قطران سیگار چیست؟

قطران یک ماده بسیار خطرناک می باشد. اما این ماده دقیقا چیست و در چه چیزهایی وجود دارد در ادامه می توانید بخوانید.

اگر جزو افراد سیگاری باشید ممکن است نام قطران زیاد شنیده باشید. قطران معمولا در سیگارها وجود دارد. اما اینکه قطران چیست و چه عملکردی در سیگارها دارد در ادامه این مطلب به طور کلی توضیح خواهیم داد. همچنین با عوارض قطران نیز آشنا خواهید شد.

قطران در سیگار چیست؟

قطران ماده ای است که در سیگار وجود دارد. ماده ای سمی و خطرناک کهاز سوختن مواد آلی در شرایطی که اکسیژن وجود نداشته باشد ایجاد می شود. قطران ماده ای زبر و خشن است که ممکن است مانند لایه ای دستگاه تنفسی را بپوشاند و سبب ایجاد التهاب و چسبندگی در راه تنفس شود.

زمانی که سیگار سوخت و دود می شود قطران مانند ذراتی آزاد می شود و وارد ریه ها و دستگاه تنفسی انسان می شود. به همین علت است که وقتی دود سیگار به ما میخورد ممکن است دچار سرفه شویم تا دودهایی که وارد ریه هایمان شده است را بیرون کنیم.

عوارض قطران

قطران خطرناک ترین ماده موجود در سیگار می باشد. قطران عوارض بسیاری را دارد از جمله می توان به زرد شدن دندان ها و آسیب شدید به ریه ها اشاره کرد. قطران دارای مونوکسید کربن و نیکوتین می باشد به همین دلیل بسیار خطرناک است. وارد شدن ذرات قطران به ریه ها ابتلا به سرطان را نیز افزایش می دهد.

مقدار قطران در سیگار زیاد است؟

قطران در محصولی که در دسته تنباکوها قرار دارد سوزانده می شود و وجود دارد. زمانی که سیگار روشن و سوخته می شود میزان تولید قطران نیز آن افزایش پیدا می کند. حتی مطالعات نشان داده است وقتی به پوک ها آخر سیگار میرسید میزان قطران نیز بیشتر می شود و افزایش پیدا می کند و این ماده کامل سطح ریه ها را طی زمان میپوشاند.

فرق نیکوتین و قطران

نیکوتین و قطران هر دو در تمام سیگارها و محصولات تنباکویی وجود دارند. نیکوتین ماده ای است که سبب تمایل و اعتیاد افراد به کشیدن سیگار می شود و به نوعی روی مغز افراد تاثیر می گذارد تا حس خوبی از سیگار کشیدن پیدا کنند و معتاد آن شوند. اما قطران ماده ای بسیار خطرناک، سمی و سرطان زا می باشد. هر اندازه نیکوتین سیگار بیشتر باشد میزان وجود قطران آن بیشتر خواهد بود. معمولا روی بسته برخی از سیگارها مقدار نیکوتین آن نوشته شده است.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.