درست است که اموات در این دنیا نیستند و مرده اند، اما انسان چه زنده باشد چه مرده باشد به کار خیر، دعا کردن و … نیاز دارد. حال که دست اموات از این دنیا کوتاه می باشد، خانواده و یا دوستان می توانند با انجام دادن یک کار خیر هم خودشان ثواب کنند و هم ثواب آن را به اموات و درگذشتگان بدهند. کارهای خیر زیادی می توانید برای اموات انجام دهید مانند دعا کردن و خواندن نماز هدیه برای اموات، قرآن خواندن و فاتحه فرستادن و … . به نظر شما بهترین کار خیر برای اموات چیست؟ چه کاری میتوانیم برای آمرزش اموات انجام دهیم که بیشترین نتیجه را در پی داشته باشد؟ در این پست درباره بهترین کار خیر برای اموات صحبت می شود. برای دیدن متن عربی فاتحه برای اموات با ترجمه فارسی کلیک کنید.

بهترین کار خیر برای مرده چه چیزی می باشد؟

قران خواندن برای اموات

دعا کردن و قرآن خواندن: یکی از کار های خیری که می توانید برای اموات انجام دهید و بسیار ساده می باشد. این است که برایشان دعا کنید و قران بخوانید و از خدا برای اموات طلب آمرزش کنید.

خواندن نماز و روزه گرفتن: می توانید با خواندن نماز و یا روز گرفتن، ثواب آن را به روح اموات و از دست رفتگان هدیه کنید.

پرداخت بدهی های اموات: اگر اموات شما در این دنیا بدهی ای دارند چه مالی چه غیر مالی، شما آن ها را پرداخت کنید. دست اموات از این دنیا کوتاه است و ثانیه ها برایشان سخت می گذرد، با این کار روح اموات در آرامش می باشند. با پرداخت بدهی اموات هم شما ثواب کرده اید و هم اموات شما زیر دین کسی نیستند.

فرزند صالح بودن: بهترین هدیه برای پدر و مادر های از دست رفته این است که فرزند صالح و مومن باشید و در این دنیا به گونه ای رفتار کنید که برای پدر و مادر خود خدا بیامرزی بخرید. اگر با کاری اشتباه باعث شوید پدر و مادر شما را نفرین کنند، این کار از گناهان کبیره محسوب می شود.

دیدار اموات: یکی دیگر از بهترین کارهای خیری که برای اموات می توانید انجام دهید، رفتن به دیدار اموات و درگذشتگان می باشد. وقتی اموات تازه فوت کرده اند، به خصوص در شب اول قبر بیشتر به شما نیاز دارند، این بهترین هدیه برای آن ها می باشد که در شب اول قبر کنارشان باشید. در روز های دیگر وقتی اموات می بینند شما به دیدار آن ها می روید و آن ها را فراموش نکرده اید بسیار خوشحال می شوند.

همچنین بخوانید: چه دعاهایی برای آرامش روح مرده خوب است؟

روایتی از مرحوم علامه مجلسی در مورد بهترین کار خیر برای اموات

مرحوم علامه مجلسی می فرماید:

“دعا کردن برای اموات در نماز شب و بعد از نمازهای فریضه و همچنین دعا کردن در مکان های زیارتی بسیار خوب است.”

همچنین می فرماید:

“برای پدر و مادر خود بسیار دعا کنید و اعمال خیر برای پدر و مادر انجام دهید. بهترین خیرات برای پدر و مادر، ادای قرض آن ها و ادای حقوق خداوند و خلق خدا از طرف آن ها می باشد.”

بخوانید: چرا روی سنگ قبر آب می ریزند

نیز مرحوم علامه مجلسی می فرماید:

در حدیثی آمده است که امام صادق (ع) هر شب برای فرزند خود و در هر روز، برای پدر و مادر خود، دو رکعت نماز می خواندند و آن نماز را به روح آنان هدیه می کردند.

در رکعت اول سوره “انّا انزلناه” و در رکعت دوم سوره “کوثر” را می خواندند.

روایتی از پیامبر اکرم(ص) در مورد بهترین کار خیر برای اموات

در روایتی پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

“برای مردگان و اموات خود هدیه بفرستید! بهترین هدیه برای اموات صدقه و دعا می باشد.”

همچنین ایشان فرمودند:

ارواح مؤمنان و مسلمانان هر جمعه، به در خانه ها و منزل های خود می روند و با صدای غمگینی ندا می دهند که ای خانواده ما، ای فرزندان ما و ای پدر و مادر و خویشان ما! به ما مهربانی کنید، از اموالی که در دست ما بود و حالا در اختیار شماست با دادن خیراتی هر چند به مقدار کم، نسبت به ما ترحم آورید، که خداوند شما را از جامه بهشت بپوشاند!

بیشتر بخوانید: خواندن فاتحه در شب چه حکمی دارد؟

و نیز آن حضرت فرمودند:

هر صدقه ای که برای میت داده می شود، فرشته ای آن را به مانند طبقی از نور می گیرد و به کنار قبر می آورد و می گوید: “اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَهْلَ الْقُبُورِ” این هدیه را خانواده شما برای شما فرستاده اند. آن گاه آن میت هدیه را تحویل می گیرد و وارد قبرش می کند که همین سبب آسایش و آرامش او می گردد.

دیدار از اموات_ بهترین کار خیر

بیشتر بدانید: چرا تا چهلم سنگ قبر نمی گذارند؟

روایتی از امام صادق(ع) در مورد بهترین کار خیر برای اموات

امام صادق(ع) فرمودند:

کسی که برای اموات و در گذشتگان کار خیری انجام دهد، ثواب آن کار خیر هم برای خودش و هم برای مرده نوشته می شود.

آیات قران کریم در مورد بهترین کار خیر برای اموات

قرآن کریم به طور واضح اشاره‌ای به اینکه بهترین خیرات برای مردگان چیست، نمی‌ کند اما دعا برای درگذشتگان و اموات و به نیکی یاد کردن از مومنان از دنیا رفته، مورد تایید قرآن می‌باشد.

بیشتر بخوانید: چرا پنجشنبه ها به قبرستان می رویم؟

دعا برای اموات

“یُنَبَّؤُا الْإِنْسانُ یَوْمَئِذٍ بِما قَدَّمَ وَ أَخَّرَ؛ در آن روز انسان را از تمام کارهایى که از پیش یا پس فرستاده آگاه می‌کنند.”

بر اساس یکی از تفسیرها واژه‌ی أَخَّرَ کارهای خوب یا بدی است که پس از مرگ به انسان می‌رسد، خواه از طریق بازماندگان باشد یا از طریق سنت‌ های خوب یا بدی که انسان از خود به جا می‌گذارد که در نتیجه با انجام آن ها توسط هر فردی، ثواب یا گناه آن به بنیان‌ گذار آن نیز می‌ رسد.

“رَبَّنَا اغْفِرْ لی‏ وَ لِوالِدَیَّ وَ لِلْمُؤْمِنینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِساب”

پروردگارا! من و پدر و مادرم و همه مؤمنان را، در آن روز که حساب برپا می‌شود، بیامرز.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید