چه مواد غذایی را می توان فریز کرد؟

کدام مواد غذایی را می توان در فریزر نگهداری کرد

کدام مواد غذایی را می توان فریز کرد؟ برخی از مواد غذایی را می توانید برای چند ماه در داخل فریزر نگه دارید، البته مدت زمان نگهداری هر یک از مواد غذایی با یکدیگر فرق دارند.

برخی از مواد غذایی را به صورت خام می توانید فریز کنید، زیرا در هنگام فریز شدن عمر مفید تری خواهند داشت. اگر می خواهید برخی از غذاهای پخته مانند انواع خورشت را فریز کنید، حتما اجازه دهید کاملا سرد شده و سپس در ظرف درب دار بریزید و درون فریزر نگهداری کنید. یکی از مواردی که هنگام فریز کردن مواد عذایی باید به آن توجه کنید، مدت زمان نگهداری آن ها می باشد. اگر از مدت زمان معلوم بگذرد، آن ماده ی غذایی ارزش غذایی و مواد مغذی خود را از دست می دهد و دیگر مفید نخواهد بود. اما چه مواد غذایی را می توان فریز کرد؟ در این پست مواد غذایی که برای فریز کردن مناسب هستند به شما ارائه می شود، با ما همراه باشید.

کدام مواد غذایی را می‌توان فریز کرد؟

برخی از مواد غذایی را به راحتی می توانید منجمد کنید و در مدت معین از آن ها استفاده کنید. اگر در مدت زمانی که معلوم شده است از مواد غذایی منجمد استفاده کنید ارزش غذایی آن حفظ شده و همه مواد مغذی را به بدن شما می رساند. مواد غذایی که می توانید منجمد کنید را در زیر نام برده ایم.

ان واع نان

شما می توانید انواع نان را برش زده و درون فریزر نگهداری کنید. برش های نان را درون یک پاکت کاغذی قرار دهید و هوای داخل آن را کاملا خارج کرده و درون فریزر قرار دهید.

حتی می توانید از خمیر نان در داخل فریزر نگهداری کنید.

حداکثر زمان برای نهگداری نان داخل فریزر 1 ماه می باشد.

انواع سبزیجات

می توانید انواع سبزیجات مانند، پیاز و گوجه فرنگی خرد شده، گل کلم و بروکلی، آووکادو، لوبیا سبز، اسفناج،ذرت، سیر، قارچ و …. را فریز کنید.

همچنین می توانید انواع سبزیجات و گیاهان معطر مانند، جعفری، ریحان، رزماری، گشنیز و …. را نیز در فریزر نگه دارید.

سبزیجات را یم توانید به مدت 12 ماه درون فریزر نگه داری کنید.

انواع میوه و مرکبات

شما می توانید انواع مرکبات مانند لیمو ترش را برش زده و به قطعات کوچک تقسیم کنید و درون فریزر قرار دهید. اگر مرکبات شما دارای هسته و دانه می باشد، حتما قبل از فریز کردن آن ها را جدا کنید.

همچنین انواع میوه ها مانند انواع توت ها، موز خردشده، آناناس، انبه و هلو که برای تهیه اسموتی مناسب هستند را می توانید درون فریزر منجمد کنید.

ماندگاری مرکبات داخل فریزر حداکثر 3 ماه می باشد، اما ماندگاری سایر میوه‌ ها بین 9 ماه تا 1 سال می‌‌ باشد.

انواع لبنیات

تخم مرغ

اگر می خواهید تخم مرغ را فریز کنید حتما از تخم مرغ پاستوریزه استفاده کنید و آن از پوسته خارج کنید اگر با پوسته فریز کند، مایع داخل تخم مرغ به علت افزایش حجم سبب شکستن پوسته آن می‌ شود. بنابراین برای فریز کردن تخم مرغ، آن‌ ها را شکسته و در کیسه فریز به شکل قالب‌ های مکعبی فریز کنید. شما می‌ توانید با فریز کردن تخم مرغ، آن را به مدت 1 ماه نگه‌ داری کنید.

خامه فرم گرفته

شما می‌توانید خامه فرم گرفته شیرین و تازه را به مدت 1 تا 2 ماه در فریزر نگه‌ داری کنید. اگر خامه را بر روی قاشق بریزید و هر قاشق را در کیسه فریزر مجزا نگه داری کنید، می‌ توانید هر بار که یک فنجان شکلات داغ خانگی درست کردید یکی از این قاشق‌ های خامه را از فریزر خارج کرده و در فنجان خود قرار دهید.

شیر

شیر را به مدت 3 ماه می توانید به صورت منجمد درون فریزر نگهداری کنید، اما اگر غلظت آن بالا باشد تا 10 ماه نیز درون فریزر ماندگاری دارد.

انواع گوشت

شما می توانید انواع گوشت را درون فریزر نگه دارید، البته مدت زمان منجمد ماندن هر یک از گوشت ها متفاوت است که در زیر آروده شده است:

 • گوشت گوسفند: 9 ماه
 • گوشت گوساله: بین 4 تا 6 ماه
 • گوشت مرغ و بوقلمون: 1 سال
 • جگر، دل، زبان، قلوه: 4 ماه
 • ماهی کم چرب: 6 ماه
 • ماهی پر چرب: 3 ماه
 • میگو: 6 ماه

شکلات

شکلات را می‌توانید به مدت 1 سال در فریزر نگه‌داری کنید.

ساندویچ

شما می‌توانید برخی از ساندویچ‌ ها را فریز کنید، برای فریز کردن ساندویچ‌ ها ابتدا آن‌ ها در کاغذهای مخصوص شیرینی به مدت نیم تا یک ساعت فریز کنید سپس در کیسه فریزر قرار داده و داخل فریزر به مدت 3 ماه با حفظ عطر و طعم نگه‌ داری کنید.

ساندویچ هایی  مانند ساندویچ کره مغزها، ساندویچ کنسرو ماهی و ساندویچ گوشت و پنیر را می توان فریز کرد، اما ساندویچ هایی مانند ساندویچ مربا، ساندویچ سالاد تخم‌مرغ و ساندویچی که شامل سبزیجات آبدار مانند کاهو و گوجه‌ فرنگی است، ساندویچ هایی که درون آن سس مایونز وجود دارد برای فریز کردن مناسب نمی باشند، زیرا هنگام باز شدن یخ، نان را خمیری می‌ کنند.

جو پوست کنده

اگر می خواهید همیشه از جوی تازه استفاده کنید، می توانید مقداری از جو را پخته و درون ظرف شیشه ای یا پلاستیکی درب دار بریزید و درون فریزر قرار دهید و هر بار برای مصرف مقداری از آن را بردارید.

مواد غذایی دیگر که می توان آن ها را فریز کرد

 • شیرینی‌ ها و میوه‌ های پخته شده: این مواد غذایی را می توان به مدت 3 ماه در فریزر نگه داشت.
 • گیاهان دارویی
 • مایعات: مانند عصاره گوشت یا مرغ و سوپ
 • وعده‌های غذایی اضافه مانده: انواع خورش‌ت ها و حبوبات
 • مواد غذایی پخته شده: مانند کیک‌ ها، پنکیک‌ ها، کلوچه‌ ها و سایر غذاهای پخته شده نیز می‌ توانند فریز شوند و زمان خوردن با گذاشتن در مایکروویو یخشان ذوب شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.