سبزی خیارشور چیست؟ مقدار هر کدام چقدر باشد؟

برای اینکه خیار شور خوش طعم و تردی داشته باشیم باید چه سبزی هایی استفاده کنیم. سبزی مخصوص خیارشور چیست.

خیار شور یکی از چاشنی های خوشمزه و پرطرفداری است که در کنار غذا سرو میشود. برای اینکه خیار شور ظاهر و طعم بهتری داشته باشد باید از خیار های هم اندازه و قلمی استفاده کنید زیرا خیار های قلمی ترد هستند و زمانی که در سرکه قرار میگیرند دیرتر نرم میشوند. برای خوشمزه تر شدن خیارشور علاوه بر سرکه، نمک و سیر می توانید سبزی مخصوص خیارشور و نخود هم اضافه کنید. سبزی نقش مهمی در ایجاد طعم خوش در خیار شور دارد اما اینکه چه نوع سبزی در خیارشور استفاده شود و از هر کدام چقدر نیز بسیار مهم است زیرا ممکن است انتخاب سبزی اشتباه و یا کم و زیاد شدن مقدار آن ها باعث تلخ و یا بدمزه شدن خیارشور شود. پس با مجله مینویسم همراه شوید تا بدانید سبزی داخل خیارشور چیست و از هر کدام چقدر بریزیم تا یک خیارشور ترد و خوشمزه خانگی داشته باشیم.

سبزی خیارشور شامل چیست؟

یک نکته کلیدی و بسیار کاربری برای اینکه بتوانید یک خیارشور خانگی ترد و خوشمزه درست کنید این است که در آب خیار شور حتما چند دانه نخود بیاندازید مثلا حدود 6 الی 7 دانه بستگی به حجم ظرف شما. علت انداختن نخود در خیارشور این است که نخود باعث میشود آب و هوای داخل ظرف به درون خیار نفوذ نکند واز نرم شدن خیارشور جلوگیری میکند و خیارشور شما ترد و سفت تر می شود.

پیشنهاد می کنیم مطلب ترفندهای تهیه خیارشور خانگی را بخوانید.

حالا به بخش اصلی مقاله یعنی انواع سبزی مخصوص خیارشور خانگی می رسیم:

مرزه

یکی از بهترین سبزی ها برای خیار شور سبزی مرزه است. مرزه طعم تند و فلفلی دارد و همچنین سرشار از پروتئین و مواد معدنی کم کالری است. طعم تند این سبزی باعث میشود که خیارشور طعم بهتری داشته باشد. مقدار مرزه برای تهیه خیار شور 2 دسته باشد کافی است البته به حجم خیار شور هم بستگی دارد.

ترخون

یکی از سبزی های مهم برای تهیه خیار شور ترخون است که طعم و عطر فوق العاده ای به خیارشور میدهد. ترخون خواص بسیاری دارد و برای بیماری های مختلف نیز مفید است و سبب پاکسازی کبد و روده میشود همچنین سرشار از ویتامین های A، C است. برای تهیه خیار شور حتما از ترخون استفاده کنید و مقدار آن 3 الی 4 دسته برای یک ظرف خیار شور باشد کافی است.

شوید

شوید طبعی گرم دارد و سبب گرفتن سردی خیار میشود همچنین به دلیل عطر خوبی که دارد سبب خوش طعم ترشدن خیارشور میشود. شوید حاوی ویتامین های گروه B، آهن و کلسیم است. مقداری شویدی که در خیار شور میریزید بهتر است خیلی زیاد نباشد دو الی سه برگ از شوید برای یک ظرف خیار شور کافی است.

گشنیز

یکی دیگر از سبزی هایی که برای تهیه خیار شور از آن استفاده میشود گشنیز است. گشنیز طعم خوبی دارد و در پخت و پز نیز از این سبزی به صورت خشک شده استفاده میشود. ریختن گشنیز در خیار شور طعم خوبی به آن میدهد اما بهتر است برای خیار شور تازه استفاده شود زیرا شکل خشک شده آن به خیارها میچسبند. ریختن گشنیز برای تهیه خیار شور سلیقه ای است. ولی اگر تمایل به استفاده از گشنیز برای درست کردن خیار شورتان دارید چند عدد مثلا 2 الی 3 برگ از آن کافی است.

نعناع و ریحان

برای تهیه خیار شور میتوانید از نعناع و ریحان استفاده کنید این سبزی ها دارای عطر طعم خوبی هستند. مقدار نعناع و ریحانی که برای خیار شور میخواهید استفاده کنید بستگی به خودتان دارد اگر دوستدارید که خیار شور طعم این سبزی ها را بیشتر بدهد بیشتر از آنها استفاده کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که سبزی هایی که در خیار شور مصرف میکنید نباید خیلی خرد کنید. بهتر است خرد نکنید و به صورت درسته به ظرف خیار شور اضافه کنید.

طرز تهیه خیار شور ساده و فوری

  1. ابتدا خیار های ریز و قلمی را انتخاب کنید و خوب آنها را بشویید.
  2. آب بگذارید جوش بیاید و یک سنگ نمک در آن بریزید (زیرا سنگ نمک باعث میشود که خیار شور کپک نزند)
  3. وقتی آب و نمک خنک شد خیار ها را دورن ظرف مورد نظر بریزید و نصف ظرف را از آب و نمک پر کنید.
  4. سبزی های مخصوص خیارشور را که از قبل آماده کرده اید را روی خیار شور ها بریزید و نصف دیگر ظرف را با سرکه سفید پر کنید.
  5. مقداری نخود، سیر و فلفل تازه تند هم در ظرف بریزید و در ظرف را محکم ببندید تا کپک نزند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.