میگرن چیست چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

میگرن دارای مقام سوم بین بیماری های شایع است و جزو ششمین بیماری های ناتوان کننده در دنیاست. از مهمترین علایم این بیماری سردرد ضربان دار یک طرفه و دارای شدت زیاد تا کم می باشد. این بیماری همراه با نورگریزی یا صداگریزی، حالت تهوع و استفراغ همراه می باشد که این تهوع و استفراغ امکان دارد از 24 ساعت تا 72 ساعت ادامه داشته باشد. در این مطلب می توانید اطلاعات کامل درباره میگرن چیست چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟ را بخوانید.

چرا رگ سیاتیک درد میگیرد و روش درمان آن چیست؟

میگرن چیست؟

میگرن یک بیماری عصبی است که می تواند با سردردهای ملایم یا شدید و ناتوان کننده بروز دهد. از جمله علایم آن می توان به تهوع ، استفراغ ، مشکل در صحبت کردن ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن و حساسیت به نور و صدا اشاره کرد که این علایم می توانند با فعالیت افزایش یابند. اصولا میگرن در بین خانواده ها وراثتی است و امکان دارد در سنین مختلف خود را نشان دهد.

بیشتر از یک سوم افرادی که میگرن دارند دارای نشانه های پیش درآمدی ( اورا : نوعی اختلالات گذرای دیداری، حسی، زبانی یا حرکتی که نشان می‌دهند سردرد به زودی شروع خواهد شد) هستند. برخی باور دارند که دلایل ایجاد میگرن ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی است. که البته دوسوم افرادی که میگرن دارند این بیماری را به ارث برده اند. امکان ابتلا به این بیماری می تواند دلایل هورمونی باشد، که پسران در سن بلوغ بیشتر از دختران میگرن می گیرند اما در کل زنان بیش از مردان از بیماری میگرن رنج می برند.

میگرن چه علائمی دارد؟

میگرن چه علائمی دارد؟
علائم میگرن چیست؟

همانطور که گفته شد میگرن می تواند یک الی دو روز قبل از شروع با علائمی نظیر افسردگی ، خمیازه های مکرر ، تحریک پذیری ، هوس های غذایی ، خستگی یا انرژی کم ، بیش فعالی و سفتی گردن همراه باشد.

چرا همیشه احساس خستگی و خواب آلودگی می کنیم؟

امکان دارد با بروز میگرن دچار هاله شوید. هاله مرحله ایست که امکان دارد فرد بیمار با دید ،حس، حرکت و گفتار خود دچار مشکل شود. از جمله مشکلاتی که در مرحله هاله امکان دارد رخ دهد شامل:

 • از دست دادن بینایی به طور موقت
 • احساس خستگی یا سوزن سوزن شدن در صورت ، بازوها یا پاها
 •  مشکل در صحبت کردن
 • دیدن اشکال ، گرگرفتگی یا لکه های روشن

اما مرحله بعد از هاله مرحله حمله است. در مرحله حمله حادترین درد میگرن را فرد بیمار تجربه می کند. این مرحله می تواند با مرحله هاله دچار همپوشانی شود یعنی این دو مرحله بطور همزمان رخ دهند. مرحله حمله می تواند حتی تا چند روز طول بکشد که در افراد مختلف متفاوت است. مرحله حمله شامل موارد زیر است:

 • ضربان سر و احساس درد در سر
 • سرگیجه یا احساس ضعف
 • افزایش حساسیت به نور و صدا
 •  حالت تهوع
 • استفراغ
 • درد در یک طرف سر ، یا در سمت چپ ، سمت راست ، جلو یا عقب یا در شقیقه های شما

اما مراحل بیماری هنوز تمام نشده است و امکان دارد فرد بیمار پس از مرحله حمله وارد مرحله دوره شود. این مرحله شامل تغییراتی در خلق و خوی فرد می شود، که امکان دارد از سرخوشی تا خستگی دچار نوسان باشد.

تشخیص بیماری میگرن چگونه است؟

بیماری میگرن را می توان از روی نشانه های و علائم آن تشخیص دهید و گاهی اوقات برای تشخیص آن از آزمایش تصویربرداری استفاده می کنند. پژوهشگران در این زمینه معتقدند که افرادی که از بیماری میگرن رنج می برند آزمایش تشخیص برای بیماری میگرن را انجام نداده اند. جامعه بین الملی میگرن اعلام کرده اند که افرادی که اورا ندارند برای تشخیص این بیماری باید از معیار های 5 مرحله زیر استفاده کنند.

 1. در صورتی که بیمار 5 بار و یا بیشتر دچار حمله و سردرد شد و یا در صورتی که اورا را تجربه کنند دو مرحله سردرد کافی است.
 2. در صورتی که بیماری بین 4 ساعت تا 3 روز طول بکشد.
 3. در صورتی که از بین (سردرد یک طرفه، زدن نبض سر، درد متوسط و شدید، تشدید سردرد یا سردردی که مانع انجام فعالیت‌های بدنی روزانه شود) دو معیار یا بیشتر را داشته باشد.
 4. در صورتی که از بین (احساس تهوع و/یا استفراغ) یکی یا دو مورد در بیمار ظاهر شود.
 5. در صورتی که دو مورد از موارد ( نور هراسی، احساس تهوع، یا ناتوانی در انجام کار یا مطالعه برای مدت یک روز) در شخص بیمار دیده شود. در این صورت نیاز به تشخیص بیماری وجود دارد.

افرادی که از موارد بالا 4 مورد آن را دارند، احتمال تشخیص بیماری میگرن در آن ها 92 درصد است. اما اگر تنها 3 مورد یا کمتر از موارد بالا را دارند احتمال تشخیص این بیماری در آنها 17درصد است.

آیا مصرف قرص ژلوفن ضرر دارد؟ (عوارض و موارد منع مصرف)

درد میگرن چگونه احساس می شود؟

 • کوبیدن
 • خفقان
 • ضربان دار
 • سوراخ کردن
 • ناتوان کننده

دردهای میگرنی می توانند دردی شدید و طات فرسا باشند که این درد تداوم دارد. درد میگرن می تواند بسیار خفیف آغاز شود ولی اگر درمان نشود می تواند تشدید شود.

درد میگرن چگونه احساس می شود؟

دسته بندی انواع میگرن

بیماری میگرن در سال 1988 به صورت مفصل دسته بندی شد و دسته بندی جدید میگرن در سال 2004 توسط جامعه بین الملی سردرد انجام شده است. سردردهای نوع تنشی و خوشه ای از نوع اصلی سردردها محسوب می شود. میگرن ها به 7 دسته تقسیم می شوند که شامل:

 1. میگرن بدون اورا (میگرن معمولی)
 2. میگرن همراه اورا (میگرن کلاسیک)
 3. سندرم‌های دوره‌ای دوران کودکی
 4. میگرن شبکیه چشم
 5. میگرن احتمالی
 6. میگرن مزمن
 7. از عوارض میگرن سردردهای میگرن و/یا اوراهایی می باشند که به‌طور غیر معمول طولانی می شوند، احتمال دارد با یک حمله صرع یا ضایعه مغزی همراه هستند.

بیماری میگرن چگونه درمان می شود؟

بسیار گفته اند که میگرن درمان ندارد ولی با مراجعه به پزشک و مشورت با او می توانید این درد را مدیریت کنید. با این کار می توانید از تشدید دردها جلوگیری کنید و در موارد کمتری به این دردها مبتلا شوید.

درمان هایی برای پیشگیری میگرن وجود دارد که شامل مصرف دارو و مکمل‌های غذایی، و درست کردن سبک زندگی و در آخر جراحی. هدف از پیشگیری بالا بردن تحمل فرد و کنترل حملات شدید برای افراد است و همچنین کاهش بسامد و یا کاهش مدت درد و بالا بردن کارایی درمان است.

بهترین دارو برای درمان میگرن و سردرد های عصبی شدید

در صورتی استفاده از دارو و مسکن ها کاربردی هستند که میزان درد را تا 50 درصد کاهش دهند. بنا به دستورالعمل ها از داروهایی مانند توپیرامات، دیوالپروکس/والپروات سدیم، پروپرانولول و متوپرولول استفاده می شود. از داروی تیمولول هم برای پیشگیری از میگرن و کاهش بسامد و شدت حملات میگرنی استفاده می شود.

فرواتریپتان نیز جهت پیشگیری از میگرن دوران قاعدگی توصیه می شود. داروی میگرن کات در سال 1396 توسط شرکت دانش بنیان میم دارو پس از کسب مجوز از سازمان غذا و داروی جمهوری اسلامی ایران وارد بازار شد که با توجه به آمارها در طی دوره کارآزمایی بالینی 81 درصد از مصرف کنندگان به طور کامل سردرد متوقف شده است.

برای کاهش استرس چه بخوریم؟ معرفی 20 گیاه دارویی برای کاهش استرس

دارو های گیاهی درمان میگرن (درمان میگرن در طب سنتی)

پارتنولید موجود در عصاره گیاه تاناستوم بابونه گاوی، برای پیشگیری و بهبود حملات حاد میگرنی کاربرد دارد. طبق آزمایش های انجام شده پودر گیاه تاناستوم رد کنترل میگرن بسیار تاثیر دارد. گیاه تاناستوم علائم میگرن مانند سردرد، استفراغ، حساسیت به نور و … را کاهش می دهد.

درمان کبد چرب در طب سنتی

طب سوزنی برای درمان میگرن

طب سوزنی می تواند در درمان میگرن موثر باشد و در مراقبت های طولانی تاثیر داشته باشد. جالب است که بدانید عوارض طب سوزنی نسبت به درمان با داروهای پیشگیری، کمتر است.

جراحی

از ابزارهای پزشکی همچون بیوفیدبک و شبیه‌ ساز عصبی می توان در پیشگیری میگرن استفاده کرد. به خصوص در مواردی که استفاده از قرص و دارو ضرر داشه باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.