حداکثر افزایش وزن در یک هفته چقدر است؟

احتمالاً تاکنون این جمله را هزاران بار شنیده‌اید: از امروز به بعد دیگر غذاهای بیرون‌بر (آماده) نمی‌خرم و برای شام تنها سوپ کلم می‌خورم. همگی ما این جمله را به زبان آورده‌ایم! زندگی ما اساساً رشته‌ای از ساعات شاد، انتخاب‌های ناگهانی غذاهای چرب و خوردن ناشی از استرس است. گاهی اوقات، بعد از یک روز کاری طولانی و سخت به تنها چیزی که نیاز داریم، یک جعبه شکلات است! اما شاید از این موضوع تعجب کنید که در یک هفته‌ی خاص، چقدر ممکن است به وزن شما اضافه شود؟ یا به عبارتی حداکثر میزان افزایش وزن در یک هفته چقدر است؟

در یک هفته چقدر ممکن است به وزن شما اضافه شود؟

این باور برای سال‌ها وجود دارد که هر فرد برای این که یک پوند (نیم کیلوگرم) به وزنش اضافه شود، باید حدود 3500 کالری مصرف کند. اگرچه، این باور لزوماً درست نیست. کالری در انواع مختلف غذاها به یک معنی نیست.

به گفته‌ی کری گلاسمن، موسس وبسایت زندگی مغذی، آبنبات‌های حاوی شکر هیچ‌گونه ارزش غذایی ندارند و فوراً به صورت چربی در بدن ذخیره می‌شوند. این در حالی است که مواد غذایی طبیعی از قبیل سبزیجات، میوه‌ها گوشت قرمز بدون استخوان حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری است که برای سوخت و ساز بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

علاوه بر این، هضم غذا و متابولیسم بدن هر فرد متفاوت است بنابراین اینکه حداکثر افزایش وزن در یک هفته چقدر است برای همه یکسان نیست. به همین دلیل است که همیشه کسی هست که بتواند یک شیرینی پای را به تنهایی بخورد و همچنان گرسنه باشد!

ورزش یک شمشیر دو لبه است. در حالی که در طول یک جلسه تمرین کالری و چربی می‌سوزانید، افراد معمولاً میزان ورزش خود را دست بالا می‌گیرند. به همین دلیل است که صرفاً به عنوان پاداشی برای فعال بودن، کالری بیشتری مصرف می‌کنند.

سخن نهایی

به گفته‌ی گلاسمن، اگر شما کل هفته را از خوردن مواد عذایی مفید دوری می‌کنید و برای رفتن به باشگاه ورزشی بهانه می‌آورید، باید انتظار اضافه وزن 4 پوندی (2 کیلوگرمی) را داشته باشید. یک تا دو پوند برای وزن آب (نفخ) و یک تا دو پوند برای چربی واقعی. بنابراین حداکثر افزایش وزن در یک هفته می تواند 4 کیلوگرم باشد.

در حالی که نفخ در نهایت از بین می‌رود اما باید برای سوزاندن چربی بدن تلاش کرد. خبر خوب این است که کاهش وزن به روش طبیعی و سالم به معنی کاهش یک پوند از وزن در طول یک هفته است. بنابراین، حتی اگر یک هفته را به خوردن غذاهای ناسالم و ورزش نکردن سپری کرده‌اید، همیشه می‌توانید هفته‌ی بعد جبران کنید!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.