علت تفاوت قیمت کامپوزیت دندان چیست؟

در دو دهۀ اخیر شاهد افزایش تعداد مراکز درمانی در حوزۀ دندانپزشکی در کشور هستیم، به‌ گونه‌ای که کلینیک‌ها و مطب‌های متعددی در سطح شهرها و استان‌ها راه‌اندازی شده‌اند و خدمات متنوعی را در‌خصوص برطرف نمودن مشکلات دندان و ناهنجاری‌های آن نظیر کامپوزیت کردن دندان، عصب کشی، لمینت، ارتودنسی و غیره ارائه می‌کنند. در این زمینه کامپوزیت دندان بهترین و سریع‌ترین روش برای رفع اختلالات و معایب دندان است و نسبت به سایر روش‌ها مزایای فراوانی دارد. البته بر اساس نوع، برند، تعداد کامپوزیت و همچنین میزان تخصص و تجربۀ دندانپزشکان، قیمت کامپوزیت دندان متفاوت است. بر همین اساس لازم دانستیم تا شما را با علل تفاوت هزینه کامپوزیت دندان آشنا کنیم.

در دنیای امروز، بسیاری از زنان و مردان به ظاهر خود اهمیت می‌دهند، به لحاظ اینکه ظاهر افراد تأثیر بسزایی در نوع برخورد و تعامل آن‌ها با سایر افراد دارد. درواقع داشتن ظاهر جذاب سبب می‌شود تا انسان‌ها از صحبت کردن و تعامل با شما لذت ببرند و خودتان نیز احساس خوبی نسبت به این قضیه داشته باشید؛ بدین‌ترتیب می‌توان گفت که استفاده از کامپوزیت دندان یک راهکار مؤثر برای داشتن دندان‌ها و ظاهر زیبا است. منتهی هزینه کامپوزیت کردن دندان به دلایل مختلف در شهرها و مراکز درمانی کشور با یکدیگر متفاوت است و برای مدیریت هزینه‌ها می‌بایست با این دلایل آشنایی داشته باشید.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت یا ونیر، مواد پلیمری نیمه جامدی هستند که توسط اشعه نوری به خصوصی به سطح دندان ها می چسبند و برای اصلاح عیوبی نظیر نامرتبی دندان ها، شکاف بین دندانی و اصلاح رنگ و شکل دندان ها به کار میرود. به‌طورکلی کامپوزیت کردن دندان یکی از روش‌های مؤثر درمانی برای رفع مشکلات و ناهنجاری‌های دندان است؛ بدین‌صورت که پس از شناسایی معایب به‌وسیلۀ کامپوزیت، طرح لبخند افراد اصلاح می‌شود و ظاهر دندان‌هایشان به بهترین شکل ممکن در می‌آید. علاوه‌بر این، برای درمان بدرنگی دندان‌ها و از بین بردن فواصل به‌وجود آمده بین آن‌ها، می‌توان از کامپوزیت‌های دندان استفاده کرد. درواقع ترکیبی از کوارتز، رزین و گلاس روی دندان‌ها کشیده می‌شود و با استفاده از اشعه‌های نوری سفت و تثبیت می‌گردد. بدین‌ترتیب یکی از علل مهم در رابطه با تفاوت قیمت کامپوزیت کردن دندان در دندانپزشکی‌های مختلف، به نحوۀ اصلاح مشکلات و استفاده از مواد و روش‌های متفاوت وابسطه است؛ بنابراین افراد دارای مشکلات دندان می‌بایست به این نکته توجۀ ویژه داشته باشند و متناسب با آن مراکز و کلینیک‌های دندانپزشکی دلخواهشان را انتخاب کنند.

کامپوزیت کردن دندان؛ بهترین و سریع‌ترین روش طراحی لبخند

اگر از مشکلات دندان نظیر بدرنگی، ایجاد فواصل نامناسب و بدشکلی دندان‌ها رنج می‌برید، استفاده از کامپوزیت‌های دندان بهترین و مؤثرترین روش برای بازیابی و اصلاح لبخند خواهد بود؛ چراکه کامپوزیت‌ها تمامی قسمت‌های دندان را می‌پوشانند و با قرارگیری صاف و یکدست، ظاهر زیبایی به دندان‌ها و لبخند فرد می‌دهند. بر همین اساس بسیاری از دندانپزشکان و متخصصین این حوزه، معتقدند که استفاده از کامپوزیت ونیر تا حد زیادی مشکلات ظاهری دندان‌ها را برطرف می‌سازد و بهترین گزینه برای طراحی و بازیابی لبخند افراد جوان، نوجوان، میانسال و کهنسال خواهد بود. با این توصیف متقاضیان بدون محدودیت سنی و صرفاً با در نظر گرفتن نوع مشکلات دندان می‌توانند از این روش استفاده کنند.

عوامل مؤثر بر قیمت کامپوزیت دندان

یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در تصمیم‌گیری و انتخاب روش‌های کامپوزیت دندان، قیمت کامپوزیت دندان است، به نحوی‌که با بررسی و استعلام قیمت از مؤسسات مختلف، اقدام به دریافت خدمات دندان از ارزان‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین مجموعه می‌کنند. البته تفاوت هزینه کامپوزیت دندان، دلایلی متعددی دارد و براساس مؤلفه‌های گوناگون، تعرفه قیمت مؤسسات، کلینیک‌ها و مراکز دندانپزشکی، با یکدیگر فرق می‌کند. بعضی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین این عوامل به شرح زیر عبارت است از:

1- نوع کامپوزیت‌ها

متناسب با نیاز و خواسته مراجعه‌کنندگان و همچنین نوع و شدت مشکلات دندان آن‌ها، انواع مختلفی از کامپوزیت‌های دندانی در بازار وجود دارد. به همین سبب با افزایش کیفیت، ضخامت، نحوۀ قرارگیری و غیره، قیمت کامپوزیت‌ها نیز بیشتر می‌شود و بدین‌ترتیب شاهد افزایش هزینه کامپوزیت دندان خواهیم بود. درمقابل نیز این امر صادق است و با کاهش کیفیت ساخت، ضخامت و استحکام کامپوزیت‌ها، به نسبت قیمت آن‌ها نیز کاهش می‌یابد.

2- برند سازنده کامپوزیت

یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت انواع کامپوزیت دندان به برند سازندۀ آن اختصاص یافته است؛ بدین‌صورت که هرچه کشور و شرکت سازندۀ این دسته از محصولات معتبرتر باشند، به تبع آن قیمت کامپوزیت‌های دندان نیز بیشتر می‌شود. در حال حاضر برندهای آلمانی، سوئیسی و ژاپنی، باکیفیت‌ترین و گران‌ترین برندهای موجود در بازار هستند. درصورتی‌که به دنبال کیفیت و ماندگاری بالای کامپوزیت دندان هستید، پیشنهاد می‌کنیم یکی از این برندها را انتخاب نموده و از آن استفاده نمایید.

کامپوزیت دندان

3- میزان مهارت و تجربۀ دندانپزشک

همان‌طور که می‌دانید، مهارت و تخصص دندانپزشک تأثیر بسزایی در افزایش ماندگاری، کیفیت و زیبایی دندان‌ها و در پی آن بهبود طراحی لبخند دارد. به همین سبب می‌توان میزان تجربه و مهارت دندانپزشکان در‌خصوص استفاده و نصب کامپوزیت‌های دندان را از عوامل مؤثر در قیمت کامپوزیت‌ها به شمار آورد. به‌عبارتی می‌توان گفت که کامپوزیت‌ها بسیار نازک هستند و قرارگیری صحیح و اصولی آن‌ها مستلزم داشتن تجربه و دقت کافی است. با این توصیف صرف نظر از مبحث هزینه کامپوزیت کردن دندان، مراجعه به دندانپزشک متخصص و باتجربه یقیناً به سود شما خواهد بود و موجب افزایش کیفیت و ماندگاری کامپوزیت‌ها و بازیابی لبخند در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌شود.

4- تعداد روکش‌ها

طبق تعرفه و نرخ‌نامه ارائه‌شده از سوی سازمان بهداشت و درمان کشور، به ازای نصب هر روکش دندان، یک هزینۀ ثابت و مشخص از بیمار دریافت می‌شود. بر همین اساس با افزایش تعداد روکش‌ها و به نسبت مدت‌زمان کاری که روی دندان‌ها صورت می‌‌گیرد، قیمت کامپوزیت‌های دندانی افزایش خواهد یافت؛ بدین‌ترتیب هنگام مراجعه به دندانپزشک از او بخواهید تا شدت و میزان خرابی را به شما بگوید تا بر اساس آن بتوانید یک برآورده هزینه نسبت به طراحی و بازیابی لبخندتان داشته باشید.

خاطرنشان می‌شود که دلایل فراوانی در افزایش و کاهش هزینه‌‎های نصب کامپوزیت دندان دخالت دارند و در این بخش صرفاً به اصلی‌ترین و مهم‌ترین این دلایل اشاره نمودیم. به شما توصیه می‌کنیم هنگام مراجعه به مطب‌های دندانپزشکی، تمامی جوانب را مدنظر قرار دهید و متناسب با نیاز و شرایط اقتصادی، مشکلات دندان‌هایتان را برطرف سازید.

جمع‌بندی

کامپوزیت دندان از روش‌های مؤثر و کاربردی برای رفع عیوب ظاهری دندان نظیر فواصل نامناسب و بدرنگی دندان‌ها است. بر همین اساس بسیاری از مراکز دندانپزشکی به‌وسیلۀ این روش به مراجعین خدمت‌رسانی می‌کنند. شما نیز می‌توانید هنگام بروز هرگونه مشکل در ظاهر دندان‌ها و نامناسب شدن طراحی لبخند، به یکی از مراکز و کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه نمایید و متناسب با سن، نیاز و توان مالی، بهترین نوع کامپوزیت ونیر را انتخاب نموده و از آن استفاده کنید. در این بخش تنها به برخی از علت‌های اصلی تقاوت قیمت کامپوزیت دندان اشاره کردیم. در مطالب بعدی به جنبه‌های دیگری از علل تفاوت قیمت انواع کامپوزیت‌های دندان موجود در بازار می‌پردازیم.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.