امگا 3 نیز می توانند مفید باشند.

افرادی که میزان مصرف امگا 3 و سطح خون بیشتری دارند ممکن است از تراکم مواد معدنی استخوان (BMD) بهتری برخوردار باشند

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.