برای کنار آمدن با شرایط سخت و مشکلات زندگی چه کنیم؟

کنار آمدن با شرایط سخت و موقعیت های بحرانی زندگی گاهی غیرممکن است و توان قوی بودن و روحیه خوب را از انسان می گیرد. با رعایت این نکات از عهده شرایط سخت زندگی برآمده و با مشکلات زندگی مقابله کنید.

سلام! از آنجایی که به این مقاله (چگونه شرایط سخت زندگی را تحمل کنیم) رسیده اید، به احتمال زیاد در زندگی خود با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنید یا شرایط سخت زندگی شما را ناتوان کرده و نمی توانید قوی بوده و آرامش داشته باشید. همه ما به نوعی شرایط سخت و طاقت فرسا در زندگی خود داشته ایم. من خود نیز مشکلات زیادی را در زندگی پشت سر گذاشته ام و به همین دلیل می خواهم به شما بگویم چگونه در شرایط سخت قوی باشیم و برای مقابله با مشکلات زندگی به خودمان کمک کنیم.

چیزی که در رویارویی با مشکلات زندگی مهم است این است که باید مراقب خود باشید، هم از درون و هم از بیرون، تا بتوانید از این شرایط سخت عبور کنید.

اما وقتی خسته و مضطرب هستید، چگونه می توانید این کار را انجام دهید؟

چگونه شرایط سخت زندگی را تحمل کنیم؟

برای کنار آمدن با شرایط سخت، برای من، چند نکته بیشتر از موارد دیگر موثر بودند و در این مقاله این نکات را با شما در میان خواهم گذاشت. اما ابتدا، بیایید نگاهی بیاندازیم به اینکه چرا در شرایط سخت احساس خستگی مفرط می کنید:

  1. وقتی با شرایط سخت مواجه می شویم، بدن ما هورمون استرس به نام کورتیزول را ترشح می کند. این هورمون می تواند در مدیریت ترس، انگیزه و حتی خلق و خو برای عملکرد بهتر مفید باشد. به همین دلیل است که کمی استرس قبل از امتحان یا مصاحبه شغلی خوب است. این به شما کمک می کند تا بهترین عملکرد خود را داشته باشید.
  2. اما اگر شرایط سخت برای مدت زمان طولانی برطرف نشود، می تواند موجب افزایش مداوم سطح کورتیزول در بدن شود. اگرچه سطح بهینه کورتیزول در بدن مفید است،‌ اما مقدار بیش از حد هورمون استرس می تواند سیستم های واکنش به استرس را در بدن فعال کرده و انرژی شما را تخلیه کند.

استرس بیش از حد بر توانایی شما در مقابله با مشکلات تاثیر می گذارد و می تواند منجر به اضطراب یا افسردگی شود. به زبان ساده،‌ بدن شما به جای این که بهترین عملکرد خود را داشته باشد مشغول مقابله با سطح کورتیزول بالاست و به شما کمک می کند تا این مشکل را برطرف کنید.

به همین دلیل بسیار مهم است که یاد بگیرید چگونه با یک موقعیت دشوار و شرایط سخت کنار بیایید و در عین حال مراقب خود نیز باشید. تاب آوری ذهنی، همراه با یک روتین مراقبت از خود خوب می تواند به شما کمک کند تا طوفان های زندگی را تحمل کند.

چگونه در مواجهه با یک موقعیت دشوار به خود کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشید

چگونه شرایط سخت زندگی را تحمل کنیم

1. از کافئین دور بمانید

از روی غریزه یا واکنش، مقابله با یک شرایط دشوار می تواند نیاز شما به کافئین را افزایش دهد. مطمئنا، مقاومت در برابر کافئین بسیار دشوار است و از همه مهم تر انرژی که نیاز دارید را برای شما تامین می کند.

اگرچه مصرف کافئین می تواند برای مدت زمان کوتاهی عملکرد شما را بهبود بخشد، این افزایش انرژی می تواند به سرعت افت کند؛ تقریبا به همان سرعتی که بالا رفته است.

کاهش آدرنالین می تواند منجر به افت ناگهانی انرژی شده و حتی باعث شود که خسته تر از قبل شوید. چیزی که در چنین شرایط سختی به آن نیاز ندارید.

در عوض، آب با میوه یا دمنوش گیاهی را انتخاب کنید و خود را هیدراته نگه دارید. این به عملکرد بدن شما در بهترین حالت خود کمک می کند.

2. مثبت باشید و کمی از موقعیت فاص

مثبت ماندن در یک موقعیت دشوار می تواند سخت باشد، اما امکان پذیر است. سعی کنید کمی از این موقعیت خود را دور نگه دارید، حتی اگر به معنی پیاده روی یا انجام یک تمرین ورزشی 5 دقیقه ای باشد.

بعد از این که کمی آرام شدید و دید ذهنی بهتری پیدا کردید، می توانید با مشکل موجود بهتر روبرو شوید زیرا وقتی در وسط یک حمله پانیک هستید نمی توانید به این مشکل رسیدگی کنید.

یک راه حل عالی برای تحلیل افکار این است که چند دقیقه را صرف حل کتار کار فکری کنید. این ژورنالی است که به شما کمک می کند تا به افکارتان از منظری دیگر نگاه کنید.

خیلی اوقات ما به جای تفکر منطقی شرایط را پیچده تر می کنیم و همین موضوع سطح هورمون کورتیزول را افزایش می دهد که به مانند اضافه کردن سوخت بر روی آتش است.

کتاب کار فکری به فرد کمک می کند تا آن آتش را خاموش کند یا حداقل بتواند آن را مدیریت نماید. همچنین دارای یک حلال مشکل 3 مرحله ای است که به فرد کمک می کند تا بهترین راه حل را برای مشکل خود پیدا کند.

شما می دانید که دیر یا زود باید با آن مشکل روبرو شوید، بنابراین بررسی راه حل های احتمالی می تواند اولین اقدام شما باشد.

3. درخواست کمک کنید

برای برخی از افراد، مقابله با یک موقعیت دشوار به معنی دراز کشیدن بر روی تخت و منتظر ماندن تا وقتی است که مشکل خود به خود برطرف شود.

از کجا می دانم؟ چون من خود نیز یکی از این افراد بودم.

مشکل اینجاست که تلاش برای پنهان کردن یا دور شدن از شرایط سخت باعث می شود که از راه حل احتمالی دورتر شوید. اما باز، این ترسناک است. مشکلات شما حتی ممکن است غیرقابل حل به نظر برسند (که به ندرت درست است).

به همین دلیل است که برای کنار آمدن و تحمل شرایط سخت در زندگی نباید هرگز از درخواست مشاوره از یک خویشاوند یا دوست قابل اعتماد بترسید. فردی که تحت تاثیر این دوراهی قرار نگرفته است، می تواند به شما کمک کند تا مسائل را از منظر دیگری ببینید. علاوه بر این، این شخص می تواند به شما کمک کند تا رویکردهای مختلفی برای حل مشکل پیدا کنید.

یا شاید این شخص بتواند با ارائه حمایت های اخلاقی به شما کمک کند تا از این وضعیت دشوار عبور کنید. هر چیزی که کمک کند، درست است؟

4. یک برنامه برای خود تنظیم کنید

بعد از این که آرام شدید، وقت آن رسیده است که یک برنامه تنظیم کنید. وقتی یک برنامه داشته باشید، دیگر روی مشکل تمرکز نمی کنید و به راه حل آن فکر می کنید.

برنامه باید با دقت تهیه شود و هر مرحله شما را به سوی هدف هدایت کند. با ارزیابی احتمال موفقیت و شکست قبل از اجرای برنامه، رویکردهای مختلف را شناسایی کنید. بخش حلال مشکلات در کتاب کار فکری برای این کار عالی است.

داشتن یک برنامه در ذهن اولین قدم به سوی بیرون آمدن از شرایط سخت است و به شما حس امید می دهد. حتی ممکن است روحیه شما را کمی بهبود بخشد.

5. سعی کنید بخوابید

بله، درست خواندید. وقتی با یک شرایط سخت دست و پنجه نرم می کنید، سعی می کنید شبانه روز کار کنید تا آن مشکل را برطرف نمایید.

در مواجهه با شرایط سخت و مشکلات در زندگی، ما کمتر می خوابیم و کمبود خواب می تواند بر توانایی ذهنی ما تاثیر گذاشته و باعث افزایش مه ذهنی شود. توانایی شما در فکر کردن و نیز حل مسئله نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

به عبارت دیگر، اگر به اندازه کافی نخوابید ممکن است به سختی متوجه وجود یک راه حل احتمالی شوید. بنابراین، اگر می توانید کمی چرت بزنید و بهداشت خواب را رعایت کنید تا راحت تر به خواب بروید.

من همچنین طرفدار مکمل های طبیعی خواب و چیزهایی هستم که باعث ایجاد آرامش قبل از خواب می شوند. اگر نگرانی های شما به طور مداوم خواب شما را تحت تاثیر می گذارند، بر روی چند وسیله آرامش بخش که امکان خواب شما را بهبود می بخشند سرمایه گذاری کنید و آن ها را برای مواقع این چنینی در اتاق خواب نگه دارید. می توانید دعا برای خواب راحت یا خوراکی های آرامش بخش قبل از خواب را امتحان کنید.

شرایط سخت بخشی از زندگی هستند

گاهی اوقات، یادآوری این که تنها شما نیستید که چنین شرایط سختی را می گذرانید، می تواند موثر باشد. بله، بد است، اما رویارویی موفقیت آمیز با یک موقعیت دشوار می تواند به معنی تفاوت بین یک زندگی لذت بخش و یک زندگی کسالت آور و خاکستری باشد.

با شرکت کردن در فعالیت های سرگرم کننده به منظور آرام کردن خود، از موقعیت کمی دور شوید. با استراتژی های خودمراقبتی ساده از خود مراقبت کنید.

این نکات کوچک و ساده به شما کمک می کنند تا ذهن خود را خالی کنید و چشم انداز بهتری از شرایط ترسیم نمایید.

آیا این نکات را برای کنار آمدن با شرایط سخت زندگی و مقابله با یک موقعیت دشوار را دوست داشتید؟

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.