دلیل علمی عاشق شدن چیست؟

هر انسانی در طول زندگی خود تجربه ی عاشق شدن را دارد. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا عاشق می شوید و دلیل علمی عاشق شدن چیست؟ شاید بگویید که عاشق شدن ربطی به علم و حساب و کتاب ندارد و از احساس ما سرچشمه می گیرد این حرف تا حدودی درست است اما ما در این مقاله روانشناسی عاشق شدن را مورد ارزیابی قرار می دهیم و به بررسی دلیل علمی عاشق شدن می پردازیم تا ببینید که عاشق شدن هم دلیل علمی دارد.

دلایل علمی عاشق شدن چه هستند؟

از نظر علمی عاشق شدن دارای ۳ مرحله اصلی است. مرحله اول شهوت، مرحله دوم مجذوبیت و وابستگی و مرحله سوم دلبستگی است. در ادامه هر مرحله را با دلایل علمی توضیح می دهیم:

ممکن است با دیدن شخصی احساس کنید که او همان فردی است که همیشه منتظرش بوده اید و از ته قلبتان عاشق او شوید و با دیدن او تپش قلب بگیرید، خیس عرق شوید و دست و پای خودتان را گم کنید. با گذشت زمان این احساسات و هیجانات کمتر می شود. اما به راستی آیا عاشق شدن دلیل علمی دارد؟ و دلیل بیولوژیکی در پشت این احساسات چیست؟

۳ مرحله عشق

به گفته یکی از پزشکان معروف، سه مرحله مجزا از عشق وجود دارد.

۱٫ مرحله اول عاشق شدن، شهوت است

ترشح هورمون هایی تستوسترون (مردان) و استروژن (زنان) در بدن ما باعث می شود احساس کنیم که دلباخته و عاشق کسی شده ایم اما واقعا این طور نیست و این احساس ناشی از شهوت ماست. چیزی که در سایر جانداران کره ی زمین هم وجود دارد پس زیاد آن را جدی نگیرید!

۲٫ مرحله دوم عاشق شدن، جاذبه است

احساس جاذبه به فردی که عاشقش می شویم مانند احساسی است که در اثر مصرف برخی داروها و یا الکل به ما دست می دهد. عواطف ناشی از خوشحالی و انتشار مواد مغذی در مغز مانند: دوپامین (dopamine) (لذت)، آدرنالین (adrenaline) (مبارزه یا پرواز) و نورپینفرین norepinephrine (هشیاری)، می تواند احساس عاشق شدن و جاذبه را به عنوان موضوع اعتیادآوربرای ما تبدیل کند.

به طور خاص، ترشح آدرنالین باعث می شود وقتی که فردی را که دوست دارید برای اولین بار ملاقات می کنید گونه های شما فورا احساس سوزش کنند و قرمز شوند، کف دست هایتان در اثر خجالت عرق کنند و قلب شما به شدت بتپد.

در مراحل اولیه یک رابطه، حتی دیدن تصویری از شخصی که دوست دارید کافی است تا دوپامین ترشح شود و به شما احساس لذت شدیدی ببخشد.

۳٫ مرحله سوم و نهایی عاشق شدن، دلبستگی است

فاز نهایی، دلبستگی است. در این مرحله ترشح هورمون اکسی توسین (oxytocin) جایگزین ترشح هورمون های دوپامین و نوراپی نفرین می شود. در این مرحله شما احساس پیوند نزدیک با شخص مورد علاقه تان می کنید و خواهان یک رابطه طولانی مدت با او هستید.

چهار دلیل علمی عاشق شدن

در حالی که ۳ فاز عشق ممکن است ساده به نظر برسد، اما عوامل متعدد دیگری هم وجود دارد که بر این مراحل تأثیر می گذارند. در ادامه چهار علت علمی وجود دارد که چرا شما ممکن است عاشق شوید!

بوی اشخاص

آیا می دانستید که همه ما بوی خاص خود را ترشح می کنیم؟ مانند هورمون ها، فرومون ها (pheromones) هم مواد شیمیایی هستند، اما تفاوت آن ها در این است که آنها خارج از بدن هستند، در عرق ما و دیگر مایعات بدن ما جا دارد و تحقیقات علمی نشان می دهد بوی اشخاص یک عامل ناخودآگاه در جاذبه اولیه است.

شباهت ها

افراد معمولا جذب کسانی می شوند که از نظر طرز فکر شبیه خودشان باشند. یک مطالعه از ۱۵۲۳ زوج، که به تجزیه و تحلیل شباهت صفات شخصیت فردی آن ها پرداختند، نشان داد که زوج های خوشبخت ۸۶٪ مواقع شبیه هم هستند. شما نیز احتمالا به کسی که ارزش و اعتقادات مشابهی با شما دارد جذب خواهید شد.

تاثیر ظاهر در عاشق شدن انسان

زیبایی در چشم بیننده است – ظاهر تاثیری ناخودآگاه برای جذب شدن به افراد دارد. به عنوان مثال، داشتن یک چهره متقارن به طور کلی به عنوان یکی از جذابیت های متداول در نظر گرفته می شود. مطالعات نشان داده اند که داشتن یک چهره متقارن، حضور ژن های “خوب” را نشان می دهد، در حالی که یک چهره بیش از حد یکپارچه ممکن است به سلامت بد، سوء مصرف الکل یا سیگار کشیدن اشاره کند.

در عین حال، در مردان، داشتن انگشت حلقه بلندتر نسبت به انگشت اشاره شاخصی است که نشان دهنده تستوسترون بیشتر، باروری بهتر، قلب سالمتر و ژن های بهتر است.

یک مطالعه نشان داده است که افرادی که برای ما جذاب هستند و ما عاشق آن ها می شویم، به شدت تحت تاثیر تجربیات زندگی ما قرار می گیرند، به این معنی که اگر شخصی که ملاقات می کنیم شبیه کسی باشد که ما خاطره ی خوبی از آن شخص داریم و یا در گذشته داشته ایم باعث می شود ناخودآگاه جذب ویژگی های این شخص شوید.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که آشنایی و مواجهه با چهره های خاص، جذابیت آنها را افزایش می دهد.

دلایل علمی عاشق شدن چیست؟
شاخص توده بدن (BMI)

به طور سنتی نسبت دور کمر به ران اگر ۷:۱۰ باشد به عنوان یک ایده آل برای جذابیت زنانه محسوب می شود. در حالی که زنان به دنبال یک مرد با نسبت دور کمر به ران ۹:۱۰ هستند.

اما بر اساس یک مطالعه، داشتن BMI سالم مهمتر است. مردان ظاهرا زنان با شاخص توده بدنی ۱۸ تا ۲۰ را جذاب تر می دانند؛ زیرا این نشان دهنده سلامت و باروری فرد است.

در همین حال، زنان به طور ناخودآگاه به دنبال یک مرد با چربی بدن حدود ۱۲٪ هستند – احتمالا به این دلیل است که چربی بیش از حد بدن با تعدادی از پیامدهای بهداشتی منفی شامل بیماری قلبی، دیابت و کاهش باروری همراه است.

منبع مقاله: دکتر ساموئل Low ، مدیر کل بالینی در بیمارستان  Parkway

ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید