برای نرم شدن گوشت کبابی چه کنیم

برای این که گوشت کبابی شما نرم شود راهکار هایی وجود دارد. همانطور که می دانید گوشت نسبت به مرغ سفت تر است و بنابراین برای کباب کردن لازم است از روش های مختلفی برای نرم شدن آن استفاده کنیم. در ادامه می آموزیم که برای نرم شدن گوشت کبابی چی بزنیم.

همانطور که می دانید وقتی گوشت را کباب می کنید نسبت به مرغ بافت سفت تری داشته و هنگام سرو کمی سخت تکه می شود. برای اینکه این مشکل حل شود باید گوشت را نرم کرده و سپس کباب کنید. آیا برایتان پیش آمده که در رستورانی گوشت کبابی بخورید و به این موضوع فکر کنید که چرا زمانی که خودتان گوشت را کباب می کنید به نرمی گوشت کبابی رستورانی نمی شود. شاید بخواهید طرز تهیه این گوشت کبابی را بدانید و نتوانید به جواب سوال خود برسید. در این مطلب ترفند نرم شدن گوشت کبابی و راه های نرم شدن گوشت کبابی را به صورت کامل می آموزید.

بهترین روش برای نرم شدن گوشت کبابی

گوشت را به روش های گوناگونی نظیر چنجه، شیشلیک، کوبیده و … کبابی می کنند که با آموزش راهکارهای نرم شدن گوشت کبابی که در ادامه می آموزید می توانید کاری کنید که هر نوع کبابی را که با گوشت تهیه می شود نرم و لذیذ باشد.

همچنین در مینویسم می توانید با ترفندهای پخت جوجه کباب و طریقه ترد شدن جوجه کباب آشنا شوید.

1. استفاده از گوشت مناسب

قبل از اینکه با روش های نرم کردن گوشت کبابی آشنا شوید، باید در انتخاب گوشتی که برای کباب تهیه می کنید دقت کنید و اطمینان پیدا کنید گوشتی که تازه ذبح شده، گوشت مناسبی بوده و برای اینکه کباب شما بهتر و خوشمزه تر شود، کافی است گوشت را به مدت حداقل 24 ساعت درون یخچال قرار دهید تا کمی بیات شود.

2. نرم شدن گوشت کبابی با کیوی

برای این کار گوشت را 1 ساعت قبل از اینکه کبابی کنید در مقداری کیوی خرد یا رنده شده قرار داده و استراحت دهید. بعد از زمان گفته شده گوشت ها را به سیخ زده و روی زغالی که از قبل سرخ شده است قرار دهید. توجه کنید که گوشت مدت زمان بیشتری درون کیوی بماند نرم تر می شود البته عکس این مطلب نیز درست است یعنی اگر کمتر بماند کمتر نیز نرم می شود.

3. استفاده از گوشت چربی دار

جهت نرم شدن گوشت کبابی، یکی از راهکارها این است که گوشتی که به عنوان گوشت کبابی انتخاب می کنید، کمی چربی دار باشد یا اینکه در کنار گوشت ها از دنبه کبابی نیز استفاده کنید. این چربی باعث می شود که گوشت کبابی کمی نرم تر از حالت بدون چربی آن باشد.

میزان کالری کبابها

4. نرم کردن گوشت کبابی با ماست و پیاز

یک راهکار برای نرم شدن گوشت کبابی، این است که به میزان تقریبا زیاد پیاز را خرد کرده و در ماست بریزید سپس گوشت ها را با این مواد مزه دار کنید. خواباندن گوشت به مدت حدودا 5 ساعت در این مواد کافی است تا کبابی نرم و لذیذ داشته باشیم.

5. استفاده به موقع از نمک

برای این که گوشت کبابی نرم شود، بهتر است نمک را در ابتدا روی گوشت ها نریزید، بلکه دقیقا لحظه ای که قرار است روی حرارت قرار دهید نمک زده و روی زغال های سرخ شده بگذارید. به این دلیل که اگر گوشت را در نمک بخوابانید، باعث سفت شدن گوشت می شود.

6. استفاده از بیفتک کوب

یکی از راه های نرم شدن کوشت کبابی، این است که قبل از به سیخ کشیدن کباب ها، هر تکه گوشت را روی تخته ای قرار داده و با یک بیفتک کوب چند ضربه روی آن بزنید. این کار باعث می شود بافت گوشت ها بهتر بپزد. توجه کنید که اگر گوشت ها را زیادی بکوبید له شده و از سیخ ها می ریزد بنابراین چند ضربه کافی است و همین باعث نرم شدن گوشت ها می شود.

دستور پخت بیفتک گوشت

7. قرار دادن در یخچال

برای اینکه گوشت نرم تری داشته باشید بهتر است گوشت را در مواد مزه دار دلخواه قرار داده و آن را به مدت حدودا 7 ساعت درون یخچال قرار دهید. این به نرم شدن گوشت کبابی کمک کرده و باعث می شود مواد مزه دار بیشتر به خورد گوشت ها برود.

8. نرم شدن گوشت کبابی با انجیر کفتک

این انجیر که همان انجیر سبز و نارسی می باشد که تازه از گل در آمده، یکی از بهترین ها برای نرم شدن گوشت کبابی می باشد. برای اینکه گوشت کبابی را به این انجیر آغشته کرده و کباب نرم و ترد تری را داشته باشید، کافی است این انجیر را به شکل تازه و رنده شده روی گوشت ها بریزید و 5 ساعت که گذشت چک کنید اگر نرم شده بود، کافیست. همچنین می توانید از پودر خشک شده این انجیر استفاده کنید که هم در منزل قابل تهیه است و هم در عطاری ها موجود می باشد. این روش نرم کردن گوشت کبابی اولین بار در شمال کشور ایران استفاده شده است.

9. نرم کردن گوشت کبابی با پاپایا

می توانید برای اینکه گوشت کبابی را نرم تر کنید از میوه پاپایا خرد شده استفاده کنید. به این روش که پاپایا را خرد کرده و روی گوشت ها بریزید. سپس برای مدت زمانی کوتاه اجازه دهید که آنزیم های موجود در پاپایا باعث نرم شدن گوشت شود. توجه کنید که این میوه اگر مدت زمانی طولانی در گوشت بماند باعث له شدن آن و ریختن گوشت از روی سیخ ها می شود.

10.استفاده از جوش شیرین

یکی از راه های نرم شدن گوشت کبابی این است که از چند ساعت قبل مقداری جوش شیرین روی گوشت ها پاشیده و اجازه دهید که جوش شیرین کار خودش را انجام داده و گوشت ها را نرم کند. دقت کنید که نباید زمان خیلی زیادی گوشت ها را در جوش شیرین بخوابانید زیرا باعث می شود گوشت ها روی سیخ نماند.

11. اضافه کردن روغن زیتون و سرکه

برای اینکه گوشت کبابی شما نرم تر شود، لازم است مقداری سرکه و روغن زیتون به مواد مرینیت گوشت اضافه کرده و برای مدت 3 ساعت در این مواد بخوابانید تا گوشت کبابی شما نرم تر شده و راحت تر بتوان سرو کرد. لازم به ذکر است این دو مواد طعم کباب را نیز عالی می کند.

12. نرم کردن گوشت کبابی با آناناس

آناناس نیز از میوه هایی است که دارای آنزیمی خاص می باشد که این آنزیم باعث نرم شدن گوشت کبابی می شود. گوشت را اگر به همان روش و بدون نرم کردن کباب کنید کمی سفت شده و سرو آن سخت می شود. بنابراین بهتر است قبل از کباب کردن آن را نرم کرده و نوش جان کنید. در این روش آناناس را رنده کرده و روی گوشت ها بریزید. لازم است گوشت برای 5 ساعت در این مواد مزه دار بماند.

13. استفاده از ادویه نرم کننده گوشت

اگر به عطاری ها مراجعه کرده و از آن ها درخواست ادویه نرم کننده گوشت کنید، نوعی ادویه در اختیار شما قرار می دهند که کمک شایانی به نرم شدن گوشت کبابی می کند. بعد از اینکه این ادویه را تهیه کردید، گوشت های خرد شده را در ظرفی بریزید و سپس ادویه را روی آن بریزید. توجه کنید که میزان ادویه روی گوشت بهتر است کم نباشد. نیم ساعت زمان کافیست تا گوشت ها نرم و لذیذ شوند.

آموزش چند ترفند آشپزی

14. برش انداختن روی گوشت

یک ترفند برای نرم کردن گوشت کبابی، این است که با یک چاقو تیز روی هر تکه گوشت چند خط کم عمق انداخته و سپس به سیخ بکشید. این کار باعث می شود مغز گوشت پخته شده و به نرم شدن گوشت کبابی کمک می کند.

15.استفاده از فسفات

یکی دیگر از افزودنی هایی که باعث نرم شدن گوشت کبابی می شوند، فسفات ها هستند. این مواد افزودنی دارای انواع مختلفی هستند و چند نوع از این فسفات ها عبارتند از کلسیم، پتاسیم و غیره که همه ی این ها با ریختن روی گوشت باعث نرم شدن آن می شوند. جالب است بدانید در برخی از غذاها به طور طبیعی فسفات وجو دارد اما لازم است گاهی خودمان این فسفات را اضافه کنیم. همانند همین مطلب که از فسفات برای نرم شدن گوشت استفاده می کنیم.

16. به کار بردن بیکینگ پودر

گوشت را در ظرفی ریخته و کمی بیکینگ پودر روی آن بریزید. زمان دهید تا گوشت ها نرم شود. بیکینگ پودر هم کاری همانند جوش شیرین برای نرم شدن گوشت کبابی انجام می دهد. در کل بیکینگ پودر در آشپزی و به خصوص در پختن کیک و شیرینی کاربرد زیادی دارد. که در این مطلب ما از این پودر پرکاربرد برای نرم کردن گوشت استفاده می کنیم.

17. مزه دار کردن گوشت کبابی با سس سویا

برای اینکه گوشت کبابی نرم تری داشته باشید کافی است کمی سس سویا به مواد مزه دار گوشت اضافه کرده و در یخچال قرار دهید. سپس بعد از حدودا 6 ساعت از یخچال خارج کرده و به سیخ ها بزنید و روی زغال های سرخ شده کباب کنید.

18. استفاده از نارنج

برای اینکه راهی را برای نرم کردن گوشت کبابی امتحان کنید که راحت بوده و در عین حال طعم کباب شما را بینظیر کند، تعدادی نارنج آبدار را برداشته و آب آن ها را بگیرید. این آب نارنج را روی گوشت ها بریزید و بعد از اینکه گوشت کمی نرم تر شد، به سیخ زده و کباب کنید.

19.ایجاد حفره روی گوشت

همچنین می توانید با یک چنگال یا چاقو نوک تیز، چند حفره روی گوشت های تکه شده ایجاد کرده و سپس گوشت را مزه دار کنید. البته می توانید بدون مزه دار کردن نیز کباب کنید و تفاوتی که ایجاد می شود در این است که مزه ی کباب فرق می کند.

روش پخت کباب یونانی

20. استفاده از سس مایونز

اگر کمی سس مایونز در مواد مزه دار گوشت بریزید، به نرم شدن گوشت کبابی کمک بسیاری می کند. برای این کار مواد مزه دار دلخواه را آماده کرده و به میزان لازم از سس مایونز بریزید و در یخچال قرار دهید. این سس باعث ترد و نرم شدن بافت گوشت می شود.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.