علت خور خور كردن گربه ها چیست؟
علت خور خور كردن گربه ها چیست؟

شاید گاهی با نوازش یا قلقلک گربه ها باعث خرخر کردن آن ها شوید، ولی معنی این کار گربه ها بسیار پیچیده تر از آن است که تصور می کنید. بسیار از افراد فکر می کنند معنی این خرخر کردن ها را می دانند، صدایی که به نشانه رضایت گربه مشهور است اما این مورد اصلا دقیق نیست. اگر می خواهید بدانید که علت خر خر كردن گربه ها چیست؟ این مقاله علمی را مطالعه نمایید.

سایت مینویسم، تا کنون مطالب بسیاری را در رابطه با حیوانات خانگی همچون دلیل گریه گربه ها چیست؟ و تشخیص قهر گربه ها منتشر نموده که در صورت تمایل می توانید از آنها بازدید نمایید.

چرا گربه ها خر خر می کنند؟

در سال های قبل نحوه و چگونگی ایجاد این صدا نیز جای بحث داشته است. افرادی تصور می کردند که خرخر کردن گربه ها به رگی که خون حاوی CO2 را به سمت نیمه راست قلب هدایت می کند مربوط است. ولی امروزه مطالعات نشان داده است که این صدا به احتمال زیاد به دلیل لرزش عضلات حنجره گربه می باشد.

با وجود تحقیقات انجام شده و یافتن نحوه فرایند تولید این صدا، پاسخ دقیقی برای دلیل خورخور کردن گربه ها وجود ندارد. چه محرکی موجب ایجاد صدا و خر خر كردن گربه ها می شود؟ به عنوان مهمترین سرنخ موجود یک نوسان عصبی در اعماق مغز گربه می تواند دلیل آن باشد. اما چه چیزی باعث ایجاد این نوسان می باشد؟ دلیل شروع نوسان به خاطر خوشحالی و احساس رضایت در گربه است؟ با قطعیت نمی توان به این سوال پاسخ داد اما گاهی دلیل همین است.

علت خور خور كردن گربه ها چیست؟
علت خر خر كردن گربه ها چیست؟

افرادی که گربه خانگی دارند زمانی متوجه خرخر آنها می شوند که آنها را نوازش می کنند درحالیکه، گربه ها در نبود ما هم خرخر می کنند و شدت این خرخر کردن در گربه های مختلف متفاوت است.

گربه های زیادی وجود دارد که حتی به هنگام مرگ یا اتانازی خورخور می کنند. براساس گفته بسیاری از دامپزشک ها ‘حیوان تا آخرین لحظه خورخور می‌کرد’! به عبارتی گربه ای در زمان مرگش خرخر می کرده و افراد فکر می کنند این خرخر از روی خوشحالی او بوده در صورتی که همیشه این طور نیست.

گری وایتزمن، دامپزشک می گوید که  “خور خور كردن گربه ها عمدتا نشانه رضایت گربه است، اما می‌تواند بیانگر ترس، فشار و برافروختگی هم باشد. اما معمولا نشانه رضایت و خرسندی است. این حدس که خورخور نوعی وسیله ارتباطی است به چند دهه قبل بازمی‌گردد. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که خورخور ویژگی‌های دیگری هم دارد، مثل ایجاد آرامش و التیام.”

چرا باید سگ و گربه ها را عقیم کنیم؟

خرخر عمدتا نشانه رضایت گربه است، اما می‌تواند بیانگر ترس، فشار و برافروختگی هم باشد.
خرخر عمدتا نشانه رضایت گربه است، اما می‌تواند بیانگر ترس، فشار و برافروختگی هم باشد.

گربه ها چند روز پس از تولد می توانند خورخور می کنند و مادر شان متوجه می شود که زمان شیر دادن به اوست. این رفتار امکان دارد برای گربه های بالغ نیز وجود داشته باشد و هنگام غذاخوردن و یا قبل از آن و حتی برای جلب توجه انسانها خورخور کنند. برخی گربه ها زمانی که به جای جدید می روند خرخر می کنند که می تواند نشانه ترس او از فضای جدید باشد!

یک متخصص رفتارشناسی گربه‌ها، می‌گوید طبق تحقیقات انجام شده گربه ها دو نوع خرخر دارند که هیچ یک شبیه هم نیستند. یکی زمانی که از صاحبشان غذا می خواهند و یک خرخر عادی است. در دل خرخر عادی نوعی جیغ با بسامد بالا هم شنیده می‌شود که تا حدودی شبیه میو کردن است. این صدای خاص شبیه صدای بچه گربه گم‌شده یا صدای گریه نوزاد انسان است.

واتسون، از اعضای علمی یکی از خیریه‌های حیوانات بریتانیا ست، که می‌گوید ما اطلاعات چندانی از دلیل خورخور کردن گربه ها درمیان خود نداریم. اما مشخص است که در حین تیمار کردن یکدیگر خرخر می‌کنند. به گفته او “ممکن است برای نشان دادن اینکه چیزی را می خواهند یک خورخور داشته باشند و برای ‘بیا با یکدیگر شریک شویم‘ هم یک خورخور دیگر.

همه چیز درباره عوض شدن صاحب گربه ها

خرخرکردن گربه ها خاصیت درمانی دارد
خرخرکردن گربه ها خاصیت درمانی دارد

فواید خرخر کردن گربه ها

طبق یک فرضیه خرخر کردن گربه ها خاصیت درمانی دارد. لرزش‌های ناشی از خرخر کردن موجب ترمیم فیزیکی ‌شود و به گربه کمک می‌کند تا خود را بعد از جراحت درمان کند. بسامد این لرزه‌ها که از ۲۰ تا ۱۵۰ هرتز متغیر است، شاید منجر به رشد استخوانی شود. بسامدهای دیگر هم ممکن است همین کار را برای بافت‌های نرم انجام دهند.

به همین دلیل گویی گربه‌ها هنگام چرت زدن از روی رضایت خرخر می‌کنند. اما این کار در واقعیت نوعی التیام شخصی برای گربه هاست. گربه‌ها بیشتر روز را استراحت می‌کنند و خرخر هم با مصرف انرژی پایین برای ترمیم استخوان‌ها و بافت‌های نرم در حین استراحت می باشد.

از طرف دیگر خور خور كردن گربه ها ممکن است برای دیگران انسان ها هم مفید باشد. ناز کردن گربه از قدیم راهی برای کاهش فشار بوده است. طبق تحقیقات انجام شده نگهداری از گربه می‌تواند باعث کاهش خطر سکته و بیماری‌های قلبی شود.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید