معمولا برای از بین بردن موهای زائد لیزر به عنوان اولین راه حل به ذهن افراد خطور می کند اما خیلی از افراد این را تجربه کرده اند که حتی با استفاده از لیزر نیز موهای زائد آنها برای همیشه از بین نرفته و مجددا رشد کرده است. یک روش جایگزین برای لیزر، از بین بردن موهای زائد به وسیله الکترولیز است. اگر نمی دانید الکترولیز چیست و چه مزایا و معایبی دارد این مطلب مفید را بخوانید.

الکترولیز موهای زائد چیست؟

االکترولیز با نفوذ سوزن دستگاه الکترولیز به داخل فولیکول مو، یک روش موثر درمان برای از بین بردن موهای زائد است که نتیجه استفاده از آن روی انواع پوست و مو قابل مشاهده می باشد و به عنوان روش قطعی برای حذف موهای زائد شناخته می شود.

حتما مطالعه کنید: ۱۶ کاری که برای حفظ سلامت پوست نباید انجام دهید!

در حال حاضر الکترولیز به سه روش قابل انجام است:

انواع الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد

۱- الکترولیز گالوانیک

در روش الکترولیز گالوانیک، دستگاه از طریق جریان مستقیم برق عمل می کند و با وارد شدن سوزن به داخل پوست، برق در سوزن جریان پیدا کرده و طی فرایندی به سلول های رویش مو آسیب وارد می کند.

۲ –  الکترولیز موج کوتاه یا ترمولیز 

در روش الکترولیز موج کوتاه یا ترمولیز که از طریق جریان متناوب برق کار می کند، با ارتعاش مولکول های آب در اطراف سوزن و تولید گرما، سلول های رشد مو ضعیف و رشد آنها کاهش توقف پیدا می کند.

  ۳ – الکترولیز ترکیبی

الکترولیز ترکیبی، ترکیبی از دو روش الکترولیز گالوانیک و موج کوتاه است که با ایجاد سدیم هیدروکسید و گرم شدن از طریق جریان متناوب برق، با استفاده از محلول شیمیایی سلول های رویش مو را از بین می برد.

الکترولیز چیست

روش کار الکترولیز بر روی موهای زائد چگونه است؟

الکترولیز از طریق میله ای که داخل فولیکول مو وارد می شود و با ایجاد جریان الکتریکی به از بین رفتن موها زائد منجر می شود. با استفاده از جریان الکتریکی وارد شده از طریق این میله، سلول هایی که در رشد مو موثر هستند از بین خواهد رفت و رویش مجدد موی  زائد را به دنبال نخواهد داشت.

استفاده از الکترولیز برای چه موهایی مناسب است؟

از الکترولیز برای حذف موهای زائد نقاط مختلفی از بدن می توان استفاده کرد اما برای حذف موهای زائد نقاطی از بدن مانند چانه، گونه و پشت لب مناسبتر است.

حذف موهای زائد از طریق الکترولیز دارای چه مراحلی است و به چند جلسه مراجعه نیاز است؟

بعد از اولین مرحله درمان با الکترولیز و مشاهده رشد مجدد موهای زائد باید درمان را ادامه داد. ممکن است تنها دو جلسه برای حذف موهای زائد شما کافی باشد. برای اینکه از درمان الکترولیز نتیجه بهتری دریافت کنید بهتر است که از ۲ تا ۴ هفته قبل از آغاز درمان، از وسایلی مانند موبر، موچین، کرم مو موم و سایر رفع کننده های خانگی مو استفاده نکنید.

چه افرادی نباید الکترولیز انجام دهند؟

 • اگر دچار زخم و یا جراحتی در ناحیه مورد نظر هستید انجام الکترولیز به شما توصیه نمی شود تا پوست شما درمان شود.
 •  افرادی که بیماری های قلبی دارند نباید الکترولیز انجام دهند و یا در صورت تمایل به انجام  الکترولیز حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
 • انجام الکترولیز در برخی نواحی مجاور غضروف مانند بینی یا گوش توصیه نمی شود.
 • برخی افراد سابقه پیدایش اسکار در پوست خود دارند، برای چنین افرادی انجام الکترولیز توصیه نمی شود.
 • اگر رشد موهای زائد شما هورمونی است، انجام الکترولیز برای شما مناسب نیست. به این دلیل که رشد موهای زائد شما افزایش خواهد یافت و روند درمان شما طولانی خواهد شد.

درمان موی زائد با الکترولیز

نکات مثبت و منفی الکترولیز برای رفع موهای زائد 

استفاده از الکترولیز مانند همه ابزار صنعتی دارای نکات مثبت  و منفی می باشد که ابتدا به بیان نکات مثبت آن می پردازیم.

نکات مثبت استفاده از الکترولیز

 • از ویژگی های مثبت دستگاه الکترولیز این است که برای بیشتر نقاط بدن قابل استفاده است و محدودیت خاصی ندارد.
 • مزایا و نکات مثبت الکترولیز برای حذف موهای زائد از عوارض آن بیشتر است.
 • اگر با مشکل رشد پراکنده موهای زائد در قسمت های مختلف بدن مواجه هستید الکترولیز روش مناسبی برای درمان موهای زائد شماست.
 • الکترولیز روش موثری برای رفع موهای سفید و یا بور می باشد.
 • الکترولیز دوره نقاهت ندارد و شما می توانید بلافاصله بعد از درمان به فعالیت خود ادامه دهید.

نکات منفی استفاده از الکترولیز

 • استفاده از الکترولیز در مقایسه با سایر روش ها، ممکن است برای شما دردآور و یا ناراحت کننده باشد.
 • ممکن است بعد از انجام الکترولیز پوست شما دچار ورم یا قرمزی شود.
 • از عوارض الکترولیز که به ندرت اتفاق می افتد می توان ایجاد زخم و تغییراتی در رنگ پوست را برشمرد.
 • رفع موهای زائد با الکترولیز برای سطح وسیعی از بدن بسیار وقت گیر است به این دلیل که برای رفع هر مو باید بطور جداگانه عمل کرد.

قبل از الکترولیز موهای زائد چه باید کرد؟

قبل از انجام الکترولیز باید با رعایت نکاتی خود را برای درمان آماده کنید تا رفع موهای زائد شما بیشترین تاثیر و کمترین عوارض ممکن انجام شود. از جمله اینکه استرس را در طی روز از خود دور کنید.

رژیم غذایی می تواند در میزان درد و تحمل آن از سوی فرد موثر باشد. بنابراین بهتر است در طی روز از خوردن موادی مانند شکلات، کافئین و شکر خودداری کنید. همچنین توصیه میشود تا ۴۸ ساعت قبل از درمان با الکترولیز از تماس مستقیم با آفتاب دوری کنید.

مراقبت های بعد از الکترولیز موهای زائد

مراقبت های بعد از الکترولیز موضوع مهمی است که باید به آن توجه داشت و موارد مختلفی را در بر می گیرد، از جمله اینکه:

 • تعریق بیش از حد بعد از انجام الکترولیز ممکن است با خطر همراه باشد .به این دلیل که فولیکول های مو با قرار گرفتن در معرض باکتری ها عفونی می شوند.
 • بعد از انجام الکترولیز، پوست ناحیه مورد درمان باید از گرد و خاک به دور باشد تا از ابتلا به عفونت در امان باشد.
 • هنگامی که در مرحله درمان با الکترولیز قرار دارید باید از اپیلاسیون و یا موچین پرهیز کرد.
 • تا ۴۸ ساعت بعد از درمان باید از تماس دست با ناحیه درمان شده جلوگیری کرد تا از بروز عفونت جلوگیری شود .
 • استفاده از استخرهای عمومی یا دوش آب گرم و سونا نیز بعد از درمان توصیه نمیشود.

عوارض الکترولیز موهای زائد

انجام موثر الکترولیز تا حدود زیادی به مهارت پزشک وابسته است و  عوارض الکترولیز معمولا در حین درمان رخ می دهند و در صورتی که بدرستی انجام گیرد با کمترین آسیب و عوارض همراه است.

از عوارض الکترولیز می توان عفونت، تحریک و پیدایش لکه های رنگی روی پوست را نام برد که البته موقت و قابل درمان می باشند.

استفاده از سوزن مخصوص استریل شده برای هر فرد دارای اهمیت زیادی است، زیرا استفاده از سوزن مشترک و آلوده فرد را با خطر ابتلا به هپاتیت و یا ایدز مواجه می کند.

عوارض الکترولیز در بارداری

روش الکترولیز در حذف موهای زائد برای خانوم های باردار مشکلی ایجاد نمی کند و یک روش امن است. اما با این حال برای احتیاط بیشتر بهتر است زنان باردار برای درمان موهای زائد بدن خود، به ویژه در سه ماه اول از دوران بارداری از اين روش استفاده نكنند، زیرا این کار باعث بروز تنش در بدن مادر باردار شده و می­تواند سلامت جنین داخل رحم آن را هم تحت تاثیر قرار دهد اما بعد از سه ماه اول بارداری استفاده از الکترولیز برای رفع موهای زائد مشکلی ایجاد نمی کند.

قیمت الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد چقدر است؟

هزینه الکترولیز برای رفع موهای زائد در کشور ما با توجه به زمان درمان و تعداد جلسات، در مراکز مختلف با توجه به نوع دستگاه متفاوت می باشد.

ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید