در جواب ابراز علاقه فردی که دوستش نداریم، چه بگوییم؟

جواب محترمانه به ابراز علاقه فردی که دوستش نداریم

ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که فردی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به شما ابراز علاقه می کند و یا به نحوی خواستگاری می کند اما شما علاقه ای به او ندارید. آیا می دانید در این مواقع چگونه نه بگوییم؟ آیا لازم است مستقیما بگوییم که دوستش نداریم یا نه.

ناامید کردن دیگران همیشه سخت است. در مجموع، هیچ کس دوست ندارد جواب نه بشنود. اما اگر واقعاً از طرف مقابل خوشتان نمی‌آید، چه باید بکنید؟ چگونه به او می‌گویید که دوستش ندارید یا این که از فرد دیگری خوشتان می‌آید یا صرفاً علاقه‌ای به او ندارید؟ بهترین پاسخ به ابراز علاقه فردی که دوستش نداریم چیست؟

در برابر ابراز علاقه چه بگوییم

در این مقاله، مثال‌هایی از متخصصان آورده شده است که می‌توانند به شما کمک کنند:

الیزابت اورستریت – استراتژیست عشق و مربی روابط

«من از قرارهای عاشقانه‌ای که داشتیم، لذت بردم اما می‌خواهم با تو صادق باشم. احساس نمی‌کنم که برای مدت زمان طولانی با هم تفاهم داشته باشیم». 

گذاشتن قرار عاشقانه می‌تواند دشوار باشد. اما دشوارتر از آن این است که دقیقاً ندانید از قرارهای عاشقانه خود چه می‌خواهید و نتوانید از تکنیک‌ها درست و مناسب جهت برقراری ارتباط با طرف مقابل استفاده کنید. به جای این که درگیر سناریوهای اشتباه شوید، 5 استراتژی اثبات شده وجود دارد که می‌توانند به شما در قطع ارتباط با کسی که دوستش ندارید، کمک کنند:

از تکنولوژی به نفع خود استفاده کنید

گاهی‌اوقات، ممکن است به فردی که با او قرار عاشقانه می‌گذارید، گفته باشید که دوستش ندارید. اما طرف مقابل توجه نکرده است یا حتی طوری رفتار می‌کند که انگار هیچ‌گاه چنین مکالمه‌ای را با شما نداشته است. 

از قدرت پیام دادن یا تماس گرفتن برای گفتن این موضوع به طور واضح و روشن استفاده کنید. به طرف مقابل پیام بفرستید و بگویید که اگرچه قدردان تمام کارهایی که برایتان انجام داده است، می‌باشید اما در حال حاضر این ارتباط درست و مناسب نیست. 

شفاف‌سازی به کمک استفاده از کلمات سفید و سیاه به دست می‌آید. اگر کمتر از چهار بار با طرف مقابل قرار گذاشته‌اید، پس پیام دادن برای اتمام این رابطه کافی خواهد بود. در صورتی که برای مدت زمان طولانی با آن فرد ارتباط داشته‌اید، تماس گرفتن و صحبت کردن با او می‌تواند نشان‌دهنده‌ی بلوغ و حساسیت شما باشد. 

جملات خود را ساده و مختصر انتخاب کنید

اکثر افراد از شنیدن جملات شبیه به «مشکل تو نیستی، من هستم!» نفرت دارند. مشکل همیشه از هر دو طرف است و در نهایت، ارتباط مناسبی بین طرفین برای ادامه رابطه وجود ندارد. این موضوع را به طرف مقابل خود بگویید. 

شما به سادگی می‌توانید بگویید: من از قرارهای عاشقانه‌ای که داشتیم، لذت بردم اما می‌خواهم با تو صادق باشم. احساس نمی‌کنم که برای مدت زمان طولانی با هم تفاهم داشته باشیم. 

صادق باشید

زمانی که فردی از شما خوشش می‌آید، امید دادن به او مانند این است که به کسی بگویید چقدر زیبا به نظر می‌رسد در حالی اصلاً این چنین نیست. به همین دلیل است که هر وقت به دنبال حقیقت هستیم، به سراغ دوستی می‌رویم که همیشه با ما صادق بوده است. خواندن مقاله رک بودن با رعایت اصول ادب می تواند برای شما مفید باشد.

بنابراین، لطفاً صادق باشید و همان طور رفتار کنید که دوست دارید دیگران نیز با شما چنین رفتاری را داشته باشند. 

«تو انسان بسیار خوبی هستی. اما فکر نمی‌کنم که ما برای هم مناسب باشیم». 

اگر می‌خواهید یک قدم فراتر بروید، بگویید:

«تو لایق کسی هستی که کاملاً درکت کند و من دوست ندارم کسی باشم که مانع رسیدن تو به چنین رابطه‌ای می‌شود». 

ارتباط برقرار کردن با تو بسیار جذاب است اما من با فرد دیگری رابطه دارم

بسیار اتفاق می‌افتد که پیام‌هایی از افرادی که از شما خوششان آمده است، در شبکه‌های اجتماعی دریافت کنید. شبکه‌های اجتماعی از این نظر عالی هستند که شما می‌توانید با افرادی که تاکنون ملاقات نکرده‌اید، آشنا شوید. اما از طرفی هم می‌تواند خسته‌کننده باشد زیرا بسیاری از افراد فکر می‌کنند که می‌توانند با شما ارتباط داشته باشند. 

اگر کسی در شبکه‌های اجتماعی با شما ارتباط برقرار کرد و شما از او خوشتان نیامد، کافی است به او بگویید. این چند نمونه از پاسخ‌هایی است که می‌‌توانید از آن‌ها استفاده کنید:

«ارتباط برقرار کردن با تو بسیار جذاب است اما من با فرد دیگری رابطه دارم». 

این جمله تنها زمانی بکار ببرید که واقعاً حقیقت دارد زیرا فراموش نکنید که باید صادق باشید. یا این که می‌توانید بگویید:

«ممنون بابت این پیام اما در حال حاضر با فرد دیگری رابطه دارم». 

می‌خواهم با تو صادق باشم، اکنون با فرد دیگری رابطه دارم

در صورتی که در رابطه با فرد دیگری هستید، باید صادقانه طرف مقابل را در جریان بگذارید. شاید بهتر است بگویید: می‌خواهم با تو صادق باشم، اکنون با فرد دیگری رابطه دارم.

احتمالاً تاکنون متوجه شده‌اید که الگویی برای نشان دادن عدم علاقه‌ی خود به فرد دیگر وجود دارد. کافی است جملات خود را مختصر، ساده و روراست انتخاب کنید! به این ترتیب، طرف مقابل دیگر دچار سوتفاهم و سردرگمی نمی‌شود. 

دفعه‌ی بعدی که با فردی آشنا می‌شوید که علاقه‌ای به او ندارید، صادقانه به او بگویید که نظرتان راجع به طرف مقابل چیست. این کار باعث احترام بیشتر دیگران نسبت به شما می‌شود. مهم‌تر از همه، این کار به شما کمک می‌کند تا در مسیر درست قرار بگیرید و کسی که واقعاً دوستش دارید را پیدا کنید. 

جاستین گوتلیب – مربی عشق

«من اوقات خوبی با تو داشتم اما دوستت ندارم»

قطع رابطه با کسی که زمان و انرژی زیادی را صرف یکدیگر کرده‌اید، چندان ساده نیست. این کار زمانی دشوارتر خواهد شد که دوستان و اعضای خانواده‌تان نیز با آن فرد ملاقات کرده‌اند. 

خاتمه دادن به یک رابطه هیچ‌گاه ساده نیست اما هر چه بیشتر منتظر بمانید، زمان بیشتری را هدر خواهید داد. هیچ روش ساده‌ای برای این کار وجود ندارد اما این نکات می‌توانند به شما کمک کنند. 

دو روش برای دادن جواب منفی به ابراز علاقه‌ی فردی که دوستش ندارید، وجود دارد:

  • حضوری یا رو در رو
  • از طریق ایمیل یا پیامک

اگرچه روش رو در رو همیشه بهترین گزینه است اما اگر تنها چند قرار عاشقانه داشته‌اید، استفاده از ایمیل و پیامک نیز قابل قبول خواهد بود. فقط پس از پایان رابطه، دیگر نباید طرف مقابل را دنبال کنید. 

اگر می‌خواهد با شما صحبت کند و شما نیز مشکلی ندارید، پس حتماً این کار را بکنید. با این وجود، اگر احساس خوبی ندارید، فقط به او بگویید که علاقه‌مند نیستید. 

چه زمانی باید از پیامک و روش رو در رو استفاده کنیم؟

کمتر از 3 قرار عاشقانه: در صورتی که تنها چند بار قرار عاشقانه با طرف مقابل داشته باشید، شاید بهتر باشد تنها برای او پیام بفرستید. با این وجود، روش رو در رو همیشه ترجیح داده می‌شود. 

بیش از 3 قرار عاشقانه: فرض کنید که بیش از سه بار قرار عاشقانه به طرف مقابل داشته‌اید و به نحوی وارد رابطه با او شده‌اید. در چنین شرایطی بهتر است از روش رو در رو و حضوری برای پایان دادن به رابطه‌ی خود استفاده کنید. این کار موجب آسان‌تر شدن فرآیند می‌شود. 

برای خواندن جملات زیبا درباره عشق حقیقی کلیک کنید

نکاتی در رابطه با پیام دادن

پیام کوتاهی بفرستید؛ حداکثر دو تا پنج جمله. دلیل جدایی خود را به صورت واضح و صادقانه بیان کنید. هیچ کسی دوست ندارد در چنین مسائل سردرگم و دچار سوتفاهم شود. 

به عنوان مثال:

«من اوقات خوشی را در کنارت سپری کردم اما احساس نمی‌کنم که رابطه‌ی بین ما شکل گرفته باشد. من علاقه‌ای به ادامه‌ی این رابطه ندارم». 

نکاتی در رابطه با روش رو در رو یا حضوری

روراست و صریح باشید. 

نباید اجازه دهید که مکالمه طولانی شود چراکه در این صورت، شرایط عجیب‌تر و سخت‌تر خواهد شد. کافی روراست و صریح باشید. به خاطر داشته باشید که شما این کار را می‌کنید زیرا علاقه‌ای به ادامه‌ی رابطه با آن فرد و هدر دادن وقت خود ندارید.

صادق باشید

تنها برای ادامه دادن مکالمه، کلمات را بر زبان نیاورید. شما این حق را دارید که با انسانی که دوستش دارید، باشید. صادق بودن بهترین راهکار است. 

  • مثال خوب: من اوقات خوشی را با تو سپری کردم اما در حال حاضر علاقه‌ای به ادامه‌ی این رابطه ندارم. 
  • مثال بد: من تصمیم گرفته‌ام که دیگر وارد رابطه نشوم. می‌خواهم مدتی تنها باشم و استراحت کنم. مشکل از تو نیست؛ من خود من هستم.

در طول مکالمه مودب باشید

تنها به این دلیل که علاقه‌ای به این رابطه ندارید، دلیلی برای بی‌ادب بودن نیست. با صدای آرام و مودبانه به او بگویید که بهتر است با احترام و دوستی از یکدیگر جدا شوید. 

دنیا جای کوچکی است. ممکن است در جای دیگر و زمان دیگر دوباره همدیگر را ملاقات کنید و این بار به یکدیگر علاقه‌مند شوید. خراب کردن تمام پل‌های پشت سر راهکار منطقی و عاقلانه محسوب نمی‌شود. 

احساسی که دارید را دقیقاً برای او توضیح دهید

در طول این فرآیند، باید به او بگویید که دقیقاً چه حسی دارید و چرا چنین حسی در شما ایجاد شده است. اگر بتوانید دلیل جدایی را برای او توضیح دهید، او قطعاً شرایط شما را درک خواهد کرد. در صورتی که بیش از سه بار با هم قرار عاشقانه داشته‌اید، این که تنها بگویید علاقه‌ای ندارید، دلیل منطقی به شمار نمی‌رود. صادق و روراست بودن را فراموش نکنید. 

احترام خود و طرف مقابل را حفظ کنید

شاید در برقراری رابطه با طرف مقابل عجله کرده‌اید یا این که در ابتدا هیجان‌زده بوده‌اید اما الان فکر می‌کنید که این رابطه اشتباه است. حتی ممکن است به قرارهای عاشقانه‌ی خود تنها به دلیل تنها بودن و خستگی ادامه داده‌اید. مکالمه بر روی حقایقی که واقعاً موضوع را توجیه می‌کنند، متمرکز کنید. 

در مکالمه، تعریف و تمجید را فراموش نکنید

تنها مکالمه را حول محور عدم علاقه‌ی شما به طرف مقابل متمرکز نکنید. جنبه‌های مثبت او را برجسته کنید و در طول مکالمه، سعی کنید چندین بار از او تعریف کنید. این کار باعث می‌شود که پذیرش موضوع برای طرف مقابل ساده‌تر شود. اگر خوب فکر کنید، حتماً چندین ویژگی در طرف مقابل وجود دارد که از آن‌ها خوشتان می‌آید. در مورد این ویژگی‌ها صحبت کنید.

برای ارسال پیام صادقانه وقت بگذارید

کریس پلینز – متخصص قرارهای عاشقانه

به جای این طرف مقابل را در بهت و حیرت قرار دهید، یک پیام صادقانه ارسال کنید. اگر اوضاع برعکس بود، شما نیز انتظار همین رفتار را از طرف مقابل داشتید. 

برای او یک پیام بفرستید، از او بابت وقتی که به شما اختصاص داده است، تشکر کنید و بگویید که اوضاع بین شما خوب پیش نخواهد رفت. به طور واضح بیان کنید که شما همدیگر را دوست ندارید و برای یکدیگر ساخته نشده‌اید. این رفتار باعث می‌شود که جدایی و پایان رابطه برای هر دو طرف آسان‌تر باشد. 

به او بگویید که می‌خواهید بر روی چیز دیگری تمرکز کنید، مثلاً خودتان

قبول کنید که هنوز برای داشتن یک رابطه‌ی جدی عاشقانه آماده نیستید و وقتی آمادگی لازم را پیدا کردید، احتمالاً رابطه با او کارساز نخواهد بود. به او بگویید که دوست دارید بر چه چیزهایی تمرکز کنید. آن می‌تواند، شغل، هدف، سرگرمی یا حتی خودتان باشد. یک مرد خوب حتماً شرایط شما را درک خواهد کرد اما متوجه باشید که احتمالاً قلبش را می‌شکنید. 

از زبان بدن استفاده کنید

اگر دوست ندارید که به رابطه با او از طریق یک مکالمه‌ی عجیب و غریب خاتمه دهید، به تدریج با زبان بدن به طرف مقابل بفهمانید که علاقه‌ای به ادامه‌ی رابطه با او ندارید. تنها اطمینان حاصل نمایید که از زبان بدن واضح و درستی استفاده می‌کنید و باعث سردرگمی طرف مقابل نمی‌شوید. 

«متاسفم اما ارتباطی بین ما وجود ندارد»

ممکن است با فردی ملاقات کرده باشید که به شما علاقه‌مند است اما شما علاقه‌ای به او ندارید. در  حالی که برقراری ارتباط بخش مهمی از هر قرار عاشقانه را تشکیل می‌دهد اما گفتن این که به طرف مقابل علاقه‌ای ندارید، ساده نیست. همگی ما از شنیدن جواب نه می‌ترسیم و نفرت داریم. 

اگر نمی‌توانید با او رو در رو صحبت کنید؛ پس بهتر است چند روزی به او پیام ندهید. زبان بدن شما می‌تواند عدم علاقه به ادامه‌ی رابطه را به خوبی نشان دهد. در اکثر مواقع، طرف مقابل قادر به فهمیدن زبان بدن شما خواهد بود و متوجه می‌شود که شما علاقه‌ای به ادامه‌ی رابطه ندارید. 

روش‌های نه گفتن به ابراز علاقه‌ی کسی که دوستش ندارید، بسیار متنوع و در عین حال غیر قابل پیش‌بینی است. این موضوع بسیار مهم است که مهربان و مودب باشید. فراموش نکنید که لازم نیست جزئیات دلیل جدایی خود را بیان کنید. با این وجود، به خاطر داشته باشید که شنیدن جواب نه همیشه دردناک و سخت است. این که جزئیات بیشتری در مورد عدم علاقه‌ی خود به طرف مقابل را بازگو کنید، شرایط را سخت‌تر و دردناک‌تر خواهد کرد. 

اگر نمی‌دانید چه بگویید؛ جملات زیر را امتحان کنید:

«خیلی ممنون اما فکر نمی‌کنم ما به درد هم بخوریم» یا «من متاسفم اما حس نمی‌کنم رابطه‌ای بین ما وجود داشته باشد». 

تنها کافی است طوری رفتار کنید که می‌خواهید در شرایط مشابه با شما رفتار شود. صادق باشید، مودب باشید و باعث سوتفاهم و سردرگمی طرف مقابل نشوید. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.