عواقب شب رفتن به قبرستان چیست؟

زیارت اهل قبور در آخر هر هفته همواره به عنوان یکی از آداب مسلمانان محسوب میشود، برخی مردم به دلیل حجم ترافیک آخر هفته و آلودگی هوا در طول روز فرصتی برای زیارت اهل قبور ندارند و علاوه بر خواندن دعاهایی برای آرامش روح مرده شب را بهترین فرصت برای زیارت اهل قبور میدانند. اما ممکن است برای شما نیز سوال باشد که عواقب شب رفتن به قبرستان چیست؟ حکم شرعی شب رفتن به قبرستان چیست؟ برای آگاهی از پاسخ این سوالات در ادامه با مینو‌یسم همراه شوید.

حکم شرعی شب رفتن به قبرستان

از نظر شرعی منعی برای زیارت شبانه اهل قبور وجود ندارد. هر چند برخی در این مورد میگویند که کراهت شب رفتن به قبرستان حقیقت دارد اما با استناد به اینکه امام صادق و بنابر برخی روایات پیامبر و برخی ائمه شب ها به زیارت اهل قبور می‌رفتند اینکار منع شرعی ندارد. اما ممکن است برایتان سوال باشد که عواقب شب رفتن به قبرستان چیست؟ اصلا آیا عواقب بدی برای اینکار وجود دارد یا نه، برای بررسی این سوال در ادامه با ما همراه باشید.

مجموعه شعر زیبا برای سنگ قبر عزیزان درگذشته

آیا شب به قبرستان رفتن اشکال دارد؟

در روایتی از امام باقر نقل است که: آب فرات از بهشت دنیوی نشات میگیرد و ایشان فرمودند برای خدا در مغرب بهشتی است که آب فرات از آن نشات میگیرد و ارواح مومنان هنگام غروب از قبرهایشان خارج و به آن منطقه وارد میشوند و از نعمت های آن استفاده مینمایند.

این روایت به این معناست که ارواح مومنان در ابتدای شب از قبورشان خارج شده، در جای دیگری متنعم میشود. از طرف دیگر به نقل از روایات صاحب قبر از زیارت قبر خود توسط دیگران مطلع میشود و با آن زائر انس میگیرد، و دلش نمی‌خواهد از قبرش خارج شود و بنابراین از بهره مندی از نعمت های شبانه محروم میشود؛ بنابراین شاید به این دلیل گفته اند که شب به زیارت اهل قبور نروید تا آنان بتوانند از نعمات شبانه بهره مند گردند.

در حدیثی آمده است: «کَانَ جَعْفَرُ بْنُ مُحَمَّدٍ (ع) رُبَّمَا یَأْتِی الْقُبُورَ لَیْلاً»؛ (مجموعه ورّام، ج 1، ص 284). برخی به این آیه استناد کرده و میگویند از آنجایی که امام صادق (ع) شب ها نیز به قبرستان میرفته اند بنابراین مکروه بودن زیارت قبور در شب توجیه ندارد.
در پاسخ به این شبهه باید گفت عده‌ای از فقها با توجه به روایاتی که ظهور در منع زیارت اهل قبور در شب دارد؛ به کراهت زیارت اهل قبور در شب فتوا داده‌اند. از طرفی در برخی از روایات اشاره شده است که برخی از معصومان(ع)، شب هنگام برای زیارت به قبرستان رفته‌اند. در جمع بین این دو دسته از روایات می‌توان این گونه جمع کرد که وارد قبرستان شدن جهت تنبّه و درس گرفتن از عاقبت دیگران و یا زیارت عمومی اهل قبور در شب اشکالی ندارد و آنچه کراهت دارد زیارت قبر افراد مشخص است؛ زیرا در این صورت است که آنان از ضیافت شب هنگام خود باز می‌مانند.

متن عربی سر فاتحه برای اموات با ترجمه فارسی

در سفارشات پیامبر گرامی اسلام (ص) به ابوذر چنین آمده است: «ای اباذر! به زیارت مردگان برو که تو را به یاد مرگ و آخرت می‌اندازد و در روز زیارتشان کن و در شب به زیارت آنان نرو!»

از طرفی رواياتي داريم که نشان دهنده اين است که پيامبر(ص) و برخي از ائمه (ص) به هنگام شب به زيارت اهل قبور رفته‌اند؛ مانند اين‌ که از پيامبر(ص) نقل شده است که شب‌هاي جمعه به بقيع رفته و مي‌فرمود: «السّلام عليکم يا اهل الدّيار» (سلام و درود بر شما اى اهل قبور)، و سه مرتبه مي‌فرمود: «رَحِمَکُم اللَّه» (خدا شما را رحمت کند)

بنابراین شب به قبرستان رفتن اشکال ندارد اگر با هدف توجه به عاقبت دیگران باشد اما اگر برای زیارت قبور اشخاص خاص باشد کراهت دارد. دلیل دیگر عواقب شب رفتن به قبرستان شاید این باشد که چون هر شب مؤمنان به ضيافت الهي مي‌روند؛ نمي‌خواهند اين ضيافت را از دست دهند و از طرفي وقتي شخصي شب هنگام، به زيارت اهل قبور مي‌رود با او انس گرفته و گويا او را بر سر مزار پذيرايي مي‌کند و بودنِ با آن زائرِ قبر؛ به معناي عدم تنعم از لذت‌هاي ضيافت شبانه براي ميت است؛ لذا گفته شده که شب هنگام به زيارت مردگان نرويد تا آنان بتوانند از نعمت‌هاي در شب استفاده کنند.

فروشگاه قطعات آسانسور

یک دیدگاه

  1. عواقبش چی میتونه باشه؟؟؟!
    به عنوان دزد کفن دنبالت میکننن!
    تجربه دارم که میگم 😐👻😨

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید