جلوگیری از عطسه چه عوارضی دارد | عوارض نگهداشتن عطسه

عوارض جلوگیری از عطسه

وقتی برخی افراد به هر دلیل عطسه خود را سرکوب میکنند، اتفاقات بدی ممکن است اتفاق بیفتند. از این جهت توصیه می شود که جلوی عطسه خود را نگیرید. میتوانید برای جلوگیری از عطسه اقداماتی انجام دهید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. در این پست عوارض و خطرات ناشی جلوگیری از عطسه ارائه شده است.

بدن شما هنگامی که چیزی را در بینی احساس می کند که نباید در آنجا باشد، شما را به عطسه می اندازد. میتواند چیزهایی مانند باکتری، خاک، گرد و غبار، کپک، گرده یا دود باشد. ممکن است بعد از عطسه احساس گزگز یا ناراحتی کنید. عطسه از ورود چیزهایی که ممکن است با ورود به بینی باعث بیماری و ناراحتی شما شود جلوگیری می کند. دانشمندان می گویند عطسه به تنظیم مجدد تنظیمات بینی شما در حالت عادی کمک می کند. ممکن است برای شما پیش آمده باشد وقتی با شخص دیگری صحبت می کنید یا در شرایط دیگری که مجبورید عطسه کنید، آن را سرکوب کنید. اما تحقیقات نشان می دهد که جلوگیری از عطسه و نگهداشتن عطسه می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد و گاهی اوقات عوارض جدی ایجاد کند. در ادامه شما را با عوارض عطسه نکردن آشنا می کنیم.

خطرات و عوارض جلوگیری از عطسه

عطسه یک فعالیت قدرتمند است: عطسه می تواند قطرات مخاط را با سرعت 100 مایل در ساعت از بینی شما بیرون کند! چرا عطسه ها اینقدر قوی هستند؟
همه چیز مربوط به فشار است هنگامی که عطسه می کنید، بدن شما در سیستم تنفسی شما فشار ایجاد می کند، که شامل سینوس ها، حفره بینی و پایین گلو و ریه های شما می شود. نگه داشتن عطسه فشار داخل دستگاه تنفسی را به میزان حدود 5 تا 24 برابر فشار ناشی از خود عطسه افزایش می دهد. کارشناسان می گویند نگه داشتن این فشار اضافی در داخل بدن می تواند باعث صدمات احتمالی شود که می تواند جدی باشد.

اما جلوگیری از عطسه چه عوارضی دارد، برخی از این آسیب ها عبارتند از:

 • پارگی پرده گوش 

وقتی فشار زیادی را که قبل از عطسه در سیستم تنفسی ایجاد می شود نگه دارید، مقداری هوا به داخل گوش خود می فرستید. این هوای تحت فشار وارد لوله ای در هر گوش شما می شود که به گوش میانی و پرده گوش متصل شده و لوله استاش نامیده می شود. کارشناسان می گویند ممکن است فشار باعث پارگی پرده گوش (یا حتی هر دو پرده گوش) و از دست دادن شنوایی شود. اکثر پرده های گوش پاره شده بدون درمان در عرض چند هفته بهبود می یابند، اگرچه در برخی موارد به جراحی نیاز است. گرچه این یکی از عوارض عطسه نزدن است که بعید میدانیم اتفاق بیفتد اما به هرحال ممکن است.

 • عفونت گوش میانی 

عطسه به شما کمک می کند بینی خود را از چیزهایی که نباید در آنجا باشد پاک کنید. که شامل باکتری ها می شود. به طور فرضی، هدایت مجدد هوا از مجاری بینی به گوش شما می تواند باکتری یا مخاط عفونی را به گوش میانی منتقل کرده و باعث عفونت شود. این عفونت ها اغلب کاملاً دردناک هستند. گاهی اوقات عفونت گوش میانی بدون درمان برطرف می شود، اما در موارد دیگر به آنتی بیوتیک نیاز است.

جلوگیری از عطسه
خطرات جلوگیری از عطسه
 • آسیب عروق خونی در چشم ، بینی یا پرده گوش 

کارشناسان می گویند، در موارد نادر، ممکن است هنگام جلوگیری از عطسه، به رگ های خونی در چشم، بینی یا پرده گوش آسیب وارد شود. افزایش فشار ناشی از نگه داشتن عطسه می تواند باعث فشرده شدن و ترکیدن رگ های خونی در مجاری بینی شود. چنین آسیبی معمولاً باعث آسیب سطحی به ظاهر شما می شود ، مانند قرمزی چشم یا بینی.

 • آسیب دیافراگم 

دیافراگم قسمت عضلانی قفسه سینه شما در بالای شکم است. در حالی که این آسیب ها نادر است، پزشکان مواردی از گیر افتادن هوای تحت فشار در دیافراگم، و ریزش ریه ها را در افرادی که سعی می کنند عطسه خود را نگه دارند مشاهده کرده اند. این آسیب جانی است که نیاز به بستری فوری دارد. به طور معمول ، ممکن است پس از نگه داشتن عطسه در ناحیه قفسه سینه به دلیل فشار زیاد هوا احساس درد کنید.

 • آنوریسم 

به گفته کارشناسان منبع معتبر، فشار ناشی از نگه داشتن عطسه می تواند منجر به پارگی آنوریسم مغز شود. این آسیب جانی است که می تواند منجر به خونریزی جمجمه در اطراف مغز شود.

 • آسیب گلو 

پزشکان حداقل یک مورد از پارگی پشت گلو را در هنگام عطسه مشاهده کرده اند.

 • دنده های شکسته

برخی افراد، اغلب افراد مسن، شکستگی دنده ها را در اثر عطسه گزارش کرده اند. اما جلوگیری از عطسه نیز می تواند باعث شکستن دنده شود، زیرا باعث می شود هوای فشار قوی با نیروی زیادی وارد ریه های شما شود.

جلوگیری از عطسه1
جلوگیری از عطسه
تا اینجا گفتیم جلوگیری از عطسه چه عوارضی دارد و عوارض عطسه نکردن را برشمردیم. گرچه برخی از این خطرات بعید به نظر می رسند اما به هر حال بهتر است بدانید که عطسه خود را نباید نگهدارید.

آیا می توانید بدون نگه داشتن عطسه، از عطسه جلوگیری کنید؟

اگر احساس می کنید عطسه ای در راه است، می توانید قبل از تبدیل شدن به عطسه آن را متوقف کنید. چند راه پیشگیری از عطسه عبارتند از:

 • درمان آلرژی شما
 • محافظت از خود در برابر قرار گرفتن در معرض عوامل محرک هوا
 • اجتناب از نگاه مستقیم به چراغ ها
 • اجتناب از پرخوری
 • استفاده از اسپری بینی هومیوپاتی
 • گفتن کلمه “ترشی” (که برخی می گویند می تواند حواس شما را از عطسه پرت کند!)
 • فین کردن
 • با زبان خود به مدت 5 تا 10 ثانیه سقف دهان خود را قلقلک دهید

چرا عطسه می کنیم؟

عطسه مکانیزمی است که بدن شما برای پاکسازی بینی از آن استفاده می کند. وقتی مواد خارجی مانند خاک، گرده، دود یا گرد و غبار وارد سوراخ بینی می شوند، بینی تحریک میشود. هنگامی که این اتفاق می افتد، بدن برای پاکسازی بینی عملی انجام می دهد، این باعث عطسه می شود. عطسه یکی از اولین دفاع های بدن شما در برابر حمله باکتری ها و حشرات است.

وقتی عطسه می کنیم چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که یک ذره خارجی وارد بینی شما می شود ، ممکن است با موهای ریز و پوست ظریفی که روی گذر بینی شما قرار گرفته اند، تعامل داشته باشد. هنگامی که پوشش ظریف بینی شما اولین رنگ یک ماده خارجی را تجربه می کند، یک سیگنال الکتریکی به مغز شما می فرستد. این سیگنال به مغز شما می گوید که بینی باید خود را پاک کند. مغز به بدن شما سیگنال می دهد که زمان عطسه فرا رسیده است و بدن شما با آماده شدن خود برای انقباض قریب الوقوع واکنش نشان می دهد. در بیشتر موارد، چشم ها به اجبار بسته می شوند، زبان به سمت سقف دهان حرکت می کند و ماهیچه ها برای عطسه آماده می شوند. همه اینها فقط در چند ثانیه اتفاق می افتد.

جلوگیری از عطسه
جلوگیری از عطسه چه عوارضی دارد

عطسه، که به آن تشنج نیز گفته می شود، آب، مخاط و هوا را از بینی شما با نیروی خارق العاده ای خارج می کند. عطسه می تواند میکروب های زیادی را با خود حمل کند که می توانند بیماری هایی مانند آنفولانزا را منتقل کنند.

عطسه ها همچنین نقش حیاتی دیگری در بدن ایفا می کنند. طبق تحقیقات، مژک ها، سلول هایی که بافت داخل بینی را پوشانده اند، با عطسه مجدداً راه اندازی می شوند. به عبارت دیگر، عطسه کل محیط بینی را بازنشانی می کند.

سوالات متداول در مورد عطسه

آیا نگه داشتن عطسه می تواند باعث حمله قلبی شود؟

نه عطسه و نه جلوگیری از عطسه باعث توقف قلب شما نمی شود. ممکن است به طور موقت بر ضربان قلب شما تأثیر بگذارد، اما باعث توقف قلب شما نمیشود.

آیا می توانید در اثر عطسه بمیرید؟

تا کنون موارد گزارش شده از افرادی که در اثر عطسه جان خود را از دست داده باشند، وجو ندارد. اما از نظر فنی مرگ در اثر عطسه غیرممکن نیست.

چرا هنگام عطسه چشمان خود را می بندیم؟

بستن چشم ها بازتاب طبیعی بدن شما در هر بار عطسه است.

چرا هنگام بیماری عطسه می کنیم؟

همانطور که بدن ما هنگام ورود یک ماده خارجی به بدن تلاش می کند خانه را پاک کند، در هنگام بیماری نیز سعی می کند موارد را از بین ببرد. آلرژی، آنفولانزا، سرماخوردگی معمولی همه آنها می توانند باعث آبریزش بینی یا تخلیه سینوس شوند. هنگامی که این موارد وجود دارد، ممکن است عطسه مکرر را تجربه کنید، زیرا بدن در حال برداشتن مایعات است.

چرا وقتی آلرژی داریم عطسه می کنیم؟

گرد و غبار  ممکن است باعث عطسه هر کسی شود. اما اگر به گرد و غبار حساسیت دارید، ممکن است هنگام تمیز کردن به دلیل تماس مکرر با گرد و غبار، بیشتر عطسه کنید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.