چه حشراتی فرش را می‌خورند؟

حشرات خورنده فرش

معمولا فرش های پشمی در معرض آسیب حشرات فرش هستند، برای پیشگیری از خورده شدن فرش توسط حشرات، بهتر است با حشراتی که فرش را می خورند و روش های از بین بردن حشرات فرش آشنا شوید.

آیا تاکنون متوجه‌ این موضوع شده‌ اید که لبه‌ های فرش یا زیر و اطراف مبلمان خالی شده و حالت زدگی پیدا کرده است؟ به احتمال قوی، دلیل چنین آسیبی به فرش، حشراتی از قبیل سوسک فرش یا کرم بید لباس هستند. با وجود اینکه زمستان‌ ها دیگر مثل سابق سرد نیستند و خانه‌ ها گرم‌ تر شده‌ اند، سوسک‌ و بید فرش افزایش پیدا کرده و باعث بوجود آوردن مشکلات متفاوتی در خانه‌ ها شده است. در این مطلب از مینویسم، به معرفی حشراتی که فرش را می خورند می پردازیم و با چند راه برای از بین بردن حشرات فرش آشنا خواهید شد.

 ۱۸ گیاه دور کننده حشرات در آپارتمان  را بشناسید.

حشراتی که فرش می خورند کدامند؟

سوسک و بید فرش از نظر ظاهر و رفتار با یکدیگر بسیار متفاوت هستند اما هر دو الیاف حیوانی از قبیل پشم، ترمه و پارچه موهر را می‌خورند. بنابراین، ممکن است تنها فرش شما نباشد که از چنین حشراتی آسیب می‌ بیند؛ لباس‌ های پشمی، قالیچه‌ ها و دیگر وسایل خانه نیز ممکن است مورد حمله این حشرات قرار گیرند و آسیب ببینند. اما در ادامه با 3 حشره ای که فرش را می خورد آشنا شوید:

1 – سوسک فرش، حشره خورنده فرش

رایج‌ ترین سوسک‌ های فرش، سوسک فرش رنگارنگ و سوسک فرش سیاه هستند. سوسک‌ های (رنگارنگ) حدود 3 – 2 میلی‌ متر و سوسک های (سیاه) 5 – 3 میلی‌ متر طول دارند و شبیه به کفشدوزک می باشند. 

2 – لارو سوسک فرش رنگارنگ و سوسک بالغ

لارو حشره ای کوچک و مودار است که به عنوان کرم کرک‌ دار نیز شناخته می‌ شود و به فرش‌ های پشمی و وسایل دیگر صدمه می‌زند. این حشرات با تخم ریزی در بین درز یا شکاف‌ در کنار پشم، کرک یا پر قرار می گیرند و تا حدود طول 5 میلی‌ متر رشد می‌ کنند و به سرعت مواد طبیعی را سوراخ می‌ کنند.

وسایل پنبه‌ ای تمیز معمولاً مورد حمله قرار نمی‌گیرند؛ البته این امکان وجود دارد که لارو هنگام خروج از یک کوسن آنرا سوراخ کند. این آسیب غالب با آسیب ناشی از بید لباس اشتباه گرفته می‌ شود. 

لارو سوسک فرش اغلب در آشیانه‌ ی پرندگان و لانه‌ ی حیوانات یافت می‌ شوند و ریشه‌ کن کردن آن‌ ها کار سختی است. زیرا لارو به طور گسترده در جستجوی غذا است و تکامل آن ممکن است چند سال به طول انجامد. چرخه‌ ی زندگی نرمال سوسک‌ های فرش حدود یک تا دو سال تخمین زده می‌ شود. 

حشراتی که فرش می خورند

3 – بید لباس، حشره ای که فرش را می خورد

بیدهای لباس یکی از گونه‌ های اصلی آفات هستند که به قالی‌ ها، فرش‌ ها، اثاثیه، لوازم خانگی و گونه‌ های حیوانی حمله می‌ کنند و به آنها آسیب می‌ زنند. بید لباس می‌تواند به الیاف مصنوعی بکار رفته در کیسه خواب نیز صدمه بزند. 

بید لباس در دو گونه کوچک، کند و خاکستری مایل به قهوه‌ ای هستند که 8 – 5 میلی‌ متر طول دارند و بال‌ آنها در حالت سکون، کنار بدنشان جمع می‌شود. بید  لباس در قسمت‌ های تاریک، خز، پر، پوست، پشم و گاهی‌اوقات ابریشم تخم گذاری می کند و تغذیه‌ کنندگان گرسنه‌ ای هستند که تا 5 میلی‌ متر رشد می‌ کنند.

وجود بید لباس علاوه بر فرش، در بافت‌ های پشمی، نمونه‌ های حیوانی، پر و خز بسرعت سوراخ ایجاد می‌ کند.

چگونه می‌ توان از دست سوسک فرش و بیدهای لباس خلاص شد؟

برای از بین بردن سوسک فرش یا بید لباس چند راه حل وجود دارد که می توان به بکار گرفت:

1- اسپری حشره کش

برای از بین بردن سوسک یا بید فرش، اگر می‌ توانید لبه‌ های فرش را بلند کنید (حدود 30 سانتی‌متر).

زیر لبه را با جارو برقی تمیز کنید و سپس، زیر فرش و کف زمین را اسپری کنید.

فرش را به پشت بخوابانید و به آرامی سطح بالایی را به صورت نوارهای یک متری در اطراف لبه و قسمت‌های آسیب دیده اسپری کنید. در صورتی که لبه‌ ی فرش به راحتی قابل بلند شدن نیست، تنها سطح بالایی را اسپری نمایید.

2- ضدعفونی کردن 

پس از اسپری کردن، به منظور از بین بردن سریع سوسک‌ ها و بیدهای بالغ از یک مایع ضد عفونی کننده استفاده کنید. معمولاً از این روش برای قسمت‌هایی که اسپری نشده است، استفاده می‌ شود. 

3- تمیز کردن با جارو برقی

پس از طی کردن مراحل قبلی، به منظور از بین بردن تخم‌ ها، سوسک‌ ها، بیدها و لاروهای مرده به خوبی فرش و زیر آن را جارو برقی بزنید. بلافاصله، کیسه‌ ی جارو برقی را در یک کیسه‌ ی پلاستیکی خالی کنید و آن را دور بیاندازید. 

به منظور شناسایی سوسک فرش و بیدهای لباس می‌توانید از تله‌ های غیرشیمیایی سوسک فرش نیز در اطراف اتاق استفاده کنید. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.