برای اینکه یک رابطه استوار بماند چه کار باید کرد؟

شروع رابطه همیشه سرگرم کننده و هیجان انگیز است، اما ماندگار بودن رابطه کمی سخت است. پس از اینکه در رابطه قرار گرفتید، باید یک جریان صادقانه از برقراری ارتباط داشته باشید. ماندگاری یک رابطه همیشه سرگرم کننده نیست، اما مزایای حفظ یک رابطه استوار طولانی مدت و متعهد بسیار بیشتر از تصور مشکلاتی است که ممکن است با آن روبرو شوید. اگر می خواهید بدانید که چگونه رابطه استوار داشته باشید، به این 18 راهکار برای اینکه رابطه استوار بماند که در ادامه مطلب به آورده ایم را بخوانید.

تفاوت بین دوستی و رابطه عاشقانه 

معرفی 18 راهکار برای اینکه یک رابطه استوار بماند

عشق پایه و اساس هر رابطه‌ی عاشقانه ای است اما عشق برای ماندگاری رابطه کافی نیست. برای اینکه رابطه‌ای سالم باشد، هر دو طرف باید برای آن تلاش کنند.

1. پذیرش و قدردانی را تمرین کنید

برای اینکه یک رابطه پایدار و استوار داشته باشید باید “پذیرش و قدردانی را تمرین کنید”. دیوید ریچو در کتاب خود، “چگونه در روابط بزرگسال باشیم: پنج کلید دوست داشتن ذهنی” توضیح می دهد دو کلید عشق ماندگار ، پذیرش و قدردانی است. در یک رابطه‌ی استوار و درست حضور آگاهانه بدون کنترل داشته باشید، مانند حضورتان در کنار سایر چیزها در طبیعت. همانطور که امکان ندارد به یک درخت سرو بگوییم که باید سعی کند شبیه درخت نارون باشد. به طبیعت بدون هیچ قضاوتی نگاه می‌کنیم، آن را همانطور که هست پذیرفته‌ایم و قدردانش هستیم.

2. درک کنید که همه‌ی رابطه‌ها بالا و پایین دارند

در یک رابطه استوار همانطور که نمی توانید انتظار داشته باشید که همیشه شاد باشید، نباید انتظار داشته باشید که رابطه شما در بالاترین حد باشد. هنگامی که به کسی تعهد طولانی مدت می دهید باید مایل باشید با هم پستی ها و بلندی ها را طی کنید.

3. از کلمه‌ی «ما» استفاده کنید

دکتر تامار چانسکی، توضیح می دهد که رابرت لونسون و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا، دریافتند زوج هایی که هنگام گفتگو از کلمه “ما” استفاده می کنند، شادتر و آرام تر هستند و به طور کلی از روابط خود رضایت بیشتری نسبت به زوج هایی که در ارتباطات خود از کلمه  “من” استفاده می کنند، دارند

کلمه “ما” تغییر دهنده بازی است. کلمه ما حس صمیمیت را در مغز بیشتر می کند. این طرز تفکر مشترک باعث می شود که ما با محبت و سخاوت بیشتری رفتار کنیم.

4. برنامه سپاسگذاری سه روزه را دنبال کنید

ریتا واتسون توضیح می دهد که قدردانی و تشکر باعث احیای زندگی عاشقانه شما خواهد شد. زوج هایی که قدردانی می کنند احساس آرامش و غرور بیشتری دارند. آنها فهمیدند که همسرشان دارای درک، اعتبار، دقت و به طور کلی باملاحظه تر است. آنها به طور کلی از کیفیت روابط خود رضایت بیشتری داشتند.”

ریتا واتسون برنامه سه روزه  قدردانی را برای شما در یک رابطه استوار بازگو می کند:

 • روز اول: سه ویژگی را که در مورد شریک زندگی خود دوست دارید پیدا کنید و در کل روز روی این سه ویژگی تمرکز کنید.
 • روز دوم: سه موردی را که باعث عصبانیت در مورد شریک زندگی شما می شوند را شناسایی کنید. حالا او را بخاطر این موارد ببخشید.
 • روز سوم: برای کل روز فقط از کلمات مهربانانه استفاده کنید.

این برنامه سه روزه را یک پاکسازی رابطه بدانید، که به شما امکان می دهد احساساتی را که به رابطه شما لطمه می زند بیرون بریزید.

معرفی 18 راهکار برای اینکه یک رابطه استوار بماند 
معرفی 18 راهکار برای اینکه یک رابطه استوار بماند 

5. نسبت 3: 1 را حفظ کنید

در طول یک روز، ما تجربه های مثبت و منفی متنوعی داریم. این موضوع در مورد رابطه ما با شخصیت مهم زندگیمان نیز صادق است. بیشتر مردم فکر می کنند تا زمانی که تجربیات مثبت بیشتر از منفی باشد، همه چیز خوب است. با این حال، اینطور نیست. این نسبت مثبت به منفی است که مهم است.

تحقیقات نشان داده است که نسبت جادویی برای یک رابطه فوق العاده نسبت 3 به 1 است. یعنی شما برای داشتن یک رابطه سالم باید سه برابر تجربه منفی با همسرتان تجربه مثبت داشته باشید.

6.تازگی رابطه را زنده نگه دارید

یکی از جنبه های مثبت رابطه طولانی مدت این است که شما واقعاً یکدیگر را می شناسید. جنبه منفی این است که تازگی در رابطه از بین می رود و انسان ها عاشق تازگی هستند.

با این حال، راهی برای زنده نگه داشتن تازگی در رابطه عاشقانه وجود دارد: دائماً فعالیت های جدید را با هم امتحان کنید. این هیجان و عدم اطمینان ناشی از ناشناخته ها را ایجاد می کند، حتی اگر با کسی باشید که او را مانند کف دست خود می شناسید.

7.در رابطه خود بازیگوش باشید

همه ما فارغ از سن و سال عاشق بازی هستیم. بازی های هیجانی مشترک را انجام دهید و با هم شوخی کنید و اگر متوجه شدید که شریک شما از این اتفاق خوش حال است در روز های دیگر نیز این روند را ادامه دهید.

8. به شریک زندگی خود فضا دهید

آرتور شوپنهاور فیلسوف معروف از جوجه‌تیغی برای توضیح یک دوراهی که اغلب در روابط انسانی پیش می‌آید استفاده کرده است. دو جوجه‌تیغی برای اینکه گرم بمانند به همدیگر نزدیک‌تر می‌شوند. ولی اگر خیلی به هم نزدیک شوند با تیغ‌هایشان همدیگر را زخمی می‌کنند.

در رابطه هامان نیز باید همین طور باشد، شما باید به هم نزدیک باشید، اما فضا هم لازم دارید. مسئله مهم این است که منطقه امن شخص مقابل را بیابید و گرمای ناشی از رابطه را احساس کنید، بنابراین به طرفین رابطه اجازه می دهیم فضای کافی داشته باشند به طوری که هیچ یک از آنها احساس دوری و سرخوردگی نداشته باشند.

مردان در یک رابطه عاشقانه چه چیزی می خواهند

9. محبت فیزیکی را روزانه به یکدیگر نشان دهید

کوری فلوید، استاد دانشکده ارتباطات هیو داونز در دانشگاه ایالتی آریزونا – توضیح می دهد که مطالعات نشان می دهد محبت فیزیکی مزایای بی شماری دارد. هورمون های خوبی را ترشح می کند ، فشار خون را کاهش می دهد ، به آزاد شدن استرس کمک می کند، روحیه را بهبود می بخشد و با رضایت بالاتر از رابطه همراه است.

در یک رابطه استوار نشان دادن محبت فیزیکی می تواند به آسانی بوسیدن ، گرفتن دست، بغل کردن، یا قرار دادن دست به دور شانه شخص مقابل باشد

10. از روش  ع ع ع  استفاده کنید

میرا کیرشنباوم، روان درمانگر و نویسنده کتاب “The Weekend Marriage” توضیح می دهد که وقتی شخص مهم شما از کاری که انجام داده اید ناراحت است، باید از روش ع ع ع استفاده کنید. این مخفف عذرخواهی، علاقه و عهد به جبران است. برای توضیح بیشتر:

 • به شریک زندگی خود بگویید که متاسف هستید که او را آزار داده اید یا  ناامید کرده اید.
 • یک حرکت گرمی معنادار مانند آغوش یا بوسه را ارائه دهید.
 • عهد کنید اقدامی انجام دهید که برای او معنی دار باشد.

11. روی نکات مثبت تمرکز کنید

دکتر تری اوربوچ از سال 1986 یک مطالعه طولانی مدت در مورد آنچه باعث خوشبختی زوجین و تقویت روابط می شود انجام داده است. وی توصیه می کند که زوجین تصمیم بگیرند که روی نکات مثبت تمرکز کنند. وی توضیح می دهد که زوج های خوشبخت به جای تمرکز بر روی آنچه اشتباه پیش می رود ، روی آنچه که در روابطشان خوب پیش می رود تمرکز می کنند.

علاوه بر این ،در یک رابطه استوار اگر لازم است که به یک جنبه منفی توجه کنید ، سعی کنید آن را به روشی مثبت انجام دهید. به عنوان مثال ، اگر شریک زندگی شما نامرتب است ، سعی کنید چیزی مانند موارد زیر را به آنها بگویید: وقتی فضا نامرتب است ، احساس استرس می کنم. بیایید با هم یک راه حل پیدا کنیم. ”

12. دونفره تفریح کنید 

از دیگر راهکار هایی استوار کردن رابطه عاشقانه، تفریحات دو نفره است. Sarì Harrar و Rita DeMaria نویسندگان کتاب “7 مرحله ازدواج” هستند. آنها به شما توصیه می کنند که رابطه خود را با ایجاد تشریفاتی فقط برای دو نفر تقویت کنید. مثلاً هر پنجشنبه شب را می‌توانید با هم بیرون قرار بگذارید، مثل روزهای اول آشنایی. یا اینکه هر روز صبح قهوه‌تان را با هم بخورید یا هر شب قبل از خواب ده دقیقه با هم حرف بزنید.

13. خودتان را ویراستاری کنید.

دکتر جان گوتمن، محقق، نویسنده و دکترای علمی است. روانشناسی که به خاطر کارش در زمینه ثبات رابطه معروف است. دکتر گوتمن توضیح می دهد که زوجینی که از گفتن هر فکر انتقادی که هنگام بحث در مورد موضوعات حساس به ذهنشان خطور می کند، پرهیز می کنند به طور مداوم خوشبخت ترین ها هستند.

14.حامی باشید

در  یک رابطه استوار روش های زیادی برای حمایت از شریک زندگی خود وجود دارد ، از جمله موارد زیر:

 • حمایت عاطفی داشته باشید، در هنگام ناراحتی و نیاز به صحبت به آنها گوش دهید.
 • تعارف و تمجید کنید.
 • اطلاعاتی را که ممکن است لازم داشته باشند به آنها بدهید.
 • در صورت نیاز به آنها دست بدهید. به عنوان مثال ، انجام کارهای خانه خود در مواقعی که مجبورند ساعات بیشتری را در محل کار خود بگذارند.
حمایت عاطفی داشته باشید: در هنگام ناراحتی و نیاز به صحبت به آنها گوش دهید
حمایت عاطفی داشته باشید: در هنگام ناراحتی و نیاز به صحبت به آنها گوش دهید

15. به خودتان اجازه دهید آسیب پذیر باشید

برنه براون، نویسنده کتاب “Daring Greatly” ، توضیح می دهد که آسیب پذیری کلید صمیمیت عاطفی است. وی اضافه می کند که آسیب پذیری این است که صادقانه با احساس خود، در مورد ترس، در مورد آنچه که نیاز داریم صادق باشیم و آنچه که می خواهیم درخواست کنیم. این به ما اجازه می دهد تا توسط شریک زندگی، دیده شویم.

16. با عمل “دوستت دارم” را نشان دهید

در  یک رابطه استوار کارهای کوچک و پیش‌پاافتاده برای شریک زندگی خود انجام دهید که به آنها بفهماند دوستشان دارید. برخی از ایده ها شامل موارد زیر است:

 • در یک صبح سرد ماشین او را گرم کنید.
 • وقتی از بیرون به منزل می آیید از رستوران مورد علاقه اش غذا تهیه کنید.
 • برایش صبجانه آماده کنید.
 • وقتی برای خرید بیرون هستید، یک هدیه غافلگیرکننده کوچک برای او بگیرید.

21 دلیلی که زوج ها عشق خود را نسبت به یکدیگر از دست می دهند 

17. منصفانه بجنگید

اختلاف نظرها نیست که روابط را از بین می برد ، بلکه نحوه برخورد شما با آنها است. برخی از نکاتی که دکنر فیل برای مبارزه عادلانه ارائه می دهد موارد زیر است:

 • بدانید که به چه چیزی می خواهید برسید.
 • محدوده بحث را بگذارید تا سرانجام در مورد هر چیز منفی که در روابط شما اتفاق افتاده است بحث نکنید.
 • از ترور شخصیتی پرهیز کنید.
 • گوش دادن را تمرین کنید. سعی کنید  از اینکه صحبت شخص مقابل را فهمیده اید مطمئن شوید،و اگر موضوعی وجود دارد که در آن صریح نیستید ، توضیح آن را بخواهید.
 • یک محدودیت زمانی تعیین کنید.
 • مایل به مصالحه باشید.
 • در مورد چگونگی حل مسئله به توافق برسید.

18. اهداف را به صورت مشترک تعیین کنید

یک تیم دو نفره باشید که در تلاش است تا مجموعه ای از اهداف را که با هم تعیین کرده اید و برای هر دوی شما مهم است ، محقق کند. با تعیین اهداف با هم به تمام موارد زیر دست خواهید یافت:

 • مطمئن شوید که هر دو در یک جهت حرکت می کنید.
 • برد های شما پیروزی های هر دوی شماست.
 • هر زمان به یک موفقیت رسیدید می توانید با هم جشن بگیرید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.