روش های درمان افسردگی بعد از زایمان

درمان افسردگی بعد از زایمان به دو روش موثر

در این مطلب به بیان روش های درمان افسردگی بعد از زایمان می پردازیم.

افسردگی بعد از زایمان (Postpartum depression) که در اصطلاحا به آن ppd  می گویند، ممکن است شرایط سختی را برای شما ایجاد کند و متأسفانه می تواند بر روابط شما با دیگران بخصوص اعضای خانوادتان نیز تأثیر بگذارد. اما این را بپذیرید که این تقصیر شما نیست! و خود را سرزنش نکنید. به نظر می رسد خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان، تا دو هفته الی شش هفته پس از زایمان ادامه یابد. ما در ادامه این مطلب از سایت مینویسم، به بیان “روش های درمان افسردگی بعد از زایمان” می پردازیم. پیشنهاد می شود از سایر مطالب مرتبط همچون افسردگی پس از زایمان تا چه مدتی طول می کشد نیز بازدید نمایید.

برای درمان افسردگی پس از زایمان چه باید کرد؟

از آنجایی که PPD می تواند از چند هفته تا 12 ماه پس از تولد ظاهر شود، میانگین مدت زمان ماندگاری آن وجود ندارد. یک بررسی در سال 2014 از مطالعات نشان می دهد که علائم PPD در طول زمان بهبود می یابند و بسیاری از موارد افسردگی 3 تا 6 ماه پس از شروع بهبود می یابند. گفتنی است، در همان بررسی، واضح بود که تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان هنوز با علائم PPD بسیار فراتر از 6 ماه مواجه بودند.

شما نمی توانید به تنهایی از پس افسردگی بربیایید و برای درمان افسردگی پس از زایمان به درمان پزشکی و سلامت روان نیاز دارید. دریافت سریع آن به این معنی است که می توانید به بهترین شکل ممکن به عشق و مراقبت از کودک خود ادامه دهید.

چندین گزینه برای درمان افسردگی بعد از زایمان (PPD) وجود دارد و ممکن است نیاز به استفاده از بیش از یک استراتژی داشته باشید. همچنین تغییراتی در شیوه زندگی وجود دارد که ممکن است بهبودی را سریع‌تر انجام دهد. تا زمانی که ترکیبی از درمان‌ها را پیدا نکنید که برای شما مفید است، متوقف نشوید. رهایی از PPD با مداخلات صحیح امکان پذیر است.

پزشک با شما همکاری خواهد کرد تا یکی از بهترین داروهای ضد افسردگی را بیابد که علائم شما را با کمترین عوارض جانبی درمان کند. بسیاری از SSRI ها با شیردهی سازگار هستند، اما مطمئن شوید که ارائه دهنده شما از شیردهی شما مطلع است تا بتواند دارو و دوز مناسب را انتخاب کند.

دو درمان اصلی برای افسردگی پس از زایمان وجود دارد: دارو و مشاوره. هر کدام را می توان به تنهایی استفاده کرد، اما زمانی که با هم استفاده شوند ممکن است موثرتر باشند. همچنین مهم است که برخی از انتخاب های سالم در برنامه روزانه خود داشته باشید. ممکن است مدتی طول بکشد تا بفهمید چه درمانی برای شما مفید است.

مراجعه به مشاوره 

یک روانپزشک یا سایر متخصصان سلامت روان می توانند مشاوره ارائه دهند. درمان می تواند به شما کمک کند تا افکار مخرب را درک کنید و راهبردهایی برای کار کردن با آنها ارائه دهید.

گروه درمانی

ممکن است برای شما مفید باشد که تجربیات خود را با سایر افرادی که دچار افسردگی پس از زایمان شدند به اشتراک بگذارید. پیدا کردن یک گروه پشتیبانی، چه به صورت حضوری و چه آنلاین، می تواند راه نجات ارزشمندی باشد.

دارو درمانی

داروهای ضد افسردگی تأثیر مستقیمی بر مغز دارند. آنها مواد شیمیایی تنظیم کننده خلق و خو را تغییر می دهند. اگرچه آنها فوراً کار نخواهند کرد. ممکن است چندین هفته از مصرف دارو بگذرد تا اینکه متوجه تفاوت در خلق و خوی خود شوید.

برخی افراد هنگام مصرف داروهای ضد افسردگی عوارض جانبی دارند. اینها ممکن است شامل خستگی، کاهش میل جنسی و سرگیجه باشد. اگر به نظر می رسد که عوارض جانبی علائم شما را بدتر می کند، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی در صورت شیردهی بی خطر است، اما برخی دیگر ممکن است اینطور نباشند. در صورت شیردهی حتما به پزشک خود اطلاع دهید. اگر سطح استروژن شما پایین باشد، پزشک ممکن است هورمون درمانی را توصیه کند.

خود مراقبتی 

یکی از روش های مکمل درمان افسردگی بعد از زایمان، حود مراقبتی است. این بخش از درمان ممکن است کمی دشوارتر از آن چیزی باشد که به نظر می رسد. تمرین خودمراقبتی به این معنی است که کمی سستی و سستی به خود بدهید.

شما نباید بیش از توانایی خود مسئولیت بپذیرید. دیگران ممکن است به طور غریزی ندانند شما به چه چیزی نیاز دارید، بنابراین مهم است که به آنها بگویید. برای من وقت بگذارید، اما خود را منزوی نکنید. پیوستن به یک گروه حمایتی برای تازه مادران را در نظر بگیرید.

الکل یک عامل افسردگی است، بنابراین باید از آن دوری کنید. در عوض، به بدن خود هر فرصتی برای بهبودی بدهید. یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و هر روز کمی ورزش کنید، حتی اگر فقط یک پیاده روی در اطراف محله باشد.

درمان به اکثر زنان کمک می کند تا در عرض شش ماه احساس بهتری داشته باشند، اگرچه ممکن است بیشتر طول بکشد.

چه مواقعی برای درمان افسردگی بعد از زایمان به دکتر مراجعه کرد؟

اگر 2 هفته پس از زایمان احساس بهتری ندارید، با پزشک خود تماس بگیرید. وقتی به پزشک مراجعه می کنید حد امکان صادق باشید. ما می دانیم که صحبت کردن در مورد احساسات منفی مرتبط با والدین جدید دشوار است، و آشکار کردن اینکه چقدر ناراحت هستید، ممکن است دردناک باشد. با این حال، هرچه در مورد PPD خود راحتتر باشید، پزشک شما بهتر و سریعتر می تواند به شما کمک کند.

به یاد داشته باشید، شما برای افسردگی پی از زایمان، شما مقصر نیستید. پزشک شما فکر نمی کند که شما یک والدین “بد” یا ضعیف هستید. در صورت وجود شرایط زیر حتما به پزشک و مشاور مراجعه کنید :

  1. سابقه افسردگی یا سایر بیماری های روانی
  2. مشکلات شیردهی
  3. بارداری یا زایمان پیچیده
  4. عدم حمایت از طرف شریک یا اعضای خانواده و دوستان
  5. سایر تغییرات عمده زندگی که در طول دوره پس از زایمان رخ می دهد، مانند نقل مکان یا از دست دادن شغل
  6. سابقه PPD پس از بارداری قبلی

هیچ فرمولی برای تعیین اینکه چه کسی PPD را تجربه خواهد کرد و چه کسی تجربه نخواهد کرد، یا تا چه مدت ادامه خواهد داشت وجود ندارد. اما با درمان مناسب، به خصوص زمانی که به موقع دریافت شود، حتی اگر یکی از این عوامل خطر را داشته باشید، می توانید تسکین پیدا کنید.

تاثیر افسردگی پس از زایمان بر روی روابط

چنانچه درمان افسردگی پس از زایمان را جدی نگیرید می تواند برای شما مشکلات زیادی را در برقراری با افراد نزدیک به شما همچون همسر، خانواده، دوست صمیمی و حتی فرزندانتان ایجاد کند.

  • همسر و شریک زندگی شما

اگر گوشه گیر یا منزوی شده اید، ممکن است رابطه شما با شریک زندگیتان تحت تأثیر قرار گیرد. زمانی که فردی مبتلا به PPD باشد، احتمال ابتلای همسرش نیز دو برابر بیشتر می شود.

  • خانواده و دوستان شما

سایر عزیزان ممکن است مشکوک باشند که چیزی اشتباه است یا متوجه شوند که شما مانند خودتان رفتار نمی کنید، اما ممکن است ندانند چگونه به شما کمک کنند یا با شما ارتباط برقرار کنند. این فاصله می تواند باعث افزایش احساس تنهایی برای شما شود.

  • فرزندانتان

PPD می تواند روی رابطه شما با کودکتان شما نیز تأثیر بگذارد. جدا از اینکه بر نحوه مراقبت فیزیکی شما از کودکتان تأثیر می گذارد، PPD می تواند بر نحوه پیوند شما با نوزاد پس از تولد تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است به روابط فعلی شما با فرزندان بزرگتر آسیب برساند.

برخی از محققان حتی بر این باورند که PPD ممکن است اثرات طولانی مدت بر رشد اجتماعی و عاطفی کودک داشته باشد. در سال 2018 با مطالعه به روی منابع مورد اعتماد دریافتند که کودکان شرکت‌کنندگان مبتلا به PPD، بیشتر در معرض مشکلات رفتاری در خردسالی و افسردگی در دوران نوجوانی بودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.