بامبو شوت چیست و چه خاصیت و کاربردی دارد؟

در این مطلب بامبو شوت؛ یکی از گیاهانی که حتما در رسپی غذاهای آسیایی مشاهده کردید را به شما معرفی خواهیم کرد.

بامبو شوت ها جوانه های بسیار جوان گیاه بامبو هستند. این جوانه ها در بسیاری از کشورهای آسیایی به عنوان مواد اولیه در طبخ غذاها به کار می روند. چون هم خیلی خوشمزه هستند و هم سرشار از مواد مغذی و مفید برای بدن! در این مطلب از مینویسم همراه تصمیم داریم تا کاربرد و خاصیت بامبو شوت را با هم بررسی کنیم.

مطالب پیشنهادی: کامکوات چیست؟

بامبو شوت چیست؟

این روزها بسیاری از مواد اولیه آشپزی آسیایی مانند قارچ گوش ژله ای و ریشه نیلوفر آبی راه خود را به غرب و رژیم غذایی این مردمان باز کرده اند. بامبو شوت هم یکی از همین مواد اولیه است. روز به روز مردم بیشتری به سمت این ماده غذایی سالم که از گیاه بامبو به دست می آید جذب می شوند.

بامبو شوت ها تا 35 سانتی متر رشد کرده، برگ هایی نیزه مانند داشته و ساقه هایی بسیار کوتاه دارند. در ظاهر درست مانند توده بوته ذرتی است که سر از خاک بر آورده است. تنها تفاوتشان در این است که بامبو شوت رنگی خاکستری متمایل به آبی دارد.

بامبو شوت

بامبو شوت ها تقریبا در تمامی مناطق استوایی و مرطوب قابلیت رشد دارند. البته نکته بسیار جالبی در مورد این گیاهان وجود دارد که دانستنش خالی از لطف نیست. هر بامبوی بالغ در طول عمرش فقط یک بامبو شوت تولید می کند. پس از این تمام ساقه و گیاه وابسته به آن از بین رفته و از تخمی که بامبو شوت تولید می کند سری جدیدی از بامبو سر بر می آورد.

آیا بامبو شوت ها خوردنی هستند؟

برای خیلی از غربی ها خوردن چنین چیزی خیلی عجیب و غریب است. چرا که خیلی ها در خانه شان گل بامبو زینتی پرورش می دهند. اما در هر حال آسیایی ها خیلی وقت است که در رژیم غذایی شان از این گیاه استفاده می کنند. پس به این نتیجه می رسیم که بله! بامبو شوت خوردنی است.

این گیاه خوردنی در رسیپی آسیایی ها معمولا به صورت خشک و یا کنسرو شده استفاده می شود. شاید برایتان خیلی تعجب آور باشد اما خیلی راحت می توانید در سوپر مارکت های معتبر با برند های جهانی بامبو شوت ها را به صورت کنسرو شده پیدا کنید. البته پیدا کردن بامبو شوت های تازه کمی سخت است.

مطالب پیشنهادی: قارچ شیتاکه چیست؟

فواید خوردن بامبو شوت چیست؟

در این بخش از مقاله به بیان خواص بامبو شوت می پردازیم. لازم به گفتن نیست اما این گیاهان برای سلامتی مان خیلی خوب هستند. نا فته نماند که با وجود دارا بودن مقادیر پتاسیم بالا برای کنترل فشار خون و نرمال شدن ضربان قلب هم بسیار عالی هستند.

مواد مغذی موجود در 100 گرم بامبو شوت به شرح زیر می باشد :

مواد مغذیمقدار
کالری27 کیلو
پروتئین2.6 گرم
چربی0.3 گرم
کربوهیدارت5.2 گرم
فیبر خوراکی2.2 گرم
آب91 گرم

رژیم غذایی دارای بامبو شوت بدن شما را از فسفر، زینک، ریبو فلاوین، تیامین، نیاسین و آهن بی نیاز خواهد کرد.

یکی از مهم ترین بخش های بامبو شوت آمینو اسیدهای اساسی است که اتفاقا برای بدن مان خیلی لازم و مفید هستند. در این قسمت سعی دارم آمینو اسید های این گیاهان فوق العاده را یک به یک بررسی کنم

  • آرژنین: این آمینو اسید عملکرد قلبی را بهبود بخشیده، نیتریک اسید را از بدن دفع و سیستم عصبی را احیا می کند.
  • والین: والین آمینو اسیدی است که متابولیسم ماهیچه ها را بالا برده، میزان قند موجود در خون را افزایش و سطح نیترواکسید موجود در بدن را بالانس می کند.
  • هیستیدین: این آمینو اسید واکنش های آلرژیک را به شکل چشم گیری کاهش داده و موجب جوانی می شود.
  • ایزولوسین و لوسین: این دو آمینو اسید شرایط فیبرهای موجود در ماهیچه ها را بهبود بخشیده و متابولیسم را افزایش می دهند.
  • لیزین: این آمینو اسید موجب استخوان سازی شده و تولید کلاژن را بیشتر می کند.
  • متیونین: این آمینو اسید از آترواسکلروز یا تصلب شرایین جلوگیری کرده، رویش موی سر را افزایش داده و از تورم بدن جلوگیری می کند.
  • ترئونین: این آمینو اسید کبد را سم زدایی می کند.
  • تریپتفان: تریپتوفان به شما کمک می کند تا بی خوابی، افسردگی و اضطراب را از خود دور کنید.
  • فنیل آلانین: این آمینو اسید دشمن استرس بوده و از ابتلا به میگرن جلوگیری می کند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید 90 درصد بامبو شوت از آب تشکیل شده است. اما با این حال یکی از 5 ماده مغذی برای بدن که تا به حال شناسایی شده است. میزان آمینو اسید های موجود در این گیاه حکم تاییدی است بر این مدعا! ناگفته نماند که از بامبو شوت به صورت دارو در درمان زخم و جلوگیری از تورم هم استفاده می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.