خواص جو دوسر چیست؟ و دلیل شهرت این گیاه ناشناخته بخاطر کدام خواص آن است

قبل از هرچیز باید بدانید که جو دوسر با جویی که ما می شناسیم و در سوپ ها و غیره استفاده می کنیم تفاوت دارد! از همین رو خواص جودوسر نیز متفاوت خواهد بود . جودوسر یکی ازغنی ترین و سالم ترین مواد غذایی از خانواده غلات است که در جهان توجه ویژه ای به آن می شود ولی متأسفانه تا به امروز در کشور ما خیلی مورد شناسائی و استفاده قرار نگرفته و با متاسفانه می توان گفت که سطح کشت بسیار کمی در کشور ما دارد.

جالب  است بدانید که در کشور ما جو دوسر انقدر ناشناخته است که در بعضی از مناطق به عنوان گیاه یا علف هرز شناخته شده و جهت از بین بردن آن تلاش می شود.

یکی از مهمترین تفاوت های جو دوسر با جو معمولی در این است که جو دو سر غله ی سبوسداری است که گلوتن ندارد و بیماران حساس به گلوتن (بیماران سلیاکی ) به راحتی می توانند آن را مصرف کنند و از این رو یکی از مهم ترین خواص جو دوسر نیز می باشد.مطالعات  نشان داده  که جو دوسر  فواید زیادی برای سلامتی  دارد  که شامل  کمک به کاهش وزن ،کاهش قند خون و کاهش احتمال بیماریهای قلبی ،کاهش کلسترول ، درمان  یبوست ،درمان اگزمای پوستی  ،درمان گلودرد و …..است

بررسی خواص و فواید جو دوسر برای بدنفواید جو دوسر برای بدن چیست؟ 

جو دوسر فواید و خواص زیادی برای بدن دارد و استفاده از آن باعث می شود بدنی سالم داشته باشید زیرا جو دوسر دارای ویتامین های فراوانی از جملهA و B و E می باشد جو دوسر نسبت به دیگر غلات از ارزش غذایی بالایی برخوردار است و شما می توانید برای گرفتن رژیم از جو دوسر استفاده کنید زیرا از نظر چربی و پروتئین فوق العاده غنی می باشد. جالب است بدانید جو دوسر در زمان های بیش از یک صد سال پیش در نواحی شمالی کشور کشت می شده است ولی به دلیل استقبال کم مردم از این گیاه کم کم به دست فراموشی سپرده شده است.

پروتئین موجود در جو دوسر باعث شده است که افرادی که دارای حساسیت و یا التهاب هستند برای تامین پروتئین بدن خود از جو دو سر استفاده کنند که سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی می باشد و همچنین برای داشتن تناسب اندام و گرفتن رژیم سالم می توانید از این غله فوق العاده استفاده کنید. مصرف جو دو سر در وعده صبحانه بسیار تاکید شده است و می توانید آن را پخته و به همراه موز و گردو میل کنید.

خاصیت جو دو سر برای بیماری دیابت 

جو دوسر برای تنظیم و متعادل ساختن قند خون تاثیر فوق العاده ای دارد زیرا باعث هضم کند نشاسته شده و در نتیجه گلوکز خون کاهش می یابد بنابراین استفاده از جو دوسر بهترین غذا برای افراد دیابتی می باشد همچنین جو دوسر آب زیادی را به خود جذب می کند و با مصرف آن معده پر می شود و شما احساس سیری پیدا می کنید و نتیجه آن کنترل اشتها می باشد.

در جو دو سر گلتون وجود ندارد و نداشتن گلتون در کاهش کلسترول تاثیر فوق العاده ای دارد ولی علت اصلی کاهش کسترول وجود فیبر زیاد جو دو سر می باشد و همچنین با مصرف جو دو سر و رسیدن فیبر بیشتر به بدن هوس خوردن شیرینی کمتر شده و سطح قند خون پایین می آید. به همین دلیل برای بیماران دیابتی نیز منبع تغذیه ای خوبی به جای گندم و کربوهیدرات ها است.

خاصیت جو دو سر برای یبوست

ییکی دیگر از فواید جو دوسر برای درمان یبوست می باشد، جو دو سر به دلیل داشتن فیبر نا محلول در عملکرد دستگاه گوارش و فعالیت روده تاثیر فوق العاده ای دارد که در درمان یبوست بسیار مفید می باشد. همچنین جو دو سر به دلیل جذب آب زیاد باعث می شود از بیماری هموروئید جلوگیری شود.

لازم است بدانید که این غله پر خاصیت به راحتی در دستگاه گوارش هضم می شود و افرادی که به هر دلیل و بیماری مشکل هضم غذا دارند می توانند از جو دو سر کمک بگیرند.

خاصیت جو دو سر برای پیشگیری از سرطان

از مهم ترین فواید جو دوسر می توان گفت که در پیشگیری و جلوگیری از سرطان بسیار کاربردی می باشد. در جو دوسر فیبر زیادی موجود است و از این رو فیبر های غذایی با سلول های سرطانی مقابله می کنند و از فعالیت های آن جلو گیری می کنند. مصرف جو دو سر از سرطان های روده بزرگ، سرطان سینه، تخمدان ، آندومتر و پروستات و .. پیشگیری می کند.

خاصیت جو دو سر برای بیماری های قلبی

در تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف جو دو سر باعث بهبود و پیشگری بیماری قلبی عروقی است. همانطور که میدانید جو دو سر دارای فیبر زیاد می باشد که در بدن باعث کاستن کلسترول خون می شود که از مهمترین عوامل ابتلا فرد به بیماریهای قلبی و گرفتگی رگهای قلب می باشد. همچنین جو دو سر دارای مواد مغذی و منیزیم و منگنز و …. می باشد که سیستم ایمنی بدن را بالا برده و از بیماری های قلبی جلو گیری میکند.

مطالعات زیادی نشان داده که مصرف آرد جو دو سر سبب کاهش میزان کلسترول بد خون و افزایش میزان کلسترول خوب خون و کاهش خطر گرفتگی عروق کرونر قلب می‌شود. فشار خون و جو دو سر: مصرف جودوسر در پایین آوردن فشار خون موثر بوده و احتمال سکته های قلبی و مغزی را کاهش داده و در بهبود کارآیی قلب بسیار مفید است.

خاصیت جو دو سر در درمان بیماری هافواید مصرف جو دو سر در کاهش و کنترل وزن

بسیاری از پزشکان در برنامه رژیمی دو جو سر را پیشنهاد می کنند زیرا جو دوسر آب زیادی را جذب می کند و این عمل باعث می شود معده پر شود و شما احساس سیری داشته باشید و این احساس اشتها و میل شما را به غذا خوردن کم می کند  و این روند باعث می شود که شما غذای کمتری بخورید و در نتیجه وزن شما کم شود.

لازم است بدانید که جو دو سر به دلیل نداشتن گلوتن، ایندکس گلیسیمیک glycemic indexn یا شاخص گلوکز بسیار کمی دارد که این خود به تنهایی باعث کاهش قند خون در بدن می شود. و همچنین یک منبع انرژی فوق العاده می باشد که کربن هیدرات را ذخیره کرده و باعث کاهش وزن و قند خون در بدن می شود.

از این ها گذشته سبوس  جو دو سر اجازه ی  انباشته شدن  کالری ها را  در روده  نمی دهد .سبوس  خاصیت  چسبندگی  بالایی  دارد  و به مواد  مغذی و کالری های اطراف خود می چسبد . در نتیجه فرصت جذب کالری از طریق  گردش خون  وجود نداشته  و به همراه مواد زائد  دفع می گردد .

تقویت سیستم دفاعی بدن با مصرف جو دو سر

وجود بتاگلوکان در جو دو سر باعث شده است که خیلی از باکتری ها و عفونت بدن را از بین ببرد و از همه مهم تر با انواع التهابات که منشا بسیاری از بیماری ها است جنگیده، و در نتیجه سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

فیبر بتا گلوکان موجود در این غله نه تنها از قلب شما محافظت می کند، بلکه سیستم دفاعی بدن شما را نیز تقویت می کند. همچنین جو دو سر به کمک به سلول های خاصی که اولین سلولهای دفاعی بدن هستنند باعث می شود تا بافت های عفونی سریعتر شناسایی شده و بهبود یابند.

خواص استفاده از جو دو سر در پوست

ویتامین ها و آهن موجود در جو دو سر باعث می شود که چین چروک پوست و پیری دیرتر اتفاق بیوفتد و همچنین ویتامین E موجود در جو دو سر برای مشکلات پوستی مفید بوده وسبب شادابی و جوانی پوست می گردد. شما می توانید با درست کردن ماسک های صورت به آرد جو دو سر در مشکلات پوستی از جمله آفتاب سوختگی یا دفع ضایعات پوستی و تنظیم چربی پوست کمک بگیرید. فرادی که دچار فقر آهن و کمبود منیزیم هستند به راحتی می توانند با مصرف جودوسر کمبود این دو ماده ضروری را در بدن جبران کنند.

تقویت سیستم ایمنی با خوردن جو دوسر

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم این ماده غذایی دارای موادی بنام بتاگلوکان هستند. توانایی بتاگلوکان در کمک به نوتروفیل‌ها(سربازان سیستم ایمنی) که نقش مهمی در جلوگیری از عفونت در اندام آسیب دیده دارند بسیار مهم و حیاتی می باشد. طبق مطالعات انجام شده بتاگلوکان توان دفاعی سیستم ایمنی در برابر مهاجمان خارجی را با افزایش توانایی ماکروفاژ‌ها، نوتروفیل‌ها و سلول‌های کشنده طبیعی بالا می‌برد تا با چالش‌هایی مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها مبارزه کند.

از سال ۱۹۸۰ تا امروز تحقیقات زیادی در رابطه با نقش بتاگلوکان در جلوگیری از انواع سرطان‌ها انجام شده و مشخص شده است که این ماده اثرات ضد تومور بسیار قوی دارد. هم چنین بتاگلوکان موجود در این ارقام جو دو سر اثرات ضد ویروسی و ضد باکتریایی ثابت شده‌ای دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.