جایزه گلدن گلوب چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد

در این مقاله خواهیم گفت جایزه گلدن گلوب چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟ در ادامه با تاریخچه گلدن گلوب و همچنین قوانین شرکت در این مراسم ، نحوه رای گیری و انتخاب بهترین نام گزینه آشنا خواهید شد.

اطلاعات کامل در مورد جشنواره گلدن گلوب و جوایز آن

حتما تا به حال با شنیدن اخبار هنرمندان و یا با خواندن بیوگرافی هنرمند مورد علاقه تا با واژه گلدن گلوب برخورداید و برایتان این سوال پیش آمده که مراسم گلدن گلوب چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

در این بخش بطور خلاصه می گوییم جایزه گلدن گلوب ( Golden Globe Award) (به معنای گوی طلایی) به مجموعه جوایزی می گویند که هرساله توسط ۹۳ اعضا انجمن مطبوعات خارجی هالیوود در ایالات متحده آمریکا به بهترین تولیدات سینمایی و تلویزیونی، هم داخلی و هم خارجی اهدا می‌گردد.

در مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب مهم‌ترین جایزه آکادمی با نام «بهترین فیلم» یکی از مهم‌ترین رقابت‌های فیلم‌سازان محسوب می‌شود. جایزه گلدن گلوب در سال ۱۹۴۴ برای اولین بار به فیلم‌ های تولیدی و محصولات تلویزیونی تعلق گرفت.

جالب است بدانید در این مراسم جایزه ای تحت عنوان جایزه «یک عمر فعالیت هنری» یکی از مهم‌ترین جوایز گلدن گلوب است که هر سال به یکی از بزرگان عرصه سینما و تلویزیون آمریکا داده می‌شود.

تاریخچه گلدن گلوپ

اولین مراسم جوایز گلدن گلوب، به افتخار بهترین دستاوردهای فیلمسازی در سال 1943، در ژانویه 1944 در استودیوی 20th Century-Fox برگزار شد. مراسم بعدی در مکان های مختلفی از جمله هتل بورلی هیلز و هتل روزولت هالیوود برگزار گردید.

در سال 1950، انجمن مطبوعات خارجی هالیوود تصمیم به ایجاد یک جایزه ویژه افتخاری برای به رسمیت شناختن کمک های برجسته به حرفه های سرگرم کننده همچون سینما و تلوزیون گرفت. اولین جایزه، برای به رسمیت شناختن این مراسم به عنوان یک مراسم بین المللی در صنعت سرگرمی، به مدیر و تهیه کننده، Cecil B. DeMille تعلق گرفت.

از سال 1963، یک یا چند نفر (exclusively female at first) به نام “Miss Golden Globe” تغییر نام دادند که در تاریخ 5 ژانویه 2018 به نام “Golden Globe Ambassador” نامگذاری شد. این جوایز به دختران و پسرانی تعلق می گرفت که نقش خود را به بهترین شکل در فیلم و یلا سریالی ایفا می کردند.

تاریخچه تندیس گلدن گلوب

مجسمه گلدن گلوب در سال 2009 طراحی شد (اما نه برای اولین بار در تاریخ). جوایز انجمن شرکت نیویورک برای سالی یک بار با انجمن مطبوعات خارجی هالیوود برای ساخت یک مجسمه سازی که شامل سنگ مرمر منحصر به فرد و افزایش کیفیت و میزان طلا همکاری می کرد.

درآمد حاصل از این نوع مراسم را انجمن مطبوعات خارجی هالیوود صرف کمک به میلیونها دلار به موسسات خیریه مرتبط با سرگرمی، و همچنین کمک هزینه تحصیلی و برنامه های دیگر برای متخصصان فیلم و تلویزیون آینده می گردید.

تاریخچه تندیس گلدن گلوببرجسته ترین جوایز هنرمند جوان است که هر ساله توسط بنیاد هنرمند جوان، که در سال 1978 توسط مورین دراگون، عضو هیئت تحریریه هالیوود تاسیس شده است، به رسمیت شناختن و برتری برتر هنرمندان جوان هالیوود زیر 21 سال و ارائه بورس تحصیلی برای هنرمندان جوانی که ممکن است از لحاظ جسمی یا مالی چالش برانگیز باشد.

قوانین جایزه گلدن گلوب

زمان تعیین شده برای شرکت نامزد های واجد شرایط 1 ژانویه تا 31 دسامبر است. زمان فیلم ها باید حداقل 70 دقیقه و به مدت 7 روز در لس آنجلس نمایش داده شود. فیلم ها را می توان در سینماها مشاهده نماییم.

برای بهترین فیلم زبان خارجی، نیازی به در ایالات متحده منتشر خواهد شد. حداقل 51 درصد از گفتگو باید به زبان غیر از زبان انگلیسی باشد و برای اولین بار در تاریخ 14 ماهه ژانویه تا 31 دسامبر قبل از جوایز، باید در کشور مبدا آنها منتشر شود.

جالب است بدانید که اگر یک فیلم در کشور خود به دلیل سانسور منتشر نشود، هنوز هم می تواند واجد شرایط باشد، در صورتی که در طول سال های مقدماتی، یک هفته در ایالات متحده منتشر شود. هیچ محدودیتی برای تعداد فیلم های ارسال شده از یک کشور مشخص وجود ندارد.

یک برنامه تلویزیونی باید بین ساعت اول ساعت 8:00 صبح در ایالات متحده پخش شود و 11:00 صبح (یا 7:00 صبح و 11:00 صبح در روزهای یکشنبه). همچنین، یک نمایش تلویزیونی باید یا در ایالات متحده ساخته شود یا یک تولید مالی و خلاقانه بین شرکت تولیدی آمریکایی و خارجی باشد.

برای یک فیلم تلویزیونی، آن را نمی توان در هر دو گروه فیلم و تلویزیون وارد کرد. اگر اولین بار در تلویزیون آمریکا پخش شده باشد، می توان آن را به دسته های تلویزیونی وارد کرد. اگر در تئاتر و یا بصورت آزاد نمایش داده شده باشد باید در دسته فیلم قرار داده شود.

بازیگران سریال تلویزیونی باید حداقل در شش قسمت در طول سریال حضور داشته باشند. و همچنین بازیگران در یک فیلم تلویزیونی یا مینی سریالها حداقل در پنج درصد از زمان فیلم در فیلم تلویزیونی یا مینی سریالها ظاهر می شوند.

نحوه انتخاب نامزدها و رای گیری جشنواره گلدن گلوب

فرم ورود برای فیلم ها باید توسط HFPA ظرف ده روز از نمایش رسمی دریافت شود. برنامه های تلویزیونی باید قبل از مهلت تعیین شده “در اسرع وقت” ارائه شود.

به عنوان بخشی از مشاغل معمول روزنامه نگاری، اعضای فعال HFPA در پوشش جلسات مطبوعاتی و مصاحبه با اعضای منتخب از فیلم ها و برنامه های تلویزیونی انتخاب شده شرکت خواهند کرد. کنفرانس مطبوعاتی فیلم باید قبل از انتشار فیلم در منطقه لس آنجلس یا تا یک هفته پس از آن برگزار شود.

رای گیری برای انتخاب نامزدها به اعضای HFPA در ماه نوامبر، همراه با “Reminder List” به برنامه های فیلم و تلویزیون واجد شرایط ارسال می شود. هر یک از اعضای HFPA می تواند با توجه به معیار خود حداکثر 5 گزینه را انتحاب نماید. در هر رده و یا حرفه هنری تعداد نامزد ها فقط 5 نفر هستند که بیشترین رای را دریافت می کنند.
پس از معرفی نامزدها در اواسط ماه دسامبر، اعضای HFPA رای گیری نهایی را انجام می دهند. برنده نهایی در هر رده توسط رای گیری اکثریت از میان نامزدها انتخاب می شوند.

اسامی برندگان جوایز گلدن گلوب

بازیگران نامداری زیادی تا کنون موفق به دریافت جایزه گلدن گلوب شدند. در این بخش از اسامی این افراد همراه بت آثار هنری آنها در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

نیکول کیدمن از بین 11 نامزده برگزیده مراسم گلدن گلوب منتخب گردید و موفق به دریافت 3 جایزه برای ” مرگ تولید 1995″ و  “Moulin Rouge تولید 2001″ و ” ساعت ها تولید 2002 ” گردید.

تام کروز نیز از بین 7 نامزده منتخب جشنواره گلدن گلوب توانست 2 جایزه برای ایفای نقش اول مرد برای فیلم های ” متولد چهارم ژوئیه تولید سال 1989 ” و ” جری مگوایر ساخته شده در سال 1996 ” و ” 1 جایزه برای نقش مکمل مرد در فیلم ” ماگنولیا تولید سال 1999 ” دریافت کند.

لئوناردو دیکاپریو برای ایفای نقش اول مرد در فیلم های ” هوانورد ساخته شده در سال 2004 ” ، ” گرگ وال استریت ساخته سال 2013 ” و همچنین ” The Revenant که در سال 2015 تولید شد ” موفق به دریافت 3 جایزه از بین 11 نامزده شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.