ناخن از چه ساخته می شود
 1.  ناخن های شما از کراتین ساخته شده است.
  کراتین نوعی پروتئین است و سلولهایی را تشکیل می دهد که بافت را در ناخن ها و سایر قسمت های بدن شما تشکیل می دهد.کراتین نقش مهمی در سلامت ناخن ها دارد و با تقویت و مقاوم کردن آنها ، ناخن ها را از آسیب حفظ می کند.
 2. بله ، این همان مواردی است که موهای شما را نیز تشکیل می دهد.
  کراتین سلولهای مو و پوست شما را نیز تشکیل می دهد. هم چنین سلول هایی را تشکیل می دهد که بخش اصلی بسیاری از غدد و اندام های داخلی هستند.
 3. ناخن های قابل رویت شما بافت مرده است.
  ناخن ها زیر پوست شما رشد می کنند. با رشد سلولهای جدید ، پیرها را از طریق پوست شما به بیرون سوق می دهند. بخشی که مشاهده می کنید شامل سلول های مرده است. به همین دلیل وقتی ناخن هایتان را کوتاه میکنید هیچ دردی حس نمی کنید.
 4. اما آنها برای رشد و تشکیل ناخن به گردش خون احتیاج دارند
  رگ های خونی ریز ، به نام مویرگ ها ، در زیر بستر ناخن می نشینند. خون موجود در مویرگ ها به رشد ناخن ها کمک می کند و رنگ صورتی مایل را به آنها می دهد.
 5. ناخن ها هم اندکی حساس هستند
  ناخن هایی که می بینید مرده اند و هیچ احساسی ندارند. با این حال ، یک لایه از پوست زیر ناخن ها ، به نام درمیس ، دارای انتهای عصب حسی است. اینها هنگامی که به ناخن های شما فشار وارد می کند ، سیگنالی به مغز شما می فرستند.
 6. ناخن ها هر ماه حدود ۳٫۵ میلی متر رشد می کنند
  و ناخن های پا در هر ماه حدود ۱٫۵ میلی متر رشد می کنند. این میانگین در برای بزرگسالان سالم صدق می کند . این که آیا شما از تغذیه مناسب استفاده می کنید و چقدر به مراقبت از ناخن های خود می پردازید بر میزان رشد آن ها  تأثیر می گذارد.
 7. وقتی می میرید ناخون هاتان دیگر رشد نمی کنند
  اگرچه افسانه در مورد رشد ناخن ها پس از مرگ صحیح نیست اما دلیلی بر وجود آن وجود دارد. بعد از اینکه یک نفر می میرد ، پوست آنها کم رنگ و کوچک می شود و باعث می شود که ناخن هایشان بزرگ شود.
 8. ناخن های مردان سریعتر رشد می کنند
  موهای آنها نیز سریعتر از موهای خانمها رشد می کند. یک استثناء در دوران بارداری است که ممکن است ناخن ها و موهای زن سریعتر از موی مرد رشد کند. 
 9. ناخن ها را روی دست غالب خود ببینید
  اگر راست دست  هستید ، ممکن است متوجه شده باشید که ناخن های آن دست سریعتر از چپ و بالعکس رشد می کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که آن دست فعال تر است (به قسمت ۱۱ مراجعه کنید).
 10. فصل ها رشد ناخن را تحت تأثیر قرار می دهند
  ناخن ها در تابستان سریعتر از زمستان رشد می کنند. تحقیقات زیادی در مورد دلیل این اتفاق انجام نشده است ، اما یک مطالعه در مورد موش ها نشان داد که هوای سرد رشد ناخن آنها را متوقف می کند .
 11.  چقدر از دستان خود استفاده می کنید ، بر  رشد ناخن نیز تأثیر می گذارداستفاده زیاد از دستان ، ناخن های شما را در معرض آسیب های جزئی قرار میدهد مانند مواردی که با ناخن ها بر میز ضربه می زنید  یا هنگام استفاده از صفحه کلید. این موارد باعث گردش خون در دستان شما می شود و باعث تحریک رشد اعتماد ناخن می شود.
 12. رنگ ناخن شما بسته به سلامتی شما می تواند تغییر کندحدود ۱۰ درصد از کل شرایط پوستی مربوط به ناخن است. ناخن های زرد ، قهوه ای یا سبز معمولاً به این معنی هستند که شما به عفونت قارچی مبتلا هستید. در بعضی موارد ، ناخن های زرد نشانه بیماری تیروئید ، یا دیابت است.
 13. لکه های سفید روی ناخن های شما نشانه کمبود کلسیم نیستند
  لکه های سفید یا خطوط  معمولا صدمات جزئی به ناخن شما وارد میکند، مانند هنگام  گاز گرفتن آنها. این لکه ها به طور معمول بی ضرر هستند و رشد می کنند.
 14. استرس واقعاً می تواند روی ناخن های شما تأثیر بگذارد.استرس می تواند باعث شود که ناخن های شما کندتر رشد کنند و یا حتی به طور موقت رشد خود را متوقف کنند. هنگامی که آنها دوباره رشد می کنند ، ممکن است خطوط افقی در ناخن های خود داشته باشید. آنها معمولاً بی ضرر هستند و رشد می کنند.
 15. جویدن ناخن شایعترین عادت  به هنگام عصبانیت است.
  جویدن ناخن معمولاً باعث آسیب طولانی مدت نمی شود. با این حال ، با پخش میکروب به دهان خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد. آسیب زدن به پوست اطراف ناخن های شما نیز می تواند باعث عفونت شود.
 16. شما واقعاً باید به ناخن هایتان اجازه دهید نفس بکشند
  برای سالم نگه داشتن ناخن ها ، از استفاده دائم از پولیش و یا داشتن ناخن های مصنوعی دست بکشید. از بین بردن این محصولات می تواند روی ناخن های شما سخت باشد ، بنابراین استراحت دادن  به ناخن ها کمک می کند تا خود را ترمیم کنند.
 17. شما باید والدین خود را بخاطر  ضخامت (یا نازک بودن) ناخن های خود سرزنش کنید.رشد ناخن و سایر خصوصیات ناخن تا حدودی به ژنهای ارثی شما بستگی دارد. عوامل دیگر شامل سن و وضعیت سلامتی شما است.
 18. کوتیکول ها یک هدف دارند
  این بریدگی کوچک پوست در پایه ناخن شما از رشد ناخن جدید در مقابل میکروب ها در هنگام رشد در پوست شما جلوگیری می کند. شما نباید کوتیکول های خود را قطع کنید. انجام این کار مانع مهمی را که به جلوگیری از عفونت کمک می کند ، برطرف می کند.
 19. ناخنها، پستانداران اولیه را از سایر پستانداران جدا می کند
  پستانداران به جای پنجه و همچنین شست های مخالف ناخن دارند. این به انسان دستهای چابک تری می دهد که به ما امکان می دهد چیزهای بهتری را نسبت به سایر پستانداران درک کنیم.

سخن آخر

 • ناخن های شما تصویری از سلامت کلی شما به شما می دهد. تغییر در رنگ ناخن یا اختلال در رشد آنها می تواند علائم یک وضعیت پزشکی ، تغذیه نامناسب یا استرس بیش از حد باشد. اگر نگران تغییرات اخیر ناخن های خود هستید با پزشک خود مشورت کنید.
 • برای رعایت بهداشت ناخن ، این نکات را دنبال کنید:
 • ناخن های خود را مرتباً تمیز کنید و کوتاه نگه دارید.
 • اگر ناخن های بلندی دارید ، هنگام شستن دست های خود ، قسمت زیرین آنها را بشویید. هر بار از صابون و آب استفاده کنید و استفاده از قلم مو را نیز در نظر بگیرید.
 • قبل از هر بار استفاده از وسایل نظافت ناخن ان راضدعفونی کنید (و مطمئن شوید که از هر سالنی که بازدید می کنید همین کار را انجام می دهد).
 • ناخن های خود را نجوید.
 • از جویدن آویزهای ناخن خودداری کنید. در عوض ، از یک پاک کننده ناخن ضد آب برای قطع کردن آنها استفاده کنید.
ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید