روی در چه غذاهایی وجود دارد؟ (مواد غذایی حاوی روی بالا)

ویتامین زینک (Zinc) یکی از ویتامین های مورد نیاز و ضروری بدن است که هم آقایان و هم خانم ها باید به صورت روزانه مصرف کنند. ویتامین روی (زینک) در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد که میتوانید برای دریافت میزان مورد نیاز روی بدن از مواد غذایی حاوی روی و زینک استفاده کنید اما مواد غذایی حاوی روی کدامند؟ از طرفی می توانید قرص ویتامین زینک ( روی ) را خریداری کرده و مصرف کنید. در این پست قصد داریم مواد غذایی حاوی روی فراوان ( ویتامین زینک ) هستند را معرفی کنیم، پس اگر به دنبال پاسخ برای سوال “روی در چه غذاهایی وجود دارد؟ “ هستید این مطلب را تا آخر مطالعه کنید.

اهمیت ویتامین روی ( زینک)

ویتامین زینک یا همان روی یکی از ویتامین های ضروری برای بدن است که همه افراد باید به صورت روزانه مصرف کنند. ویتامین زینک و یا روی سیستم ایمنی بدن رو قوی می کند و برای افراد مسن و ضعیف بسیار مفید و ضروری است. ویتامین روی کمک شایانی به ترمیم و رشد عضلات و آسیب های بدن می کند را نباید از رژیم غذایی خود فراموش کنیم. روی همچنین برای رشد مو و سلامت پوست بسیار حیاتی و لازم است.

بدن انسان نمی تواند ویتامین زینک و یا روی را در بدن ذخیره کند به همین دلیل است که باید مطمئن شویم که به صورت روزانه این ویتامین به بدن میرسد.

میزان استفاده از ویتامین روی و زینک در افراد متفاوت است به طور مثال، آقایان به صورت روزانه باید 11 میلی گرم ویتامین روی و یا زینک دریافت کنند و خانم ها تنها 8 میلی گرم احتیاج دارند.

البته فراموش نکنید که برای خانم های باردار و یا شیرده 11 میلی گرم ویتامین زینک ( روی ) مورد نیاز است تا مواد معدنی و مغذی بدنشان تامین شود. حتی در برخی از موارد آماده است که خانم های شیرده 12 میلی گرم ویتامین روی احتیاج دارند تا مواد غذایی هم بدن خودشان و هم برای نوزاد تهیه شود.

۱۰ مواد غذای مفید برای جنین در دوران بارداری

مصرف روزانه ویتامین روی و زینک برای خانم های باردار و شیرده و از طرفی افراد مسن و کم توان بسیار مهم و حیاتی است. مواد غذایی حاوی روی بالا در ادامه معرفی می شوند.

در ادامه 10 غذای موثر و عالی که سرشار از ویتامین روی هستند را معرفی خواهیم کرد.

مواد غذایی سرشار از ویتامین روی ( زینک)

در قسمت فوق اهمیت و ضرورت ویتامین روی ( زینک ) را توضیح داده ایم و گفتیم که باید به صورت روزانه به همه افراد باید این ویتامین برسد چرا که دارای مواد مغذی و معدنی بسیاری است. در ادامه مواد غذایی سرشار از ویتامین روی را معرفی خواهیم کرد و به سوال “روی در چه غذاهایی وجود دارد؟ “ پاسخ خواهیم داد.

مواد غذایی حاوی روی کدامند؟

  • شکلات تلخ
  • سبزیجات
  • غلات
  • تخم مرغ
  • لبنیات
  • آجیل
  • دانه ها
  • حبوبات
  • صدف
  • گوشت

بهترین ویتامین برای تقویت اعصاب چیست؟

چند ماده غذایی حاوی روی بالا را معرفی کردیم در ادامه به بررسی مقدار روی موجود در آن ها خواهیم پرداخت.

آیا شکلات تلخ ویتامین روی دارد؟

آیا شکلات تلخ ویتامین روی دارد؟
آیا شکلات تلخ ویتامین روی دارد؟

خبر خوش برای دوست داران شکلات تلخ این است که شکلات دارای ویتامین روی و زینک است که برای بدن بسیار ضروری و حیاتی است. شکلات تلخ درصد بالایی از ویتامین زینک بدن را تامین می کند. درست است که 100 گرم از شکلات تلخ 600 کالری دارد. شکلات تلخ 70 الی 85 درصد دارای 3.3 میلی گرم زینک دارد. اگر به دنبال مواد غذایی حاوی روی هستید شکلات تلخ را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید.

البته در ادامه مواد غذایی بیشتری را معرفی خواهیم کرد که دارای ویتامین روی بیشتری هستند. شکلات تلخ به علت داشتن شکر و کالری زیاد باید به مقدار کمی استفاده شود و در اولویت برای به دست آوردن ویتامین روی نیست.

در سبزیجات چه مقدار ویتامین روی وجود دارد؟

در سبزیجات چه مقدار ویتامین روی وجود دارد؟
در سبزیجات چه مقدار ویتامین روی وجود دارد؟

در جواب این سوال باید گفت که برخی از سبزیجات دارای ویتامین روی هستند و برای افرادی که گوشت نمی خورند و گوشت خوار نیستند پیشنهاد میشود که ویتامین روی مورد نیاز بدنشان را از سبزیجات کسب کنند.

خوردن قرص زینک پلاس برای چاقی صورت مفید است؟

یک سیب زمینی بزرگ، حداکثر دارای 1 میلی گرم از ویتامین زینک و یا روی است.

لوبیا سبز و دیگر سبزیجات مقدار بسیار کمتری از ویتامین روی را دارا هستند.

البته فراموش نکنید که، با مصرف سبزیجات مقدار زیادی ویتامین زینک به دست نمی آورید و تنها احتمال بیماری های مزمن مانند، بیماری های قلبی و سرطان را کاهش می دهید. اگر به دنبال مواد غذایی حاوی روی بالا هستید گزینه های دیگر را دنبال کنید.

غلات و ویتامین روی

غلات و ویتامین روی
غلات و ویتامین روی

غلاتی مانند، گندم، کینوا، برنج و جو دوسر دارای ویتامین روی و یا زینک هستند که میتوانید آن ها را با قرار دادن در رژیم غذایی خود ویتامین زینک بدن خود را تامین کنید.

غلات علاوه بر داشتن ویتامین روی و زینک دارای ویتامین های دیگری هستند که احتمال بسیاری از بیماری ها را کاهش میدهد.

غلات دارای ویتامین های فیبر، ویتامین های B، منیزیم، آهن، فسفر، منگنز و سلنیوم هستند.

تخم مرغ سرشار از ویتامین ها

تخم مرغ سرشار از ویتامین ها
تخم مرغ سرشار از ویتامین ها

یکی از بهترین مواد غذایی حاوی روی فراوان تخم مرغ است. تخم مرغ آب پز شامل همه ویتامین ها و پروتئین ها است و دارای ویتامین زینک بسیار است. یک تخم مرغ آب پز دارای 77 کالری، 6 گرم پروتئین،5 گرم چربی های مفید و سالم و دیگر ویتامین ها و مواد معدنی است.

در تحقیقات اخیر آمده است که تخم مرغ منبعی از ویتامین کولین است که بسیاری از افراد به اندازه کافی استفاده نمی کنند.

مصرف چند عدد تخم مرغ در روز مجاز و بی خطر است؟

لبنیات منبع خوب ویتامین روی

لبنیات و منبعی از ویتامین روی
لبنیات و منبعی از ویتامین روی

کمی به سوال مواد غذایی حاوی روی کدامند پاسخ دادیم اما بهترین منبع برای تامین روی کدام است؟ لبنیات مانند پنیر، شیر دارای ویتامین های بسیاری هستند و مواد معدنی و مغذی بسیاری را برای بدن تامین می کنند. شیر و پنیر سرشار از ویتامین روی و زینک هستند و از طرفی دارای ویتامین دی و کلسیم بالایی هستند.

آجیل 

آجیل 
آجیل

با خوردن بادام زمینی، بادام هندی و انواع بادام ها ویتامین زینک و روی بسیاری را بدست می آورید. همانطور که میدانید آجیل و مغز ها دارای مواد معدنی و مغذی هستند که برای بدن ضروری هستند.

اگر به دنبال یک بادام و یا مغز مخصوص می گردید که دارای ویتامین روی و زینک بسیاری باشد، بادام هندی بهترین گزینه است.

دانه ها منابع غنی ویتامین زینک هستند

دانه ها و منابعی از ویتامین زینک
دانه ها و منابعی از ویتامین زینک

دانه کدو ها مانند کدو تنبل سرشار از ویتامین روی است که می تواند ویتامین روی و زینک بدن را به خوبی تامین کند. کنجد هم دارای ویتامین رو ی بسیاری است از طرفی دارای فیبر و چربی های سالم و ویتامین های دیگر است.

آیا حبوبات دارای ویتامین روی هستند؟

آیا حبوبات دارای ویتامین روی هستند؟
آیا حبوبات دارای ویتامین روی هستند؟

حبوبات مانند نخود، عدس و لوبیا همه حاوی مقدار قابل توجهی روی هستند. حبوبات حاوی فیتات هستند که این مواد مغذی مانع جذب روی و سایر مواد معدنی می شوند ، به این معنی که روی از حبوبات به اندازه روی محصولات حیوانی جذب نمی شود.

سیاهی زیر چشم نشانه کمبود کدام ویتامین است؟

با وجود این، حبوبات می توانند منبع مهمی از روی برای افرادی باشند که رژیم های گیاهی دارند. حبوبات همچنین منبع عالی پروتئین و فیبر هستند و می توانند به راحتی به سوپ ها ، خورش ها و سالادها اضافه شوند.

صدف

صدف
صدف

صدف ها از منابع سالم و کم کالری روی هستند. البته فراموش نکنید که، انواع دیگر صدف داران نسبت به صدف ها روی کمتری دارند اما هنوز هم منابع خوبی  برای رویی و زینک هستند.

در واقع ، خرچنگ آلاسکا حاوی 7.6 میلی گرم روی در هر 100 گرم است. صدف های کوچکتر مانند میگو و صدف نیز منابع خوبی هستند که هر دو حاوی روی در هر 100 گرم هستند. با این حال ، اگر باردار هستید ، مطمئن شوید که صدف صدفی کاملاً پخته شده است قبل از خوردن ، خطر مسمومیت غذایی را به حداقل برسانید.

گوشت

گوشت 
گوشت

گوشت قرمز به ویژه یک منبع عالی است ، اما مقادیر فراوانی از روی را می توان در انواع مختلف گوشت ، از جمله گوشت گاو ، گوسفند و گوشت خوک یافت.

در واقع ، یک وعده 100 گرمی گوشت گاو آسیاب شده خام حاوی 4.8 میلی گرم روی است که 44 درصد ارزش روزانه است.

این مقدار گوشت همچنین 176 کالری ، 20 گرم پروتئین و 10 گرم چربی تأمین می کند. بعلاوه ، این منبع عالی بسیاری از مواد مغذی مهم دیگر مانند آهن ، ویتامین های گروه B و کراتین است.

ویتامین های مفید برای مغز؛ آیا ویتامین ها می توانند موجب تقویت حافظه شوند؟

شایان ذکر است که خوردن مقادیر زیادی گوشت قرمز ، به ویژه گوشت فرآوری شده ، با افزایش خطر بیماری های قلبی و برخی سرطان ها ارتباط دارد و افزایش میدهد.

با این حال ، تا زمانی که مصرف گوشت های فرآوری شده را به حداقل برسانید و به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی غنی از میوه ها ، سبزیجات و فیبر ، گوشت قرمز فرآوری نشده مصرف کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.