برای عرض تسلیت چه بگوییم؟

تسلیت گفتن و دلداری‌دادن، یکی از آداب مهم در تمامی فرهنگ‌های دنیا، به شمار می آید. افرادی اکه به هر دلیلی عزیزی را از دست داده‌اند نیازمند ارامش هستند. اطرافیان نزد خانواده‌ شخص متوفی می‌روند و با آنها همدردی می‌کنند و در مراسم خاک‌سپاری و یادبودها شرکت می‌کنند؛ به خصوص در این روزهای سخت که ویروس کرونا در جهان همه گیر شده است باید با دوستان و آشنایانمان که عزیزی را از دست داده اند همدردی کنیم و بدانیم برای عرض تسلیت چه بگوییم؟

برای عرض تسلیت چه بگوییم؟

بهترین حالت این است که بلافاصله پس از اینکه باخبر شدید، تسلیت بگویید و منظر نمانید که در مراسم شرکت کنید و تسلیت بگویید. با یک تماس تلفنی وو یا ایمیل همدردی خودتان را ابراز کنید. حتما با یک پیامک خصوصی این کار را انجام دهید نه گروهی. یعنی در شبکه های مجازی به صورت گروهی اعلام نکنید زیرا وجه قشنگی ندارد.

برای ابراز همدردی می توانید با ارسال  کارت تسلیت پستی یا دیجیتال با اندوهشان همراه شوید و یا گل برایشان بفرستید این روش برای فرد دارای ارزش بیشتری خواهد داشت.یک دسته گل حمایت شما را نشان‌می دهد و برای شخص سوگوار بسیار دلگرم‌کننده‌است. اگر کارت ارسال می‌کنید،لازم نیست بسیار طولانی بنویسید کافی است از کلمات مناسب برای تسلیت گفتن استفاده کنید.

سعی کنید هنگام تسلیت گفتن نام شخص فوت شده را بیان کنید زیرا فردِ درگذشته برای اطرافیانش بسیار مهم بوده است؛ بنابراین با یاد نامش نشان میدهید که فرد با ارزشی بوده است. اصلا لازم نیست درباره جزئیات فوت صحبت کنید یا درباره چگونگی فوت سوال کنید. می توانید درباره متوفی صحبت کنید و با گفتن خصایص و خوبی هایش نشان دهید دوری اش برای شما هم بسیار دشوار خواهد بود. درست نیست از بازماندگان درباره وضعیتشان چیزی بپرسید . این جملات بسیار ناراحت کننده است:

*وای، چطوری تحمل می‌کنین؟

*کاری میتونم براتون انجام بدم؟

*من نمی دانم اگر جای تو بودم چه کار می کردم

* نگران نباش، خیلی زود حالت بهتر می شود

برای عرض تسلیت چه بگوییم؟

  • با گفتن جملات ساده احساساتتان را بیان کنید مانند « نمی‌تونم درک کنم که الان چه احساسی دارین ولی درک می‌کنم که چقدر ناراحت‌کننده‌ست. واقعا حق دارین غصه‌دار باشین و من در کنارتون هستم.» یا «من رو در غمتون شریک بدونین.» برخی از کلمات اصلا مناسب نیستند و نباید به زبان بیاورید: (راحت شد دیگه رنج نمی‌کشه. راحت شد. ویا حداقل فلان عزیز رو داری. زیرا هرکسی جای خودش مهم است.و …)

برای عرض تسلیت چه بگوییم؟

متن تسلیت به دوست عزیزم برای فوت نزدیکان

هر كه مادر فرزند مرده‌‏اى را تسلّى دهد ، خداوند در آن روزى كه هیچ سایه‌‏اى جز سایه عرش او نیست ، وى را در سایه عرش خود جاى دهد(امام علی علیه السلام)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.